Téma: PP sluchátkáč s QQE03/12 a VT

Ahoj,
rozhodl jsem se uvolnit schéma svého sluchátkáče s ECC84 a QQE03/12 v PP.
http://www.pzwak.eu/tubes/QQE3.jpg
Celý zesilovač je bez globální NFB, DC vázaný. Výstupní trafo je na C jádru 12003 (sloupek 20x10mm). Na vstupu SRPP s ECC84, pak stejnosměrně navázaný výstup "long tailed pair" s QQE03/12. Místo katodového odporu je jednoduchý zdroj proudu, pokud je tam jen klasický odpor (pro puristy), THD je o něco vyšší.

Pár obrázků a schéma je zde

Pokud by měl někdo zájem, mohu poskytnout i podrobnější navíjecí předpis VT (dělení a střídání sekci atp.), jádra se dají sehnat na allegro.pl nebo ve vyšší kvalitě zde - jsou schopni dodat i tloušťku plechu 0.15mm, ale pak jedno jádro vyjde s dph na cca 1000Kč.

Snad se to bude hodit někomu pro inspiraci, schválně jsem to navrhoval s dostupnými a málo používanými lampami, abych zjistil, jestli se dají použít pro audio nebo jsou oprávněně zavrhované... Podle mého názoru (a i Markova) hraje srovnatelně s Markovým OTL, výhodou je možnost navinout si VT pro takové impedance sluchátek, aby byly ideálně přizpůsobené. Místo ECC84 lze s mírnou úpravou použít i ECC82.

Zdrojovou a řídící část neuvádím, není to nic zvláštního (DC žhavení, filtrovaný zdroj pro anody, zpožděné spínání anod a výstupu).

Web

Re: PP sluchátkáč s QQE03/12 a VT

Líbí se mně to, tak tě chválím. Nezkusil jsi(když už jsi vinul trafo) ultralineár?

(upravil pzwak 3. 1. 2017 10:00)

Re: PP sluchátkáč s QQE03/12 a VT

Díky za pochvalu, bohužel nezkusil. Vzhledem k dělení vinutí do sekcí bych to možná šlo, ale ne s QQE03/12, která má g2 obou tetrod spojené, takže to nejde. Tudíž s jinou lampou, ale mě šlo o použití této levné a relativně dostupné dvojité tetrody.

Web

(upravil kudlibabka 3. 1. 2017 10:51)

Re: PP sluchátkáč s QQE03/12 a VT

Pekny Petre,jsem zvedavej na svuj novy sluchatkac s vystupaky od tebe,treba nekdy porovname.....:-)
edit:chvili jsem googlil a nasel ruzny PP zesilovace s QQE03/12 i pro bedny....zajimava,pro mne neznama lampa...

(upravil pzwak 3. 1. 2017 11:07)

Re: PP sluchátkáč s QQE03/12 a VT

Ano, mi prisla taky zajimava, nevyhodou jsou sice spojene katody a g2, coz v audio omezuje trochu pouziti, ale da se to taky smile Samozrejme je mozno oba systemy spojit paralelne a dosahnout vetsiho vykonu, ale to uz zase ztraci puvab jedne vystupni flasky na kanal.

Co se týká sluchatkace SE s trafy, co jsem ti posilal, tak zvukove bude urcite jiny, uz jen proto, ze tady jsou tetrody v PP a ty budes mit triody v SE. Porovnaval jsem oba a SE mi prisel zvukove lepsi, ale je to samozrejme zcela subjektivni, frekvencka je velmi podobna a THD maji pri malych vykonech taky podobne, teprve od 50mW uz THD roste vic u SE. Pomer harmonickych v THD je ovsem ruzny, takze to muze byt i tim. A jeste upozorneni (nejspis to vis, ale pro jistotu) - SE je mnohem narocnejsi na vyhlazeni anodoveho napeti a vystupni trafa na orientaci vuci napajecimu trafu, indukce je svine sad (musel jsem u SE stinit napajeci toroid, protoze brum byl na citlivych sluchatkach slysitelny)

Web

Re: PP sluchátkáč s QQE03/12 a VT

pzwak napsal:

nevyhodou jsou sice spojene katody a g2

Snad g3.  smile

Re: PP sluchátkáč s QQE03/12 a VT

PB - opravdu g2 - viz tady - to neni pentoda, ale tetroda.... smile

Web

Re: PP sluchátkáč s QQE03/12 a VT

Jo, jo, už jsem pochopil co je s čím spojeno. smile

Re: PP sluchátkáč s QQE03/12 a VT

Krásná  práce,výstupáky jsi navíjel vlastnoručně?

Web

Re: PP sluchátkáč s QQE03/12 a VT

Ano, Ondro, ručně. Je to sice docela pakárna, ale dá se to. Nakonec cca 4500 závitů celkem tlustým drátem je pohoda proti cca 8000 závitům vinutým 0.05mm pro step-up trafa pro MC vložky smile Je to taková uklidňující činnost big_smile

Web

(upravil ondra Ch 4. 1. 2017 11:43)

Re: PP sluchátkáč s QQE03/12 a VT

No 4500 závitů by mě dokonale odradilo smile mám vrozenou nechuť navíjet, ale věřím, že to může být dobrá meditace smile

Web

Re: PP sluchátkáč s QQE03/12 a VT

Když je z čeho a na co, tak už to celkem jde. Víc mě prudí výroba kostřiček smile

Web

Re: PP sluchátkáč s QQE03/12 a VT

Petře je to fakt pěkně udělaný a hlavně  dotažený do konce..

Web

Re: PP sluchátkáč s QQE03/12 a VT

Díky Ondro, zrovna jsem dovinul další pár výstupáků pro tento sluchátkáč, tentokrát na M jádrech (celkem kvalitní plechy 0.3mm) pro výst. impedanci 80 ohmů. Chystám to pro jednoho místního člena jako stavebnici. Zkusil jsem cvičně proměřit frekvenčku při nominální zátěži a není to vůbec špatné - od 10Hz do 20Khz prakticky bez poklesu (vyšel mi do 0.3dB), od 5Hz do 35Khz pokles pod 1dB. Už se těším, až je zkusím zapojit smile
Zítra přihodím nějaké fotky.

Web

Re: PP sluchátkáč s QQE03/12 a VT

Petre zda se,ze uz jsi na rucnim vinuti traf zavislej....:-)

Re: PP sluchátkáč s QQE03/12 a VT

Já se chystám už rok na PP konec, těším se na to jak malej Jarda. To by jsi mohl navinout i něco cca 30W smile, mám připravené výstupáky z MUSICU 70..

Web

Re: PP sluchátkáč s QQE03/12 a VT

Velmi pekne to mas spravene. Tiez som mal v plane robit PP sluchatkac aj na to mam trafka ale nejako na to neostalo casu popri inych DIY projektoch a ostal som pri OTL..

OT: ak by sa niekto chcel realizovat tak mam na policke uz asi rok nevyuzite taketo malicke PP vystupaky zalievane v plaste 1W / 20Hz-20kHz / Raa=20k / Rz= 32+250R. V pripade pouzitia NFB maju tie trafka aj symetricke vinutie (takze sa s tym da spravit v pripadne aj celosymetrika co bol povodny ucel).

Plus k tomu mam aj zalievane sietove trafko.

Re: PP sluchátkáč s QQE03/12 a VT

Mirku - to ani ne, ale tyhle byly proti těm tvým relax - poloviční počet závitů, hotové kostry a třmeny... smile
Ondro - velké výstupáky mě tolik nebaví, vinu ručně a z tlustších drátů bolí prsty. Ale kdo ví, asi mě budou čekat VT pro EL34, uvažuju o PP nebo circlotronu, ale to má ještě čas.
Willi - ty trafka mají zajímavé Raa, s tím by se dalo udělat i něco s triodami, pokud mají slušnou frekvenčku, THD a nebylo by je třeba moc utahovat NFB.

Dovolím si přidat včera slíbenou fotku VT pro QQE03/12 PP a taky napájecí trafo. Časem přihodím nějaké fotky DPS a zbytku stavebnice.
http://www.pzwak.eu/tubes/PP-QQE-TR.jpg

Web

Re: PP sluchátkáč s QQE03/12 a VT

Pekny set...

Re: PP sluchátkáč s QQE03/12 a VT

Petře, pěkný je slabé slovo-jsi zkrátka šikula