Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Projekty Profi » Subwoofer 2x8" Hadex Q312A

  Stránky: 1

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

RSS

Příspěvky [5]

1 ...editoval ondra.klofat (3. 7. 2018 9:21)

Téma: Subwoofer 2x8" Hadex Q312A

Určení: domácí/pseudo-mini PA subwoofer, doplnění 6" mikro satelitů
Technická data: Rozměry: (šxvxh) 510x265x450mm, Ozvučnice: 31L bassreflex, ladění: 45Hz, Materiál 7, 16mm MDF (16mm MDF přední, boční a zadní deska. Horní a dolní deska 2x7mm). Osazení: 2x8"středobas (Hadex Q312A).

Sub vznikl jako dopnění 6" mikro satelitů z mého minulého projektu (http://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=22230). Osazení tudíž stejně low-end, které se mi tu už delší dobu válí. Čili osazením vyloženě nePA. Jaké bude reálné použití se teprv ukáže časem. Opět trochu i ze zvědavosti co tyto superlevné středobasy zvládnou a když už mám satelity, tak mě lákalo si vytvořit tímto maličký (blbuvzdorný) 2.1 systém, použitelný na malé oslavy, grilovačky atd. (prostě tam, kam je zbytečné tahat velké bedny).


https://s5.postimg.cc/i9ypvodcz/00.png


Konstrukce je klasická, nic výjmečného: lepeno na tupo Ponalem, staženo několika málo vruty. Horní a spodní deska je slepená ze dvou 7mm MDF. První 7mm deska je přilepena a přitažena vruty, druhá přes ní už pouze přilepena (vyhnul jsem se tím vylézajícím dírám po vrutech). Bassreflex je (viz foto) štěrbina mezi měniči a tvoří zároveň výztuhu uprostřed celé bedny. Sub má dvojici zafrézovaných madel - vzhledem k velké hloubce a nízkému profilu se jako praktičtější jevilo jeho nošení reproruktory vzhůru. "Miska" pro (speakon) konektor je zafrézovaná do MDF.


https://s5.postimg.cc/m13p491nn/01.jpg https://s5.postimg.cc/c2iqhrs83/02.jpg https://s5.postimg.cc/zbmyk12ub/03.jpg https://s5.postimg.cc/wao73wexv/6.jpg https://s5.postimg.cc/gn4wwpbxf/08.jpg


Povrchovka je opět stejná jako u předchozích satelitů. Po vytmelení několika málo děr po vrutech přišel na řadu plnič, nanášený v první vrstvě jemným molitanovým válečkem, jemně přebroušeno a ve druhé vrstvě pak strukturovacím válečkem. Na zakulacené hrany se mi více osvědčila běžná mycí houbička. Na vrch pak už pouze stříkaný matně černý PUR lak. Mřížka je z tahokovu, pro zpevnění na všech čtyřech stranách zahnutá.


https://s5.postimg.cc/9nquxcbz7/09.jpg https://s5.postimg.cc/yv1qxlf37/11.jpg https://s5.postimg.cc/3pd1n3t0j/12.jpg https://s5.postimg.cc/8rudhw2ar/13.jpg https://s5.postimg.cc/5oy8s9cpv/14.jpg


Zvukově jsem byl hned zkraje hodně, až velmi příjemně překvapen. Ačkoliv to zřejmě nejsou primárně reproduktory pro použití do subwooferu a jak se chovají v dvoupásmu jsem neměl možnost vyzkoušet, hraje to až překvapivě dobře. Sub je aktivně dělen na 110 Hz, 24dB/oct, subsonic 25Hz. Poháněn prozatím jedním kanálem zesilovače QSA600. Jako podpora výše zmíněných satelitů v malých prostorách více než dostatečné i při relativně vysoké hlasitosti. Ve větším prostoru se to samozřejmě ztratí, což od 2x8 subu lze očekávat. Pro běžný poslech se osvědčilo ucpání 1/2 bassreflexu, při vysokých byl hlasitostech naopak znát zmenšený průřez. Zvažuji nějaké jednoduché řešení modulu s aktivní vyhýbkou a zesilovačem pro sub i satelity (tahat s tímto 5U rack postrádá smysl big_smile), ale to se ještě časem ukáže až podle využitelnosti, třeba to taky celé poputuje o dům dál.
Na závěr postřehy z porovnání z toho co v této kategorii mám k dispozici... tedy se subwoofer s 2xARN226, který jsem stavěl kamarádovi do auta. Ač tyto Hadexy zatím nejsou zcela rozehrané (mají za sebou cca 10h provozu) a s hendikepem 10L vnitřního objemu, tak na stejném řetězci je to přinejmenším srovnatelné. Dokonce bych řekl že při nízké až střední hlasitosti je bas hezčí než z ARN226, ta bude mít výhodu ve vyšší zatížitelnosti, ale nezkoušel jsem to nijak dramaticky honit do limitu.

Finální podoba:

https://s5.postimg.cc/6iaukviqr/15.jpg https://s5.postimg.cc/ypbhal5sz/16.jpg https://s5.postimg.cc/4ysy2ka77/17.jpg

2

Re: Subwoofer 2x8" Hadex Q312A

Moc pěkná čistá práce. Celá sestava vypadá super!

3

Re: Subwoofer 2x8" Hadex Q312A

Měřils těm hadexovejm repro T-S parametry?
Na doma to snad s 1" cívkou bude stačit, ale pokud se k tomu na zahradní párty v pozdější hodině dostane nějakej technař...

4

Re: Subwoofer 2x8" Hadex Q312A

Neměřil, v tom záchvatu budovatelského nadšení nebyla příležitost wink Bednu jsem měl už dlouho odsimulovanou pro IRB20, který jsem ale mezitím prodal a stavěl bednu takto, s tím, že si je do toho třeba jednou opět pořídím, nebo něco jiného... Je to vážně spíš taková sranda sestava s osazením víceméně provizorním (zpracování zbytků apod.) Nezdá se, že by tomu ta bedna vyloženě neslušela, měření by možná ukázalo opak, ale ucho je zatím v rámci možností spokojeno. Až nebude, buďto to půjde do světa tak jak to je, nebo to osadím něčím pořádným...

Když se k tomu dostane nějaký technař, tak aspoň se ukáže co to snese ... s takhle levnými reproduktory to nebude škoda, která by mě zruinovala.

5 ...editoval Kamca (26. 7. 2017 20:24)

Re: Subwoofer 2x8" Hadex Q312A

Moc hezká stavba.... můžeš prozradit něco o te površce?typ barev a toho plniče. Chystám se taky na dokončovací práce a zvažuji čím napodobit Warnex.

Tak už jsem kouknul na stavbu satelitů kde to popisuješ. smile

Příspěvky [5]

  Stránky: 1

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

Audioweb.cz » Projekty Profi » Subwoofer 2x8" Hadex Q312A

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£