Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Tak som sa včera a dnes dostal k mechanike.
Toto je taká prototype version.
Už teraz by som urobil nejaké zmeny, ale nevadí urobím zatiaľ jeden kanál na odskúšanie, vyladenie a očesanie.
Hranolky a hliníky už nemienim viac vŕtať doma big_smile raz stačilo.

https://imgur.com/i9xnyDI

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Dural je v pohode smile

Web

(upravil František 25. 2. 2021 22:08)

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Takže prototype takmer hotovo smile

https://imgur.com/PpveBRP

To prázdne miesto vľavo je pre prípadné servo, preto tie levitujúce kondenzátory, ak to je vidno smile
Offset aj tak len krásnych 1,5mV... Spárované sú len BC550/560 na vstupe. Viac nič...ani zenerky.

Osadenie:
dif. BC550/560
predbudičer a VAS: KSA1381, KSC3503
budiče MJE15032-3
konce: MJW21195-6
zvyšok 2N5551/5401

Kupodivu vstupná časť je dosť prehladná zo spodu a všetky spoje pekné priame bez nejakých motaníc big_smile
Trošku neprehladné je to okolo prúdovky.
Bude to chcieť širší plošák medzi hranolkami a uvažujem, že prejdem na MJL takže šírka sa zmení z 9cm na 12-14cm.
Takže to už nevojde to dých 11cm chladičov hmm


Kompenzácie som nijako nemenil.
Zem je ťahaná od filtrácii dvomi vodičmi...zvlášť pre signálovú zem do toho 10ohm rezistoru a zvyšok okolo tých 220uF (pôvodne 100uF) kondíkov druhým vodičom.
Výstup je samozrejme tiež priamo na "veľkých"kondenzátoroch v zdroji.
Len som si nie istý kam bude naj zapojiť zem pre C15 33p. Zaťial je na zemi s 220uF.
Podľa staršie ruského osciloskopu sa chová všetko pekne.
Máme zatiaľ 80W/4ohm s toroidom 150VA 2x27V AC na prázdno a 120W do 2ohm, takže toroid sa tomu tešil big_smile

Zaťial sa to chladí len položené na tom 20cm chladiči.
Spomínal som, že emitoráky budú 2xR33 2w paralelne, ale majú nejakú kriklavú modrú farbu a vobec mi tam nepasovali big_smile skusmo som tam dal tie tesly a hneď mi to ladilo smile

A teraz kto prvý napíše prečo je skoro všetko Wima MKT10 a na vstupe tie Epcos big_smile
Vlastne boucherot nevidno...ten sa mi sem nezmestil...plánoval som ho dať na dosku ochrán...na tom ďalšom už asi bude viac miesta.

Až na jednu drobnosť ide na prvé zapnutie.
Mám viac nápadov čo vylepšiť, ale na to že je to prvá verzia, ma to milo prekvapilo.

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Pěkné. Nechceš na to navrhnout "pořádnou" desku a případně to hodit do placu? Podbný zesík bych si rád ubastlil.

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Ďakujem. Zatial nie...už na začiatku som sa rozhodol, že to urobím na uni doskách za pár centov. A ono to ide big_smile
A zdá sa, že dobre...aspoň podľa toho čo môžem vidieť na mojom starom osciloskope.
Konečnú verziu, by som už ale rád zobral na kontrolu k niekomu s lepším vybavením, ak bude niekto z okolia ochotný.

Ani repro nemám doma ešte žiadne poriadne...na tých od veže to hrá "skvele"..tak nejak sviežo, energicky, suverénne a zretelne poznať, ako potenciál zosilňovača naráža na možnosti bední...ťažko to popísať big_smile

Zaťiaľ aspoň skúšam, čo si k trom párom MJWčiek môžem dovoliť. Pridal som pomocný zdroj cca 2x10V AC (200VA) plus ten toroid 150VA 2x 27V.
Na kondíkoch presne 2x50V. Do 4ohmov 156W...do 2ohm 250W. Teplota pri testoch asi 50-55°C na tranzistoroch.
Ale samozrejme to nieje len o výkone.

Len nejak mám pocit, že tie púzdra sú malé a či sa to uchladí vôbec big_smile v porovnaní s TO3, ale tie sú moc retro.
Ešte uvažujem, že keby som pridal 4 pár mohol by som sa zmestiť do celkovej šírky 10cm a ostať pri pôvodných chladičoch.
Namiesto spomínanej zmeny na MJL. Vlastne aj rezistory v prúdovke by asi stačili 0204 a možno by mi stažilo aj týchto 9cm.
Ladí to so šírkou uni dosky. Je problém nájsť väčšie čierne pozlatené hmm

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Tak som dorobil aj servo a napätie na výstupe kolíše v rozmedzí cca 0,2-0,6 mV.
V podstate sa to na voltmetry neustále mení...je to OK? Čakal som, že to bude skôr pevne držať.

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Podle mě záleží na tom jak rychlá je zpětná vazba toho serva. Měla by být hodně pomalá, ať ti nezačne to sevo fungovat jako subsonic smile, ale zase by jsi zabil dvě mouchy jednou ranou...

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Odpory na vstupe sú 1M a zvitky 330n. Na výstupe je odpor 47k. Klasické zapojenie s LF411.

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Podívej se na to osciloskopem, tipuju na proudovej šum 1/f vstupu.

(upravil František 20. 5. 2019 22:56)

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Zajtra sa na to pozriem, ak na tom mojom niečo uvidím...ak áno, ako ho odstrániť?

Edit: Tak som sa na to pozrel už teraz a nieje šanca tam niečo vidieť sad
Mám len starý ruský H313.

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Vykašli se na to. Dělal jsem si srandu danhard má pravdu. Kam se chceš s tím offesetem dostat? Nějaký šum tam být musí.

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

No ako som sa na začiatku spýtal, či je to normálne, že to neustále kolíše.
Bez serva tam bolo presne 1,5mV nijak sa to nemenilo., tak som prekvapený, že so servom sa to stále mení.

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Jestli to dělá šum serva, nebo jeho reakce, tak by jsi to měl vidět na výstupu serva zesílené.
A samozřejmě 10mV dc na výstupu ničemu nevadí.

(upravil reeb 21. 5. 2019 8:36)

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Dival ses na to scopem, nekmita ti to? Jaky OZ? OP07?

Web

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

LF411
Nekmitá. V celom rozsahu osciloskopu nieje náznak, že by tam bolo niečo iné ako malé DC napätie.
Je zvláštne, že bez serva bolo na výstupe trvalo cca 1,5mV. Za studena aj keď sa zahrial sa to zmenilo len minimálne.
Teraz na výstupe zosilňovača kolíše až do 2mV. Mení sa to každú sekundu.
Pritom na výstupe OZ sa to nemení v takom tempe, iba pomaly a postupne stúplo za asi 3min. z 10 až na max. asi 150mV potom kleslo o niečo.
Zrejme to reaguje na teplotné zmeny a dorovnáva výstup.

Zisk celého zosíku mám teraz vysoko až na asi 85, aby to vybudil aj mobil a youtube big_smile
(Potom príde predzosilňovač so ziskom 3 a nové konce ostanú na 25 ako je pôvodne)
Takže výstup OZ tlačí cez 47k do 680R proti zemi. Takže asi 70 delič. Čiže dorovnáva tiež asi len max 2mV.
Čo by ale malo znamenať, že potláča na vystupe konca až asi 160mV. Ak to správne chápem.

Dnes som aj odpojil servo capol naspäť kondíky do SV a zasa stabilný 1,5mV offset.
OZ je z Farnellu Tex. Ins.

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

František napsal:

Dnes som aj odpojil servo capol naspäť kondíky do SV a zasa stabilný 1,5mV offset.

Kondíky kam ? zamysli se nad tím smile

(upravil František 21. 5. 2019 16:03)

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Predsa C13,14 (antisériovo) v SV.

Edit: http://www.nahraj.blackout.sk/zvuk/dpa/sch440.gif

(upravil danhard 21. 5. 2019 16:48)

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Samozřejmě, ty když vyhodíš, tak se změní dc zesílení i pro šumy, fluktuace vstupu.
A servo to dohání zase zbytečně pomalu.
Tudíž bordel vstupu se v rozsahu 1-10Hz 70x zesílí.

Antisériové kondy, další klišé, pro dc 1V můžeš moderní elektrolyty považovat za bipolární, mají totiž leptané obě elektrody.

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Myslím, že rozumiem...to mierne kolísanie DC na výstupe je vlastne normálne a servo pracuje správne? Aj keď pomaly.

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Servo je tam na prd smile
Hodí se tam akorát na detekci dc na výstupu.