Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

František napsal:

Myslím, že tam to s kapacitou nieje až také kritické.

Pokud je VAS kaskoda, nebo beta enhancer, tak se kapacita Cbe podílí na zátěži VAS stejnou měrou, jak VAS tranzistor, tak předbudič.

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Tak mi neostáva nič iné, len míňať KSA1381.
Ten KSA1142 si myslel ako komplementár ku čomu?

(upravil mechanik 19. 6. 2019 18:10)

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Záleží či sú to predbudiče pre 200W koncák alebo niečo fakt velké... Budem stavať parný koncák s predbudičmi. To znamená 800W možno 1000W, ale do 2R zátaže. Ja plánujem VAS TO-126 predbudiče TO-220 2SA1930, budiče TO-247 2SA1186, konce 6-8x 2SA2223A. S tažkostami ale takmer všetko ide v malom počte zohnať, profusionplc, digikey, DE eshopy so zásobami... S realizáciou začnem asi za mesiac, zatial mám len zdroje 120mF na kanal. Pôjdu tam 1,5kW toroidy na kanal. Keď človek nemá volných aspoň 500e nemá cenu nad tým vôbec rozmýšlať big_smile Na forum to dávať nebudem pretože ma niekto skritizujem za PP vstupný kondenzátor, DC servo v NFB, alebo "zbytočne" rýchle tranzistory.

(upravil danhard 19. 6. 2019 18:37)

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Komplementár k tomu už není, ale KSC3503 proti dát můžeš.
Kromtoho kapacity VAS se vyvažují křížově smile

ps. jednoduchý konec má smysl tak do 200W, jestli chcete něco víc, tak byste se měli podívat po větší účinnosti.
Přeci to nechcete dělat jako debil B.F. s deseti páry paralelně ?

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Zaťial mám 14ks KSA1381 to je ešte na 3 páry koncákov smile ak nejaké nevyhoria do kremíkového nebíčka big_smile
Najbližšie objednám radšej aj trochu viac KSC3503 do zásoby.
No ja pôjdem zrejme do 3 párov MJL4281/4302. Zdajú sa mi byť vcelku dobré smile
Možno skúsim aj tie ThermalTrack niekedy.
Výkon 200-250W max. do 4R.
100W na pár mi už príde moc, ohľadom chladenia, ale skúsenosti mám samozrejme ešte malé smile

Na tie 2SA1930 som pozeral, ako na budiče pre 2-3 páry 30MHz MJL, ale videli sa mi slabé v SOA big_smile
Preto som radšej ešte minule zobral po tri kusy 2SA1837/2SC4793 na skúšku aj keď sú pomalšie.
KSA1220 samozrejme nedostupné.

(upravil danhard 19. 6. 2019 20:44)

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

2SA1837/2SC4793 mám a na buzení 2 párů 200W hudebně to stačí, 150W sinus jeden kanál.
Na to stačí 50V kondy a kolem 50V napájení na prázdno.
Trafo tak 2x32V/300VA

KSA1220 jsou v pohodě, mám, ale nedám smile

Zkusíme pobuzerovat výrobce.

(upravil František 19. 6. 2019 21:11)

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

2SA1837/2SC4793 mám aj ja smile ...k trom párom MJL4281/4302 a 250W/4R sin to teda nebude stačiť? smile

(upravil danhard 19. 6. 2019 21:51)

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Bude, ale je to tak akorát.
Díky paralelnimu řazení nespadne tolik proudové zesílení konců.

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Čo myslíš väčšou účinnostou? Dčko? smile

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Danhard iste myslí niečo s úbytkom max. 2V voči napájaniu pre plné vybudenie smile

Inak s tými BF720/721 ste ešte nikto neexperimentovali? Zobral som minule aj z tých po 2ks big_smile
Na origo doske s chladičom pre SMT by to vyzeralo v pohode, prípadne to naviazať priamo na hranolčeky.
Len si netrúfam odhadnúť, že pri prúde 10mA pre VAS, kam to dovolí ísť s napájaním a následne s výkonom.

(upravil mechanik 20. 6. 2019 9:11)

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Ja mám asi 400W/4R pri 65V, 200W/4R pri 45V... DPA je na tom horšie. Aj tie stavebnice CW, 58V pre 200W/4R to je fakt dosť. Ale tiež používam vždy toroidy na 2x vyšší výkon než má koncák.

Na tie SMD sa zle kreslí doska. Pri TO-126 to ide nádherne. Vývody pekne v jednej rade blízko pri sebe. Na dvojvrstve ich máš na oboch stranách, nepotrebuješ žiadne dodatočné prekovy vedla... Kapacitu majú fakt perfektne malú, škoda že nie je vyššia rýchlosť, ale neviem čo presne to urobí.

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Vícestupňové napájení, malý úbytek k napájení, nízký klidový proud.

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Nechápu, co je jinak na vývodech SMD  SOT223 a TO126 - dycky je to báze kolektor emitor, a že nepotřebuješ prokovy? Vždyť kvůli TO 126 musíš mít 3 díry s prokovama, na smd kolikrát stačí jenom jeden prokov, a když je to báze, tak 0.6mm s ploškou 1.2mm průměru je až moc... A že má být vedle pájecí plošky? to je jenom o stylu navrhování desky, jestli to třeba není "starýho psa novým kouskům nenaučíš" smile

(upravil mechanik 20. 6. 2019 13:18)

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

V DACe mám SMD všetko čo len ide a starý niesom big_smile Robím aj s 0402 ručne. Ten SOT223 je dlhší ako dva TO-126 na stojato vedla seba... Keď do VASu potrebujem 5 tranzistorov už to natahuje rozmery celej dosk a tým NFB, napájanie, signál... Keď dáš vedla prekov je to ešte náročnejšie na priestor. K tomu ešte ani neviem ako vyriešiť tepelné viazanie púzdier...

Skús si prekresliť do SMD toto tongue pošlem ti data k doske so schémou:

https://i.postimg.cc/J0dc2zbd/20190620-135643.jpg

Je to diferák, z jednej strany prúdový zdroj z druhej zrkadlo, zase diferák, zase zrkadlo a prúdový zdroj a 2EF výstup. Zaujímal ma prínos toho 2EF a tedy vyššieho OLG oproti diamond buffer výstupu... S ním som mal THD 0,00025% len do zisku 6db, potom to išlo hore. Chcel som niečo funkčné prípadne aj pre RIAA.

Ale mám to doma už asi cez rok, som lenivý to osadiť big_smile

S diamond bufferom to vyzeralo takto, tá roztahaná doska - starší návrh... Diamond buffer je to malé so šroubami. Tiež som si nakreslil signálový buffer na bázi toho toho extrémnho hriankovača, ako sa vychvaloval do nebies na slovanete, ako sa zistilo že je nastabilný už s minimálnou kapacitou na výstupe big_smile

https://i.postimg.cc/3J4cQsdD/20190620-141139.jpg

Podla mna to bude normálna sračka big_smile len som zabudool objednať tie diody BAT85 z mouser, takže to neviem iste sad Asi ich kúpim v TME a doknočím to.

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Inak taká malá úvaha big_smile ak bude front end oddelený tou diódou v napájaní, bude pri prúdových špičkách padať napätie pre koncový stupeň rýchlejšie, ako pre front end, čím sa bude dostávať konec do saturácie rýchlejšie, ako VAS a tým celý antisaturačný obvod vlastne prestane dávať zmysel.
Alebo kde sa mýlim, keďže už tá dióda bola použitá v niektorej 222.

(upravil mechanik 20. 6. 2019 13:37)

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Ja som tie diody aplikoval tiež, ale na nesymetrickom koncáku. Rozdiel som nenameral tuším ničím nikde, ale nechal som ich tam.

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Konec nejde do saturace, když je to několikanásobný sledovač, maximálně tak vstupní tranzistor této kombinace.

(upravil František 20. 6. 2019 13:58)

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Mechanik, škoda že si ten zosík vymazal smile vyzeralo to dobre.
Ja mám teraz muscle amps na +-35V tiež asi "len" 80W/4R.
Ale idú mi do 3 ohmov a je to už počuť aj vonku smile

No áno..."len" predbudič ale už vzniká čas potrebný na odchod zo saturácie.

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Mám aj jeho 600W/3R verziu smile Nechcel som tu z toho robiť galeriu vlastných vecí.

(upravil František 20. 6. 2019 14:47)

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Nevadí smile mňa tiež baví fotiť moje moduly a dávať to sem.
Niektorí sa zapojili v tomto vlákne práve tým, že sa pochválili svojou pracou smile
Aj nejaké merania sa tu objavili big_smile
Za chvíľu sa tu možno objavia aj fotky jedál  big_smile Lebo napríklad moja živánska sa dnes naozaj vydarila big_smile
Ja by som si dokonca rád pozrel aj schému, ak to nieje tajné smile

Edit: a tu je celá história vzniku muscle amps aj s porovnávaním s prototypom big_smile
https://imgur.com/a/HavxeZJ