Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 5 z 7)

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Subwoofer do auta na mieru

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 7 »»»

RSS

Příspěvky [81 až 100 z 126]

(upravil Cabinko 13. 6. 2017 23:21)

Re: Subwoofer do auta na mieru

dobre cize ked tomu dobre rozumiem, pri zachovani BR a len korigovani jeho dlzky budeme znizovat ladenie a nic viac naladime nizsie hz tak tym mensia bude odchylka, na druhej strane ak to naladim prilis nizko, bude to hrat nizke frekvencie, co by sice bolo fasa, na druhej strane potom to nebude moc dobre hrat normalne pesnicky ktore niesu robene na bassy hmm cize urobim taky vysoky BR aky si urcil a dlzku BR dam na vzdialenost 33-43cm a budem to musiet doladit za pochodu, ale zacnem asi od polovicky tj. cirka tych 38cm, tipujem ze sa dostanem niekde medzi cervenu a modru a na nejakych 33hz mam pravdu?

no kazdopadne vam velmi pekne dakujem btw halen vnutorna sirka BR nieje 38 ale 33,5cm smile a objem bedne bude cca 85l po odpocitani repraku a BR.  pozri si moje posledne prispevky smile ale aj tak ti taktiez dakujem za ochotu. myslim ze zakladne info ste mi dali, takze mam uz aspon aku taku predstavu ako na to a kde priblizne sa budem pohybovat smile

ale budem musiet hodit rec este s kamosmi ci aj tych 33hz nieje moc nizko, no radsej by som sa dostal pod tu odchylku 4db tak uvidime

(upravil Halen 13. 6. 2017 23:42)

Re: Subwoofer do auta na mieru

Budeš si muset pohrát s množstvím tlumícího materiálu v bedně to ti ten hrb bude korigovat. BassBox6 umí i u BR bedny použít 100% tlumení, čili bedna kromě vyústění nátrubků plně vycpaná tlumením. Jo a čím níž půjdeš s laděním nátrubku tím vyjde delší.Jináč BB6 odhadl objem zabraný reprákem na 6,1 litru

(upravil Cabinko 13. 6. 2017 23:50)

Re: Subwoofer do auta na mieru

noo ano chcem uplne vytlmit bednu tak aby to bolo dobre a aj do kvality viac slo cize ten hrb trosku znizilo. toto co mam tento posledny graf to je bedna bez vytlmenia aj cervena aj modra krivka? tj. po vytlmeni sa mi to este trosku zlepsi?

(upravil Halen 13. 6. 2017 23:52)

Re: Subwoofer do auta na mieru

Ty parametry z červené křivky jsem dal do BassBoxu6 -plně vytlumené a vychází pro objem bedny čistý 85l štěrbina 335x47mm délky 323mm Za další, čím pevnější ta bedna bude - to je o těch výztuhách, tím bude mí vyšší Q a v tomhle návrhu s Q=7 vyjde ten hrb jen cca +2dB ale zase rychlost proudění vzduchu 30m/s na 30Hz, což je daleko za snesitelnou hranicí. 140dB? chceš přijít o uši? v autě to něco určitě přidá nicméně z příkonu 1800W dá ten sub venku metr před ním cca 123dB

Re: Subwoofer do auta na mieru

Hmm ako to myslis za znesitelnou hranicou? Tie 2db odchýlka je niečo s čím sa zmierim. Ale to ze tam je asi veľký prievan znamená pazvuky? Alebo co? Lenže tých 30hz je uz fakt malo si myslim, skús tam dat vyššie ladenie tak aby sme sa dostali do 3db a vysvetli mi prosim tu rýchlosť prúdenia vzduchu. Bude to robit pazvuky? Nebude sa stíhať chladiť subak alebo co?

Tých 35hz je ideál, kľudne pojdem aj nižšie, len sa bojím ze ked pôjdeme este nižšie nebude to vedieť zahrať vyššie basy a normalne pesničky budu znieť divne. Vas názor? Pokial sa toho nemusím báť, kľudne to dajme aj nižšie no, ale ked by to malo ist na úkor toho, tak radšej sa budem musiet zmieriť z viac db skreslením

No necham si poradiť, tu bedňu teda urobím z MDF dosiek aby bola co najpevnejšia, budem ju každých 5cm spájať srubami do dreva (nvm ako sa volajú) a taktiež to utesníme silikónom, následne to dáme celé do koberca + z vnutra všade nalepíme aj to tlmenie ktore som tu uz raz spomínal

Inak btw ked to bude hotové a aj repraky napadene musi mi to pucit min. 140db inac budem sklamaný, ale keďže kamarátovi co ma obdobnú hudbu to tak dáva, verím ze sa okolo 140db budem pohybovať

(upravil Cabinko 14. 6. 2017 0:02)

Re: Subwoofer do auta na mieru

No jasne halen, ale ber tak ze nejaké db urobia určite aj moje GZ repro ktore su 130w rms a mam dva pary smile takze tých min. 140 verím ze dám na meraní. 1.7. Bude meranie tak uvidíme. Samozrejme ved to nemusím potom vždy púšťať na plne gule alebo ked hej nemusím sedieť v aute smile

A aky je rozdiel v db medzi príkonom 1800w a 2000w? Inac teraz ma napadlo toto co počítame je robené na vykon 1800w? Bude tam rozdiel v tej krivke ked by som časom zmenil zosik a dával mu bomby na 2kw? Alebo prikon ako taký s tým nesúvisí?

Re: Subwoofer do auta na mieru

Další adept na trvalé poškození sluchu.
Nech se zaměstnat v lisovně nebo obecně někde v těžkým průmyslu.
Pokud ti jde o nesmyslnej akustickej tlak, tak to seš tady asi špatně. Tam jde o naladění na hrb na jednom kmitočtu, kde dojde ke zvýšení akustického tlaku, ale s kvalitním poslechem to nemá vůbec nic společnýho.
Ale k tvé otázce + 3dB je dvojnásobnej výkon, 10dB je desetinásobnej. Takže když máš repro s citlivostí 95dB/1W, tak pro 125dB potřebuješ 1kW, 2kW by tedy mělo být 128dB. rozdíl mezi  1,8kW a 2kW už nebude bez měření poznat, ony navíc výrazně rostou tepelný ztráty a nelinearita reproduktoru s výchylkou, takže to bude ve skutečnosti míň než teorie,  a na rovinu bych v tom autě při této hlasitosti nechtěl být ani omylem.  Pokud vybereš to ladění s největším "hrbem" tak se na tom kmitočtu, na kterej je to naladěný teoreticky dostaneš někam ke 135dB , ale platí to co se ti tady všichni snaží napsat.
Ale za pár let snad dospěješ, a celej ten ansámbl budeš za pár peněz prodávat, protože ti do kufru nic nevleze...

Re: Subwoofer do auta na mieru

Cabinko, je zbytečné tu honit 2Hz sem a dva tam, 2dB sem dva tam, protože, opět opakuju, ta simulace je bez přesných TS parametrů tak přibližná, že je zbytečné se tím zabývat. Reálná křivka bude stejně trochu jiná než leze ze simulace ať BR uděláš o 2cm delší, nebo kratší...

K té samotné konstrukci... opět zas a znova, koberec z venku zas tak nic nezachrání. Raději zapomeň i na to, že to zachrání vnitřní tlumení. Máš tam např. stěnu 50x59cm... to už je pořádná plocha, tam i 20mm MDF bude při těch výkonech rezonovat.... takže výztuhy, výztuhy výztuhy. Je nutné s nimi počítat!!! Viděl bych to na dvě adekvátně profrézované desky vložené do bedny mezi přední (tu s reproduktorem) a zadní stěnu. Jestli budeš dávat vruty po 5 nebo 10 cm je jedno... bednu drží primárně lepidlo. Vyztužení rohů vlepenými hranoly pak taky určitě nic nezkazíš

Re: Subwoofer do auta na mieru

No dobre, co sa tých výstuh týka to si este premyslím, moc sa mi do toho nechce, ale aby sa mi rozpadla po roku to taký ne, tak skor rozmýšľam ci tie vystužené rohy by nestačili bez tých hranolov (aktuálna bedna ma výstužné hranoly to viem

Kaed dik za objasnenie rozdielu medzi 1,8 a 2kw, aj ked to poúčanie si si mohol odpustiť, niesom maly, viem co a preco robim, pre teba je to len nezmyselne cislo a zjavne nechápeš kontext. Takze v krátkosti, chcem na meraní namerať nejaké hodnoty, ide tam aj o prestíž, ale zároveň si hudbu robim hlavne pre počúvanie a pôžitok v aute. Aj ked pojdem na meranie, tak nebudem tlačiť veci na maximum aby hrozilo ich poškodenie.
Ide mi o to ze v aute mi to bude hrať tak ze pri hocijakej hlasitosti ta hudba bude kvalitná a neskreslena a porovnaval som si hudbu u mna a u kamaráta, mam kvalitnejšiu aparatúru ale jemu to hra lepsie pretože to ma naladené, pretože subwoofer ma dobre urobený a preto lebo mne blbnu výhybky na výšky. Ako náhle vyriešim subwoofer a výhybky, mal by som sa dostať pred neho, okrem toho ja mam celé auto vytlmene on este nie smile tým som ale chcel povedat ze mne nejde o to si poškodiť sluch, nepovedal som ze ak mi hudba vytlačí 140db tak ze ju tak budem v kuse počúvať. Ale ide mi aj o to ze prídeme na luku, alebo ku jazeru s partiou a pod. A môžem otvoriť auto a urobit sou na celé priestranstvo a mame vlastnú diskotéku, investoval som do kvality a hlasitosti dost peňazí a viem ze tam chýbajú poriadne basy ale ano mne sa páčia aj tie tlaky co to dáva, ale terajšia bedna co robi (to je podla všetkého ta zelena krivka) tak to je dačo nenormálne co sa tých prejavov týka a lezie mi to na nervy.. aj ked ide na 40%....u kamaráta hádže take tlaky ze mu spätne zrkadlo sklopí a boji sa zavrieť dvere aby mu neprasklo okno, no hra mu to kvalitne, basy su mohutne ale aj rýchle a tvrdé a to ma 2x 12"...jeho kamarat ma jednu 15" tak ako ja, len výkonnostne asi slabšiu, ma 110l bedňu a ta mu robi v aute este vacsi ramus, takze viem ze jedna 15" co dokáže a co môžem cakat a viem ze aj ked ju naladim na kvalitu viac než na samotné tlaky tak tie basy budu mohutne. Takze nie nechcem sa honit za hrbom, potrebujem to tak urobit aby to šlo do kvality co najviac je v rámci možnosti možné, ale musi to byt BR bedna, uzavrenka by mi hneď znížila tlaky na polovicu a to nechcem a ta tretia alternatíva co je subak uzavretý (nvm ako sa vola) je zas len na tlaky a nie na kvalitu, takze aj ked sa nevyznám v ladení a pod. Nemusíš mat obavy, mam predstavu a viem dobre co od toho chcem. Ved ako som písal, ak mi dáš adresu a nahodou budem mat cestu okolo, môžem sa zastaviť a ukážem ti to potom ked to bude hotové a mozno zmeníš názor a predsudky smile

Re: Subwoofer do auta na mieru

Pokud se ti do něčeho nechce, tak po nás prosím nechtěj rady... z lenosti reprák nepostavíš.

Opět připomínám...neporovnávej kamarádovu 212, jeho kamaráda single 15... nikde není napsané, že když jeho patnáctka hraje "dobře", že tvoje bude zákonitě hrát taky tak. Jiná bedna, jiný repro v jiném prostoru (autě).. srovnávání nesrovnatelného. Zbytek nechám raději bez komentáře... Bohužel, pokud se do toho vážně chceš pouštět sám, měl sis nejprve nastudovat nějaký základní principy, a aspoň trošičku se v problematice zorientovat. Takhle pořád plácáš páté přes deváté, mícháš věci co spolu nesouvisí, tvoje požadavky a očekávání jsou přinejlepším dost divně zformulované... spíš ale zcestné. Myslim že já i ostatní už se tu v tom trochu ztrácíme a začíná se to tu zacyklovat big_smile

Opravuji své předchozí tvrzení, že nejlepší řešení by pro tebe byla uzavřenka... spíš si myslím že by sis měl nechat to od někoho, kdo tomu rozumí celé navrhnout, postavit a odladit. Sice tě to bude něco stát, ale výsledek bude investovaným penězům odpovídat.... takto s největší pravděpodobností nebude.

O jakém třetím typu kromě Bassreflexu a uzavřenky mluvíš nemám tušení.... Horn? OpenBaffle? Bandpass?

Re: Subwoofer do auta na mieru

Chlapi, obdivujem vašu trpezlivosť....

Re: Subwoofer do auta na mieru

Věř, že už právě přestává být co obdivovat... ještě tak jeden nebo dva příspěvky o "kamarádově patnáctce" (ať už jde o jeho přítelkyni nebo subwoofer) nebo o "tlaku" (ať už to má opět souvislost s nějakou dívkou nebo subwooferem) a končim big_smile

Re: Subwoofer do auta na mieru

Cabinko - čím rychleji vzduch proudí nátrubkem, tím více se tře o stěny té štěrbiny a to způsobuje pazvuky. Ideální je udržt rychlost proudění vzduchu nátrubkem do 15-20 m/s, zejména u štěrbin, které nemají dokonale hladké stěny jako plastové a často zaoblené okraje právě pro eliminaci pazvuků od proudícího vzduchu. Ty pazvuky se mohou projevit jak prdění či hvízdání a nemí to žádoucí.

Re: Subwoofer do auta na mieru

ondra.klofat napsal:

Věř, že už právě přestává být co obdivovat... ještě tak jeden nebo dva příspěvky o "kamarádově patnáctce" (ať už jde o jeho přítelkyni nebo subwoofer) nebo o "tlaku" (ať už to má opět souvislost s nějakou dívkou nebo subwooferem) a končim big_smile

Ondro neblázni:-)Zrovna jsem Ti chtěl dát palec nahoru za trpělivost.Asi si to ale rozmyslím:-)

Re: Subwoofer do auta na mieru

Ondra + halen: Chlapi, s jakou indučností cívky toho basáku počítáte? Subwoofery tohoto typu mívaj indukčnost dost velkou...já počítám při paralelním řazení cívek s hodnotou cca 0,5mH...proto ty výsledky ohledně hrbu máme asi rozdílný. Navíc je potřeba počítat s tím, že se bude stejně ekvalizovat a pokud se skutečně jedná o subwoofer, půjde se dolů ještě před 100Hz. Už z tohoto principu to rovný mít nemůžete a nebudete - schválně si tam zařaďte filtr a ho´dte tam do výpočtu indukčnost - rázem to bude vypadat celý jinak. Tohleto není basák ve třípásmu...

Re: Subwoofer do auta na mieru

Horemic: Nevadí, zatim jsem se na sbírání palců nedal big_smile

TLU: indukčnost výrobce neuvádí, tudíž jsem "odhadl" - jedna 4" cívka dejmetomu kolem 1,6mH, takže jsem dával 0,7mH nebo 0,8mH, přesně teď nevím. Pokud se večer dostanu k Windowsu, tak se mrknu (pokud jsem si teda driver v amplionu uložil) big_smile Každopádně v tom ostatním máš pravdu... jsem zvyklý z PA Sub řezat tak kolem 110Hz, tak automaticky koukám někam tam (moje chyba). Nicméně pokud jej řízne třeba na 80Hz, bude to samozřejmě trochu jinak + to co udělá případně jiná indukčnost večer zkusím.

Re: Subwoofer do auta na mieru

Pri hentých "tlakároch" sa zásadne reže vysoko. Tam nejakých 80 Hz je len náš sen. Kvôli tomu, aby im vyliezali oči z dierok a namerali svojich vysnívaných 135dB to režú mnohokrát až na 200Hz. Zásadne ani jedna inštalácia, ktorá je zameraná na "tlak" nehrá dobre a rovno. To, že to tak niekto vníma pri 130dB je skôr o tom, že je buď hluchý, alebo nikdy nič poriadne hrať nepočul. Celá snaha tu je zameraná na to, aby sa mu pomohlo s normálnym zvukom. Lenže v tomto prípade o žiaden normálny zvuk nejde. Nech mi nikto netvrdí, že pri čo i len 120dB v uzavretom priestore auta ide o zvuk. Nie a nie, len o kravál. Posledné tlakárove posty o tých petnástkach, či čermovaní výkonmy (mali by byť u repro príkony, ale nevadí) na hranici malej vodnej elektrárne navodzujú pocit, že sa niekde chystá zraz sluchovo postinhutých, kde si budú merať pipíka, kto má väčšieho. Smola je, že takto, o 5 minút dvanásť sa to nerobí. Lebo aj na ten kravál treba bedňu, ktorá ho dokáže urobiť a nerozletí sa po 3 použitiach...

Re: Subwoofer do auta na mieru

Tak na zosiku budem spodok orezávať do 30hz aby sa to ani neskúšalo hrať tak nízko a vrch bude orezany na 100hz ako tu uz niekto uviedol

Re: Subwoofer do auta na mieru

Tak samozřejmě... záleží jaká je priorita, nicméně pokud chce i kvalitní poslech, pak si myslím, že je potřeba se řídit tím co tu proběhlo, neboť ladění na co nejvyšší akustický tlak použití jako prostředek pro reprodukci hudby vylučuje. Přesně jak píšeš... SPL drag nemá s poslechem hudby nic společného.... je to asi jako jezdit na dovolenou s celou rodinou ve formuli 1. Pokud to má být primárně na "co největší kravál" na úkor "skutečného zvuku" pak tu asi Cabinko správně nejsi... A už to tu také padlo, pokud se chceš alespoň přiblížit tomu co má opravdový subwoofer dělat, pak je potřeba couvnout od maximálního dosažitelného akustického tlaku.

30Hz subsonic bude možná až moc vysoko... záleží jak konkrétně to vyjde, opět by to chtělo změřit, kde to ladění budeš mít. Byla by škoda řezat si to přesně na rezonanci BR, nebo nedejbože nad ní. 100Hz zvrchu... toť také otázka, možná ano, možná (pravděpodobně) to bude chtít níž, jak psal TLU.

Re: Subwoofer do auta na mieru

Tak ono ja chcem kompromis. Ako som písal, chcel by som aby to hralo tak ako u kamaráta a on to ma do kvality robené, nie na merania ako take, ale proste robi to tlaky aj tak. Ja Vám to bohužiaľ neviem opísať, ale proste mam predstavu ako chcem aby to hralo, preto nechcem aby tam bola zas az prehnaná odchylka, okrem toho on to ma na 35hz a zahrá mu to všetky pesničky dobre, ale viem ze kamarat ide presne len na spl merania, bedňu ma obrovsku, s 2x 18" ladenú na 29hz a jemu nezahrá všetky pesničky, len nízko ladené, vysvetľovali mi to tak ze čím nižšie naladim bedňu, tým menej bude vedieť hrat vyššie frekvencie a to zase nechcem a viem ze tých 35hz na moj posluch je ideál. Ono moje stredobasy su dost silne a dôkazu ist od 40hz, ale ja do nich nechcem púšťať basy resp. Nechcem aby hrali pod 100hz aby som ich zbytocne rychlejsie neodpalil, preto ich aj mam odrezané zo spodu na zosiku. Samozrejme tieto veci budeme nastavovať v reále naživo podla ucha, mozno aj podla nejakého prístroja, no najprv ako som písal musim mat tu bedňu postavenú, medzi tým vyriešiť výšky a dokončiť tapaciery, lebo kamarat, machcer do toho povedal ze mi nebude ladit hudbu kým nebudem mat aj to dorobene, lebo vraj aj interier a veci v ňom menia zvuk ci co a ja tam teraz nemam strechu lebo sa caluni

Příspěvky [81 až 100 z 126]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 7 »»»

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Subwoofer do auta na mieru

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£