Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Aj napriek tomu, že K63 už zrejme nikoho nezaujíma big_smile doplním ju o mosfetové ochrany.
Ako som hľadal nejaké odložené schémy, narazil som na toto smile
Vrabčie hniezdo K61, ktoré som následne prekopal na BJT K63 a neskôr na ňom oživoval front endy.
Vyčarovalo mi to úsmev na tvári, tak sa podelím aj s vami...stačí na stôl vysypať pár súčiastok a o slabú hodinu už človek oživuje alebo rovno počúva big_smile
Foto je z 9. septembra, takže K63jky sa rodili 2,5 mesiaca smile

https://i.imgur.com/zaHgaSr.jpg

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Teď konečně vím, co si mám představit pod pojmem bastlíř a bastl. K tomuhle bych se měl strach přiblížit, při mé smůle by hned došlo k totální destrukci...

(upravil František 26. 11. 2019 10:10)

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

S jedným párom FQA28N15/FQA36P15 pri +-38V a do 3R záťaže som to vôbec nešetril...až do nejakých 80°C.
Čakal som samodeštrukciu, ale nič sa nekonalo, potom mi ho už bolo ľúto takto zničiť a nechal som ho nažive asi tri tréningy smile
Potom sa už išlo na K63.

Edit: bastlíř a bastl? Tak na to je odpoveďou K63, fotky na predchádzajúcej strane big_smile

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Franta je štastný člověk, když se nezdržuje nějakým měřením na osciloskopu.. smile

Web

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Ale zdržuje...len vzhladom na to o aký osciloskop sa jedná, tak tu s tým nespamujem smile
Zrovna včera som kontroloval chovanie nadprúdovky a tiež 220nF + 4R paralelne na druhom kanály.
Na deduškovi to bolo OK...ako dopadne meranie skreslenia a stability na poriadnom vybavení, sa ešte uvidí smile

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Som práve trochu premeriaval modul pri +-61V bez vybudenia. Do záťaže 4R asi 290W.
Koncáčik je len volne položený na chladiči, takže teplo z hranolov odchádza viac menej pozvolne.
Je však zaujímavé, ako rýchlo sa hranoly prehrejú a koľko tepla sa "vyrobí" na tranzistoroch, ktoré treba odviesť.
Len čakám kedy mi to strelí big_smile ...za pol minútky teplota okolo 65-70°C na púzdrach.
Sa čudujem, ako toto vydržali tri páry menších MJW21195/6. Dokonca z nich som ťahal 330W vtedy.
Možno je to len môj zlý pocit z toho, ale inak bežná prax.

(upravil mechanik 26. 11. 2019 16:38)

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Problém je že takto riešené blokovanie napájania velmi nefunguje. Celkovo zmenenie a tá roztahanosť... Tahanie zemí má velký dopad na THD. Záleží presne čo sa kadial vedie a čo sa kde pripája a aká široká je velkosť slučky ktorou sa uzatvára obvod a aká široká je slučka ktorou sa nabíja napríklad ten blokovací kondenzátor. Nesmie vznikať indukčnosť pretože slučka tiež ruší do dalších častí obvodu, hlavne keď sú tiež roztahané. Trvalo mi mnoho mnoho dosiek než som sa naučil urobiť to tak aby PCB nekecala do THD... Z blbou doskou môže ísť THD z 0,000x% na 0,0x%... Rýchle tranzistory môžu nenápadne kmitať a môže to byť 0,1%. Robiť veci takto je velká odvaha... Kým sa neurobí hromada meraní tažko povedať či to dobre funguje.

Neber to demotivačne. Skôr si skús o tom niečo dohladať a časom napríklad aj odmerať to THD. Zemnenie sa dobre prebralo v téme nejakeho leachu od tubamusic. To je asi najlepšia téma k zemnenie na CR/SR forach. Juliu prekúpiš pod 100e do PC a meria dobre aj keď použiješ ako generátor výstup zvukovky a deliče tiež nemusíš hrotiť, pre začiatok stačia napríklad 5k potenciometre. ARTA je jednoduchá.

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

František napsal:

...za pol minútky teplota okolo 65-70°C na púzdrach.

By ses divil v jakých podmínkách to často jede v průmyslu (a jak dlouho to vydrží..)

Web

(upravil František 26. 11. 2019 17:57)

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Tak nový test smile za 30s sa ohriali o 27°C bez chladiča...z 30 na 57. Myslím, že to je OK. Do 4R 34V čistej sínusovky.
Aj keď už neviem či to už boli 4R, lebo špirála sa dosť rozsvietila big_smile
OK myslím, ako skromný odhad na množstvo vzniknutého tepla smile

Čo sa tých zemí týka, snažil som sa z iných koncov vyčítať čo sa dalo, hlavne DPA, už keď je to usporiadané rovnako, niečo chalani poradili, najme Laco.

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Konečně Franta ukázal něco pořádnýho smile

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Bojím sa, že tým myslíš to hniezdo smile

(upravil danhard 27. 11. 2019 0:51)

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

No zajisté, konečně si nepřipadám jako lepič vedle těch učesanejch konstrukcí smile

A výhoda B konců je, že mě zajímá jen, jestli chladič "syčí", když na něj šáhnu nasliněným prstem.
110°C čidlo z pračky je užitečné smile

Prostě, když to budeš kalit na plný výkon, tak Ti nebude ani vadit větrák, který zlepší účinnost chlazení na dvojnásobek.

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

To že to bolo v B bolo len pre jednoduchosť. Myslím že tam bola pokusne zenerka 6V2 alebo len 5V1. Šlo mi len o to vyskúšať si CFA naživo. Pri prechode na BJT bolo už treba zemy rozdeliť a každú viesť samostatne a blokovať konce s kondíkom.
Zaujímal by ma aj Tvoj názor na vedenie zemí v K63 smile

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

V Bčku totiž vyrobí koncáky mnohem větší derivaci proudu do napájení, než v AB smile

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

No ale mňa by aj tak zaujímal Tvoj názor na spodok K63. Najme to vedenie zemí smile
https://i.imgur.com/WBq0fJ5.jpg

(upravil mechanik 27. 11. 2019 15:34)

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Tu je tá téma   https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?p … 83#p332483  Každopadne ty nevieš urobiť široký spoj keď to prepájaš káblikmi. Pozri ako to má DPA222. Na jednej strane dosky ide vedenie napríklad ku kondenzátoru a na druhej strane sa rovnakou cestou vracia. Plocha slučky je minimálna a teda aj indukčnosť a rušenie. Ako sa to správa presne tebe ti nikto nepovie, jedine keď to odmeriaš.

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Oki smile dal si mi chrobáka do hlavy tak som sa spýtal smile
Máš pravdu, že naj to bude odmerať, na akej úrovni THD som.

Chalani VÝZVA smile kto by bol ochotný mi pomôcť a premerať moduly? Okolie NR, NZ do 100km. Nerád by som to riešil poštou smile
Nejako by sme sa už dohodli za ochotu smile

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Tak to nakoniec riešim poštou smile K63 som dôkladne zabalil a dnes ráno poslal na premeranie sinclairovi.

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

A tohle vlákno jsi četl ?
https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=21239

sad

(upravil laco 28. 11. 2019 13:03)

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Jezisi, to nie ! bye bye
Mal si to aspon pozriet na osciloskope. Kompenzacia bola "odladena" iba v simulatore, pre mensi pocet vystupnych trandov (aj pre mensie napajanie), budu tam ine kapacity ...