Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 3)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Koncák pro basák-rychlé nebo slimejše?

  Stránky: 1 2 3 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 49]

Téma: Koncák pro basák-rychlé nebo slimejše?

Rozhodl jsem se pro výměnu koncových stupňů ve svých aktivech.Konce krmí každý po jedné dvanáctce která jede do nějakých 350 Hz.
Jako zesilovače chci použít Aišmanovi 440tky,které budou na těchto pozicích určitě dostačující.Původně jsem měl v úmyslu použít nějaké pomalé "parní" koncové tranzistory ve stylu TIP35/36C abych nemusel kočírovat nějaké rychlíky.Aišman tam má v originálu rychlé Sankeny.
Otázka zní:Má použití rychlých konců v dané aplikaci nějaký přínos?

Re: Koncák pro basák-rychlé nebo slimejše?

Staci pomale, SOA vyhovujici. Vyhnes se problemum na ne idealnim navrhu DPS..

Web

(upravil mechanik 19. 2. 2017 16:42)

Re: Koncák pro basák-rychlé nebo slimejše?

Klasicky nezaujímavý produkt od ON Semi, nemá to ktovie aké SOA ani rýchlosť. Rýchlosť nepotrebuješ ale SOA môže byť kludne nižšie než pri tých sankenoch. Aké sankeny konkretne? Aká je to schéma? Vymeniť sankeny za 3MHz to môže znamenať aj velké zmeny v kompenzáciach, vyššie kapacity. Tým ten zosilňovač degraduješ celkovo.

Re: Koncák pro basák-rychlé nebo slimejše?

Mechanik:
Otázkou zůstává,jestli ta degradace půjde na této pozici poznat.Vím jen,že na nízkých kmitočtech si ucho nechá docela dost líbit....
Jak jsem psal,jsou to DPA440 na jiných deskách,konce jsou 2SC2922 / 2SA1216.

(upravil mechanik 19. 2. 2017 20:20)

Re: Koncák pro basák-rychlé nebo slimejše?

Predpokladám že je to 200W koncák do 4R čo znamená aspon 45V napájacie napätie, pri DPA asi viac... Dá sa v datasheetoch porovnať SOA 10mS a DC, oba tranzistory tieto hodnoty majú, každopadne tie sankeny ide zatažiť daleko viac. Teda neviem kolko párov tam chceš mať ale ked to má byť kus za kus tak by som to asi nemenil. To už sa viac oplatia toshiby 2SC5200 a 2SA1943. Pre čo si sa nepozrel od ON Semi na tie MJL1302/MJL3281 prípadne tie slimáčie 4MHz koncáky? Sanken inak robí tranzistory s rovnakým SOA ako tie slimáky od ON Semi, majú tušim 60Mhz/35MHz ešte k tomu si vystačia s púzdrom TO-247. Proste ON Semi je ten najhorší výrobca tranzistorov pre audio na trhu, lepšie je uplne všetko ostatné...

Re: Koncák pro basák-rychlé nebo slimejše?

K ONsemi bych zas tolik kritický nebyl smile Ale nehádám se že na většinu pozic najdeš lepší kandidáty.

Vzhledem k poměru ceny a SOA včetně ostatních vlastností bych použil zmíněné Toshiby 2SC5200/2SA... Vydrží opravdu hodně, v extrémech víc než to co je v datašitu. A když zvážím cenu a dostupnost tak opravdu není co řešit.
smile

Re: Koncák pro basák-rychlé nebo slimejše?

Chlapci,doporučujete osvědčené typy trandů,nicméně...Kdybych stavěl profi stroj,dám na doporučení Sinclaira a použiju mechanikem navrhnuté MJL.Kdybych chtěl celopásmový rychlý zesilovač,použiju místní evergreen v podobě 1943/5200.Nicméně nikdo mi nepopsal,v čem jsou slimejši na tuto aplikaci horší?

Re: Koncák pro basák-rychlé nebo slimejše?

Hmmm ani ne tak horší jako spíš zbytečně dražší. A navíc pravděpodobně nutnost změny kompenzací.

Jistěže na basy nejsou potřeba nijak extra rychlé tranzistory, vlastně není potřeba skoro nic... jen aby to dalo potřebný výkon, poradilo se zpětným proudem z repráku a vydrželo přetížení. Takže z mého pohledu jde spíš o obvodové řešení nadproudových ochran, zajištění nízkého výstupního odporu a správné dimenzování s ohledem na SOA. Z praxe mám poznatek že radši použít dva páry od Toshiby kde mám velkou rezervu než jeden pár MJL aby to bylo akorát.

Re: Koncák pro basák-rychlé nebo slimejše?

Proto jsem měl za to,že když do desky vrazím místo rychlých Sankenů pomalé TIPka,že není co řešit...

Re: Koncák pro basák-rychlé nebo slimejše?

No pokud to zrovna nebudou darlingtony tak asi jo smile Některé jsou pomalé tak že ani do 20kHz nemusí rozumně fungovat a to bych chtěl i od basového zesilovače. S extrémně pomalými tranzistory si paradoxně můžeš taky pěkně zatopit s oscilacema, jak známo mají extrémně velké kapacity které jsou obvykle velmi nelineární jako ostatně u všech tranzistorů. Takhle jsem si právě s těmi TIP párkrát naběhl u regulovaných zdrojů.

Ale netřeba se v tom babrat, asi máš v zásadě pravdu. U basů mi jde hlavně o to, kolik spolehlivého a blbuvzdorného výkonu udělám za daný rozpočet.

Re: Koncák pro basák-rychlé nebo slimejše?

Dal jsem na vaše dobře míněné rady,a vzhledem k tomu že celý zes je osazen slušným matrošem a kompenzován na rychlé konce,objednal jsem nakonec v EZK 1943/5200.Doufám že s nimi nebude problém,pak poreferuji...

Re: Koncák pro basák-rychlé nebo slimejše?

Sice reaguju pozdě a už jsi objednal, já bych se ale v první řadě zamyslel u SUB zesáku nad tím, zda je vhodná volba zrovna DPA, respektive kterýkoliv jiný zes, který pro dodání požadovaného výkonu potřebuje o 7-10V větší napájecí napětí na šínu. Všechno to totiž protopíš na chladiči.

Re: Koncák pro basák-rychlé nebo slimejše?

No,hlavně je celá deska už osazená,rozhodně to nehodlám hodit do koše...Myslím že SUB je trochu silný výraz.Momentálně je tam ještě zběsilejší klon tohoto zesilovače a funguje uspokojivě.

Re: Koncák pro basák-rychlé nebo slimejše?

Bipolární DPA mají principiálně stejný zapojení jako kterejkoliv jinej koncák - jak jsi přišel na to, že je jejich účinnost nižší ?

(upravil bastl 19. 3. 2017 15:04)

Re: Koncák pro basák-rychlé nebo slimejše?

10 let mám v subu standartní 222ku a žádný problém. Přesto že tam není chladič tak je to vlažný. Léta jsem měl 440tku s těma MJ15003 a tim dnes už hnusnim slabim chladičem a taky žádný protápění. Za všech podmínek to bylo vždy jen vlažný a to měl zvedlej klidák, Kazzatel to před lety doporučoval ale nevzpomenu si na kolik.

Re: Koncák pro basák-rychlé nebo slimejše?

S účinnostou neviem ale sú zosilňovače ktorým stačí nižšie napájacie napätie pre rovnaký výkon. Ja mám 65V pre 400W/4R, 55V pre 300W/4R, 45V pre 200W/4R a pre 100W/4R niečo okolo 35V.

Re: Koncák pro basák-rychlé nebo slimejše?

V DPA je pro nějaký rozkmit potřeba napájení o 7-10V větší, to je prostě fakt. V běžném provozu to asi nevadí a ani se to nějak podstatně negativně neprojeví (nakonec skutečně je podobně řešeno 90% zesů). Chtěl jsem jen upozornit na ten fakt, že to tak u DPA je a že existují zapojení, která využijí napájení lépe.

Re: Koncák pro basák-rychlé nebo slimejše?

Pánové, myslíte si že je nezbytně nutný poučovat mě koncákách a konstrukčních fíglech ? smile

Re: Koncák pro basák-rychlé nebo slimejše?

kazzatel, to by som si nedovolil, ale DJ_Rix má pravdu že to vyššie napájacie napätie sa v spojení s nejakym kludovým prúdom premení len na dalšie teplo. Mne pripadá byť DPAčka aj škoda do nejakeho subwooferu...

Re: Koncák pro basák-rychlé nebo slimejše?

Špatné zdůvodnění, pánové...máte v tom krapet guláš....

Příspěvky [1 až 20 z 49]

  Stránky: 1 2 3 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Koncák pro basák-rychlé nebo slimejše?

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£