Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Reproduktorové výhybky » 3 pásmová regulovatelná aktivní výhybka 24dB/okt

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [20]

(upravil DaVidsob's 12. 11. 2017 20:46)

Téma: 3 pásmová regulovatelná aktivní výhybka 24dB/okt

ahoj, chtěl bych si do auta udělat výhybku viz. nadpis, teď tam mam nějakej stetsom, kterej je 6dB/okt a ještě k tomu dost na hovno.
Tady je blokový schéma jak bych si to představoval:
https://2i.cz/images/2017/11/12/IMAG2561.jpg

jednotlivý bloky bych opsal odsud
ty filtry sou: tohle
ta linkwitzova transformace pro basák je ta co je v programu amplion
ten blok s tim potenciometrem by bylo tohle asi varianta A)
to 0/180° u vejškáče by asi byl jen přepínač kterej by přehazoval invertující a neinvertující vstup na operáku u toho variable gain a ten bufer je taky popsanej na tý stránce.
Ale mam pár nejasností, jestli sem to správně pochopil, tak každej ten 24dB/okt blok má útlum 6dB a otáčí fázi o 360° ? takže bych správně do tý MID části měl pouštět signál o 6dB větší než do ostatních aby byly výstupy na stejný úrovni a před ty ostatní bych měl dát člen kterej otáčí fázi o 360° aby byly i fáze stejný ?
Rád bych v tom měl jasno, jestli to takhle může bejt, nebo tam něco chybí, nebo jestli by někde nemělo bejt pořadí jiný, dík.
Jinak 8-mi patrový poťáky mam vymyšlený, napájení bych udělal pomocí tohohle a plošňák bych si nechal vyrobit v číně dvoustranej s potiskem, jen bych potřeboval doporučit nějaký levný dvojitý operáky v pouzdře SO8, tak nějak na hranici kdy se to dá/nedá poslouchat, žádný OPA za 200 kus, budu jich tam mít hrubym odhadem tak 15, takže aby to nestálo moc peněz

Re: 3 pásmová regulovatelná aktivní výhybka 24dB/okt

V podstate mas naslapnuto spravnym smerem.
Pokud mohu poradit, kdyz to resis v rovine theorie, zkus se podivat na system SVF, je to konstrukcne malinko jednodussi, fazovaci cleny se daji doplnit  a hrat si z fazovanim za propustmi.
Co se tyce napajeni v oblibe mam na tyto systemy murata zdroje, maji mensi sum a neni potreba si pak hrat z bateriemi tantalu a elektrolytu ba vstupu a vystupu. Proste za klvalitnejsi zdroje, ktere maji v sobe tantalove, nebo niobove condy se priplaci. Ale pro jednoduchou konstrukci postaci, kdyz tu filtraci placnes kolem. Nezapomen na dobre stineni /prepazku/ nebo deklik z tenkeho Fe plechu kolem toho zdroje a filtru. Stejne stineni bych ale udelal take na NF cast. Pokud budes delat navrh DPS, nezapomen na blokovani napajeni u kazdeho vstupu napajeni OZ. V aute je spousta ruseni, ktere produkuje jak samotna elektronika vozu, tak jim prepravovane osoby. Staci 2mobily pripojene za jizdy na LTE a uroven ruseni ktera byla nemeritelna, proleze uplne vsude.
Pred navrhem "konecneho reseni" DPS, si to vyzkousej na universalu, OZ do patic, pro zdroj si patici udelej z pinu pro nejaky konektor.
Soucastky ktere budes menit a ladit, pajej na delsi fixni piny, usetris tak spoustu prace z pajenim.
Ja jako lempl, sem obvykle vydratovany uni DPS pouzil jako konecny produkt.
Do auta to neni HiFi, ponevac zdroj signalu je obvykle radio, nebo MPtroska, navys hluk v provozu z auta neudela poslechovou mistnost.
Jde spis o funkcni a levne reseni, na cas, kdy bude vozidlo provozovano.

Re: 3 pásmová regulovatelná aktivní výhybka 24dB/okt

Trochu OT. Nehodilo by se ti toto ? Dělal jsem to před lety, ale nevyužiju to. Asi bych tu výhybku nabídl k prodeji. "Přelazování" děličky se tady dělá zastrkáváním kondenzátorů a odporů do patic.

Web

Re: 3 pásmová regulovatelná aktivní výhybka 24dB/okt

to bohužel vubec neni to co bych chtěl, bylo by mi to uplně k ničemu

Re: 3 pásmová regulovatelná aktivní výhybka 24dB/okt

Ahoj.
Také nemám rád, když mi někdo začne radit něco jiného, než na co jsem se ptal, ale třeba o téhle možnosti nevíš.
Co místo stavby výhybky pořídit hlavní jednotku, která v sobě má všechno co potřebuješ a ještě několik dalších věcí navíc?
Jan

Re: 3 pásmová regulovatelná aktivní výhybka 24dB/okt

nenabízejte a nedoporučujte mi prosim nic jinýho, chci jen a jen tohle. Pokud nekroutim s kolečkem a neposlouchám při tom co se děje tak nejsem schopen nic nastavit, neni nad analogový zařízení s jemností nastavení danou jen tim jak přesně sem schopen otočit knoflíkem

Re: 3 pásmová regulovatelná aktivní výhybka 24dB/okt

Á,pán je netopýr,nepotřebuje měřit,nastaví poslechem...
Kdysi jsem něco podobného spáchal.Otáčení fáze jsem neřešil,místo poťáků jsem měnil odpory.Jako OZ byla klasika NE5532.Úroveň srovnáš na konci trimrem,fázi bych řešil podle konfigurace a měření.Někdy je potřeba fázi otočit vůči ostatním reprákům.

Re: 3 pásmová regulovatelná aktivní výhybka 24dB/okt

když u vejškáče plánuju mít přepínač 0°/ 180° a u basáku plynule 0° - 180° tak touhle kombinací sem schopen řešit všechny problémy s fázema ne ?

Re: 3 pásmová regulovatelná aktivní výhybka 24dB/okt

V podstatě ano.Já si vypomáhal otáčením polarity na repráku.

Re: 3 pásmová regulovatelná aktivní výhybka 24dB/okt

Jojo, už jsem hodnej smile
Já jen, že tímhle jsem si prošel také a nakonec mi taková výhybka nestačí. Přijde totiž potřeba kompenzovat neduhy prostoru (takže nejlépe vícepásmový parametrický ekvalizér), časová kompenzace vzdálenosti jednotlivých měničů...

(upravil DaVidsob's 14. 11. 2017 21:38)

Re: 3 pásmová regulovatelná aktivní výhybka 24dB/okt

moje auto je teď spíš pojízdný PA ozvučení, takže až takovýhle věci asi nepotřebuju, ale bylo by to samozřejmě super. Moc možností nemam, chtěl sem si od stetsoma koupit jinou výhybku digitální, jenže to sou takový kurvy ty braziláci já vubec nechápu jak to můžou prodávat, u toho co teď mam bylo napsáno 12dB/8^a myslel sem že to je po brazilsku 12dB/okt, hovno, je to aktivní operáková 6dB/okt a ještě k tomu v ní nenajdete jinej kondík než X7R, ty digitální buď stojej 10 000 a nebo maj bez prdele 4 MONO výstupy!!! a je to v tom manuálu podivně zamaskováno že si toho spousta lidí ani nevšimně, navíc taky uváděj 48dB/8^a takže ve skutečnosti 24dB/okt, z toho sem nabyl dojmu, že v týhle firmě sou jen čuráci který vymejšlej jak oklamat spotřebitele aby mu mohli prodat drahou sračku, která je normálnímu člověku uplně k hovnu, nový autorádio kupovat nechci, nevim co bych dělal s timhle co teď mam, nebylo uplně levný a furt slouží.
Takže asi takhle no, odmítám riskovat že si zas koupim ňákou drahou věc, která bude mít skrytou nějakou vlastnost která způsobí to, že je to zařízení vlastně celý uplně na hovno, člověk si řiká to neni možný, to bude určitě takhle, to jinak není možný aby tohle pustily do světa a vono hovno, pustěj a ještě za to chtě šílený prachy a to nemluvim teď jenom o tom stetsomu

Re: 3 pásmová regulovatelná aktivní výhybka 24dB/okt

Nechci do toho nikomu moc kecat a ani bych neměl, neb mám taky své resty... ale to principielní šéma nahoře nebude moc dobře fungovat, výsledek se pořádně nesejde. Po prostém sečtení všech signálů z těch tří pásmových výstupů bys měl dostat opět původní signál, jenže takhle ho nedostaneš. Ani za p..u se ti nesejde fáze filtrů na předělech, protože každej z těch filtrů má jiný průchozí zpoždění.

Toto je lepší řešení, popřemýšlej o tom: http://users.otenet.gr/~athsam/3way_act … se_eng.htm

http://users.otenet.gr/~athsam/Circuits/3w_cross_linear_phase/3w_cross_lin_phase_2.gif

Divím se, že tu na tohle ještě nikdo nebrblá...

(upravil DaVidsob's 15. 11. 2017 2:04)

Re: 3 pásmová regulovatelná aktivní výhybka 24dB/okt

no, to je to co potřebuju slyšet, já sem to tušil že všude ještě budu muset dát třeba tohle
jenom nevim kam všude, kterej použít a na jakou hodnotu ho nastavit
Jinak tohle neni pro mě vhodný, protože si chci nezávisle na sobě hejbat se všema frekvencema

Re: 3 pásmová regulovatelná aktivní výhybka 24dB/okt

Nebudes to chtit slyset, ale dej tam napriklad dva kusy miniDSP 2x4. Nedovedu si predstavit, ze  by to neumelo neco co potrebujes, vyzkousis si to, zjistis presne pozadavky a ocekavani, a mezitim si muzes pomalu zkouset analogovou verzi, blok po bloku a merit. Udelat to na jeden zatah...no to by chtelo jinyho machra. Podivej se na project CLC.

ruzne DIY repro

Web

(upravil DaVidsob's 15. 11. 2017 16:57)

Re: 3 pásmová regulovatelná aktivní výhybka 24dB/okt

to je pěkná krabička, o tý sem do teď nevěděl
a to funguje bez počítače, počítač se použije jen na začátku na nastavení ?

Re: 3 pásmová regulovatelná aktivní výhybka 24dB/okt

ano smile

Re: 3 pásmová regulovatelná aktivní výhybka 24dB/okt

ano presne tak. Da se to koupit I bez krabicky. Jen musis dokoupit aplikaci za asi 10USD, prave na to naprogramovani. Trochu jsem delal s vetsi verzi, je s tim snadna prace.

ruzne DIY repro

Web

Re: 3 pásmová regulovatelná aktivní výhybka 24dB/okt

Ano, s 2x miniDSP 2x4 a 4way advanced pluginem to zcela jiste udelas. Mam s tim dobrou zkusenost. Jen trosku problem s pripadnou simulaci pres VituixCAD, porad to ne zcela sedi po importu do toho pluginu......

Re: 3 pásmová regulovatelná aktivní výhybka 24dB/okt

tak to se asi můžu na všecko vysrat a vzít rovnou tu sadu do auta

Re: 3 pásmová regulovatelná aktivní výhybka 24dB/okt

No to právě nemůžeš, protože "tvůj post číslo šest" big_smile

Příspěvky [20]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Reproduktorové výhybky » 3 pásmová regulovatelná aktivní výhybka 24dB/okt

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£