Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Taky jsem kdysi zkoušel 8+8 el34 PP OTL zesilovač do 8 ohm bedny... Na topení mám raděj kamna.
To mechanik: bereš mě moc vážně. Zbytečně. Měl jsem za to, že ten 800W zes máš pro nejnižší pásmo svejch nedávno prezentovanejch aktivních  beden. A s tím chladičem - prostě mi to připadalo neuvěřitelně masivní, nic víc. A kdybys to nepřipoměl, už si ani nevzpomenu. Jistě nemám nic proti tvejm výtvorům, akorát sem tam něco okomentuju, co mi přijde, že moc hrotíš. Někteří si třeba staví vyvíječe na dřevoplyn nebo parní stroje, i když je to vlastně taky k ničemu... Všechno je  o tom, že máme čas na blbosti smile a nějaký přebytečný peníze, ostatně i malá blbina vlastnoručně vytvořená může udělat velkou radost, i když zdaleka není dokonalá.

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Tak K63 je už len jedna...pokúšal som sa merať výkon do 3R pri +-64V...po pár sekundách strelil horný rad tranzistorov.
Spodný sa sa tvári, ako by prežil.

(upravil kaed 13. 12. 2019 10:58)

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Tak to bude asi chybně udělaná nadproudová ochrana... Je dobrý to spočítat a zkontolovat pro víc bodů, při kapacitní zátěži se dokonce děje to, že tranzistorem teče proud i při napětí blízkém celkovému napájecímu (120V!) a tam už je to vážný. Sice to není tenhle případ, ale asi ses dostal mimo SOA, a nebo to začalo kmitat a zlikvidoval to příčnej proud. Navíc pokud byl jeden z tranzistorů "lepší" tak jím tekl vyšší proud a tím pádem umřel první a pak už je to lavina... Snímáš napětí na všech emitorových odporech, nebo sis jeden vybral a bereš to jenom z jednoho emitorovýho odporu?

(upravil František 13. 12. 2019 11:48)

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Ďakujem kaed. Na šťaste si robím len prdel wink ...myslel som, že potom sinclairovi, mi to nikto ani neuverí smile
Výkon do 3R bol menší ako do 4R hmm big_smile
Do 4R asi 290W a do 3R len 270W...narazil som na prúdové max. 150VA toroidu.
Meral som na kombinácíí 2x27V/150VA toroid + EI 2x18V/200VA. Na kondíkoch naprázdno +-64V.
Musel som zapojiť dva 150VA toridy paralelne, vyrovnávací prúd skoro nulový + EI. Takže 500VA zdrojový polepenec lol
Aspoň takto som z nej vyžmýkal 350W/3R big_smile
Nadprúdovku sa mi dnes ráno tiež "podarilo vyskušať" pri 400Hz...asi 2s. Kedy sami na skope ukázal na miesto sínusu malý obdĺžnik big_smile
Nahodný skrat krokosvorky na kondíku 100n + 3R. Lupotanie od koncových tranzistorov, vďaka tepl. pnutiu bolo podstatne výraznejšie.

Ešte výkon do 4R sa dvihol na 305W...čo je minimálny rozdiel.

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Pěkné, ještě k tomu pořádné reprobedny.. smile

Web

(upravil František 13. 12. 2019 14:06)

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Najskôr len nejaké malé dvojpásmo. Na prvú nemá zmysel sa púšťať do niečoho veľkého a samozrejme len overený projekt. smile
Ešte uvidíme, ako na tom bude K63 po meraní THD smile

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Tak už ani mňa nebavilo merať výkon len tak na niečom smile
V poslednom čase kus špirály volne visiaci zo stola. Pri výkonoch okolo 300W svieti a naťahuje sa vlastnou váhou.
Zadanie jednoduché, urobiť zaťaž "zadarmo" z vecí a materiálov válajúcich sa po dome a dielni samozrejme s dostanočným výkonovou rezervou na "všetko". Práve som ju dokončil, zabil som asi 1,5hod času, ale nejaké to € ušetril za výkoňáky z výpredajov big_smile
Odpor 2x 2R, dĺžka 50cm, nosný hranol 25x12mm chladitelný položením na niečo big_smile na ňom malé účka, špirála s korálkami a profi zaistenie plocháčikom big_smile Odporový drôt určený do 2KW/230V špirály namotaný uťahovačkou dvojmo, takže slušne prúdovo zaťažitelné.
A fotečky:

https://i.imgur.com/qn4ssBk.jpg


https://i.imgur.com/JutmlAn.jpg


https://i.imgur.com/TsXgNmX.jpg

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Je to docela neskladne..a pracne.

https://www.ebay.com/itm/25-50-100W-0-0 … nav=SEARCH

Web

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Tak o takých lacných výkoňákoch som nevedel smile nepoznám a neviem akú majú odolnosť.
Ale ak by si chcel z nich vyskladať 2 a 4R záťaž povedzme 500W tak už to nieje úplne zadara.
No tá tyčka práveže je celkom skladná a na stole zaberie minimum miesta.
Zapojil som ju na trafo, prúd 9,98A takže asi 400W a za 30s sa ohriala o 23°C takže na bežné meranie ju netreba ani nejak chladiť.

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Tie odpory bez prídavného chladiča majú tak 10x menší výkon, než je na nich napísané. 100W bez chladiča znesú len krátkodobo, možno minútu, dve, s následnou dlhšou prestávkou na vychladnutie. Je k ním vhodné pripevniť 100W chladič, alebo niečo s ventilátorom a môžeš merať a skúšať koľko len chceš.

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Jasné že chladič je nutný..8 Ohm/ 100W stoji 33,- a když se jich dá pár serio-paralelně je to použitelné

Web

(upravil František 14. 12. 2019 17:12)

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Netvrdím, že moje riešenie je ideálne a mal by si to tak urobiť každý smile
V noci som nemohol spať, myslel na hlúposti a napadlo, že by som si mal dať dokopy odolnú záťaž, z vecí čo sú doma, nech to je "zadarmo" a poriadne odolné, čo s tou špirálou nieje problém...dokonca aj odpor mení ohriatím len minimálne.
Najdrahší je na tom hranol asi 2€ za 50cm.
Pre Účka nemám iné využitie a plocháčik hore tiež pár centov. Toto je výhoda nakúpiť AL kravinky do zásoby, aspoň v malých množstvách, nech je všetko po ruke smile
Špirála, ešte asi na 50 takých záťaží big_smile korálky, svorkovnice mám doma už 15r tiež bez využitia.
Takže takmer zadara. Vyskladať záťaž 2x2R každá asi 400W, teda 800W pre 4R z tých rezistorov nebude zadarmo, plus nejaký starý chladiaci profil.
Tá tyčka ustojí na pár minút aj mechanikové delo 800W/3R či ako to máš big_smile


EDIT:
Záťaž krásne funguje big_smile
K63 do 4R klasika. cca 300w.
Error440 so 4 pármi MJL2119x, +-64V naprázdno 430W/2R. Možno aj 440 smile

K63 sa bojím do 2R trápiť. Kvôli budičom.

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Tak som sa dnes hral už od rána smile
UHS 3 s jedným párom FQA sa nezľakla 2R a aj pri celkom slušnom ohriatí podržali 162W/2R smile
Tie FQA sú dva tri krát lacnejšie, ako všetky verzie MJW,NJW,MJL2119x a pritom ešte odolnejšie.
A to ako mosfety dokážu byť podstatne rýchlejšie.
Sa čudujem, že ich "meno" tu nieje viac skloňované. V datašoku majú, že sú určené aj pre audio.

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Františku,že Tobě to dělá dobře tranzistory trápit:-)
Taky jsem dřív takhle trápil,i do 1 ohm,pak mi ale jednou rupla pojistka v jedné z větví.Vzalo to s sebou kde co a od té doby už obvody tolik netrápím.
Znal jsem jednoho sadistu,moc hodnej člověk:-)

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Horemic: Akurát si ma predbehol smile No je to také hranie sa, než niečo zmysluplné smile Ale je to zábava sledovať čo to dokáže smile

Ďalší, tento krát trochu kamikadze test do 1R! big_smile Nič nestrielalo big_smile
Ale už sa prejavil odpor prívodných káblikov, vyhodil som aj emitoráky...tie vypálili mastnotu už pri 2R smile
16,4V na výstupe pod zvlnením a prúd priamo do záťaže 15,1A merané striedavým A-metrom pri 200Hz smile
Takže takmer 250W z jedného páru FQA...po dobu 15-20s nestrelili...na tých malých chladičoch sa celkom rýchlo zahriali smile
Napájanie 2x27V/150VA 2ks paralelne smile + pomocné zdroje. Aj mostík starý 10A utýraný smile som vymenil za 35A kocku.

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Taky bych asi pustil nějakou "šťávu",kdyby jsi po mně chtěl toliko práce v tak krátkém čase:-)
Možná bych i omdlel.Jako někteří tvorové,když se bojí o holý život,to aby je to případně nebolelo.Dobrou chuť,pokud právě obědváte:-)

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

ja mam rad mosfety, posledne roky som urobil 3 zosiky s IRFP240/9240: K61,K71,K200M ... a mosfetove ochrany

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Ďakujem. My sme mali práve vepřo, knedlo, zelo smile

Super sú tie FQA. Ale samozrejme keď budem tlačiť na pílu, ono to strelí smile To hniezdočko je pár eur a trochu roboty/zábavy s trafopájkou smile
Ku K63 by som si nedovolil. To by nebol pekný pohľad ani zábava big_smile

Na tie ochrany už mám tiež nejaké mosfetíky smile 2.2mR

(upravil mechanik 15. 12. 2019 16:30)

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Mosfety sa nepoužívajú často aj z dôvodu že keď to dáš do bežnej topologie koncáku tak ti výrazne naradtie THD. Keďže sú dosť málo komplementárne. Riešiť to potom ide chybovou korekciou alebo silnou celkovou spätnou väzbou. Zatial čo bipolár nič také nepotrebuje a beží aj bez párovania. Spínacie typy sa údajne pre audio príliš nehodia. No a tie brutálne kapacity oproti bipolárom budú potrebovať budiť asi o dosť vyšším prúdom. Tiež pri mosfetoch je štandard o dosť vyšší kludový prúd. Keď tak ma niekto opravte alebo doplnte.

Niesu tie budiče v UHS3 slabé? Určite tá NFB kompenzácia udrží THD tak nízko? Dá sa simulácií v prípade mosfetov veriť? Neviem ako tam zohladnujú rozptil parametrov.

Trochu si rýpnem. Čo na symetrických obvodoch vidíte? Okrem toho že vstup a VAS potrebuje 2x tolko súčiastok. Z tej druhej polovice by išlo postaviť rôzne prúdové zrkadlá a zdruje čím by sa parametre dostali zase inde big_smile

(upravil laco 15. 12. 2019 18:24)

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

FQA co pouzil bojovnik su "dost" komplementarne, kukni DS;
ked dnes kupis mosfety z jednej vyrobnej serie, vacsinou netreba ich parovat;
v audio pasme + nejaka rezerva, pre jeden par IRFP240/9240 staci aj budic TO92 s kludovym prudom 5mA;
simulacia je velmi blizko reality;