(upravil mechanik 24. 10. 2020 17:27)

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Podla mna to že trváš na XLR ta zbytočne obmedzuje. Celosymetrických tranzistorových konštrukcií je málo a nezaručuje to že preamp bude v celku zároveň aj kvalitný. Používať nesymetrický tranzistorový obvod a riešiť symetrické vstupy a výstupy cez OZ je blbosť. Obvod je potom zbytočne zložitý a kačkopes zároveň. Takže by som prešiel na nesymetrické vedenie a sústredil sa na kvalitu samotného obvodu. Ten SPX DIY bude určite výborný predzosilňovač. Nakoniec aj sroll píše že z dôvodu zbytočnej zložitosti používa len nesymetrický vstup. Na tom novom pomerne lacnom produkte.

Neviem prečo vôbec celá high end komunita je taká nadšená z XLR. Aspoň na slovanete. Hlavne PMA. Asi nejake nepodložené povery o VF rušení. S čím dobrý obvod v praxi problém nemá. Tiež je otázka aké to má vo VF spektre potlačenie súhlasného signálu a či to vôbec v praxi môže fungovať. No a ak má niekto problém s 50Hz tak je to väčšinou zemnými slučkami a zle vyriešenou koncepciou (prepojenie dual mono koncáku cez cinch s predzosilňovačom ktorý nie je dual mono...). XLR ten problém len maskuje.

Mohli ste založiť novú tému. Je to tu OT. Tiež celý čas neviem čo sa vlastne rieši big_smile

(upravil blesk 24. 10. 2020 17:30)

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

asi v prvom rade lebo mam aktivne Acon Divus kde je len XLR vstup. (ano aktivne vyhybky aj zosilnovace su nesymetricke a vstup je symetrizovany cez OZ)
Tiez aj preto ze hlavne komponenty co mam su s XLR out, jak CD/SACD tak DAC. Tiez vsetky kable mam doma XLR...
No a v neposlednom rade beriem do uvahy profesionalnu prax (sno tam je zo hoavne pre dlhsie pouzite kabelaze a nie vzdy idealne podmienky) ale aj to co pise PMA.

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Ak to má aktívnu výhybku s viacerými OZ a symetrický vstup cez OZ tak nevie aký prínos má kvôli pár db zisku pred to dávať celotranzistorový celosymetrický predzosilňovač. Bedne by mali mať v elektronike na tolko velký zisk aby to už predzosilňovač nepotrebovalo a uplne by som ho vynechal. Nie je dôvod mať predzosilňovače dva. Jeden riešiť ako tažký high end a druhý s obyčajnými OZ. Ak tu ide o nejaku "farbu zvuku" a z toho dôvodu tam ten predzosilňovač je tak by som sa zase nestresoval parametrami... Ideálne by bolo mať tam len prepínanie vstupov a nejaky regulátor hlasitosti...

(upravil BV 24. 10. 2020 17:46)

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Symetria má význam jedine v prepojení medzi prístrojmi a pri dlhších trasách. Inak nie. Celosymetrická vnútorná konstrukcia je iba marketingový oblbovák, nemá žiadny praktický význam. A moderné OZ sú v preampe technicky aj zvukovo  minimálne rovnocenné aj tomu "najsofistikovanejšiemu" diskrétnemu zapojeniu, napriek higendovej "masáži"  a hrejivým pocitom... Neviem, či si niekto pozrel ten odkaz na kvalitný preamp s dvomi XLR vstupmi (pridanie ďaľších XLR/ RCA je len otázka pár vstupných relé..) a XLR výstupom. Schéma je tu, https://cdn.shopify.com/s/files/1/0077/ … 1586110594 . A napriek tomu, ako to vyzerá, je to plnohodnotný symetrický výstup..

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

mechanik napsal:

Mohli ste založiť novú tému. Je to tu OT. Tiež celý čas neviem čo sa vlastne rieši big_smile

Uz na zaciatku som pisal adminovi, ale asi nema čas sa tomu venovať, som z jeho strany bez spätnej väzby.

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

On to nevie prehodiť do novej. Alebo to aspoň nikdy nerobí big_smile

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

BV: ano tak som to aj myslel. Nemam podmienku ze musi byt pristroj aj vo vnutri rieseny celosymetricky. Ide my ako som pisal primarne o XLR in/out. Druha vec je ze by som preferoval diskretne riesenie, aj keby to malo byt iracionalne. Kazdopadne pacia sa mi aj ucelne jednoduche riesenia, ale viem ocenit aj tu zlozitejsiu cestu a bez meratelne vyraznejsie lepsich vysledkov (nie horsich)

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Založ si nové téma a na začátek dej odkaz na začátek toho tady.
Admin nic přesouvat nebude, nechte ho v klidu spát smile

(upravil jmd 24. 10. 2020 22:26)

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Čo by ste povedali ako sa vám pozdáva riešenie naznačené vyššie v príspevku 1.640, ak by bol dopyt po diskrétnom riešení výstupu predzosilňovača?

(upravil danhard 24. 10. 2020 22:55)

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Panebože, tak se neptej a udělej to !

Ale nevím, co chcete nahonit za moudra ?

(upravil jmd 24. 10. 2020 23:02)

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Ja rešpektuje kritiku od tých čo sa rozumejú a rád sa poučím ak mi to kapacita môjho uvažovania príjme.
Mne sa to zdá ako zaujímavé zapojenie, hoci je to z koncového zosilňovača.

(upravil danhard 24. 10. 2020 23:14)

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Tak to sem dej celý, takhle z toho není vidět, jak to autor zamýšlel, ale už do nového vlákna.

Jinak symetrie na vstupu (s jednoduchým defferákem proti zkreslení vstupních kapacit) se dělá taky stejnou impedancí v obou větvích.

A kompenzace zkreslení symetrií nemá cenu co nejdéle opouštět, ale polaritní symetrie je celkem k hovnu, jelikož polovodiče nejsou polaritně symetrické.

(upravil jmd 24. 10. 2020 23:18)

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

ďalej je to už len 2x koncáky s 3mi stupňami enitorových sledovačov, ktorých oba živé výstupy + a - sú zaťažené napr. reprosústavou.
Tento koncák je budený predzosilňovačom z predošlého obr.

https://i.postimg.cc/zGx0T751/Power-amp-bridge.png

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

danhard napsal:

... ale už do nového vlákna.

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Ešte som na večer písal, adminovi, počkám do rána potom to doriešim.

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Rozkaz zněl jasně, přejít do nového vlákna a zastavit narušitele s koženou brašnou, dvě dávky !
To jako soudruhu že ... ? Nebyl čas zkoumat kdo je kdo ...

(upravil jmd 24. 10. 2020 23:41)

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Zvažujem už aj nový názov vlákna, keďže sa už vzďaľujeme témy Parasound JC-2, podľa ktorej som chcel pôvodne nazvať vlákno, resp. tak som aj žiadal admina.
Teraz sa téma odklonila od nelinearity vstupných jFET a výstupného MOS FET a uberá sa smerom celosymetrika, symetrický vstup a výstup, až výkonové mostíkové zapojenie... JC-2 je možné zmeniť buď kompletne, alebo len kozmeticky na vstupe, zmenou impedancie vstupných odporov a drahých potenciometrov pre symetrickú reguláciu hlasitosti.

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

A to jsi ještě nepochopil, že jsou to všechno cypoviny ?

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Ak myslíš konkrétne JC-2, tak tá je už jasná, principiálne ako celok zle navrhnutá. Pravdepodobne myslíš aj na to, že je zbytočné niečo v nej prerábať. No mám pochopenie pre Bleska, že si ju chce vylepšiť aspoň pre pocit a potešenie, aj keby to boli drobné zlepšenia napr. aj len v meraní. Mne zas chýba k tomu vedomosť, ako ju lepšie vykompenzovať, aby mi nekmitala v simulátore. Potom mám ambíciu ju ešte viac preskúmať simulátorom, aby som sa natrénoval a zistil napr. aj to, kde sú jej najslabšie miesta.

Ak to myslíš čisto filozoficky do podstaty za čím sa tu snažíme, tak áno celé je to cýpovina, ktorá ma však občas napĺňa, baví, vypĺňa my čas.

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

BV napsal:

Ten 20k odpor by som premostil keramikou 100n alebo jeho konce proti zemi blokovať rovnako 100n. Na vyšších kmitočtoch to môže trochu pomôcť.

Tuto jedinu vec som dnes urobil. Dakujem za radu. Ine na tom robit asi nebudem