Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.

(Stránka 2 z 3)

Audioweb.cz » Projekty subwooferů a sestav » Subwoofer "od píky".

Stránky: ««« 1 2 3 »»»

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

RSS

Příspěvky [21 až 40 z 46]

21

Re: Subwoofer "od píky".

Čím máš vlastně v plánu lepit vinutí na former a former k membráně? Měl jsem kdysi někde odkaz na nějaký dvousložkový lepidlo s plnivem a garantovanou pevností snad do 240°C, ale nemůžu to najít. Ale pokud použiješ na former plechovku, tak vlastně na ní můžeš nechat přečuhovat jakýsi packy, který se budou dát vlepit do membrány a pevnost spoje by měla být slušná, ale pokud lepidlo vydrží teplotu.

22

Já bych využil toho, že se nechá udělat velká membrána a TS parametry nastavil do openbafle a subwoofer bych nechal hrát zabudovaný do dveří mezi dvěma místnostmi smile. Takhle jsem to plánoval.

Web

23

Check: To zní dobře, navíc kdyby vyšly TS lepší, vždycky se dá zvýšit Q sériovým odporem:-). Akorát průvan by mohl být problém.

24

Q se zhoršit seriovým odporem nedá. V simulátorech podle TS parametrů je to implementované špatně - třeba ve WinISD. Stejěn na to bude potřeba ekvalizace, takže je jedno. Dveře koupí někde za litr, dotěsní gumou a má po problému s ozvučnicí a sílou motoru, poddajností závěsu a tak vůbec.

Web

25

big_smile To by mě doma asi hnali.... Dveře se ale jinak dají sehnat i za tři stovky bez problému.

KarelXth: Ještě nevím co s čím a jak budu spojovat. Možná u hodně částí dojde i na čistou mechaniku, bez lepení.
Dnes jsem nastříhl první plechovku, a zkusil jí dát do mezery pro cívku. Ale kurva to dobržďuje! Až se mi nechce tam ten hliník dávat. Je to opravdu dost, a nechci si snižovat qčka jenom samotným materiálem. Už takhle to budu mít náročný, a potřebuju mít veškerou sílu pouze na závěsu a na spideru, ne ještě parazitně někde jinde. Podívám se po jiných materiálech. V konečnym důsledku můžu na 3D tiskárně vytiskout formu (delší pólák) a udělat to papírem obalenym kaptonem.

26 ...editoval zuki (24. 5. 2017 22:27)

Crashpc napsal:

big_smile
Dnes jsem nastříhl první plechovku, a zkusil jí dát do mezery pro cívku. Ale kurva to dobržďuje! Až se mi nechce tam ten hliník dávat... a udělat to papírem obalenym kaptonem.

U hliníku asi závit nakrátko tak snadno neodstraníš, ale u tenkého (nějaká hodně tenká plechovka) by to možná šlo...

A co zkusit tenkou měděnou fólii (na stínění do traf) proložit tenkým papírem s lepidlem a zkroutit z toho ruličku - aniž by vznikl závit nakrátko smile

Předpokládám, že hliník apod. chceš pro lepší odvod tepla ( těch stovek W co tam bude...) smile Jinak by mohl stačit kapton.
Co nalepit ten samolepicí (dvě vrstvy) lepidlem k sobě ? -> teda pokud má lepidlo jen z jedné strany...

27

Závit na krátko s tímhle nemá nic společného. Plechovka od coly by byla ve všech směrech jednoduchá. Na novou cívku si asi budu muset udělat nějaké kopyto...

28 ...editoval zuki (25. 5. 2017 7:04)

Crashpc napsal:

big_smile Dnes jsem nastříhl první plechovku, a zkusil jí dát do mezery pro cívku. Ale kurva to dobržďuje! Až se mi nechce tam ten hliník dávat.

Měl jsem dojem, že hliník v mag. poly může brzdit jen závit nakrátko?!?  Aspoň tak jsem pochopil slovo "dobržďuje".
Tak co jiného ti tu plechovku dobržduje?

29

??

30 ...editoval KarelXth (25. 5. 2017 9:25)

Není to sice to, co jsem původně chtěl najít a nevím kolik za to chtějí, ale třeba ti to nakonec přijde k dobru:-): http://www.lepidla-eshop.cz/z614-lc-gth-t-50g

Check: Tak jasně, že Q samotného reproduktoru se externími komponenty nezmění, ale efekt vyššího Q (nahrbení charakteristiky) funguje.

31

dobržďují ji vířivé proudy v hliníku, je to pohybující se vodivá plocha v magnetickém poli.

32

Samozřejmě. Jen jsem nečekal, že to bude tolik, což se mi ve finále nelíbí...
Po troše snahy bych mohl dokonce zvládnout udělat cívku kaptonovou. No, uvidím. Na to dojde asi nejdříve příští týden. Tento týden lepím základy membrány...

33 ...editoval zuki (25. 5. 2017 22:21)

kaed napsal:

dobržďují ji vířivé proudy v hliníku, je to pohybující se vodivá plocha v magnetickém poli.

Pokud podélně nepřerušíš ten AL plech z plechovky, tak samozřejmně vznikne závit nakrátko... Plocha při přerušení může zůstat neb závit nakrátko už nebude... a brzdit by to mělo už velmi málo...

Měl jsem dojem, že vodivý former musí být takto přerušený. Což bych tipoval, že nebylo... smile

34

Samozřejmě, že je přerušený. Přesto to pěkně brzdí....

35 ...editoval zuki (25. 5. 2017 22:33)

To mě dost překvapuje... Samozřejmně pokud s tím budeš v mezeře kvedlat všemi směry, (nikoli jen tak, jak se pohybuje cívka) tak to asi bude klást nějaký odpor...

Jistý odpor je jasný, viz analogie s tlouštkou Fe plechů v trafech (potlačení vířivých proudů) ve vztahu k přenášené frekvenci...

Ale hliník nebo titan se používá... takže to nebude úplně kritické smile

Pak asi ten kapton nebo papír napuštěný nějakou impregnací...

36

Žádné kvedlání všemi směry. Klade to magnetický odpor ve směru pohybu cívky. Není kolem toho žádná cesta, nic nedělám špatně. smile
Prostě to tak je. U normálního silného reproduktoru to není velký problém, protože elektrické síly jsou mnohem větší, tato brzdící síla je proti tomu jen malý zlomek, a proto je za cenu nižšího Qts relativně snadno překonána. Ale když jdu dělat už předem jasně neefektivní a horší, slabší systém, tak mě zajímá, jestli někde něco "ušetřím", jako třeba zde, na zbytečných ztrátách...

Včera jsem si na 3D tiskárně zkusil udělat kus šablony pro cívku. Zdá se, že by to šlo, ale tak velká věc by asi trvala dlouho, a já to nemám jen pro sebe. Váleček s vnitřním průměreme 61-61,4mm  těžko shánět....

37 ...editoval check (26. 5. 2017 20:49)

KarelXth napsal:

Check: Tak jasně, že Q samotného reproduktoru se externími komponenty nezmění, ale efekt vyššího Q (nahrbení charakteristiky) funguje.

Nefunguje. Je to jenom obyčejný dělič napětí opřený vůči nekonstantní impedanci. A hrbí se to jenom kolem rezonancí repráku v bedně, případně bassreflexu. Ale původní Q to neovlivní.

Web

38

Check: Vždyť to píšu a tomu principu dokonale rozumím. Ani nevím, jaký jiný efekt bych tím mohl myslet. A předpokládám, že i Crashpc chápe, že se "hrb" udělá na rezonanci, tedy v maximu impedance, o to přece jde, ne?

39

zuki napsal:

To mě dost překvapuje... Samozřejmně pokud s tím budeš v mezeře kvedlat všemi směry, (nikoli jen tak, jak se pohybuje cívka) tak to asi bude klást nějaký odpor...

40 ...editoval zuki (27. 5. 2017 7:31)

Tohle mě vůbec nepřekvapuje smile  Jakmile je tam závit nakrátko - a to zde je, tak je tohle chování zcela jasné...

Celou dobu řešíme, že to klade významnější  odpor i když je dle sdělení Crashpc Al "trubka" přerušena.  Tohle se mi moc nezdá...( měla by být přerušena po celé délce a to i v prostoru mimo magnet.obvod).

Příspěvky [21 až 40 z 46]

Stránky: ««« 1 2 3 »»»

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

Audioweb.cz » Projekty subwooferů a sestav » Subwoofer "od píky".

Podobná témata

~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£