Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 7)

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Subwoofer do auta na mieru

  Stránky: 1 2 3 ... 7 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 126]

Téma: Subwoofer do auta na mieru

Ahojte. Chcel by som sa opýtať/poradiť. Chcel by som si do auta dat urobit subwoofer na mieru. Mam aj nejakú predstavu, len neviem ci po technickej stránke to nemôže byt nejaky problem. Väčšina bedni na woofre su bud kocky alebo kvadre, poprípade majú skosenu jednu zo strán. Ja by som chcel do môjho seat leon 2 urobit subwoofer za 1/3 sedadla s využitím maxima priestoru tak aby co najviac miesta ostalo aj na kufor. Moja predstava je 38cm subak značky SPL 2000w RMS vykon a zosik Ground Zero GZRA 1.1650D 1850w stabilný 1ohm. Cize ked pojde na max zosik, subak bude mat aj nejakú rezervu aby sa neničil. Bedna by mala mat okolo 100l ak som to dobre nameral s tým ze chcem vyrezať a spôsobiť kufrovu tapacieru tak aby subak aj bassreflex boli namierene hore za rovno s tapacierou (alebo bassreflex zahnutý a vypustený smerom do predu do auta). Predstava to je samozrejme pekná, otázka ale znie, nebude problem s tým ze bedna bude mat rôzne hrany (aby kopírovala bočnú časť kufra + nebude zkosena na spodku (oproti subwooferu)? Nebude problem ked bude bassreflex zahnutý a pod.? Nevyznám sa v tom vôbec po technickej stránke akurát som čítal ze aby sa dobre urobil bassreflex musi tam byt nejaké opozdenie zvukové aby sa tlak a basy scitali a nie vyrušovali. Vie sa mi niekto kompetentný k tomu vyjadrit? Vopred vdaka

Re: Subwoofer do auta na mieru

Hele... celé to není tak jednoduché jak se zdá. Spousta věcí je v reálu jinak, protože papír (obzvlášť ten, co má za úkol zboží prodat) snese všechno ... šermování nějakými výkony je (obzvlášť v CarHiFi) dost ošemetné a vlastně (až na výjimky) nic nezaručující. Stejně tak to, že má papírově driver dejmetomu 150W, nebo i víc, rezervu ti 100% nezaručí že ho nezničíš. Honit zesilovač do 1ohm... budiž, otázka je jak dlouho. Navíc, jak chceš dosáhnout té impedance 1ohm na měniči (je ten driver dvoucívkový po 2ohmech?). Návrh bassreflexu je věc na které se dá hodně zkazit, když to děláš poprvé... pak můžou být všechny vynaložené peníze a námaha prakticky vyhozené z okna... To jaký bude mít bedna tvar (jestli pravoúhlá či nepravidelná) je dalo by se říct tvůj nejmenší problém... samozřejmě za dodržení toho, že se tam reálně vejde BR, driver atd. může mít tvar víceméně jakýkoliv... řekněme že kvárd, krychle je naopak třeba z pohledu stojatých vln více problematické řešení než nepravidelné tvary. Zahnutý bassreflex je věc dá se říct běžná... někdy to prostě jinak nejde.

Zlatý doporučení tu opět platí .... stavěj už něco hotového, a jen si uprav tvar při zachování objemu a ladění = největší šance že výsledek bude stát za to.

(upravil Cabinko 30. 5. 2017 21:24)

Re: Subwoofer do auta na mieru

takto subwoofer ma ano 2 cievky po 2 ohmech s tym ze ten zosilovac je stabilny na 1ohm a jeho maximalka v tomto zapojeni je 1850w...subwoofer ktory tam idem davat je sutazny na spl aj znacka spl a jeho vykon je 2000w pokial viem. zatial co som nameral tak to bude nie uplne kocka a jej objem by mal vychadzat na cca 100l. ono sa to blbo vysvetluje takto bez vizualneho zobrazenia ale podoris tej bedne bude 55, 50, 60, 50 a na jednej strane (kde je tych 50) bude od polovicky zkosena z tych 55, 60 na 41 (koli zatvaraniu kufra)...bude mi to pomahat robit chalan co uz nejake subaky postavil tak snad sa nam to podari no. a nechcem nic uz hotove, pretoze ked to nebude na mieru a chcel by som takuto litraz tak by mi to zabralo cely kufor a tomu sa chcem vyhnut...takto mi to zaberie 1/2 kufra...aj to je dost, ale stale lepsie jak prist o cely kufor smile

Re: Subwoofer do auta na mieru

Jenže právě to je to ono, to že někdo napíše že to má 2000W neznamená, že to má 2000W, stejně tak se stabilitou zesilovače při 1ohm zátěži....nebral bych to hned z papíru jako tvrdý fakt, ale to je teď řekněme vedlejší. Nevím jaké parametry repro má, ale každý repro chce nějaký objem... jsou 15" které budou hrát v 70L, ale jsou i 15" kterým nestačí 120L... takže s tím je třeba počítat. Pokud však nechceš stavět něco ověřeného, pak musíš tvůj konkrétní reproduktor změřit (tím získáš přesné TS parametry), podle nich uděláš simulaci, pak ideálně prototypovou bednu, kde půjde měnit ladění BR, a pak podle měření impedančky v bedně doladíš přesně. Samozřejmě že vždy se to dá udělat tak že to prostě sboucháš podle simulace a papírových TS parametrů, ale výsledek pravděpodobně nebude ideální... ani v případě že k tomu přistoupíš jako k subwooferu, ani v případě jako k honidlu do SPL Dragu.

Re: Subwoofer do auta na mieru

No aktualne sme navrhli bedňu o objeme 103l (náčrt je tu https://www.dropbox.com/s/xyltnwzr1so18 … .jpeg?dl=0 )
Akurát bassreflex/y chcem dat nad reproduktor nie pod tak ako to je na obrázku. Otázka je aký natrubkovy bassreflex, alebo bassreflexy mam dat?
Subwoofer je tento http://www.spldynamics.fi/products/subw … d2s-e.html
Na stránke výrobcu su udane objemy bedne a k nim určené bassreflexy a na koľko hz to bude ladené.
Ja by som chcel bedňu naladiť na 35hz, pri tom objeme 103l ale neviem aky bassreflex alebo bassreflexy urobit ak by mi to niekto vedel povedať alebo poradiť ocenil by som to. Ja sa v tom nevyznám a nemam ani žiadny program na to vypocitanie. Rozmýšľal som ze tam dám tie dva - Bass-Reflex box - Car / Hifi
80 L + 2x4" tube / length 42cm Tuning frequency 35Hz tak ako je udane výrobcom, len neviem ci to nebude problem keďže bude bedna väčšia o cca 23l než je udane výrobcom. V sobotu to budeme dávať do kopy, ak by ste mi do piatku pomohli usmerniť ma, alebo mi ideálne rovno povedali aky veľký bassreflex, poprípade dva potrebujem a jakej dĺžky, budem Vám vďačný....
PS: ak bude hrúbka dosiek 2cm tak ako som to počítal, tak čistý objem bedne bez odpočítania bassreflexov a reproduktora by mal byt 103,68l

Re: Subwoofer do auta na mieru

Patnáctipalec,sto litrů vnitřních.To je do dodávky?Jako u každého subwooferu do auta je nutné mít okolo reproduktoru(ů) a basreflexu(ů) dostatečné množství místa,respektive vzduchu.

(upravil Cabinko 7. 6. 2017 13:44)

Re: Subwoofer do auta na mieru

Nie, je to do Seat Leon 1P... ale chcem aby to dobre hralo aj tlakovalo, nie ako tie šunky co kúpiš v Elektre. Potrebujem vypočítať bassreflex tak aby to dobre hralo a bedna bola naladená na 35hz...

Re: Subwoofer do auta na mieru

Myslím si, že ladit sub do auta na 35 Hz je zbytečně nízko.

Re: Subwoofer do auta na mieru

Takhle,spočítat to,až budeš mít ten reproduktor v reálu změřený,to není problém.To nás tu zvládne víc lidiček.Já ale nebudu tím člověkem,na kterého potom padne to,že já to spočítal a ono to nehraje podle představ.Protože po mých zkušenostech je zabrání poloviny kufru prostě moc.Do auta této velikosti doporučuji maximálně dvanácti palcové reproduktory.A v dnešní době,kdy není doma problém měřit reproduktorům T-S parametry,bych do bassreflexové ozvučnice nešel.

Halen
Martine,věř,že není.Znám lidi,kterým je v podstatě jedno co jim leze ze středobasů a výškáčů,ale je nutné aby se na basech "dělalo blbě".A tam je pak 35Hz v basreflexu prostě moc vysoko.Každý Hz dolů se počítá a v profi car audio bývá i nehorázně zaplacený.
EDIT:Osobně bych s takovýmhle patnáctipalcem šel do uzavřenky a patřičně ekvalizoval.Má to třípalcovou cívku,takže vymýšlet se dá.

Re: Subwoofer do auta na mieru

Hele tak ja som vystriedal uz dva 12" repro a nehrá to nic moc, mal som tu aj tému o tom, druhý ma slušne parametre ale bol v 45l bedni, možno vo väčšej by zahral lepsie, ale rovno som šiel do 15"....repro mam aj fyzicky, ale parametre by mali sedieť podla toho co je napísané na tej stránke, ale ak treba , som ochotný ho vymontovať a pomerat ked mi presne napíšete a popíšete co mam vlastne pomerat. Za par min. Tu napíšem aká bude bedna lebo neviem presne ci bude robená z 2mm dosiek, alebo 1,6mm, takze napíšem presný objem. Bedňu budem vytlmovat taktiež ale nie velmi, no aby to trosku zmakcilo ten bass. Co sa toho týka chcem tam 35hz to ci sa to niekomu nepozdáva je nepodstatne, tak ako sa tu napísalo hraje to dobre dunivé basy a dáva slušne tlaky tak ako chcem, ale pod 35hz by som uz ist nechcel, aby subak zvládal každý žáner a nie len basové pesničky. Vpodstate mi stačí úplne aby ten subak zvládal dobre 35-100hz...zvyšok zahrajú repro bez problémov, keďže tam mam kvalitne GZ repro (aké som písal v druhej téme)

Re: Subwoofer do auta na mieru

horemic napsal:

A tam je pak 35Hz v basreflexu prostě moc vysoko.Každý Hz dolů se počítá a v profi car audio bývá i nehorázně zaplacený.

To je pravda, len pravda je aj to, že táto varianta nemá NIČ spoločné s dobrým a kvalitným zvukom. Žiaľ, denne okolo chodia autá, kde to len nenormálne huhle a výšky vysielajú SOS...

(upravil Cabinko 8. 6. 2017 9:19)

Re: Subwoofer do auta na mieru

Cize bedna by mala byt v jednej z týchto dvoch variant
https://www.dropbox.com/s/yst0xfxecom7h … .jpeg?dl=0
Cize bedna bude mat bud 106,07l
Chcel by som tam urobit oválny BR aj ked sa mi strbinovy páči viac, no ten by asi ubral veľa L z bedne samotnej, takze bud 1, alebo 2 BR podla potreby, samozrejme jeden by bol ideálnejší ak to je možné. Vypočítate mi prosim aky BR na tieto dve objemové varianty u tohoto reproduktoru podla jeho špecifikácii? Poprípade ak chcete aby som niečo fyzicky zmeral, napíšte mi co kde a ako a ja to v priebehu dnešku alebo zajtrajsku pojdem zmerať. Potrebujem si v piatok nakúpiť potrebné veci tak aby som to v sobotu mohol urobit. Ak by strbinovy BR nezaberal veľa miesta, mozete napísať aj ten (ten by som chcel ked tak samozrejme hore v tom zúženom mieste hore. Velmi pekne vopred dakujem

clarion
Ked to budem mat hotové a bude to doladené tak ako si predstavujem, kľudne ta posadím do auta ze aj hlasná hudba s výkonným subwoferom moze hrať kvalitne. Ja si robim hudbu na kvalitu, ale zároveň chcem aby to malo aj silne basy a tlaky a tento 2kW subak ma na to výkonu dost. BTW samozrejme si natiahnem aj potenciometer tak aby som si ked tak basy v prípade potreby vedel ubrať. Preco podla niektorých 100l bedna a viac = len bum bum a žiadna kvalita...

Re: Subwoofer do auta na mieru

Nuž, nejaké skúsenosti už máme... smile

Veľmi zjednodušene, buď budú basy rýchle a presné a woofer bude v uzavretej búde, kde sa dá laborovať s vyplnením tlmiacim matrošom a smerovaním bedne (ono sa hovorí, že je to jedno, ako je woofer otočený v kufry, ale ono sa toho nahovorí. nie je to jedno, stačí trochu testovať umiestnenie bedne, napríklad tak, že plocha membrány raz smeruje do zadu, raz do boku, raz do hora a hneď je jasné poslucháčovi, že aj toto má vplyv na prenos a kvalitu zvuku.) , alebo to bude vo veľkej reflexnej almare a o presnosti basov si človek môže nechať len zdať. (auto je bohužiaľ dosť blbý priestor pre zvuk a napodiv príjemnejšie hrá v ňom uzavrenka s Fs 55Hz ako mnohokrát presne naladená bedňa na Fd30Hz. Tie spodné frekvencie dokážu síce pekne pohnúť žalúdkom, ale aj rezonanciami v interieri) A o rýchlosti, či údernosti veľkej almary platí detto. Sú aj výnimky, ale zatiaľ sa mi ich nepodarilo spočítať na prstoch jednej ruky. Za ďalšie, mne nevadí hlasná hudba, mne vadí, keď woofer je dominantný a spoľahlivo prehluší všetko ostatné. Ruku na srdce, meral si niekedy mikrofónom a nejakým softom chárku v aute? Asi nie, lebo by si ubral na výkone a na slovnom spojení dobrého zvuku s tlakom. Párkrát som si to dal zmerať, a aj sám neskôr meral a dosť som bol prekvapený, aké pohoria sa objavili na obrazovke, namiesto akej takej roviny. Ja ti v podstate fandím, beriem to tak, že postupné kroky človeka vzdelávajú a vykresávajú priority. Dokonca nemám nič proti tomu, ako to chceš počúvať. Len netreba zabúdať, že skúsenosti v tejto oblasti majú aj niektorí páprdi tu na fóre...

Re: Subwoofer do auta na mieru

Protože automobil coby poslechovka dělá zdůraznění ma basech víc, než je zdrávo, si myslím.

Re: Subwoofer do auta na mieru

Tak ja nehovorím ze to nepojde na tlaky a nebude to úplne na kvalitu, ale zase tak hrozne to podla mna tiež nebude. Počul som ako to reálne hra u známeho a bol som dost spokojny, co sa toho týka, auto okrem spodku mam kompletne vytlmene a to co nahodou este rezonuje, budem dovytlmovat, dával som si na týchto veciach záležať, okrem toho basy a výšky su dost kvalitne a hlasne, takze si myslim ze sa to bude ladit dobre co sa výkonu týka resp. Pomeru basy, výšky, stredy. Ako som povedal, rad Vám potom ukážem ako to hra ked to bude dokončené, ale viete mi to prosim niekto aj vypočítať? Takto ja rad pokecám, načerpám nove data a priučím sa niečomu novému, len ja budem musieť kupit tie bassreflexi a poprípade rúrky alebo niečo tak aby som to cez vikend mohol dat do kopy, tak mi prosim pomôžte aby som vedel aky bassreflex budem robit. Idealne len jeden. Poprípade aj tu štrbinu, si vypocitam koľko by mi to L ubralo z bedne smile

Re: Subwoofer do auta na mieru

Vypočítat bych to mohl. Mám k dispozici Bassbox6 ale potřebuju k tomu kompletní parametry repro, to znamená oměřit návod na měření pomocí přidané zátěže je tady na fóru. S kompletními T-S parametry to jde softem prohnat a Bassbox umí i více nátrubků kdyby jeden vycházel blbě.

Re: Subwoofer do auta na mieru

Čiže čo potrebuješ aby som urobil? Lebo som z toho blbec. Ale údaje ktoré viem sú
Objem bedne: 106,07l
Požadovaná frekvencia BR: 35hz

Parametre reproduktoru:

Spoiler

Veľkosť: 15" - 395mm
Power handling (RMS/Peak): 1 000W / 2 000W (ak tomu dobre rozumiem tak má dve cievky a celkovú záťaž znesie teda 2 000W
Nominal impedance: 2 x 2 Ohm (Budem to zapájať paralelne na 1 Ohm)
Mounting depth: 195mm
Mounting diameter: 350mm
Magnet weight: 200oz
Voice coil diameter: 75mm (3.0")
Voice coil Type/material: DVC/ BASV
Weight: 14.7kg
Pri zapojení paralelne na 1 Ohm:
Impedance: 1 Ohm
Fs: 33.0Hz
Vas: 60.3l
Qts: 0.534
Qes: 0.603
Qms: 4.692
Xmas (lin/peak) 13/26mm
Re: 0.9 Ohm
Mms: 360g
BL: 10.67TM
SPL (1W/1m): 88.1dB

Potrebuješ ešte nejaké údaje? Ak ano vysvetli mi prosim co a ako mam urobit

Re: Subwoofer do auta na mieru

Pro správnou simulaci to chce změřené parametry konkrétně tvého driveru (od datasheetových se můžou více či méně lišit, stejně jako se mohou více či méně lišit jednotlivé kusy stejného měniče). To že máš požadované ladění 35Hz nemusí nutně znamenat že je to pro ten reproduktor v konkrétní bedně ideální ladění... proto se simulace dělá.

Re: Subwoofer do auta na mieru

No dobre ale viete mi povedať ako teda tie parametre získam? Lebo ja nemam žiadne meracie nástroje ani nic

Re: Subwoofer do auta na mieru

Návod na měření je tady na fóru (https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=15625). Ber to jako základní předpoklad k tomu, jestli nejlepší nápad pouštět se do nové, neověřené konstrukce sám... resp. nahrává to tomu, že to nemusí dopadnout zcela podle očekávání a tak aby to odpovídalo vloženým prostředkům atd.

Příspěvky [1 až 20 z 126]

  Stránky: 1 2 3 ... 7 »»»

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Subwoofer do auta na mieru

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£