Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Teorie & praxe » Zvýšení citlivosti

  Stránky: 1

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

RSS

Příspěvky [5]

1

Téma: Zvýšení citlivosti

Někde jsem slyšel, že když použiju dva reproduktory místo jednoho, tak tím zvýším celkovou citlivost, protože součet ploch membrán je větší než u jednoho reproduktoru. Například mám jeden reproduktor a do něj pusím jeden watt. Potom místo toho pustím dva ty samé reproduktory a do každého pustím po jednom wattu. Elektrický výkon bude dvakrát větší, ale akustický výkon prý bude čtyřikrát větší, což je o 6 dB více. Hlasitost bude o 3 dB větší, než kdybych měl pouze jeden reproduktor a do něj přivedl dva watty. Takže jsem "vydělal zadarmo" tři decibely. Takže citlivost sestavy bude podle toho o 3 dB větší.  To se mi zdá neuvěřitelné. Přece když mám v prostoru dva stejně hlasité zdroje zvuku místo jednoho, tak je pravidlo, že se akustický výkon zvýší pouze na dvojnásobek a hlasitost se zvýší pouze o tři decibely. Něco nesedí.

2

Re: Zvýšení citlivosti

Zajisté se tím změní i směrovost smile

3 ...editoval mechanik (28. 1. 2017 16:46)

Re: Zvýšení citlivosti

Myslím že v pásme kde bude vlna výrazne dlhšia než vzdialenosť medzi reproduktormi by sa to malo bez problémov sčítať. Ked tak nech ma doplní niekto kto to má reálne odmerané. Zaujímavé to bude v pásme kde bude vlna výrazne menšia než vzdialenosť medzi reproduktormi a ešte zaujímavenšie v pásme kde bude už každý reproduktor smerovať sám o sebe.

4

Re: Zvýšení citlivosti

Je to zčásti pravda, ale je to závislé na kmitočtu, tak, jak píše Mechanik.
Použitelné jednoznačně u subů (kde platí poučky o vyzařování do poloprostoru - a v praxi téměř +3dB, čili dvojnásobek) a i v reprosloupech (kde se to příznivě promítá do směrovosti). S vyšším kmitočtem a kratší vlnou ale samozřejmě nastupuje to, o čem píše Mechanik.
Lze to vysledovat na měření bedýnek od HM, především na nízkých kmitočtech kolem 100 - 300 Hz:
http://www.prodance.cz/data/attachments … 0_ME60.pdf
http://www.prodance.cz/data/attachments … +b9070.pdf

5

Re: Zvýšení citlivosti

http://techtalk.parts-express.com/forum … r-gets-6db

HTPC + RME ADI-2 DAC + BV A300SE + ruzne DIY repro

Web

Příspěvky [5]

  Stránky: 1

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

Audioweb.cz » Teorie & praxe » Zvýšení citlivosti

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£