Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 2)

Audioweb.cz » Projekty elektroniky » Tesla NZC 431 - pokus o vylepšení parametrů

  Stránky: ««« 1 2

RSS

Příspěvky [21 až 31 z 31]

Re: Tesla NZC 431 - pokus o vylepšení parametrů

To zní jak provokace ...
Dá se tomu pomoci (viz toto vlákno), ale nečekejme významné zvýšení výkonu, je to omezeno trafem...
Slušně je to navržené tak na úroveň počátku 70. let, proto jsem do toho sahal, abych zjistil, co se s tím dalo na úrovni konce 80. let snadno udělat....

(upravil jmd 14. 12. 2019 12:50)

Re: Tesla NZC 431 - pokus o vylepšení parametrů

Súhlasím s tebou. Je to moja chyba, že som zabudol uvažovať s výkonom trafa, resp. jeho možnosťami pri zaťažení. Mal som veľké oči.

Re: Tesla NZC 431 - pokus o vylepšení parametrů

Ja mam podobne plany se starou bednou od AZS 223. Nejvetsi problem asi budou korekce s vyvazenim/hlasitosti a snaha napasovat to, aby to sedlo na misto puvodni desky. Zvazoval jsem 3 schemata - SP 500 s OZ, to bude asi nejjednodussi varianta. Pak diskretni BA 100 nebo QQF od Federmanna.

Bohuzel AZS 223 ma ovladani hlasitosdti hodne daleko od zbytku, takze budu muset navic jeden potenciometr pripojit na dlouhy draty, nebo tu desku rozdelit na 2 kusy. Coz bude u verze s OZ jednodussi. smile
A pak to bude chtit nejaky slabsi koncaky, co se vejdou do ty krabice. Jak je na tom stary dobry DPA 110? Je pouze ta puvodni verze z amara?

Re: Tesla NZC 431 - pokus o vylepšení parametrů

kratz napsal:

Jak je na tom stary dobry DPA 110? Je pouze ta puvodni verze z amara?

Je otuněná verze MIR50..

https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=16418

Web

Re: Tesla NZC 431 - pokus o vylepšení parametrů

Po dlhšom čase oživujem diskusiu o úpravách tohto zosilňovača a zdravím všetkých, koho táto téma zaujíma.
Medzičasom mi prešlo pod rukou asi 15 kusov vo verziách s gramofónmi NZC431, NZC420, ale aj samotný AZS217. Problémy s kmitaním vstupného zosilňovača jedného kanála sa objavili iba v jedinom prípade a tam tak isto pomohlo zvýšenie kompenzačnej kapacity C5 na 47pF. Odvtedy preventívne osadzujem na pozícii C5 kondenzátormi s touto hodnotou. Nakoľko sa mi osvedčili stabilizátory PZ+KZ vytvorené kapacitnými násobičmi, používam ich vo všetkých zosilňovačoch. Ušetrí sa tým značný príkon odoberaný z trafa a zároveň zníži produkcia tepla. Ušetrený príkon potom slúži ako výkonová rezerva samotného zosilňovača. Zo všetkých takto prerobených kusov som mal jedinú reklamáciu - pri vyššej hlasitosti sa jeden kanál koncáka rozkmital nízkou frekvenciou. Príčinou bola otočená polarita diódy D5 v obvode korekcie chyby, uvádzanom ako ochrana proti skratu. Dióda bola otočená opačne vo výrobe, výstupná kontrola zjavne nefungovala na 100%. Odvtedy kontrolujem naozaj úplne všetko a z dosky VZ "oholím" do poslednej súčiastky, vrátane drôtových prepojok.
Môžem povedať, že väčšina z tých, čo si odo mňa takto upravené NZC431 i NZC420 kúpili (v zostave s reprákmi 1PF067 62), boli ich zvukom ohromení a dodnes sú s touto retro zostavou veľmi spokojní.

Teraz sa mi ale dostal do rúk jeden zosilňovač, s ktorým si akosi neviem rady. Je to typ NZC420 jedného kamaráta, ktorému som sa ponúkol s jeho upravením. Chcel odo mňa, aby som ponechal pôvodné zapojenie, iba povymieňal "hovňáky a zeleninu." Súhlasil s premiestnením usmerňovača k hlavnému filtračnému kondenzátoru a výmenou KZ714 za nízkopríkonový kapacitný násobič. Vytiahol som z neho aj všetky KF-ká, lebo boli na plastových sokloch a tri z nich mali "uhnité" vývody. Pri nastavovaní PZ neboli žiadne problémy, tie nastali na VZ. Ľavý kanál koncáka funguje ako víno, kľudový prúd šiel nastaviť presne. Len ten pravý kanál nie a nie...z reproduktora sa ozýva taký šumový rachot, chvíľu slabší, chvíľu silnejší a občas aj také výstrely, pukance. A všetky ss napätia, čo som meral (mulťákom aj osciloskopom), plávajú podľa úrovne toho šumu na výstupe.
Doteraz som sa s týmto javom stretol len pri vypínaní 2-3 zosíkov tohoto typu, toto je prvý, ktorý rachotí v plnej prevádzke. Už som vymenil prakticky všetky kondenzátory, Ako prvé som prehrial všetky podozrivé spoje, aby som vylúčil studeňáky, potom prišli na rad elyty, postupne som vymenil všetky kondenzátory. Vie niekto poradiť, čo to môže spôsobovať? Niektorý z tranzistorov? Odpory asi nie...
Ďakujem dopredu za každú radu a skúsenosť.

Re: Tesla NZC 431 - pokus o vylepšení parametrů

Zdravím, rád čtu, že se úpravy dále líbí.
Kapacitní násobiče jsou zajímavá cesta, při slabém trafu určitě vhodná.

Pokud se hýbají ss napětí, tak bych pro jistotu začal T6 (T7 je asi vyměněno, možná bych i to zopakoval...). Zůstaly tedy původní trimry, tedy další velmi problémový bod. C26 a C27 jsi už nepochybně vyměnil, C21 určitě také. Rezistory z drátu bych asi také přepájel. Zkontroloval bych pájení diod ve stabilizaci proudu. Zkusil bych i poklepat na součástky, někdy se to tak odhalí, ale to jsou asi vesměs opožděné rady smile.

Re: Tesla NZC 431 - pokus o vylepšení parametrů

Zdravím Ťa, Otas smile

Ďakujem za rýchlu reakciu, väčšinu z toho, čo si vymenoval, som už skúsil. Poklep po súčiastkach bol medzi prvými, ešte pred kontrolou studeňákov. Aj drátové odpory R66 a R67, v tomto prípade navinuté na odporových telieskach, som prepájkoval. C21 bol "zelenáč", ten som menil v oboch kanáloch automaticky za 470nF MP, také dávam do všetkých prerábaných. Okrem toho, ten sa pri tomto jave neuplatní, kým nie je nastavený kľudový prúd, vstup mám skratovaný. Čo sa týka trimrov, vstupný R41 som vyhodil, R70 som vymenil. Kondenzátory C26 a C27 som vymenil pri pokusoch, pre istotu navzájom medzi kanálmi, či sa chyba neprenesie. Na Tvoju radu som skúsil opakovane vymeniť aj T6, hoci som tam dal KC149 kvôli väčšiemu zosilneniu. Bez úspechu. Skúsim teda meniť ďalšie tranzistory...

Možno by bolo jednoduchšie vyhádzať všetky súčiastky a po kontrole ich nanovo pripájkovať big_smile

Re: Tesla NZC 431 - pokus o vylepšení parametrů

Nebo to zrušit a dát tam nějaký integráč smile

(upravil Otas 9. 2. 2022 20:26)

Re: Tesla NZC 431 - pokus o vylepšení parametrů

Ona ani ta kontrola to nemusí snadno odhalit sad .
Začal bych odpory kolem trandů T6 až T7 (R45, 46, 48), které drží ss pracovní bod, vypadá to, že je to na citlivém místě. Odpojil bych vždy jen jeden vývod a ze strany spojů vyzkoušel náhradu, pokud bude stav nezměněn, vrátil bych ho, ať je zachována originalita = přání zákazníka smile.

Re: Tesla NZC 431 - pokus o vylepšení parametrů

Stalo se mi na jednom zesilovači, že se prorážel (čti: chytal svod) jeden malý tranzistor v pouzdru TO-92. Projev podobný jako v popisu.
Byla to zapeklitá závada. Někdy šel několik dní bez problémů, pak chvilku zablbnul, pak šel ... No nakonec jsem na něj kápnul, ale toho času sad
Jestli to dělá pořád, tak to bude asi podstatně jednodušší najít. Osciloskop je v tomto případě obrovský pomocník. Mám klasický baňkový HAMEG, a nedám na něj dopustit. Zobrazí každičkou jehličku, zhoupnutí signálu, a zákmit !!!
Tak hodně štěstí při hledání kde se to objevuje !!!

Vašek

Re: Tesla NZC 431 - pokus o vylepšení parametrů

Ďakujem za vaše rady a skúsenosti, zosilňovač už funguje bezchybne! Otas, mal si pravdu, chyba bola na vstupe, na tom najcitlivejšom mieste....
Vašku, súhlasím s Tebou, osciloskop dokáže odhaliť všeličo, aj preto som ho pri tejto chybe oprášil. Ja používam klasický, 2x20MHz Goldstar OS 9020.

Neverili by ste, ten rachot spôsoboval blokovací kondík na vstupe (proti prieniku vf do vstupu VZ). Aj keď som na tomto zosíku nerobil úpravy podľa Otasa, pre nejaké zmeny som sa predsa rozhodol - ako som už spomínal, zo vstupu VZ som vyhodil trimer R41 (22k), nahradil ho prepojkou a R42 som zvýšil na 2k7. Za tento odpor som zaradil blokovací kondík s kapacitou 330pF. Oddeľovací kondík C21 som zaradil pred R42, tak ako to navrhol Otas, takže na bázu T6 je pripojený R45 (pracovný bod T6), R42 a pridaný blokovací C. Dal som tam sľudový (v angl. silver mica) z rady WK714 11, pred osadením som ho meral a vyberal rovnaké hodnoty pre oba kanály. Ani vo sne mi nenapadlo, že ten šum a rachot môže spôsobovať práve on, pretože som s týmto typom kondíkov nemal doteraz žiadne ťažkosti a keďže mám zásobu nových, teda nepoužitých, navyše ich vždy premeriavam...
Prišiel som na to jednoducho tak, že som odpojil R42 aj s týmto pridaným C, aby som vylúčil vplyv namodulovaného signálu zo vstupu a po lupanci pri zapnutí ostalo v reproduktore hrobové ticho. Zmeral som napätia v niektorých bodoch, stabilné...navyše takmer navlas rovnaké ako v tom funkčnom ľavom kanáli (rozdiely max. 0,1V). Vybral som inkriminovaný kondík a pri meraní vykazoval zvod, fungoval ako odpor s hodnotou kolísajúcou okolo 3,5k. Po jeho výmene je všetko v poriadku.
Ešte dodám, že s podobným javom som sa stretol pri niektorých kusoch tohto zosilňovača ešte pred prerábkou, myslím že to bolo v dvoch prípadoch. Ale u nich tento jav, teda výstrelový šum, nastal iba po vypnutí sieťového vypínača a ten šum šiel pomaly dostratena. Fade out, ako hovoria anglicky hovoriaci zvukári smile
Snáď táto skúsenosť niekomu pomôže...

Příspěvky [21 až 31 z 31]

  Stránky: ««« 1 2

Audioweb.cz » Projekty elektroniky » Tesla NZC 431 - pokus o vylepšení parametrů

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£