Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 6 z 7)

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Subwoofer do auta na mieru

  Stránky: ««« 1 ... 4 5 6 7 »»»

RSS

Příspěvky [101 až 120 z 126]

Re: Subwoofer do auta na mieru

Když chceš aby ti to hrálo tak jako kámošovo, měl sis postavit totožný sub... případně jiný už hotový, který se ti zvukově líbil. To tu určitě padlo taky už na začátku. To jestli "víš" že je na tvůj poslech ideální sub laděný na 35Hz.... myslím že nevíš, ale to je teď jedno. Stejně tak středobasy co jdou na 40Hz... ano zcela jistě jdou, ale s jakým poklesem? Kdo ti to změří? nedokáže ten člověk třeba i změřit TSka a odsimulovat bednu přesně? Je to prostě stále dokola to samé... řeší se tu detaily konstrukce, a přitom se ani 100% neví, co a jak se bude stavět.

Sub, co bude v rámci možností +/- fungovat tu odsimulovaný máš... dokonce několik... vyber si podle toho co se ti líbí. Ani jedna simulace nebude kdovíjak úžasně přesná, tudíž se detaily fakt není potřeba zaobírat. 85L laděných na 35Hz, bum... slepit to dohromady, a uvidíš wink Ideál zřejmě timhle způsobem stejně netrefíme... Pokud to bude dobré tak hurá, pokud horší než dobré dost možná to nepoznáš (nějak hrát to prostě bude), a že by to byl vyloženě průser... to leda že by s tim hodně zamával ten malý kufr nebo byly tolik odlišné reálné parametry. Hurá do toho...

Re: Subwoofer do auta na mieru

Tak jsem zkusil změnit indukčnost z 0,8mH na 0,5mH, na křivce se to v amplionu nijak neprojevilo... možná je ještě nějaká chybka někde jinde wink

(upravil Cabinko 14. 6. 2017 22:22)

Re: Subwoofer do auta na mieru

tak, hovoril som s kamosom, tych 35hz je ok, ale mam dat vacsi BR aby mi tak rychlo neprudil vzduch a maly otvor nebrzdil tlaky. tu si mi vypocital BR 35hz na 33,5x4,7x31,5. skusme to trochu zvacsit a dat to namiesto 4,7cm na 6, alebo 7cm ze o kolko si to popyta viac ako tych terajsich 31,5cm, zmestime sa do tych 41-42cm resp. ak to bude pri konci tak uz by to bol ten L-kovy BR. nebude tam aj ta odchylka mensia ako 4db? mozno to pomalsie prudenie vzduchu vacsim BR bude mat pozityvny vplyv nie?

Re: Subwoofer do auta na mieru

pro 6cm štěrbinu vychází délka 41cm, pro 7cm pak 49cm. Ladění zůstává stejné čili to vliv mít nebude (pokud tam tedy ten hrb +4dB skutečně bude, protože podle toho co psal. TLU to tak nutně být nemusí).

Re: Subwoofer do auta na mieru

no tak to skusime samozrejme doladit tlmenim a tak + parametre mozu byt mierne odlisne od realu, som si toho vedomi, tak snad ak budu odlisne, tak k tomu dobremu smile oki, cize davam robit strbinu 33,5x6x41cm. velmi pekne dakujem smile

btw pri tych 41cm si pocital aj s tym ze od steny bedne ostane 7cm? ci to teda nebude mat nejaky vplyv na to kedze to bude v podstate uz Lkovy BR

Re: Subwoofer do auta na mieru

Cabinko napsal:

no tak to skusime samozrejme doladit tlmenim a tak + parametre mozu byt mierne odlisne od realu, som si toho vedomi, tak snad ak budu odlisne, tak k tomu dobremu smile oki, cize davam robit strbinu 33,5x6x41cm. velmi pekne dakujem smile

btw pri tych 41cm si pocital aj s tym ze od steny bedne ostane 7cm? ci to teda nebude mat nejaky vplyv na to kedze to bude v podstate uz Lkovy BR

BassBox6 to spočetl na 33,5x7x41,9 cm

(upravil Cabinko 15. 6. 2017 0:10)

Re: Subwoofer do auta na mieru

fuha? tak teraz ako? ten jeden cm je ok ci 41 alebo 42, ale jeden ste to vypocitali na 7cm (235cm2) vysku a druhy na 6cm (201cm2) vysku a to uz je dost velky rozdiel v obsahu. preco vysiel tak odlisny vysledok? pocitali ste to s vytlmenim? alebo co? lebo teraz nvm ktore udaje mam pouzit hmm

(upravil Halen 15. 6. 2017 1:12)

Re: Subwoofer do auta na mieru

S plným vytlumením 100% fill. A byl to překlep zadával jsem 33,5x6 a dýlka 41,9 cm což se moc neliší od toho návrhu v Amplionu. Rychlost proudění vzduchu štěrbinou necelých 18m/s čili v pohodě.

Re: Subwoofer do auta na mieru

Jo, mě vyšlo 41,2 - zaokrouhlil jsem, dva milimetry stejně nikdo piplat nebude big_smile Je to počítané jako čistá délka... jestli bude ve výsledku BR zahnutý nebo rovný už je pak na tobě, resp. na tom jak to vyjde do bedny

Re: Subwoofer do auta na mieru

ondra.klofat napsal:

Tak jsem zkusil změnit indukčnost z 0,8mH na 0,5mH, na křivce se to v amplionu nijak neprojevilo... možná je ještě nějaká chybka někde jinde wink

Stejně se to chová i v LspCad-u...změna idukčnosti kmitací cívky se v simulaci nijak neprojevuje. Ve WinISD je změna naopak velmi výrazná.
Ono se tu ale stejně jen plácáme a řešíme teorii, šermujeme nepodstatnými centimetry. Skutečnost bude stejně jiná.
1. TS parametry budou mít imho daleko od toho katalogu
2. Simulátory nepočítají s tvarem ozvučnice a reálným umístěním nátrubku, který ve skutečnosti vyjde zpravidla kratší (ta odchylka může být klidně 30-40%)
3. Elektricky to člověk může naladit na 30Hz (nejnižší bod mezi impedančními vrcholy), ale akusticky může ladění portu vyjít úplně jinde.

Alfou a omegou je tady znalost reálných TS-ek. Bez nich je tohle vlákno v podstatě 6 stránek o ničem... big_smile

Re: Subwoofer do auta na mieru

No, ono to teda obom vychadza 33,5x6x41cm ale ak vravíte ze v reale to bude pravdepodobne menšia dĺžka BR než v programe, tak môžem dat BR kľudne 33,5x6x40cm (v zadu bude aspoň 8cm a teda sa to nebude správať ako L BR ze? A ak si to bude pýtať este menej tak to ručne zrezeme smile čiže toto mame teda vyriešené a aj kamarat uz bude spokojny ked mu poviem ze plocha BR bude 200cm2 smile a vzduch pomalší. Este otázka, ty si vravel ze uvádzaš 100% vytlmenie, tebe tam ukazuje akú veľkú odchýlku v db? Tiež tie 4dB? Ci to vytlmenie pomohlo nejak?

(upravil Halen 15. 6. 2017 10:14)

Re: Subwoofer do auta na mieru

Svůj Bandpass jsem navrhoval podle BasBoxu - repro jsem měl oměřené a použil jsem přesnou hodnotu délky nátrubku co program vypočítal. Následné měření - je to i tady v této diskuzi potvrdilo maxima impedance na spočtených frekvencích a naladění nátrubku nesedlo o 1 Hz. Věřil bych softu a neexperimentoval se zkacováním. Naladění se změní po zkrácení štěrbiny.
- Ondro, BB6 umí počítat štěrbiny a návrh je dělán na štěrbinu. Navíc umí pracovat s dual coil.
http://kritik.pavel.sweb.cz/BB6-paralel-dual-coil.jpg

(upravil ondra.klofat 15. 6. 2017 10:28)

Re: Subwoofer do auta na mieru

Je hezké, když to vyjde takhle přesně, nicméně jako pravidlo bych to nedával. Pokud pracuješ od začátku pečlivě a s přesnými daty je pak šance vysoká... což není náš případ. Stejně jako může být simulovaný BR delší než reálně potřebný to docela dobře může být i naopak. Když jsem upravoval svůj starý 15" PA sub pro nové osazení, se amplion oproti realitě sekl s laděním zhruba o 8Hz a následovala naopak výměna bassreflexů za delší (naštěstí klasické plastové nátrubky které šly velmi snadno vyměnit)... je pravda že šlo o trošku nestandardní sub, kdy objem byl výrazně menší, než kolik by si repro žádal (Beyma 15P1000Fe v necelých 70L čistého), takže se odchylka dá pochopit. Takže samozřejmě softu je potřeba z počátku věřit, aby se člověk měl od čeho odpíchnout... ale ověřit si to pak měřením a počítat s tím, že to nemusí 100% sedět je dobré.

Z tvého vyprávění mě BassBox6 docela zaujal, ...vyzkouším. Chystám se přes léto dofinišovat nové PA suby, které mám rozpracované už asi rok a simulace v Amplionu a LSPlabu na které jsem zvyklý se ne vždy zcela shodují, takže minimálně jako varianta pro porovnání dobré... Dík za tip smile

Re: Subwoofer do auta na mieru

este sa vas chcem opytat mimo temu poslednu vec. kde byvate? lebo v lete je mozne ze pojdem do Mnichova bud cez Brno- Praha, alebo Bratislavu a ak to bude po ceste a chceli by ste, mozem prist ukazat dokoncenu hudbu na realne vypocutie si smile samozrejme dufam ze to naladime a nastavime tak ako si predstavujem smile

Re: Subwoofer do auta na mieru

Oni jsou ty simulátory všechny hezký a jako první nástřel je to fajn. Člověk ví, od čeho se odrazit a může nějak začít. Ale krom closed boxu se to pak zpravidla stejně musí dolaďovat už za pomoci akustického měření mikrofonem...t.j. nearfield basáku, port a nakonec to ještě umět sečíst. No a co se subwooferu týče, výsledný zvuk bude velmi záviset i na hladkém napojení na zbytek pásma - frekvenčně a fázově. Je tam zkrátka hodně proměnných, je tam hodně co zkazit a dohadováním se o centimetru na délce rezonátoru to nevyřešíme. Jak říkám, 6 stran zbytečné a nicneříkající  polemiky, protože zadavatel nemá ani zájem nechat někomu změřit reálné parametry a udělat seriozní simulaci. Jen mele furt něco o kamarádech (kteří sami o problematice evidentně moc neví), hertzech a tlacích...
Dál se v tomto angažovat nebudu, protože nevím, co bych ještě napsal.

(upravil Halen 15. 6. 2017 11:51)

Re: Subwoofer do auta na mieru

Cabinko napsal:

No, ono to teda obom vychadza 33,5x6x41cm ale ak vravíte ze v reale to bude pravdepodobne menšia dĺžka BR než v programe, tak môžem dat BR kľudne 33,5x6x40cm (v zadu bude aspoň 8cm a teda sa to nebude správať ako L BR ze? A ak si to bude pýtať este menej tak to ručne zrezeme smile čiže toto mame teda vyriešené a aj kamarat uz bude spokojny ked mu poviem ze plocha BR bude 200cm2 smile a vzduch pomalší. Este otázka, ty si vravel ze uvádzaš 100% vytlmenie, tebe tam ukazuje akú veľkú odchýlku v db? Tiež tie 4dB? Ci to vytlmenie pomohlo nejak?

To vytlumení snížilo ten hrb z 4dB na 1,5 dB na frekvenci 42 Hz. Ale pozor, je to jen simulace navíc jen z papírových údajů, reálně se parametry repra mohou lišit, takže s množstvím tlumení bude potřeba experimenovat. \a bacha vyústění štěrbiny v boxu musí být volné.

Re: Subwoofer do auta na mieru

Přiznám se že akustickým měřením jsem nikdy box nedolaďoval (resp. přesněji - nenechával jsem si jej měřit big_smile )... pouze podle impedančky. Samozřejmě by to byl další krok blíže k "dokonalosti".

Jinak souhlasím, že bez toho, aby se do toho vložily více konkrétní vstupy je to pouze polemika... a popravdě, na nějaký opravdu seriózní návrh, který bude naprosto ťip-ťop by se tu našli odborníci (mezi než se vůbec neopovažuji řadit a kam hloubka mých zkušeností a znalostí stejně nesahá). Naopak jim nestojí za to, se zaobírat projektem jako je tento (což jim nemám za zlé a zcela to chápu).

(upravil Halen 15. 6. 2017 12:18)

Re: Subwoofer do auta na mieru

Cabinko, "spravil som" finální návrh v BassBox 6. V odkazu jsou vytípané obrázky s grafy a údaji ze simulace. Doplnil jsem též indukčnost cívek, dož se projevilo na křivce SPL.
http://kritik.pavel.sweb.cz/Cabinko%20f … ssBox6.jpg

Re: Subwoofer do auta na mieru

ja tej spuste veci ani nerozumiem, ale ukazem to kamosovy co sa do toho vyzna smile ale podstatne je ze je tam vypocitane aky BR tam mam dat a ako to priblizne bude nastavene, finale ale aj tak doladine v reale smile velmi pekne dakujem, vsetci ste mi velmi pomohli

(upravil Cabinko 19. 6. 2017 2:33)

Re: Subwoofer do auta na mieru

Ahojte. Tak subwoofer sa uz stavia, ale mam dve otázky
1. Dneska som si pustil testy na merania hz u subwooferu a neviem ci je to normalne, ale hrali mi basy aj pod 30hz co ma privádza ku prvej otázke, ak sme ladili bedňu na 35hz, bude mi hrat frekvencie aj pod tuto hranicu?
2. Vytlmoval som si aktuálnu bedňu, pretože velmi "dunela" a zistil som ze BR je zahnutý a siaha asi 25cm za roh, takze bedna nema 7x41 a 34cm dĺžku, ale 34+25 (do L-ka) a to teda aj zmenšilo objem na cca 100l
Vypočítajte mi prosím na akú frekvenciu vychádza ladenie bedne s týmto objemom a týmto Lkovým BR a aké tam vychadza kreslenie pri plnom vytlmeni.
Čo ma zas privádza ku prvej otázke, je možné, aby bedňa hrala aj nižšie frekvencie? Alebo ako to vlastne s tým je, lebo som sa nedočítal nikde skutočnosť, ja som bol do teraz v tom že keď bedňu naladím na 35hz, tak nižšie frekvencie nedokáže zahrať. A druhá podotázka, pokiaľ bude hrať nižšie frekvencie ako je ladený, môže ho to nejako poškodiť alebo niečo? Tj. Ak budem mať v novej bedni ladenie na tých 35hz, mám nastaviť frekvenčných filter do 34hz, alebo ako by ste odporúčili?

Ja len že mi teraz príde zvláštne že kamarát má veľkú bedňu ladenú na 29hz a že by niečo také zvládal aj môj subák, obzvlášť keď mám jednu nízko frekvenčnú pesníčku a mám dojem že celý jej rozsah nevie zahrať, tak potom predpokladám že musí mať basy pod 25hz asi, alebo ja nvm

BTW moj reproduktor ma písané FS na 33hz pri 1ohm ak som to dobre pochopil, to je nejaká rezonancna frekvencia ci co

PS: prosím o konštruktívne odpovede, nie posmešky, alebo urážky. Vopred vďaka

Příspěvky [101 až 120 z 126]

  Stránky: ««« 1 ... 4 5 6 7 »»»

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Subwoofer do auta na mieru

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£