21 ...editoval danhard (9. 11. 2016 17:24)

Re: Tak se to opravdu stalo

To s přívodkou třídy I. asi lze (nakonec Bohoušek asi čerpal z mých diskuzí na slovanetu), je to ale určitá výjimka, kdy se PE nepoužije na ochranu, ale třeba jen na odrušení.
Musí to být pak označeno třídou II (a to kde je určitě taky dáno normou) aby věděl revizák a samozřejmě celá montáž sítě to musí splňovat.
To zde zjevně není, neboť Bohoušek nedodržuje ani povrchové vzdálenosti pro třídu II., natož nějaké krytí vodivých částí pod sítí a síť tam má roztahanou všude smile
Co s tím ? přeci se nenecháme těma jeho genitálníma výtvorama pozabíjet !

22 ...editoval danhard (9. 11. 2016 16:00)

Re: Tak se to opravdu stalo

ps. nevím, jestli není u II. třídy taky nějak omezen přiváděný proud.

23

Re: Tak se to opravdu stalo

mechanik napsal:

Potom je asi lepšie použiť ako vstupný signálový kabel niečo kde sú vodiče pre L a P kanal tesne pri sebe ako C121...

Dřív to tak s DIN konektorama bylo smile

24 ...editoval mechanik (9. 11. 2016 20:26)

Re: Tak se to opravdu stalo

Problém nastal asi ked prišli do módy hrubé hifistické hadice, tie už sa museli viesť samostatne big_smile aby to človek nemusel práve ohýbať cez koleno big_smile Tiež by na tom tak pekne nevyzerali tie hadie oplety...

Federmanna ste toho na fórach dosť naučili. Naučil sa počítať výkon a že z napájacieho napätia ktoré odpovedá napríklad 200W/4R nikdy nedostane napríklad 800W/4R kedže to pôjde do hlbokej limitácie kvôli nedostatočnému napájaciemu napätiu... Tak isto sa naučil dimenzovať knocové tranzistory. naučil sa že prídavné filtračné kondenzátory na 15cm vodičoch sú k ničomu. Pochopil že jednoduchšie bude predradiť OZ pre to že celo Federmannovské topologie nefungovali najlepšie... Tiež sa naučil od PD ako urobiť mechaniku krabice. Toroidy v strede, chladiče po bokoch, koncáky all in one na hranolčekoch. To jeho chladenie do asi 3mm hliníkového dna by príliš nefungovalo. Ktovie možno do budúcna zmení aj ten hrozný názov, spomínané nožičky a vypínač.

25

Re: Tak se to opravdu stalo

To jsem rád, že to tak vidíš.
Byla to ale šichta a výsledek nejasnej.
A Bouhoušek o tom asi ještě neví smile

26

Re: Tak se to opravdu stalo

Nechci být na pana učitele nějak hnusný, nemám k tomu důvod ani pozici, sám jsem se s ničím, natož lepším, neprezentoval. Ta reakce se měla hlavně týkat kontrastu mezi nabubřelými kecy některých recenzí na těžce úžasný a profesionální výrobek, který ale už při  letmém pohledu tak profesionální není. Cenový poměr nechci taky řešit, protože snobský blb nakonec ty prachy může vysolit, to je jeho věc. Berné údaje jsem nikde nenašel, takže maximální příkon netuším, omezen pro třídu 2 vysloveně není ale omezené možnosti jsou u přívodek které to musí vydržet (vytažení šňůry za chodu není zrovna mžikové vypnutí), takže pro velké příkony najdeme spíš pevně připojenou šňůru (flexy, vrtačky bourací kladiva, průmyslové vysavače tř. 2).
Je fakt že konstruktér tu má svobodnou vůli prezentovat se jako profesionál a mít to bez diskuzí obhájené a viditelné, nebo dokázat, že má nějaké zkušebny a štítky v pi... že na ně nedbá.

27

Re: Tak se to opravdu stalo

Oni se ty předpisy průběžně mění a protože dělám většinou pro různé zahraniční zákazníky, tak se řídím jejich požadavky. Tady je ale jasné CE a jak Bohoušek tvrdil, tak China Export to není smile

28 ...editoval Crifodo (9. 11. 2016 21:33)

Re: Tak se to opravdu stalo

Ten pajc loga na záměnnost s China Export mimochodem jasně ukazuje co jsou ti rýžoví bastardi zač, jejich mentalitu.
Když už tam česká firma chce nebo musí vesrat eurobolševické CE místo slušnějšího národního ESČ.

Příkon domácího spotřebiče (to snad ta kamna s 200W do klidových proudů jsou) je nakonec omezen faktem, že norma předepisuje maximální jištění zásuvky 1f 16 A ani se snad typizované větší nevyrábí (za předpokladu že na těch 16A visí jen ta jedna zásuvka, pochopitelně).

29

Re: Tak se to opravdu stalo

zásuvky jsou 1f běžně 32A, ale vypadají podobně jako ty 3f, mají je třeba některý megatiskárny, co už se nenazývají tiskárna ale "digitální tiskařský stroj" a mají předepsaný jištění 25A. Z toho svářečka KIT-IN 150 má na štítku  230V 20A a běžnou 16A vidlici, protože kdyby tam dali tu průmyslovou, tak by to nikdo nekoupil...C E included.

30 ...editoval Crifodo (10. 11. 2016 12:55)

Re: Tak se to opravdu stalo

Digitální tiskařský stroj ai svářečka se ale asi neprovozuje v DOMÁCÍ instalaci.
Ale to je OT, předpokládám že ten HQQQQQQQFed se do 3,6 kW vejde...

31 ...editoval VAŠEK W (13. 11. 2016 0:40)

Re: Tak se to opravdu stalo

Tak jsem si poctivě přečetl všechny Vaše příspěvky ve vlákně "Koniec kvalitných tranzistorov pre audio"( http://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=21883 ), zhruba zhlédl, případně prostudoval i uvedené odkazy. U odkazu danharda (v příspěvku 43) a dále přes další odkazy ve vláknech jsem se "proklikal" až na stránky Federmanna a při jejich prostudovávání, také na stránku kde mu někdo "otestoval" jeho šílený zesilovač 1000W. Krom toho, že se na jeho stránkách vše točí stále okolo jednoho schéma ( http://www.federmann.cz/index.php/nf-te … -watt.html ), tak jsem se na něj trochu "kouknul" ze své pozice technika a nelíbí se mi tam několik věcí.
1) na schématu chybí spoj mezi emitory paralelních dvojic T110+T8 a T1+T9. Budem předpokládat, že je to jen "chyba kresliče".
2) dost podstatná chyba je však v zapojení trimru do báze tranzistoru T109, který má udržovat klidový proud koncovými tranzistory. Zde se pan Federmann pouští na velmi tenký led, protože při ztrátě kontaktu sběrače trimru s jeho odporovou dráhou se začnout dít "věru zajímavé a velké věci". Celkem dobře si dovedu představit co se stane při napájecím napětí kladné+záporné větve dohromady 200 voltů a otevřených všech tranzistorech v konci, protože ten pán neuznává pojistky, případně je má silně předimenzované, jak jsem se někde dočetl v jeho dost chaoticky neuspořádaných stránkách, kde klikáte a nikdy dopředu nevíte kde Vás to "vyhodí". Takže dost slušný "výbuch" za současných světelných a následně dýmových efektech a "sežehnutí" všeho v kastli zesu. Všichni normální konstruktéři přeci vědí, že když se přeruší kontakt, tak se musí na bázi snímacího (teplotu chladičů) a regulačního tranzistoru objevit napětí, které ho otevře, a tím v podstatě zkratuje buzení konců, které se uzavřou a tím pádem se jim nic nestane !!!
3) na fotkách (v testovaném zesu, i na svých stránkách) používá asi zřejmě normální "konfekční" transformátor pro pomocné zdroje budiče. Zde si pán také dost fandí, protože tyto transformátorky v žádném případě nezaručují napěťovou odolnost proti průrazu mezi sekundárními vinutími. Je to dost "odvážné" použití, když je mezi jednotlivými sekundáry napětí minimálně 200 voltů v jeho zapojení kilowatového konce. Jednoho dne se to určitě stane... A pak nastane to, co dost často říká s oblibou kolega. "A bude rána, záblesk, kouř a pláč..."
Slušný konstruktér použije dva nezávislé transformátorky, ale to přece nemůžeme mi "trotlové" radit geniálnímu konstruktérovy.

A toto si prosím dovolil dát do finální podoby s cenou skoro 100 000,-Kč !!!
A ještě jeden postřeh, který byl v článku s testem tohoto obludného zesilovače. "Zesilovač se při příchodu signálové špičky na ní jakoby nadechne, ale už jen dost slabě vydechne. Čili bylo tam řečeno, že ač má monstrózní výkon, tak s dynamikou je to slabé. A to se Federmann všude na svých stránkách chlubí, jak mu zesy hrajou ultra kmitočty a jaké že má zesílení 200dB a "mocné" zpětné vazby atd. atd. Asi udělali soudruzi někde chybu ...
Já si myslím, že zesilovač na doma má mít rozumný výkon a hlavně potřebnou dynamiku pro dobrý přenos špiček v signálu. Prostě to nesmí být "líný vůl", který má sice sílu, ale na nic.

Omlouvám se za příspěvek, který není až tak k tématu výběru vhodných tranzistorů, ale vzhledem ke zde uvedeným odkazům jsem si dovolil ho dát sem, protože někdo se tím vším může stejně jako já, v průběhu celého týdne po večerech "zabavovat", a alespoň si ho přečte.

Hezký a příjemný večer všem,
Vašek

A pojďme hádat, za jak dlouho se "objevím" na jeho stránkách cool

32

Re: Tak se to opravdu stalo

Jestli trafáčky mají dostatečnou izolaci mezi sekundáry, těžko říct bez znalosti konkrétních typů a pokud je to čína s čínským standardem dodržování kvality v různých sériích, je otázka (ale ani Hahn už nen co býval). Jako není známo, zda konkrétní typy ovladačů s kovovou páčkou jsou způsobilé k montáži do kovové nechráněné skříně zařízení deklarované jako třída 2. Takže v podstatě zbývá jen (ne)důvěra v autora.
S těmi prohlášeními o shodě je to vůbec mazec. Na Feďově webu je pdf Prohlášení o shodě z 1. dubna 2016 (jestli to datum má něco naznačovat, toť otázka), kde se píše, že "My, Federmann... ...prohlašujeme... ...je ve shodě... ...a bezpečný". Výrobek není nijak typově specifikovaný, jen obecně prefixem který se týká x autorových verzí, a vágní charakteristikou "Nf zesilovač výstupní výkon při 1kHz na kanál větší jak 100W/8Ω".
Podle autorem zveřejněných fotek existuje několik variant s různě složenými komponenty, přičemž až na ten recenzovaný kus označený symbolem CE, jsou všechny VIDITELNĚ na přívodku propojeny ochranným žz vodičem a jde o třídu 1. Buď se tedy jedná o Prohlášení k předchozím kusům, provedeným jako třída 1, nebo dochází kus od kusu k tak zásadní změně jako je připojování/nepřipojování ochranného vodiče k třípinové vývodce, každopádně je to guláš, který jistě nemá oporu v normách na které se Prohlášení odvolává.
Nechat nepřipojené neživé kovové části u zařízení s tak hmotnými díly jako masivní trafa, nasouvacími fastony atd, je docela kanada, za to bych nechtěl dlouhodobě ručit. Autor si evidentně věří a zkušebna, pokud ji tahle věc vůbec viděla, asi byla ten den v útlumu.
Přitom argument, že se to tak zapojuje kvůli odrušení, je docela na vodě, protože zařízení je tak jako tak spojeno galvanicky se síti (PE na kryty traf, na svorku odrušovacího filtru, a pak v bytovém nebo nadřazeném rozvaděči svorka PE s N a tahle konfigurace je pokaždé jiná.
Spotřebič třídy 2 ze spotřebiče třídy 1 se určitě nestane tak, že ponechám třípinovou vývodku v jinak stejném výrobku, jen nezapojím PE na kostru a namaluju dvojitý čtvereček.

33 ...editoval danhard (13. 11. 2016 14:37)

Re: Tak se to opravdu stalo

Málo jste se snažili, Bohoušek dal přednost slovanetu smile
http://www.federmann.cz/titulni-strana/ … rnetu.html
A dvojitá izolace alá Federmann - povrchové vzdálenosti ...
https://www.youtube.com/watch?v=zQbLAAeKKb4

34

Re: Tak se to opravdu stalo

To je zoufalství. I když směšný, když se pár lidí na tak malým dvorku navzájem kouše, tady kde "konkurence" znamená prodat za deset let pětadvacet zesilovačů. No tak se aspoň píše o zášti.
Feďa píše "čím hloupější tím sprostší až z toho mrazí", mě skoro mrazí z toho, proč se jako technik což doufám je, konečně doprdele nevyžvejkne nějakým technickým údajem, protože jinak to fakt znamená se bavit o dojmech a na to jsou lepší ty báby s ranními návaly.
Co to je, ten hudební výkon a střední výkon a slušná nahrávka? asi jako běžný prací prášek? takhle se vyjadřuje konstruktér a technik? To můžu prodávat Fabku jako třítunový mikrobus pro až 12 lidí a 160 km/h, protože to krátkodobě nějakých pár vožralých demeterů z kopce dokáže, ale střední výkon je strejda v klobouku a plato vajec a 80 kmh.
Střední výkon na šesti skladbách po sobě nějakýho Musorgského nebo bratrů Ebenů v nahrávce z předkomprimačního období masterování může být na jednom nastavení úrovní 300 mW, a se stejným nastavením s nějakým soudobým živákem může být klidně 80% z maximálního. Jak to mám doprdele poznat z těch pocitářských recenzí a bez základních údajů na štítku nebo v prospektu, notabene když za to někdo chce 99 litrů? To si pak klidně můžu myslet, že autor pro 2x kW zes použil omrdaný trafo pro 400W nominálních, takže když si ten zesilovač s muzikálním projevem vezmu z bytu jednou na zahradu na svatbu a pustím tam něco živějšího, tak se mi za chvíli vypne nebo v horším případě usmaží. A jak může recenzent naměřit klidový odběr 200W, když Feďa dal spešl pro test 40W na kanál? 200-(2x40)=příkon indikační ledky nebo co?
Je hezký si prezentovat zesilovač jako že se poslouchá ušima a ne měřákama, což je marketing pro diletanty a školní děti, ale před odbornou veřejností by se nemuselo mlžit, když už se teda recenzent prsí "konečně dospělým" zesilovačem. Nehledě že ty normy a atesty se přes dojmy ukecávat nemají.
To rozklepaný video ukazuje desku elektroniky kde je nízké napětí doufám? co tam s povrchovou vzdáleností?

35 ...editoval danhard (13. 11. 2016 15:50)

Re: Tak se to opravdu stalo

Jo je tam nízké napětí, ale až z toho trafa co je na desce.
https://www.youtube.com/watch?v=EpLAwuQbTPw
Zajímavé jsou ty vdálenosti mezi přívodem 230V a upevňovacími distancemi na kovovou kostru.
A co teprv když tam zabloudí nějaká M3 zapadlá při montáži ? smile

"Co to je, ten hudební výkon a střední výkon a slušná nahrávka?"
Taky tam Bohoušek uváděl v "teoretických rozborech" efektivní výkon.

36

Re: Tak se to opravdu stalo

to jako ty dva piny vedle chladiče jsou přívod 230V do toho trafa? Tak to je podstatně horší než 5V adaptér od číňana.

37

Re: Tak se to opravdu stalo

Zapadlá matice je už regulerní sabotáž, tu bych neřešil, spíš to zamlžování parametrů a literu normy, která se moc v recenzi okecat nemá. Fotka něco říká, norma něco jiného. Přitom nechápu, proč se Feďa vyhýbá třídě 1 když to předtím poctivě pospojoval, komponenty jinak vypadají úhledně a kdyby přestal být ješitný a trochu se vrátil do reality, nějakého kupce by třeba našel.

k těm trimrům, někdy v třeťáku na průmyslovce nás učili, že nastavitelné odpory pro silové obvody se navrhují tak, aby skokové přerušení běžce při chrastění trimru/poťáku mělo za následek nastavení na nulovou (minimální) hodnotu, v obvodech jako je tady nebo třeba při ovládání výstupního napětí zdroje. Chce to zařadit proměnnou část děliče na správné místo smile

38

Re: Tak se to opravdu stalo

Ano, ale to tě učili koncem minulého tisíciletí smile
Dnes už se učni neučí, ale hlídají, a maturitu dostane každej, kdo se do školy zajde občas podívat, protože učitel má peníze od kusu, ne podle výsledků. Na tom státní maturity nic nezměnily.
Dnes dělají střední školy nábor stylem: pojď k nám, učit se nemusíš, chlast tolerujeme, ani moc do školy nemusíš, ale hlavně pojď k nám, máme posilovnu a internát hned vedle dívčího...
To je sice off topic, ale pak jsou jasný výsledky. Na místě, kde stačil mizernej papundeklovej trimr z tesly je víceotáčkovej, a musí mít "kosmickou" spolehlivost, protože je blbě zapojenej, a při zaváhání jde celej aparát do kytek, na rozdíl od toho mizernýho, kterej když se přerušil, tak byl kliďák 0mA a málokdo to na zvuku poznal, a když už, tak to někdo za 3Kčs spravil...
Ještě jsem si četl koment QQ: nastavil jsem to asi 40W do A - Já raděj doma topím přímotopama, a na léto je vypínám smile

39

Re: Tak se to opravdu stalo

kaed napsal:

Ještě jsem si četl koment QQ: nastavil jsem to asi 40W do A - Já raděj doma topím přímotopama, a na léto je vypínám smile

To je tady asi 200mA proudu koncem, to má k A třídě s MOSFETy na konci hodně daleko.

40

Re: Tak se to opravdu stalo

Crifodo napsal:

Zapadlá matice je už regulerní sabotáž...

Nikoliv, norma to specifikuje jako "cizí vodivá část" a platí to i na volný materiál použitý při montáži - instalaci přístroje. Pravděpodobnost, že tam něco při montáži zapadne je značná.