Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Oprava Sony TA FE-900R

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [17]

Téma: Oprava Sony TA FE-900R

Dostal se mi do rukou zesilovac Sony TA FE 900R - ve kterém zřejmě už poněkolikáte odešly konce - K1529/J200. Tedy VMOS tranzistory.
Ty by měly mít regulaci klidového proudu jako normální bipoláry, protože se zvyšující se teplotou se klidový proud až do cca 5-10A zvyšuje.
V zapojení je v rozkmitovém stupni klasicky tranzistor s trimrem pro nastavení klid. proudu - jenže není připevněn k chladiči.
V servisním manualu je naspasáno, že klidový proud má být 50mA  30s po zapnutí - to na dobrém kanálu je. Ale po půl hodině v zapnutém stavu stoupne na 125mA.
Tady je odkaz na stažení serv. manualu https://uloz.to/!OSfZ8MdjkLiC/sony-ta-f … 00r-sm-pdf

Mě to přijde dost divný, že to u Sony takhle udělali, protože ten zesilovač mi takhle přijde dost náchylný k odpálení, což se opravdu i děje.

Re: Oprava Sony TA FE-900R

To poněkud odflákli smile

Re: Oprava Sony TA FE-900R

To jsme tu už někdy řešili ne ? Ten malej trand musí být přilepenej přes pastu na chladič, jinak se to upeče na thermal runaway.

Re: Oprava Sony TA FE-900R

Ja nerozumiem tomu kludovému prúdu. To je na koncových tranzistoroch? Na takých zosilňovač je aj 0,5A vela... Inak by sa v čase zvyšovať idealne príliš nemal, od zapnutia.

Re: Oprava Sony TA FE-900R

No, v servisce se píše 10mV, což je na emitoráku 0R1 tím pádem 100mA, dá se to pochopit když jsou tam fety na konci.

(upravil mechanik 18. 1. 2017 23:00)

Re: Oprava Sony TA FE-900R

Reagoval som na ten prúd 5-10A... Aha, on nemyslí koncák ale charakteristiky tranzistorov v datasheete. Pochopil som to tak že ked sa mu ohrieva chladič tak nameria kludový prúd 5-10A, čo by bolo zle... Tak potom ako keby som nič nepísal.

Re: Oprava Sony TA FE-900R

Pro upřesnění - těch 10mV je přes oba odpory 0,1ohm, takže je to 50mA. Ten tranzistor je v pouzdru TO92, takže pro montáž na chladič bude lepší použít třeba BD139 a natáhnout vodiči k té rozkmitové desce.
Každopádně stejně nechápu jak to zamýšleli - napětí na těch odporech je snímáno ochranou - tím integrovaným obvodem ochran.
Asi když klid. proud dosáhne určité hodnoty, tak se odpojí signál a počká se až se chladič ochladí. Nevim - každopádně to je dost blbý řešení .)

(upravil DJ_Rix 19. 1. 2017 15:19)

Re: Oprava Sony TA FE-900R

Bejt danhard, tak se teď rozvášním nad tím co píšeš, ale odpovím v klidu:

-Těch 10mV se měří přes jeden odpor, stačí se podívat do SM na který jsi dal odkaz kam je to zapojeno.
-Ten TO92 tranzistor se musí dotýkat chladiče, což asi i dělá (mohl bys dát fotku, já na netu konkrétně z boku pohled pod tu desku s koncáky nenašel) jinak to nebude fungovat - víš jak ta regulace kliďáku násobičem Ube funguje ? Pokud ne určitě najdeš popis i tady na fóru.
-Ten IO ochran snímá přes ty odpory tranzistorem proud do zátěže, je to taková primitivní ochrana proti zkratu (navíc funguje jen v kladné půlvlně) a na to bys přišel už jen kdyby sis přeložil popisky v SM.

Re: Oprava Sony TA FE-900R

DJ_Rix napsal:

Bejt danhard, tak se teď rozvášním nad tím co píšeš, ale odpovím v klidu:

-Těch 10mV se měří přes jeden odpor, stačí se podívat do SM na který jsi dal odkaz kam je to zapojeno.
-Ten TO92 tranzistor se musí dotýkat chladiče, což asi i dělá (mohl bys dát fotku, já na netu konkrétně z boku pohled pod tu desku s koncáky nenašel) jinak to nebude fungovat - víš jak ta regulace kliďáku násobičem Ube funguje ? Pokud ne určitě najdeš popis i tady na fóru.
-Ten IO ochran snímá přes ty odpory tranzistorem proud do zátěže, je to taková primitivní ochrana proti zkratu (navíc funguje jen v kladné půlvlně) a na to bys přišel už jen kdyby sis přeložil popisky v SM.

ad 10mV - máš pravdu, to jsem si spletl s tím, ten IO ochrany vyhodnocuje přes oba odpory
ad ten TO92 - ne, je na druhé desce několik cm daleko od chladiče - fotku snad hodim zitra, proto jsem psal o vyměně za něco v plochém pouzdru a natažení vodičů
ad IO ochran umi toho vic - např. i hlídání ss na výstupu (ale nějak víc jsem ho nestudoval)

Jako pro mě není problém zavést tu tepelnou zpětnou vazbu. Spíš mě udivuje jak to u Sony mysleli, že to prostě tak odflákli...

Re: Oprava Sony TA FE-900R

A já tvrdím že neodflákli, prostě to bez regulace na teplotu nemůže fungovat, jsi si jistý že koukáš na správný tranzistor ? Podle servisky je v jednom kanálu ještě před těmi odpory a tam už to vypadá že zasahuje chladič koncáku. Vyfoť to ať to vidíme. V Sony nejsou píče jak by řekl Leoš a když to doteď fungovalo tak není důvod aby to nefungovalo dál.

Re: Oprava Sony TA FE-900R

No přesně to si taky myslím, že to takhle nemůže fungovat, ale bohužel to tak je.
A hlavně moc to nefugovalo, protože to určitě shořelo několikrát...

(upravil Jupi 19. 1. 2017 19:57)

Re: Oprava Sony TA FE-900R

Pozri si na google fotky vnútra tohto zosíku. Zistíš, že na chladičoch sú dva koncáky + další tranzistor (asi TO-126 / SOT-32).
Ale medzi fotkami je aj jeden kus s odidenými koncami.

(upravil DJ_Rix 19. 1. 2017 20:55)

Re: Oprava Sony TA FE-900R

hanzs, Můžeš konečně vyfotit tu lokaci těch malých TO92 tranzistorů ať je vidět jak jer to uděláno fyzicky ? Docela klidně mohou být i zespodu PCB, přes nějaký plíšek přitlačeny na chladící profily. Na tom chladiči musí prostě být odněkud snímána teplota koncáků aby se dal regulovat kliďák.

Jupi, to není on, je to jen na jednom chladiči, jedná se o tranzistor v obvodu ochran na kterém je velká ztráta tak ho plácli na chladič jednoho kanálu koncáků.

Ad neustálé odcházení konců, to je klasický problém že to opravovali rádobyopraváři, zjisitli šlusmetrem odpálené konce, pak tam dali nějaké pajcy a pokud to neodešlo velmi brzo na kmitání tak to zdechlo co nevidět na přetížení toho čínského shitu co tam někdo dal, protože nechtěl vyhazovat peníze za originál trandy.

Re: Oprava Sony TA FE-900R

Mám ho v práci, takže foto teď neudělám - ale podíval jsem se na web a našel jsem obrázek, kde je jeden vidět a druhý ne, ale označil jsem i to jeho místo.
https://uloz.to/!FDYgjEel2DVu/sony-ta900-jpg
To je z polského fora a má odpálené úplně stejné tranzistory ( https://uloz.to/!4loCGHmGMmaa/sony-ta900-2-jpg ) , pak jsem našel fotku na ebay z německa a to samé, takže já začínám věřit, že jim to vážně nepovedlo.

(upravil DJ_Rix 19. 1. 2017 20:55)

Re: Oprava Sony TA FE-900R

No tak to je mazec, to přece není možný aby to měli takhle na prasáka sad

EDIT: NA kolik jsi říkal že stoupne ten kliďák po půl hodině od zapnutí ? Je to zhruba na dvojnásobek ?

Re: Oprava Sony TA FE-900R

Jo z 10mV na 23mV, tj. 230mA.

(upravil DJ_Rix 19. 1. 2017 22:04)

Re: Oprava Sony TA FE-900R

No, to by sedělo i s DS těch koncáků, při ohřátí z 25 na 100°C proud více než dvojnásobný...To je potom skoro 20W na kanál už jen klidový odběr, to se nemůže uchladit.... Pak jedině nastavit těch 10mV až na teplým zesu, v servisce se píše sice že se to má nastavovat 30s po zapnutí, ale třeba je počítáno že to nastavuješ už na teplým zesu, 30s tak trvá než se ustálí poměry po zapnutí i na teplým zesu.

Příspěvky [17]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Oprava Sony TA FE-900R

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£