Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Návrh, měření, software » Měření mazacího proudu u kazetového magnetofonu.

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 29]

(upravil orhore 10. 8. 2017 18:58)

Téma: Měření mazacího proudu u kazetového magnetofonu.

Poslední dobou se věnuji hlavně kazetovým magnetofonům. Při nastavování a měření mazacího proudu pro hlavu jsem ale narazil na problém.
Podle servisního manuálu se provádí měření na odporu 1ohm (je součásti obvodu přímo na desce magnetofonu), kdy výsledek v mV odpovídá proudu v mA:

https://i.postimg.cc/QFnnKD6G/2287766.jpg

To by nebylo nic tak vyjímečného pokud by střídavé napětí nefrčelo na 80kHz. Při tak nízkém napětí a vysoké frekvenci můj starší digitální multimetr (HC 81) tohle nedokáže změřit (OmV). Jen starý analogový to dokázal, ale nevěřím příliš výsledku, který určitě nebude přesný. Při vyšším napětí (1-4V) už digitál cosi měří a pokud to porovnám s analogovým, tak se hodnoty dost rozcházejí, takže se nelze spolehnout ani na jeden.

Jsem rozhodnut si pořídit nový digitální multimetr, ale při procházení různých typů není úplně jasné, který kandidát splní tyhle požadavky.
Pokud se najdou zkušenější uživatelé, kteří častěji nakupují, či mají větší zkušenosti s měřící technikou, rád si nechám poradit. Cena dejme tomu do 10 tisíc. Děkuji.

EDIT:
Může to být tento model? http://www.uni-t.cz/p/stolni-multimetr-uni-t-ut804
AC šířka pásma je 100kHz.

Re: Měření mazacího proudu u kazetového magnetofonu.

A čo tak skúsiť presne zmerať to napätie na osciloskope?

Re: Měření mazacího proudu u kazetového magnetofonu.

Tuhle otázku jsem čekal a také to bylo první co mě napadlo. Bohužel osciloskop nyní nevlastním a už nemám ani možnost si ho zapůjčit. Pro seřizování kazeťáku není až tak nutný. Pokud ale nebude jiné východisko, tak si nějaký pořídim.

Re: Měření mazacího proudu u kazetového magnetofonu.

Myslim ze za cenu stolneho DMM sa da v pohode kupit celkom slusny Tek z druhej ruky, a verim tomu, ze sa Ti este prida na mnoho dalsich veci.

Re: Měření mazacího proudu u kazetového magnetofonu.

nevyjde ten škop nakonec levnějc než multidigi měřák ? a má rozličné použití i jinde

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: Měření mazacího proudu u kazetového magnetofonu.

taky bych se přikláněl k nějakému osciloskopu z druhé ruky, před pár roky jsem koupil starší analogový Tektronix 453 (cca 3tKč), dvoukanál do 50MHz a nelituju. Určitě užitečnější než nf mV metr, který se mimochodem dá doma na koleně udělat v pohodě taky a nemyslím, že by se mazací proud nastavoval s přesností na destiny procenta smile

Web

Re: Měření mazacího proudu u kazetového magnetofonu.

Děkuji za odpovědi. Máte samozřejmě všichni pravdu. Při takové ceně stolního DMM je už lepší si pořídit osciloskop. Už se po něm dívám.

Co se týče nastavení mazacího proudu, tak přesnost není až tak důležitá. Ale nějak se to musí změřit a nastavit. Trimr k tomu určený reguluje proud ve velmi širokém rozsahu u metal kazet. U jiných typů kazet je tam zařazen dělič, který to automaticky omezí.

(upravil DJ_Rix 11. 8. 2017 13:39)

Re: Měření mazacího proudu u kazetového magnetofonu.

Tak si spíchni narychlo z operáku zesilovač ať to napětí máš větší, vždyť na nepájivce je to za 5 minut smile
I když si myslím že to je naprosto ideální hodnota pro měření na 200mV rozsahu big_smile

Jinak teda btw já si nedovedu představit že bych měl něco dělat bez škopku doma....

Re: Měření mazacího proudu u kazetového magnetofonu.

Taky jsem si na skop zvykl, sice obyč owon, ale mám i s baterkou, takže vytáhnu napájecí šňůru a můžu měřit bez strachu ze zemní smyčky, a na jakýmkoliv potenciálu rozdílným od země (co mě nezabije smile

(upravil orhore 12. 8. 2017 11:18)

Re: Měření mazacího proudu u kazetového magnetofonu.

DJ_Rix - v podstatě jsem udělal to, co jsi psal s tím operákem:

orhore napsal:

Při vyšším napětí (1-4V) už digitál cosi měří a pokud to porovnám s analogovým, tak se hodnoty dost rozcházejí

Garantovaná přesnost měření je jen v rozsahu 50-500Hz, takže to i tak měřilo nesmysly a analog rovněž.

Ano, osciloskop je nutný, tak zatím zvažuju co koupit. Jak tu mnozí psali, že koupili kvalitní osciloskop z druhé ruky, tak v současnosti toho moc zajímavého nenacházím. Navíc analog nechci už kvůli omezenému místu na stole. Pak jedině něco nového. Levné čínské "hračky" mě dost odrazují a kvalitní stojí balík. Potřebuju aby to přežilo i záruku. Žeby něco od GW Insteku?

https://www.meraky.cz/out/pictures/z1/gds_2072e_z1.jpg

(upravil DJ_Rix 12. 8. 2017 16:20)

Re: Měření mazacího proudu u kazetového magnetofonu.

Pracoval jsem dlouhou dobu doma s UNITem, byl naprosto v pohodě, myslím že UNIT měl třeba i PMA. Malá skladná krabka za 8,5k ? Tak nějak stál, nakonec jsem ho prodal za snad 5 nebo tak nějak a koupil Agilenta použitýho za deset model co stojí pořád v obchodech 30. Za mě bych se jetýho digitálu až tak nebál.
Je ale pravda, že když jsem teď na rychlo prolétl inzeráty, nic moc jsem nenašel. Ze stejnýho důvodu jsem tehdy šel do GESu koupit ten UNIT novej.

Re: Měření mazacího proudu u kazetového magnetofonu.

O UNI-T jsem také nejdříve uvažoval, ale když jsem začal více pročítat technické údaje a srovnával ceny i názory různých uživatelů, tak jsem ho odsunul do pozadí. Nepředpokládám, že zůstanu jen u jednorázového měření mazacího proudu hlavy smile, takže o něco lepší parametry by se možná hodily. Stanovil jsem si strop 15 tisíc kde to začíná být zajimavější než v kategorii do 10 tisíc. No, radši to neuspěchám.

Re: Měření mazacího proudu u kazetového magnetofonu.

kazeťák libovolné značky je výběhový křáp 25 let za výsluním, kvůli tomu skopek asi pořizovat nebudeš...

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: Měření mazacího proudu u kazetového magnetofonu.

maxell - chápu tvůj postoj. Jenže ja neřeším "jezevčíky" a podobné hrůzy, ale  jen 3-hlavé vyšší modely. Po celkové rekonstrukci, úpravě obvodů, výměně operáků a gumové bižuterie je to úplně jiný level. Je to daleko příjemnější poslouchat než cokoliv digitálně komprimovaného. Navíc ta práce okolo při kalibrování kazet a následné nahrávání na stroji ne nepodobnému hodinářskému strojku je velice uspokojující smile.
Nicméně i u toho kazeťáku jsou nastavovací procedury za použití osciloskopu, které jsem zatím nevyužil. Ale mám v plánu samozřejmě i jiné věci. Jen na tohle by to byla drahá hračka.

(upravil kaed 13. 8. 2017 15:47)

Re: Měření mazacího proudu u kazetového magnetofonu.

za mě, koupil bych si skop se samostatným ovládáním kanálů, ne s přepínáním a-b, (blbě jsem si to prohlídl, skop je to tam, akorát mi připadá, že to má jaksi málo čudlíků smile - je to dost nepraktický při práci, vždycky přepnout kterej kanál nastavuju, měl jsem s tím problémy, ale možná jsem dis-nevímco...

Re: Měření mazacího proudu u kazetového magnetofonu.

Was ? O čem to mluvíš ? Který obrázek ?

(upravil orhore 13. 8. 2017 16:24)

Re: Měření mazacího proudu u kazetového magnetofonu.

kaed píše o tom GW Insteku co jsem postnul obrázek. Jsem ho už vyřadil z kandidátů. Teď sleduju něco jiného a pak mě tu sežerete big_smile

https://mediacdn.eu/m/media/catalog/product/cache/11/image/520x380/040ec09b1e35df139433887a97daa66f/s/d/sds1202x-front_4.jpg

(upravil kaed 13. 8. 2017 18:25)

Re: Měření mazacího proudu u kazetového magnetofonu.

jo, tady už jsou ty čudlíky "klasicky" . Proč ne, stejně se to všecko dělá v číně, ale pokud to nebudeš mít v permanenci celou pracovní dobu každej den, tak to sejde spíš stářím než opotřebením enkodérů, na který někteří nadávali u některejch modelů...
prostě ovládání co nejjednodušší, aby člověk nemusel tahat manuál, když potřebuje zaznamenat nějakej jednorázovej děj, nebo si přepnout synchronizaci na B kanál nebo ext. U toho mýho je ještě zajímavá funkce omezení šířky pásma na tuším 20MHz, dost se tím zmenší šum v signálu, když dělám nějaký "nf" s impulsama do 100khz.
No a díky baterce je možný "float měření" na jakýmkoliv potenciálu, ne pouze "MATH" A-B nebo B-A - samozřejmě nesmí člověk zapomenout odpojit USB (nebo mít izolátor) stejně jako napájecí kabel. Kvůli baterce vyhrál při výběru tento, měl jsem i jiný kandidáty.

Re: Měření mazacího proudu u kazetového magnetofonu.

kaed díky za postřehy z praktického užívání. Zkusím si z toho vzít příklad. S tou baterkou to má určitě své plus. Uvidím.

(upravil staffy 14. 8. 2017 6:22)

Re: Měření mazacího proudu u kazetového magnetofonu.

Tak toto je snáď klasika medzi dobrými a lacnými skopmi smile Dá sa odomknúť na 100MHz, má 4 kanály a taktiež sa tam dajú odomknúť ďalšie fičúry, ako deodovanie zberníc. Cena 12t. http://www.silcon.cz/index.php?route=pr … uct_id=172

Příspěvky [1 až 20 z 29]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Návrh, měření, software » Měření mazacího proudu u kazetového magnetofonu.

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£