(upravil BV 24. 11. 2017 17:19)

Re: Stavba class D 800W/2R a spínaného zdroja 1000W (len na basy!)

Asi takto to (rezonančný zdroj s APFC)  robia v PKN pre výkony do 7kW

Re: Stavba class D 800W/2R a spínaného zdroja 1000W (len na basy!)

sorry mechanic ze ti tu do toho skacem a nemam moc co by som pridal do diskusie o stavbe zosiku a zdrojov mimo vlastne zkusenosti a doporucenia takze to ber len ako btw. a ako suhlas s ostatnymi ktory to uz navrhli...
nieje problem (teda je) vymysliet a postavit LLC zdroj alebo class D zosik otazka znie co povazujes za vyzvu, vysekat za to hodne penazi a casu aby si si mohol povedat ze si to zvladol alebo to postavil za rozumny peniaz, vypadalo to dobre a hlavne aby to splnilo ucel a kvalitne fungovalo?
je kopa mudrych inzinierov ktory to nakoniec zvladli a jejich produkty sa predavaju po celom svete (Hypex amp moduly) (Sanken zdroje) a podobne ale trvalo im to roky a vyhodili zato hodne penazi aby sa dostali tam kde su tak preco vymyslat nieco co uz je vymyslene? tym nechcem povedat aby si kupoval cinske zdroje z ebay za 60 dolacov (na druhu stranu proti nim nic nemam) kazdopadne na netu su hromady dostupnych modulov ktore si mozes nakonfigurovat podla svojich predstav a potrieb a stale zostat v rozumnej cenovej, vyzva zostava stale stejna, kvalitny zosik za DIY cenu...
dalsi zajimavy priklad toho co sa da dosiahnut vo vysokej kvalite cestou DIY modulov je Continuum S2 od Jeffa Rowlanda, zosik ako taky by bezny clovek odpisal uz len kvuli tej cene nicmenej pod povrchom sa ukryva integrovany class D modul vcetne napajania M-PRO2 od Pascal audio ktory sa da na trhu zohnat za 800-900 ecok ako sucast aktivnych PA modulov, to uz znie zajimavejsie nie? a to je len jeden z mnoha...
Mal som 2xNC500 koncak s 2x700 spinanyni zdrojmi od Hypexu a lepsi koncak som nepocul, nebolo moc koncakov na trhu (v akejkolvek cenovej) ktore dokazali vytlacit taku dynamiku (A) zo sustavy aj pri nizsich hlasitostiach, to bol aj jeden z duvodu preco som zvolil stejnu/podobnu technologiu aj pre moj posledny zosik...
Kazdopadne zelam hodne zdaru pri akejkolvek ceste ktoru si vyberies wink

Re: Stavba class D 800W/2R a spínaného zdroja 1000W (len na basy!)

Hazys napsal:

TA tou tlumivkou ani nechceš, aby ti ten proud při startu tekl, neb ti jí ten proud krásně nasytí a pak ti ten tranzistor akorát sepne do přesycený tlumivky. Geniální.

Ona se tam dává ještě pomalá dioda přes PFC a sofstart se dělá normálně termistorem.
Chtěl jsem jenom zdůraznit, že PFC neřeší sofstart.

Re: Stavba class D 800W/2R a spínaného zdroja 1000W (len na basy!)

Děkuji za připomenutí, ale vím, co se do 1f PFC dává. Ostatní si to již zajisté náležitě dostudovali.

(upravil danhard 7. 12. 2017 14:46)

Re: Stavba class D 800W/2R a spínaného zdroja 1000W (len na basy!)

U menších výkonů se to dělá tak, že se tam dá nepropustnej měnič s malým filtrovacím kondem v primáru a energie se akumuluje na sekundáru. To PFC nepotřebuje.

Nebo ještě dřív se to dělalo tak, že byl na vstupu step-down a za ním push-pull na menším napětí.

Re: Stavba class D 800W/2R a spínaného zdroja 1000W (len na basy!)

Však stepdown PFC používá Crapple ve svých nabíječkách Crapplebooků dosud. Pokud si to s něčím nepletu, napětí meziobvodu tam mají 60V.

(upravil mechanik 28. 12. 2017 20:17)

Re: Stavba class D 800W/2R a spínaného zdroja 1000W (len na basy!)

Tak som napísal v celku asi 5 firmám ohladom toho navíjania transformátoru. Ukázalo sa že 2 ani trafá pre spínané zdroje nerobia, tak ešte uvidím tie zvyšné.

Trochu uvažoval nad výpočtom. Našiel som text kde je to celkom slušne vysvetlené. Každopadne keď človek niečo robí prvý krát tak takmer nič nebýva vysvetlené dostatočne podrobne aby nemal vôbec žiadne nejasnosti... Prosím teda keby ste vedeli o inom návode než je tento   http://www.bcae1.com/switchingpowersupp … ytut01.htm   tak prosím pošlite odkaz. Tušim by malo byť niekde v AR niečo. Keby to niekto v PC mal a mohol to sem dať, budem mu vdačný. Zatial by som to videl idealne na toroid a material typu "P".

Tiež som nechtiac počítal s efektívnou hodnotou a nie špičkovou. Ten zdroj by mal mať tak 1300W-1500W big_smile

Re: Stavba class D 800W/2R a spínaného zdroja 1000W (len na basy!)

Teda to uz nielenze bude pri zapnuti robit nad Mochovcami kolecko pary,  ale to uz bude v zatazi hrat aj ta turbina...

Nechcem byt mudry, ale to sa robi tak, ako je dnes moderne, ze sa pouzivaju paralelne spinane zdroje, ktore jednotlivo pracuju na mensom vykone, ktore na zbernici maju meranie a postupne sa pridavaju, podla zataze. Pokial to nechces mat na vysky a stredy, tak do 1kHz,  tie zbernice maju v pohode reakcny cas a zdroje sa postupne pridaju..
Nevidel som sice symetricke, ale 24, 48V su bezne, mame ich v praci. Rovnako radene zdroje, uz vybehane, 60A 1,6V  kazdy, mi sluzia ako krabicky na moje oblubene bastlene zosilovace a "rack" v ktorom boli naskladane po 6ks a riadiaca jednotka, posluzili na niekdajsi projekt aktivnych bedni, typ "jedno repro, jeden zosilovac, jeden zdroj"..
Demontazou medenych mostikov prepojovacich a ich predajom v zbernych surovinach, mi ostalo na nakup modulov a zdrojov.
Viem ze to nieje spravne, ale funkcne urcite.
Paralelne riadenie zdrojov sa nerobi koli redundancii, ale zvyseniu ucinnosti a bezproblemovemu vykonovemu zatazovaniu systemov a nenarocnosti na aplikovanie vinuti a materialov jadier.
Prikladom su zvaracie invertory, ktore maju priemyselny charakter. Tam su tiez vykonovo radene mensie zdroje, ako by sa babrali z jednym obrovskym zdrojom.

(upravil mechanik 28. 12. 2017 22:16)

Re: Stavba class D 800W/2R a spínaného zdroja 1000W (len na basy!)

Keby niekto neveril že niečo také sa pre audio robí... Keby niekto nepoznal značku HYPEX. Robia mimoriadne kvalitné Dčkové zosilňovače a tiež spínané zdroj k nim.

Tak tu je 1200W zdroj od HYPEXu pre audio, 1200W, 1500W max:
https://www.hifisound.de/Do-it-yourself … upply.html

Tu je 3000W zdroj od hypexu, 3600W max:
https://www.hifisound.de/Do-it-yourself … upply.html 

Prosím teda k téme. Výpočet transformátoru ako píšem vyššie. 

Nechcem byť hnusný, drzí a arogantný ale... wimshurst, ty si ani neveril že to moje 2x600W ABčko ide zapnúť s normálnym softstartom, myslel si si že je potrebný viacstupnový.

wimshurst napsal:

to musi mit 3stupnovy softstart, pripadne vykonovy limiter, aby nenastal blackout.
Pro takoveto zesilovace na doma, si myslim, ze uz je potrebne mit setrvacnikovy backup na napajeni.
Ponevac toto kdyz se zapina, tak nad chladici vezi Temelina, /Mochoviec/ vyfoukne kolecko..

Nechcem sa hádať. Kto máte skúsenosti konkretne s návrhom spínaného zdroja, budem rád ked sa o ne podelíte. Bude to skôr hotové. Potom môžem urobiť merania a môžeme riešiť iné veci ako rušenie. Zatial je to tu len o tom že každý tvrdí že je to drahé, zbytočné, že to zhorí alebo že zhoria reproduktory a neviem čo. Ja sem potom dávam realne príklady toho ako to bežne môže fungovať.

Re: Stavba class D 800W/2R a spínaného zdroja 1000W (len na basy!)

mechanik napsal:

Prosím odkazy na lacné krámy z ebay sem nedávajte, už som to písal.

Lacné krámy z ebay se od sraček z HYPEXu moc neliší, tak co do prdele chceš ?

Re: Stavba class D 800W/2R a spínaného zdroja 1000W (len na basy!)

Napisu to jak to je.
Mam zkusenosti z navrhem spinanych zdroju.
Ale to jeste neznamena, ze by mnou navrzeny zdroj fungoval v oblasti audio. Dokonce to neznamena, ze by fungoval vubec jako zdroj.
Zdroj zabavy to ano.. smile Pyrotechnika je take zabavni..
Ale vazne k veci, dnes bych nebastlil spinany zdroj, ani kdy by me nutili v mucirne.
Vsechno ma svoji cenu, stejne tak bastleni. Existuje li zdroj pro aplikaci, kterou potrebuji, tak sahnu po hotovem.
Maximalne si ho upravim, nebo nejak prizpusobim, odrusim atd.
Mam-e zdroje atesyn, ktere kuprikladu neumim pouzit, ponevac maji system rizeni pres zbernici a nemaji moznost samostatne prace.
Je to vynikajici zdroj soucastek, avsak na velmi omezene vyuziti.
Predelaval sem DC DC menice 48V in/1,6V 60A out, ktere pracuji v ruznych aplikacich, ale na audio nevhodne.
Puvodne sem predelaval PA linkoveho 100V rozvodu a udelal sem redundaci, vykostil sem na to zdrojovy system BTS, tedy kompletni napajeci system 230-48V, baterie a pak konverze na dalsi napajeci napeti 48 na 24 a jina napeti.
V teto aplikaci na te kvaite a pripadnem ruseni zdroju, je nepodstatne, stejne jako spotreba klidova a jine nevyhody.
Pro napajeni systemu domaciho poslechu, pouzivam spinane zdroje radu let. Klidne si spinane zdroje pouziju tak, ze je dam paralelne, upravim system spetne vazby, ale zdroje nebastlim, ponevac mi to prijde znacne problematicke.
Vykonove to fungovat bude, konverze bude funkcni, ale pak prichazi problemy z odrusovanim a stabilitou v case, kdyz to ubastlim, tam je rada promennych. Promennych je mene, pouziju li hotovy zdroj.
Koupene symetricke pulzni zdroje, obvykle po mensich upravach funguji spolehlive. Pro vlastni system sem to nepouzil, ale ozivoval sem system, kde to bylo pouzito.
Za cenu uprav to stoji.

(upravil mechanik 29. 12. 2017 14:21)

Re: Stavba class D 800W/2R a spínaného zdroja 1000W (len na basy!)

danhard, čo chceš do "prdele" ty? Chodíš sem len nadávať. Buď sem píš niečo užitočné alebo nepíš vôbec. Fakt ma nebaví tú stále niečo obhajovať. Keď sú ich spínané zdroje sračky tak ma to celkom mrzí každopadne tie ich Dčka sračky niesu. Tvoje príspevky technického typu k veci si vážim a ty to vieš ale tých je menej, väčšina je o nadávaní. Keď vieš ako koncové mosfety správne napárovať, keď to celý svet páruje zle tak môžeš poradiť. Keď chceš niečo napísať k rozdielom medzi limitáciou a saturácií, budem rád. No nemá cenu len kritizovať, to nemusíš písať nič.

wimshurst napsal:

Ale vazne k veci, dnes bych nebastlil spinany zdroj, ani kdy by me nutili v mucirne.

Zase len keci, keci... Fakt už ma to nebaví. Pardon ale zvyšok si dočítam neskôr až budem mať náladu.

Dnes som v SZ dostal odkaz na  stavbu spínaného zdroja na webe svet elektro. Člen fora mi radšej napísal SZ pre to že sa bál že k tej konštrukcií bude zase milon kecov. On okrem toho nie je autorom tej konštrukcie ale má skúsenosť so stavbou.

Tu je ten odkaz:   https://svetelektro.com/clanky/spinany- … a-788.html

Je to 800W zdroj, ktorý funguje, je to zaujímavý text, bez kecov ako sú tu.

Ja teraz plánujem objednať toroidné jadrá na ktoré budem sám navíjať. Keby som mohol poprisť. Položiť otázku. Predom sa ospravedlnujem že je to vec ktorú riešim prvý krát v živote a že ľudom čo cievky navíjajú 20 rokov a nevedia ten rozdiel pochopiť bude otázka pripadať byť trochu blbá. Pevne verím že sa po prečítaní týchto riadkov od toho dokážu oslobodiť a odpísať bez zbytočných kecov, ironie, posmeškov a podobne. Otázka znie. Aký môžem voliť plniaci faktor vinutia pri toroidnom jadre? Dá sa ísť nad 0.4? Prípadne aké je optimum? Nemám skúsenosť ako to vyzerá v realite, musel by som to navinúť a až potom by som videl.

Re: Stavba class D 800W/2R a spínaného zdroja 1000W (len na basy!)

Pokud víš počet závitů a jejich průřez, tak z toho spočítaš kolik místa to cca zabere a zvolíš podle toho nejbližší větší.

Podle mě je optimum, aby bylo jádro co nejvíce zaplněno. Šetříš místo a peníze.

Kam to chceš použít? Pozor na to, že někdy je potřeba trafo (cívka) se vzduchovou mezerou.

Re: Stavba class D 800W/2R a spínaného zdroja 1000W (len na basy!)

Závity, prierez a podobne... práve potrebujem vedieť ako velmi môžem konkretne toroid "naplniť". O použití píšem v prvom príspevku, keď som ta dobre pochopil. Dík za odpoveď.

Re: Stavba class D 800W/2R a spínaného zdroja 1000W (len na basy!)

mechanik, musi to byt toroid? ked som na to posledne cumel tak som nasiel trafa priamo od Wurth Electronik ktory je jeden z hlavnych dodavatelov traf do spinanych zdrojov vcetne LLC, zkus mrknut na Farnell pripadne Mouser pripadne priamo na WE

Re: Stavba class D 800W/2R a spínaného zdroja 1000W (len na basy!)

Díval jsem se na ten plánek zdroje. Doporučuju to postavit bez nějaké tvůrčí invence, hlavně trafa přesně podle návodu. Když je napsaný materál 3F3, E65 tak použít tohle. No a když si takový zdroje uděláš dva, tak spojíš výstupy a máš to, po čem toužíš. Díval jsem se na předpis vinutí toho hlavního trafa, dalo by se udělat líp, ale fungovat to bude. TL494 je v kde čem, v současnosti je ho v provozu snad miliarda kusů. IGBT jsou už sice trochu anachronizmus, ale zase je to kovářská práce, 4x IXGH48N60C3 jsou ve svařovacím invertoru KITin150... (mám jich hrst použitejch, klidně vyměním za 4ks SPW47N60C3.
Zdroj podle v současnosti platných předpisů neodpovídá ohledně působení na síť, nemá PFC, to dnes musí mít zdroje nad 60W (dá se řešit cca 2kg tlumivkou mezi kondenzátorem a usměrňovačem na vstupu), jakejsi softstart tam je.
Pak ještě varování ohledně bezpečnosti, vzdušné vzdálenosti min. 10mm a varistor na vstupu tam taky není...
Dá se předpokládat, že ti kvůli rušení z téhle "svářečky" začne blbnout veškerá analogová i digitální technika okolo.

Re: Stavba class D 800W/2R a spínaného zdroja 1000W (len na basy!)

kaed napsal:

Pak ještě varování ohledně bezpečnosti, vzdušné vzdálenosti min. 10mm a varistor na vstupu tam taky není...

To si nabral kde ?

(upravil mechanik 30. 12. 2017 7:30)

Re: Stavba class D 800W/2R a spínaného zdroja 1000W (len na basy!)

kaed, ako potom rozumieť tomuto zdroju 3kW?  https://www.hifisound.de/Do-it-yourself … upply.html   predávaný v nemecku, podla fotky myslím bez PFC, používaný normálne s ostatnými HiFi komponentami... Môžem napísať nejakym ludom čo hypex mali že ako velmi tie zdroje rušia. Tou tlmivkou medzi mostíkom a filtračnými kondenzátormi myslíš vlastne pasívne PFC? Skutočne až 2kg cievka? Na kolko mH to zhruba vychádza?

Kuky, myslíš ako už hotové? Ja som farnell aj Mouser pozeral ale práve som nič nenašiel... Ale pozriem ešte raz, dík za tip. Toroid použijem len v prípade že sa pustím do vlastného navíjania.

Re: Stavba class D 800W/2R a spínaného zdroja 1000W (len na basy!)

To, že někdo něco prodává, neznamená, že je to v pořádku a odpovídá to platnejm předpisům. To z německa je podle oka "nakrmenej" AT zdroj s jiným výstupním napětím, vymyšlenej před 10-ti a více lety.  PFC tlumivka bude macek, proto to nikdo nepoužívá a dělá aktivní PFC. V podstatě by měla dosáhnout lineárního průbehu proudu usměrňovačem, nějak se mi to nechce počítat, takový trochu imitační se objevovaly jeden čas v AT zdrojích, na 350W zdroj byla tlumivka zvící 100W trafa, a to si myslím, že byla poddimenzovaná. Hlavně se musí dimenzovat na DC sycení. Aktivní PFC  by se dalo zařadit i před ten "svářečkoidní" zdroj z tvýho odkazu. Zdroj bez PFC odebírá ze sítě proud jenom na vrcholcích sinusovky, a tím dělá proudový rázy, ne nepodobný fázovýmu regulátoru s triakem, kterejžto, jak je známo, je prakticky neodrušitelnej. Doporučuju samostudium, na internetu je informací dost.

Re: Stavba class D 800W/2R a spínaného zdroja 1000W (len na basy!)

Opravte mě pánové, pokud se pletu, ale na co by byl u LLC zdroje PFC obvod ?