Subwoofer "od píky". (Stránka 1) - Projekty subwooferů a sestav - Audioweb.cz

Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 3)

Audioweb.cz » Projekty subwooferů a sestav » Subwoofer "od píky".

  Stránky: 1 2 3 »»»

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 46]

1

Téma: Subwoofer "od píky".

Rád bych se zabavil nějakou srandou, a tak mě napadlo, vyrobit si vlastní subwoofer.
A tím myslím krom basové bedny reproduktor samotný. Vzhledem k možnostem, vybavení a zkušenostem bych použil tovární pohon (magnet, top plate, back plate, pólák.), ale zbytek by měl být ručně vyráběný, a tedy z věcí netýkajících se reproduktorů. Žádné hotové cívky, spidery, membrány, přívody, závěsy.

Měl by to být hlavně sranda projekt, ale určitě chci aby to vypadalo obstojně, zvláštně, a aby to fungovalo aspoň trošku.

Na pohon mám připravený rozebraný 12" reproduktor Hifonics Zeus ZX-1264. Docela schopný model. Koš tam můžu jako základ pro koš většího průměru asi nechat. Zbytek budu vyrábět. Pokud by měl někdo užitečné a zajímavé návrhy, určitě je ocením.

Předběžně mě napadá: Spider ze dvou prstenců spojených gumičkami, former cívky z plechovky od Coly, závěs membrány z pláště na kolo, zbytek koše ze dřeva. Začnu to postupně vyrábět, fotit a měřit, a uvidíme, kam se s tím doberem. Očekávám rozhodně hodně ústupků, nedokonalostí a problémů, ale právě proto mě to bude bavit. Jak budu díly postupně vyrábět, budu sem dávat fotky, a modlit se za plodnou diskusi...

2

Re: Subwoofer "od píky".

Kdo si hraje, nezlobí smile
Podobné nápady jsou občas k vidění na netu, tak ať to aspoň relativně dobře dopadne...

3

Re: Subwoofer "od píky".

Nikde jsem žádnou inspiraci bohužel neviděl, takže jedu naslepo. Jak to dopadne právě nemám tušení. Respektive podle toho jak budou dopadat jednotlivé aspekty a díly, tak se třeba budu snažit, aby to dopadlo lépe, než s původními nápady a představami.
Nejvíc mě trápí membrána. Viděl jsem jen jednu, z nějakého plastu stočenou do konusu a secvaklou sečívačkou. Asi funkční, ale moc se mi to nelíbí, a zároveň nevím, co jiného. Dělat papírovou originálním způsobem by asi byl mordor. Lepit na sebe papír nevím jak dopadne.

4

Re: Subwoofer "od píky".

toho papíru bych se nebál, udělat formu ze sádry, (profil vyřezat střeba ze sololitu, nebo co máš po ruce, doprostřed vrazit železnou tyčku jako osu a kolem mí to vyrotovat)   navoskovat a nakašírovat papír duvilaxem, když uděláš první vrstvu třeba z komiksu, tak to bude zrovna povrchovka, bude stačit bezbarvej lak... a pokud by měla být nembrána sendvičová kvůli tuhosti, tak do toho můžeš na mezivrstvu použít proužky z lepenkya pak zas vrstvu papíru. Ale jistě bude taková 20" membrána s přiměřenou tuhostí něco vážit. Ale zase díky 3d tvaru by to mělo být tužší než kužel, nehledě na možnost krásnýho napojení na former.

5

Re: Subwoofer "od píky".

To je vývoj jak prase. Přijde mi to tak jako ideální, ale výsledky nejisté, hmotnost nejistá, a práce jak na kostele. Jestli takhle budu dělat každý dílec sestavy, tak to mám na půl roku pomalu. Naštěstí mám trochu času na zkoušení nápadů kolem. Právě jsem byl zvážit cca 20" kruh z docela silného kartonu. 120g. Po vypilování drobností to bude spíš 110g. Nějaké výztuhy, lepidlo, a jsme na 200-220. Former s cívkou nevím, tak 60g-70g? Co nějaká povrchovka na předek? To by opravdu mohlo vyjít na očekávaných 340-380g, a práce s nůžkami na tři hoďky.

6 ...editoval Kocour (20. 5. 2017 21:10)

Re: Subwoofer "od píky".

Nejaka ta inspirace:
http://www.diyaudio.com/forums/multi-wa … eaker.html
http://vikash.info/audio/transducer_design/index.asp

HTPC + RME ADI-2 DAC + BV A300SE + ruzne DIY repro

Web

7

Re: Subwoofer "od píky".

Mno, pěkné. Čím víc toho vím, tím méně se mi chce do konstrukcí vlastního motoru smile.
Ten borec z druhého odkazu dopadl s motorem docela špatně.

Uvědomil jsem si, že s plochou kartonovou membránou budu mít asi docela vážný problém - jelikož v takové membráně moc neplánuji díru, nevím jak uhlídat středění, až budu spojovat former se spiderem nalepeným v reproduktoru - s membránou. Napadá mě snad jen nelepený rozebiratelný spoj. Že bych si to prostě nějak sešpendlil, a vyzkoušel. Kdyby to nebylo OK, tak s něčím hnout....

8 ...editoval Crashpc (21. 5. 2017 9:48)

Re: Subwoofer "od píky".

Níže fotky prvního pokusu o membránu:

V rozkladu:
http://www16.picfront.org/picture/winxwira1/thb/cone001.jpg

Složená bez adheziv:
http://www16.picfront.org/picture/o61RkUDwwT/thb/cone002.jpg

Závěs ze zadní strany:
http://www16.picfront.org/picture/9DjnSee6s/thb/surround.jpg

Volně ložená sestava:
http://www16.picfront.org/picture/40UzwjgUjb/thb/assy01.jpg

Očekávám, že vepředu udělám dvojitý povrch, s hezkou černou povrchovou úpravou, a snad i nějakým logem.
Membrána má zatím hmotnost 178g. To ujde. Uvidíme, co s tím udělají lepidla/akrylový tmel

9 ...editoval check (22. 5. 2017 12:24)

Re: Subwoofer "od píky".

S tímhle jsem si hrál tak asi, když mi bylo 17 big_smile. Závěs jsem použil z duše kola menšího průměru cca 12-15", membránu jsem slepil konusovou ze čtvrtky. Dál jsem se nedostal, zahodil jsem to do koše. Myslím, že jsem snad zkoušel navinout ručně cívku, ale neměl jsem vhodný drát a bez přípravků a pořádného formeru je to na nic.

Rozhodně plochá membrána je totální kravina, i když ji vyztužíš, tak bude mít cca na 200-300 Hz rezonanci jako kráva (a s tím související zkreslení i na nižších dělitelích). Samotná membrána by se ti měla vejít tak do 50g, většinu kmitající hmotnosti tvoří cívka a části závěsů a spideru.

Problém jsou lepidla, protože těmi, která jsou běžně dostupná, se nedá reprák uspokojivě slepit. Zejména cívka k membráně je dost problém.

Cívka, závěs se dá dneska splašit i jako díl. Membrána taky. Motor už je horší. Magnety mají na neomag.cz jenže co pólové nástavce. Ono to není obyčejná ocel, i když i s ní to nejspíš bude fungovat.

Mám tady rozdělanou Beymu 12BR70, které jsem sundal zadní pólák, přidal druhý feritový magnet a na pólák udělal nástavec. Problém je to složit zpátky, protože magnet je živý. Potřeboval bych to složit na soustruhu a možná i ten pólák přesoustružit. Chtěl by jsi se radši ujmout tohodle? Já na to nemám čas, válí se mi totu asi tak deset let. Ale reprák by z toho vzniknul hodně zajímavý.

Web

10

Re: Subwoofer "od píky".

Velice děkuji za poznatky.
Duše kola mi taky přijde vzhledově a tvarem lepší, ale je už tak moc měkká, že to vyrobí spoustu dalších problémů. Použil jsem plášť, a “vykastroval” jsem mu dráty, a už je docela měkký. Doufám, že alespoň trošku pomůže s centrováním. Nepočítám, že to bude mít velké Xmax, ale spolu s plochou membrány 1500cm2 už to nějaký zvuk udělá. Ta membrána, to je první pokus. Možná to dopadne kónusem. Toto mi přišlo jako jednoduché rychlé řešení. A jelikož ho použili někteří výrobci I na tovární výrobu, tak věřím, že to aspoň trochu půjde.
Cívka při pohledu “takhle z dálky” mi přijde jako banalita. Tedy jebačka na přesnost při ruční práci, ale nevidím v tom vůbec žádný zádrhel. Former už jsem viděl z plechovky od Mirindy na nějaké přemotávce, a fungovalo to. Tak to zkusím taky.
Plochá membrána z principu je mnohem horší, ale doufám, že vyztužení tomu pomůže. Rezonanci bych mohl pořešit potlumením a povyztužením podle potřeb. Přecejen je to karton, ne hliníkový plech. Zkreslení mě zezačátku žíly netrhá. Hlavně že to bude dělat zvuk. Daleko větší vítr mám z toho, aby držela tvar a pozici při poloze “svisle”, tedy magnet ani ne nahoru, ani ne dolu… A také aby mechanicky vydržela u závěsu. 50g mi přijde jako děsně málo, a naopak zbytek na cívce a závěsu do 400g mi přijde jako strašně moc.  Tohle je 20”. Ta moje 21” od B&C má psané Mms 407g. Uvidím. Třeba se mýlím, ale to napraví praxe.
Vyrábím to naschvál od začátku, kupované nechci. Mám radost z toho bastlení. Co se sestavení vlastního pohonu týká, bojím se, že bez namagnetování bude obvod neúčinný. Z pár projektů vyšli někteří chudáci se sycením kolem 0,3T, což je vpodstatě mizérie, při normální konstrukci. Skládání motoru je další věc. Ty magnety mají ukrutnou sílu, a bez potřebných nástrojů a znalosti je to dost nebezpečná hračka. Jeden jsem rozebírál, a tedy měl jsem pěkné bobky. Z garáže se ozve silné mlasknutí, a prsty v pr….
Díky za nabídku, ale budu zatím pokračovat s hotovým motorem, který je pravděpodobně I silnější…

11

Re: Subwoofer "od píky".

Já k té Beymě mám i membránu s cívkou, takže to stačí složit.

Hele tak až budeš skládat vlastní magnet, tak to můžeš přivézt a změřím ti sycení v mezeře, mám na to měřák.

Web

12

Re: Subwoofer "od píky".

Proč jsi od toho upustil? Kvůli očekávání nedobrého výsledku?
Díky za nabídku. Možná se to jednou bude hodit. a nebo možná brzo. Zkoušel jsi měřit nějaký (jakýkoli) původní, rozberaný a znova složený reproduktor? Co to udělá s motorem?

13

Re: Subwoofer "od píky".

checku,mohl by jsi,prosím,napsat něco o měřáku sycení v mezeře?
Kdyby jsi se chtěl vyloženě té skládačky 12BR70 zbavit,jsem jako další zájemce.
Crashpc,pár utržených magnetů už jsem zpět lepil.Nebyl ale důvod měřit,takže změnu oproti originálu neznám.Jde to,řekl bych s přesností na desetinu milimetru,ostatně jako všechny rozměry týkající se "motorů".

14 ...editoval check (22. 5. 2017 19:33)

Re: Subwoofer "od píky".

Na stavbu vlastního repráku jsem se vykašlal, protože jsem si uvědomil, že je lepší jít v té době na brigádu a vydělat si na pořádný reprák koupený u firmy, co na to má vybavení smile. Ale jo před lety jsem si blbnul i s vykuchaným reprákem a jeho předěláním a rezonátor pod zadek do sedačky smile.

Rozebraný a složený reproduktor jsem měřil kdysi nějakého výprodejového Tonsila z Dexonu. Měřil jsem mu TS parametry před a po a rozdíl byl v rámci chyby měření když měříš stejný reprák ve dvou dnech...

S ztrátou nabití magnetu není problém, když při rozebírání magnetu nepřekročíš Curieovu teplotu.

Na složení magnetu to chce mít přesně pólák a pak ze silonu vysoustružený kroužek mezi póláky, přes který se to slepí a pak se to silou ještě taky půjde dát vytáhnout po zalepení epoxidem.

No mám měřák s malou Hallovou sondičkou asi 3x1 mm dlouhou asi 60 mm, senzor je na konci. Takže se to dá strčit do magnetické mezery a dá se změřit i závislost sycení na hloubce v mezeře. Je to obyč přístroj na 9V baterku, měří to v miliTesla.

12BR70 klidně prodám za nějakých pár stovek. Bude to dobrý reprák po složení, ekvivalent nějaké Peerlessům XLS.

Web

15

Re: Subwoofer "od píky".

Dal bys odkaz na měřák?Děkuji.Uvidím,jestli neprojeví zájem Crash.Respektuji,že jsme v jeho vlákně.

16

Re: Subwoofer "od píky".

Curieovu teplotu mě nikdy překračovat nenapadlo. Chápu, že odlepování je bez tepla dost problém, ale takhle daleko zacházet asi nepotřebuju. No, mám tu z jiného reproduktoru taky magnety, ale asi půjdou na jinou hračku nebo úplně pryč.
Zas tolik moc času na hraní asi nebude. Seskládávání je problém u silných magnetů, kde odendaváním distančních podložek se dostaneš tak blízko, až ta poslední nejtenčí podložka se křípne, že už nejde vyndat, a je to "ve prdeli". smile

Hallovu sondičku bych měl taky, a i zbytek obvodu bych udělal, ale otázka by byla kalibrace. Další otázkou je, jestli se do toho budu chtít někdy vrhnout takhle hluboko. V rozměrech kolem 24" už to začíná dávat smysl, protože za pořádné reproduktory to jsou ceny kolem a přes 1000$, a to je na takové blbnutí docela dost. To bych si radši koupil houf 15", když už.

Dnes jsem koupil dvě užší plechovky (Cola), abych měl základ na former, a obě mají průměr. Budu potřebovat tu klasickou nejtlustší smile

horemic: Nároku na checkovu Beymu se zříkám. Pokud Tě to zajímá, určitě do toho jdi. S normální membránou z toho budeš mít príma schopný reproduktor.

17

Re: Subwoofer "od píky".

Crashpc:Děkuji.Napíšu checkovi.
Taky jsem začínal s plechovkami.Ty rozhodně dobře obrousit od laku,odmastit,a hliník všeobecně do hodiny lepit(oxidace).Bacha na plechovku od Argus Strong,je v ní železo.A samozřejmě bacha na úplné spojení onoho hliníkového formeru.Tuto chybu vídám u dvou opravářů reproduktorů a bohužel i u reproduktorů TVM(nevysvětlitelné rezonance,často ARN312).

18

Re: Subwoofer "od píky".

Jo, pokusím se udělat co můžu. Kovová cívka samozřejmě musí mít mezírku, jinak se udělá závit nakrátko. Nejradši bych použil materiály jiné, ale nejsem si jistý co. Mám kapton, ale lepící, takže by základ stejně musel být z něčeho jiného...

19

Re: Subwoofer "od píky".

To se mi líbí Crashi, nenech to usnout a doufám, že se pak pochlubíš TS-kama a fotkama. Trochu se bojím, jestli to bude mít TS parametry do nějaký vyrobitelný bedny, ale rozhodně je to zajímavý.

20

Re: Subwoofer "od píky".

Dělám každý den kousek. Použil jsem takové pomalejší lepidlo, takže některé druhy lepení budou i na týden sad Uvidím, jestli nekoupím rychlejší.

Příspěvky [1 až 20 z 46]

  Stránky: 1 2 3 »»»

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

Audioweb.cz » Projekty subwooferů a sestav » Subwoofer "od píky".

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£