Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 30 z 49)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

  Stránky: ««« 1 ... 28 29 30 31 32 ... 49 »»»

RSS

Příspěvky [581 až 600 z 967]

(upravil dawsoo 29. 9. 2021 0:05)

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

Já koukal co mám a ź novějších někde v krabce s názvem "smd bordel" mám jen:
2SK209 (2SK117 v smd)
BF861 což je horší než 862, ale jde použít

z profáklejch NOS držím pár kousků vyloženě na servis:
N-kový klasika
2SK30,117,170,363,369
nehifistický
BF245,264A
J310
Pčkový jen
2SJ103,74

Zkoušel jsem jeden čas do patic měnit původní 2SK170 za jiné typy v nějakým MM preampu jak moc to v praxi je znát na ucho (sluchátka) na vstupu (odpor 47k přímo v kovovým cinči) a byly rozdíly,ale naprosto minimální. Čekal jsem že mi 1/f urve speciálně s RIAA korekcí palici a nic velkýho se nekonalo. Šuměly slyšitelně víc jen ty BFka a J310.

Není co dodávat...

(upravil dawsoo 30. 9. 2021 10:45)

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

Chlapi co je todle za zasraný logo? Už jsem se s tím potkal několikrát a nikde jsem to nedokázal najít, ač jsem se fakt snažil i vícekrát, tak jsem nepřišel na to co je to za šmejdy s tímhle znakem, jakoby éčkem nebo třema čárkama v kolečku. Neb nějaký kusy jiných menších tr. přesně s tímhle taky mám, tak mě jen zajímá kdo to produkuje a zda to rovnou spláchnout do stoupy nebo je to nějakej brand mě neznámej co má smysl ještě třeba ponechat.

Není co dodávat...

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

Nezkoušel někdo JFE150 od TI ??

(upravil dawsoo 30. 9. 2021 11:49)

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

Toto jsou pěkné stránky
https://www.richis-lab.de/Transistoren.htm
https://www.richis-lab.de/semiconductors.htm
https://www.eevblog.com/forum/projects/ … ev607m4jl2

vtipný mi příjde i toto:
KU605 https://www.richis-lab.de/Bipolar31.htm
KD501 https://www.richis-lab.de/Bipolar02.htm
KD605 https://www.richis-lab.de/Bipolar46.htm

V čem je ten udávanej dramatickej rozdíl v SOA betě a rychlosti? když chipy vypadaj skoro stejně? big_smile

Není co dodávat...

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

když se vyrábí ocel, tak se v průběhu tavby udělá analýza, zjistí se jaké ČSN (ISO) je to nejvíc podobné, pak se to doladí legurama a je hotovo. Tady to asi soudruzi dělali podobně wink

(upravil danhard 30. 9. 2021 14:04)

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

Je to jiná technologie a z topologie chipu nevidíš topologii jednotlivých vrstev.
Už ty ostrý rohy KU605 mají ale větší nehomogenitu přechodu.
Dc měřením zjistíš úplně jiné chování.
Mám tu ale KUY12 a ty se chovají jinak, než krabice ostatních, takže až je rozeberu, tak zjistím, jestli tam není jiný chip.

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

https://youtu.be/uGRNXmWng3M

(upravil dawsoo 3. 10. 2021 0:51)

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

Aktualizace: Do hlavní tabulky přidány další typy od Hippo007 smile

Mam tu poměrně dost těchhle prehistorickejch z dnešního pohledu sraček, hlavně z důvodu dost šílený nekonzistence neb změřit kapacity pro tu prdel není problém,každopádně jsem očekával např mini čipy u KU60x (vysoké Ft a mizerné SOA) a rozhodně ne hovado větší než čip u KD60x big_smile Na chlapský SOA testy který by asi stálo za to udělat i za cenu destrukce min těch zcela bezcennejch KU tranzistorů a asi i KD,ale nemam tak mocnej zdroj,ten byl v bejvalý práci = 80kg obří Statron co dával myslím 0-30V a určo přes 25A-30A big_smile

Typ        Cbc/Cbe (nF)
KD615  1,40/1,37
KD615  1,41/1,48 (jiný kus jiný potisk)
KD616  1,41/2,03
KD616  1,41/1,41 (matný pouzdro)
KD617  1,39/1,47
KD617  1,39/1,52 (jiný kus)

KD606  1,16/1,47
KD606  1,13/2,42 
KD606  1,17/1,87
KD607  1,18/11,72 (starý potisk že by prehistorický model neb emitor jeví se jako diametrálně jinej čip, či nějakej prvotní pokus o RVHP pajc ?) big_smile
KD607  1,04/1,49
KD607  1,14/1,81

KD501  1,98/2,78
KD502  1,87/5,04
KD503  1,81/2,26

KD602  0,69/1,36
KD601  0,77/1,20

KU601  0,33/1,79
KU602  0,42/0,93
KU605  1,55/1,02
KU605  1,55/3,90
KU606¨1,60/4,62
KU606  1,57/5,12
KUY12  1,69/3,28

Že je tesla pro seriozní současný konstrukce nevhodná co patří spíš na šroťák stejně jako věci z ní stavěný o tom jsem nepochyboval po roce 2000 asi fakt nikdy,ale že až tak  blbý a tady spíš se ukazuje že pekli vesele nějakých pár čipů a naprcali je náhodně do pouzder, podle toho kdo jak měl zrovna šichtu a teprv pak na to náhodně naflákali štítky kdy se to třídilo asi jen v sériích namátkou, neb ty rozdíly jsou docela brutální,v podstatě jsou ty často i uplně stejně značený kusy a ty jejich emitory co kus to originál a výsledně vypadaj jako uplně jiný tranzistory a my tu řešíme pajcy z číny co maj parametry mnohem blíž originální předloze big_smile

Pro případný rejpálky nejsem uplnej blb a neměřil jsem žádný přičmoudlý vyletovánky z bůhvíčeho,ale vše nepoužitý nepájený kusy z pytlíku old štok a žádný nový přeznačený nákupy z tipy a spol (který touhle metodou ani nepoznáte protože rozptyl hodnot je v krajních příapadech i více jak 100% ) .

Faktem je, že mě to nenapadlo doteď ani pro zajímavost zkoušet měřit,PNP je na tom mnohem líp čehož sjem si všiml i u měření bety a Uceo dříve a nečekal jsem zázraky ale vše NPN je průser jak mraky, tohle mě přesvědčilo že nikdy více už. Věřím že s vybavením se daj ze stovek kusů vybrat slušně upečený kusy, ale bez toho je to ruská ruleta a pro mne asi nepoužitelný. A nedělám si iluze ani o hodně starý západní produkci ze který technologicky vycházej  ... proto ukazuju velkej dobovej vintage fakáč.

Pro zajímavost ještě vcelku chcípáckej mesa RCA 2N3055 originál ke kterýmu pomatení vintážisti vzhlíží jako k bohu a chytrolíni přirovnávaj tuzemskou legendu KD503 což se podobá vskutku opravdu hodně jako big_smile

2N3055 0,71/0,40 (Originál černý RCA v (po)měděným futrále)
KD503   1,81/2,26 (Tesla s klasika hliníkovým kloboukem což je možná pro někoho ta podoba) big_smile

https://en.wikipedia.org/wiki/2N3055

Není co dodávat...

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

https://audiokarma.org/forums/index.php … 17.751920/

(upravil dawsoo 2. 10. 2021 18:06)

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

update přidány ST Micro 2STA-2STC...

Vše je aktualizováno v postu č. 536 https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?p … 61#p374561

Není co dodávat...

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

jak poznat fake operák?
https://youtu.be/1VBPdB4CONs

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

Zakoupil jsem také UNI-T 603 a zatím proměřil TTA/TTC0002 z TME. Shoda praticky dokonalá.
Díky dawsoo!!! 
Až budu mít čas a nebude práce na zahradě, pošlu měření svých zásob....

(upravil dawsoo 3. 10. 2021 8:32)

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

Tonda: Super,no koukal jsem do TME,jak se pěkně po nich pěkně zaprášilo big_smile

rvx73: fake operáky lze poznat snadno vcelku,pokud se tedy jedná o nějaký lepší model smile TL08x a NE asi nikdo moc nepajcuje,neb se to nevyplatí a je jich všude dost. 

Parametrů co je třeba dodržet relativně rozumně změřit, je poměrně dost a vidět je to ve vhodným zapojení ihned... (offset,SR a typické THD či šumový vlastnosti), já mam vše jen originály kupovaný přímo od zastoupení výrobců a vyletovance vintage kusy v asii ani od podivných prodejců jsem nikdy nenakupoval.Snad jen jednou někde LF411 do DC serva co měly offset jak kráva co šly hned do koše.  A pár falešných z ebay co nějaký tuzingový paticový nešťastník koupil (OPA627,637, 602 i AD712K) už jsem viděl. Když je originál, jde to i změřit podobně jako u tranzistorů mezi pinama (typické kapacity a odpor). smile

Není co dodávat...

(upravil rvx73 3. 10. 2021 11:12)

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

jak moc je ten UNIT 603 použitelnej na měření jednotek pF?
při nejmenším rozsahu 2nF to asi nebude moc přesné.
Ověřoval jste to někdo?

Uvažuju že bych si ho též pořídil, tak ať vím co od toho čekat

(upravil dawsoo 3. 10. 2021 11:30)

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

na jednotky a ani desítky pF to není musel by tam bejt další rozsah 200pF třeba pak by to asi šlo... jinak ale v hodnotách co umí je přesnej vcelku dost (ověřeno na 1nf a 1uF změřené na dvě desetinná místa přesně).Stejně tak i odpory a cívky měří slušně. řešilo se to nějakej ten post zpět tuším s hippo007,elox a alx.

Není co dodávat...

(upravil Hippo007 3. 10. 2021 11:39)

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

Nečekej zázraky, na 30pF jsem naměřil odchylku 2pF, na 300pF to bylo kolem 5pF.
Na nejmenším rozsahu 2nF ukazuje měřák základní hodnotu měření 15pF+-1pF (není to stálá hodnota, chvílemi to přeblikne). V návodu je psané, že se od měření musí tato hodnota odečíst (my to při měření kapacit přechodů trandů nepoužíváme).
Jestli to chceš na měření kondů, to co dával reeb je lepší. Nevím, ale, signál jakého tvaru a hlavně velikosti používá pro měření a jestli má nějakou ss složku. Pro naměření hodnot kapacit srovnatelných s tím, co naměří UT-603 je nutné, aby ss složka nebyla přítomna a velikost testovacího signálu byla do 150mV RMS (vyšší jsem nezkoušel, nižší ano).

(upravil rvx73 3. 10. 2021 11:54)

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

OK, díky za info.

jo, to je jasný, že ti měřící signál nesmí tranzistor otvírat
takže danhard má pravdu, že by se to asi mělo měřit s nějakým definovaným předpětím

(upravil dawsoo 3. 10. 2021 14:14)

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

Kapacity v slušným datasheetu jsou exaktně popsaný včetně napětí (nejčastěji 10V v závěrným směru Cob je v zapojení SB),čili co psal Danhard tu nikdo nerozporuje to víme všichni,já to psal jasně uplně na začátku že ty kapacity jsou pouze relativní dané měřící metodou ale vypovídající..

Nicméně to ale kdybys četl celé vlákno jejich přesná hodnota u tranzistorů není zde cílem. Cílem je snadno a rychle odlišit padělek od originálu nedestruktivní metodou bez nutnosti speciálních udělátek s nejistým výsledkem,na což tahle metoda min u výkonnějších trandů (budiče a koncáky kde je riziko nejhorší) plně postačuje a UT-603 je zvolen jen protože ho mám já a ta má tabulka je v průběhu 15 let z něho a neměnil jsem to z prostýho důvodu dlouhodobý konzistence a smyslu takových měření pro sebe, neb mam naměřeny 100% ověřený originály .. RLC měřáků mam víc (z doby kdy jsem aktivně dělal potřeboval jsem je na různý věci) i o dost dražších a kvalitnějších,ale díky měřící metodě je jen tento je zrovna na to dobrý a má konzistentní opakovatelný výsledky v čase.

Podstatný je jen to, zda to někomu stojí za to dát 1500,- za měřák kterej může používat i na jiný věci a tuhle tabulku bude moci plně využít, nebo ne, to je už na každým zda se mu to vyplatí nebo ne vědět co kupuje aq nebo má doma. Neb svoji metodu si může nakrásně podobně udělat každý posvým,za předpokladu že najde vhodný měřák co měří st napětím s nízkou amplitudou,nebo pevným SS předpětím.Smysl to však bude mít opět jen tehdy, pokud bude mít k dispozici dostatek typů v zaručeným originále, aby si mohl podobnou "šablonu" pro srovnávání svých nových nákupů vytvořit,což ovšem není asi uplně ideál ohledně množství, dostupnosti a ceny takových dat,neb právě ty data jsou to nejcennější na celé téhle akci smile.

edit: doplněny ECG a vintage Toshiby...
https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?p … 61#p374561

Není co dodávat...

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

ale já Ti rozumím a můj příspěvek nebyl míněn jako kritika.
Pokud to budeme měřit všichni stejnou mašinou, tak to určitě bude +- sedět

(upravil dawsoo 3. 10. 2021 14:12)

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

Já vím že ne,spíš to píšu proto když někdo příjde a začne řešit proč zrovna takhle blbě a zrovna tenhle měřák... co považuju za velkou výhodu když to bude mít více lidí tak ta databáze bude myslím vcelku unikátní i z globálního měřítka časem a pak se můžeme domluvit třeba na tom jak společně prověřovat i čipově malý trandy (TO92 prcky a VAS) a vybrat konsenzuálně to nejlepší a nejméně komplikovaný řešení  smile

Smysl to má čím dál více neb situace s dostupností součástek nejen pro audio je čím dál tím horší,za chvíli budem vyletovávat vše ze starých desek jako za komančů co jsme dělali běžně jako kluci.

Není co dodávat...

Příspěvky [581 až 600 z 967]

  Stránky: ««« 1 ... 28 29 30 31 32 ... 49 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£