Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » BV audio ... MK Power 2x450W

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [14]

Téma: BV audio ... MK Power 2x450W

Kamarat mi daroval tento zosik... vyzera byt akokeby doma robeny, ale asi nieje. No ide oto že mi ho dal ako nefunkčny s vypalenymi poistkami. Po preštudovani som zistil že ma odpalene len MOS fetove budiče a diodu ktora je medzi bázami vykonovych trandov. Všetky vykonove tranzistory MJ15003/4 sú v poriadku čo ma velmi potešilo pretože su dosť drahe... Objednal som nove budiče z sos.sk dufam že po osadeni to pôjde. Otazka je ale aké mate skúsenosti s tymto zosikom? Ešte mam trochu obavy z trafakom. Zosik nema soft štart a pri zapinani mi niekedy vyhodí istič na chalupe. A ked nabehne tak dosť to trafo vrčí, možno je moc sítene neviem... a nameram na kondíkoch 2 x 86V, je to v poriadku?

http://www.imgup.cz/images/2016/10/31/BV1.th.jpg http://www.imgup.cz/images/2016/10/31/BV2.th.jpg http://www.imgup.cz/images/2016/10/31/BV3.th.jpg

Re: BV audio ... MK Power 2x450W

Tak tohle jestli je profivýrobek... Zesilovače, co mají budiče z IRF a na koncích mj15003  /15004 jsem ještě neviděl. Podle těch tesláckejch kondenzátorů tipuju na nějakej pokus o zes. ze začátku 90-tých let.  Trafo je asi dimenzovaný na 220V a dnešních 235-240V na něj může být moc. Tím pádem je vyšší napětí na kondenzátorech, původně tam bylo o 10% míň, nehledě na to, že tam tekl kliďák, kterej mohl být i 100mA, kterej tam teď není. By mě zajímal výrobní štítek, jestli to nějakej má.
Pokud to stálo "pěkně děkuju" tak bych použil bednu, MJ15003/4 a zbytek znovu a lépe, včetně trafa.

Re: BV audio ... MK Power 2x450W

Tohle je snad 30 let starý zesilovač smile Zkus napsat p. Buntovi, zde BV, určitě ti poradí. Budiče IRF pokud si pamatuji schéma co sem někdy v minulosti dal tam byly. Trafo je takový "obrácený toroid" a mám pocit že je dost měkké, bude asi ještě i na 220V a proto při dnešních 240V v síti už může "vrčet".

Re: BV audio ... MK Power 2x450W

To trafo, ktere ma ovijene plechy, kolem vinuti, je tvrde jak zivot, pres usmernovac, nez nabije kondiky, se jevi jako skrat. Dodelat softstart, by nemel byt problem, je otazka jednoho rele, odporu, dvou, nebo jednoho kondenzatoru, diody a jednoho vykonoveho odporu, nebo kousku odporoveho dratu.
Nez ten zesilovac spustis, vymen, nebo alespon promer elektrolyty, skontroluj diodovy mustek a nez to pripojis na tvrdo, dej nejdrive do obvodu za usmernovacem, na misto pojistek vhodne zarovky, aby si se presvedcil, ze to nema klidovy proud jako krava.
Nestavalo se to casto, ale tyto trafa, kdyz se hodne tezili na hranici vykonu, mohlo se stat, ze dosali mezizavitovy skrat.
Presvedcis se o tom tak, ze odpojis sekundar, od mustku a na vstup pripojis do serie na primar zarovku, dnes uz asi nejspis jen halogenovou tycku, cca 150-300W, protoze zarovky sroubovaci, sou dik EU v prdeli.
Pokud ta zarovka bude svitit, pri odpojenem sekundaru, je to trafo vadne.
Myslim, ze se v tom uz nekdo hodne vrtal a nevis, co jeste muze byt za problem. Odhulit to jen pretizenim, je dost problem, ale take ne nemozne.

Re: BV audio ... MK Power 2x450W

Ja som to už pustene mal... dokonca som spojazdnil jeden kanal... čiže trafak, usmernovač a kondenzatory su v poriadku. A štve ma že ten trafak vrči, pretože rovnako ako vrči trafak tak rovnako silne vrčanie ide aj od repraku... nieje to zas tak hlasne už pri malej hlasitosti sa to strati ale mam rad ked je to ticho... pri napajani z lab. zdroja to nevrčalo. No a ten trafak je konštruovany tak že sa z neho neda odvinut...
http://www.imgup.cz/images/2016/10/31/BV44.th.jpg http://www.imgup.cz/images/2016/10/31/BV45.th.jpg

Re: BV audio ... MK Power 2x450W

Jedina sance, jak ten ten trafak odbrumet, je ho vybrat, namocit do trafakoveho vypalovaciho laku, nebo do VUKOLU PU22 a vyvakuovat ve vyveve, aby se dostal ten lak mezi plechy a pak to vytvrdit v peci, nebo nechat vytvrdnout ten vukol sam o sve.
Pravdepodobne ten trafak byl tizeny na maximum a teplem se uvolnili plechy.
Trafak je to temer dokonaly, ale ma sve ale.
Mam jeste material na vyrobu podobneho typu trafa, ale je to narocne a jednokusove se to nevyplati.
V Bratislave je typek, spis zivnostnik, ktery myslim jeste do nedavna tyto trafa vyrabel.

Re: BV audio ... MK Power 2x450W

Trafo vadné určite nebude, impregnované vo vákuu bolo,elyty (typ so životnosťou asi 30000 hodín, nemusel som meniť doteraz ani jeden) takisto, lenže trafo bolo pred 25 rokmi vinuté na 220V, takže pri 240v (čo je dnes bežné..) bude hlučnejšie , pretože sa presycuje a softštart pri vyššom napätí je nutnosť. Ten zosilňovač má viac ako 20rokov, a podľa obrázkov sa v ňom vŕtalo nejaké (s prepáčením..) prasa. Chýbajú tam vstupné dosky symetrických vstupov, sú tam dráty medzi kanálmi čo tam nemajú čo robiť (preto to brumí, inak odstup bol asi 105dB..) a zrejme budú značne poničené DPS.
Výmena budičov skončí určite znovu ich zničením , ak odišli mali dôvod a bude tam vadné určite aj niečo pred nimi. Mali by to byť značkové fety od IRF, žiadne no name z Číny.
Chýbajúce vstupné dosky (a vstupné XLR konekltory) sú problém, bez nich to opraviť do pôvodného stavu nepôjde, už asi 10 rokov tieto konce nerobím, DPS nemám. Ak vstupy existujú , tak sa to opraviť dá, ale vzhľadom na stav, v akom to je to nebude "za hubičku". Riešiť opravu na diaľku nemá zmysel, skončí to len daľšou škodou.

(upravil mildo123 1. 11. 2016 19:00)

Re: BV audio ... MK Power 2x450W

Vzadu je napisane že zosik je pre 230V... vstupne plošaky mám len ich musim opraviť... zatial som to skúšal len pripojením signálu priamo na potak. A ake kable medzi kanalmi? Podla mna tam nič take nieje... ten zosilovač je v povodnom stave a nikto sa vnom nevrtal, jedine tam teraz chybaju tie vstupne obvody a tiež som odletoval kabliky na ledky aby mi nezavadzali ked som ten plošak odklapal. A dve červene ledky ochrany som priletoval provizorne priamo na velky plošak... zas tak tragicke to nieje smile A to že odpalilo budiče a tu diodu... neviem, vas niečo napada čo to mohlo spôsobiť?

Re: BV audio ... MK Power 2x450W

Signálová zem je na vstup privedená zo vstupnej dosky (je na nej 10R odpor..)spolu so signálom cez potenciometer. Ak tam nie je vstupná doska, tak vstup konca nemá definovanú zem (zem potenciometra proti "centrálnej" zemi v strede trafa má aký odpor??) a nutne musí brumieť. To trafo má dosť veľké rozptylové pole, preto musí byť kabeláž vedená určitý spôsobom a nie je jedno poloha a zapojenie ani jedného drátu, ak to má mať odstup cez 100dB. Pri tom vrabčom hniezde (čo určite nie je pôvodný stav..) to fungovať normálne nemôže.

A ake kable medzi kanalmi?

Čo tie dva skrútené dráty za predným panelom, z jednej strany na druhú?

Re: BV audio ... MK Power 2x450W

Tie dva skrútene káble čo sú tam akože medzi kanálami, tak sú tam len pohodené... idú od jedného a aj od druhého potáka zvlášť... povodne majú isť dozadu na tie vstupne plošáky. Ale ja sa nechcem hádať, ja by som chcel len poradiť... Poradíte mi teda? Poprípade viete mi poskytnúť schému? Ďakujem.

Re: BV audio ... MK Power 2x450W

povodne majú isť dozadu na tie vstupne plošáky.

V predchádzajúcom príspevku píšem, že od vstupnej dosky je vedená signálová zem na potenciometer, potom ďalej ku vstupu konca. Ak sú teraz tie dráty odpojené, tak vstup do konca  nie je nijako spojený s výkonovou zemou, takže nie je definovaný potenciál zeme pre vstup konca, ten vstup je plávajúci proti výkonovej zemi. Že to "iba" brumí, je malý zázrak. Tie vstupné dosky nemôžu byť odpojené, bez nich to fungovať nebude. Na nich je 10R odpor (skontrolovať..), cez ktorý je signálová zem spojená na zem reprovýstupu. Aký je odpor medzi zemou na potenciometri  a tým stredom na transformátore?? Treba postupovať nejako systematicky.

Re: BV audio ... MK Power 2x450W

Áno rozumiem, tie vstupne obvody skontrolujem a osadím späť. Diki.

(upravil mildo123 4. 11. 2016 20:45)

Re: BV audio ... MK Power 2x450W

Na tych vstupných plošakoch su pilovane cestičky... je to originál? Mne to príde tak že sa nepočitalo s XLR konektormi a tak ked sa tam dorobili museli sa prepilovat tie cestičky aby neboli vstupy skratované v čase ked tam nieje zasunuty jack... alebo sa mýlim?
http://www.imgup.cz/images/2016/11/04/V1.th.jpg http://www.imgup.cz/images/2016/11/04/V2.th.jpg

Re: BV audio ... MK Power 2x450W

Opravene... bol to trochu boj bez schemy. Nakoniec som si schemu vytvoril sam, meranim, zapisanim a porovnanim udajov na vadnej doske s doskou dobrou som prišiel na velmi zaludnu chybu... je to tak že velka chyba sa lahko najde a opravuje, ale ta mala to je niečo čo vytrapi. Offset je na nule a z reprakou nieje počut ani vanok.

Příspěvky [14]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » BV audio ... MK Power 2x450W

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£