Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.

Audioweb.cz » Autohifi » Měření TS subwooferu

Stránky: 1

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

RSS

Příspěvky [7]

1 ...editoval joohny.hoo (18. 9. 2017 22:34)

Téma: Měření TS subwooferu

Zdarec lidi, už celkem dlouho se mi v garáži válí úplně nový sub Match 12W-D a mám velké nutkání na upgrade audia v autě. Dle návodu zde na foru jsem si zbastlil měřící přípravek na měření TS parametrů a dostal nějaké výsledky, které se celkem dost liší od uvedených v datasheetu měniče. Pohrávám si s myšlenkou, zda bylo moje měření dostatečně reprezentativní či nikoli. Rád bych se dobral co možná nejlepšího výsledku (v rámci možností) a podle toho pak navrhnul ozvučnici. Díky za náměty a postřehy.

Naměřené TS parametry:

https://s19.postimg.org/i2c6uh0tr/1._m_en_18.9.2017.png

Datasheet výrobce:

Power handling RMS / max.    300 / 600 Watts
Impedance    2 x 2 Ohms
Voice coil diameter    50.8 mm
Voice coil winding height    24 mm
Max. linear excursion    +/- 8 mm
Cone area    515 cm²
Moving mass    134 g
DC resistance    2 x 1.6 Ohms
Resonance frequency    32 Hz
Mechanical Q factor    3.70
Electrical Q factor    0.46
Total Q factor    0.41
Equivalent air volume    66 L
Voice coil inductance    2.2 mH
Force factor    13.7 Tm
Efficiency 1 W / 1 m    90 dB
Outer diameter    317 mm / 12.48“
Cutout diameter    281 mm / 11.06“
Mounting depth    144 mm / 5.67“

2 ...editoval kaed (18. 9. 2017 22:43)

Re: Měření TS subwooferu

Nejsem si jistej, jestli v návodu nepíšou, že přidaná hmotnost má být podobná jako mms repro, ale jinak bych řekl, že úplně vedle nejsi, otázka je, jak přesně máš změřenej odpor 100 Ohm, jak přesně vážíš zátěž (předpokládám plastelínu), a jestli jsi ji měl rovnoměrně kolem cívky a dobře nalepenou. Stálo by to za změření s přidáním cca 100g hmotnosti a srovnání výsledku.
Další věc je, jak dlouho repro leží, jestli mu trochu nezatuhl závěs, zajímavý je nižší mms než co udává výrobce, tomu by odpovídala vyšší rezonanční frekvence... Zkusit do toho něco pustit, aby byl v pohybu a za pár dní přeměřit.

3

Dalo by se toho napsat dost, ale zkrátím to takto: při simulaci bych raději zadal tebou naměřené fs, Q a Sd; závaží vůbec nepřidával a počítal s hodnotou Mms a Re v datasheetu, zbytek dopočítal.

4

Závaží se má zkoušet takové, aby to s Fs hlo o 20-50%. To co vidím je takové diskutabilní, a zdá se, že závaží nedrželo vůbec dobře. Také je dobré krom hladké křivky fáze mít i souměrné, pěkně zakulacené nebo zašpičatělé impedanční špičky. Nepravidelné/mesymetrické tvary nejsou dobře. Jinak to vypadá skoro dobře, a zdá se, že výrobce ojebával. A já chtěl koupit stádo zlevněných Mach10. Po tom co vidím, to asi nebude tak žhavé.

5

Jak bude zase chvíle zkusím měření opakovat. Jako závaží jsem použil pytlík s vodou. Cena byla celkem rozhodující a hlavně jsem si ho poslechl v tovární ozvučnici a musím říct, že jsem byl velice překvapen přednesem, v porovnání s jinými měniči v dané cenové kategorii jsem neváhal (tím nechci říct, že to to nejlepší na světě, ale bas to mělo hezky pevnej bez hučení či dunění). Jinak je to Match MW 12W-D.
Celkem zvláštní je, že při měření se závažím se "břicho" na impedanční křivce (mezi 50-100Hz) dost měnilo dle toho, kde byl měnič umístěn (na stole, zemi, atd. chodil jsem po pokoji jak debil zkoušel co mi z toho vyleze). Prostě jsem nepřišel na to, jak se toho břicha zbavit. Zkusím příště závaží jiné (uplně nevím jaké zatím) nebo se tedy držet Mms výrobce a uvidím jak se to pak bude tvářit při simulaci. Jako poslední musím říct, že měnič je úplně novej (hrál asi 10 minut) a v poličce mi ležel cca 3 měsíce (na skladu buhvijakdlouho). Nemám moc zkušeností s měřením, ale nepředpokládám zásadní změnu parametrů po zahrání (když tak mě někdo vyveďte z omylu)

6 ...editoval joohny.hoo (2. 11. 2017 0:21)

Dle tonyho rad jsem (snad jsem dobře pochopil, co bylo míněno) zadal vzal jsem tedy FS, Q a Sd, zbytek dle dle data sheetu a prohnal simulací.

výsledek + data, která jsem zadal:

https://s1.postimg.org/3his4aagjv/simulation_II.png https://s1.postimg.org/2ifg5afhyj/Vstup.png

ze simulace se mi uzavřenka líbí asi nejvíc, ale otázkou je, jak to bude v reálných podmínkách daleko od teorie.
Bandpass jde výrazně níž, ale mám celkem strach že to bude dunět a nebasovat (zatím se mi bandpass nikdy moc nepovedlo udělat poslouchatelný bez dunění).

Poslední křivka je doporučení výrobce, které se mi nelíbí vůbec.

7

Zkoušel jsi to už stavět? Jak to hraje?
A ještě by mě zajímalo, kolik tenhle reprák vůbec stál?

Příspěvky [7]

Stránky: 1

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

Audioweb.cz » Autohifi » Měření TS subwooferu

Podobná témata

~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£