Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 28 z 49)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

  Stránky: ««« 1 ... 26 27 28 29 30 ... 49 »»»

RSS

Příspěvky [541 až 560 z 967]

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

Mám, změřím o víkendu.

(upravil dawsoo 22. 9. 2021 22:29)

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

Super díky moc ... já zkusim vymyslet nějakou easy metodu na měření malejch VAS a low signal ale moc tomu nedávám, neb tam jsou rozdíly fakt malý... Uceo není problém, to jde postavit snadno s dvěma tráfkama a pár součástkama... šum už bych chtěl přípravek a fT či spínací časy na to nemam gener a VF analyzer,jen digi 200MHz škopek 1G/s. Charakteroskop je drahá sranda,ale třeba se číňan pochlapí dřív než nebude už ani co měřit smile

Není co dodávat...

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

Dawsoo: Na měření charakteristik trandů při malých proudech používám od PEAK - DCA75, není tak drahý a umí toho dost. Na měření šumu zkouším vyrobit https://www.diyaudio.com/forums/equipme … lexer.html

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

Nízkošumový zesilovač:
http://www.janascard.cz/PDF/Design%20of … ifiers.pdf
To udělátko ze dvou tranzistorů je velice jednoduché a funguje dobře.

(upravil rvx73 23. 9. 2021 14:07)

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

no, díky tomu že to má vstupní odpor 10k, tak to nízkej šum mít může. Ovšem zpracovávat s tím můžeš signál řádu mV, poněvadž na výstupu to má nezkreslenej rozkmit max. cca 0,5Vp-p (Au=100)

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

Vzpomínám si, že ten zesilovač se dvěma T řešili na Slovanetu. Měli potíž se sym. limitaci, a malým rozkmitem a citlivostí na nastaveni. Tak vyzkouším ten z Diyaudio. Stavělo to dost lidí. Vyzkouším tam 4 X 2Sk3557.

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

tady je k tomu teoretická omáčka, kdyby se to někomu chtělo číst wink
http://www.keith-snook.info/Stuff-you-s … ifiers.pdf

(upravil Elox 24. 9. 2021 2:24)

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

rvx73 napsal:

no, díky tomu že to má vstupní odpor 10k, tak to nízkej šum mít může. Ovšem zpracovávat s tím můžeš signál řádu mV, poněvadž na výstupu to má nezkreslenej rozkmit max. cca 0,5Vp-p (Au=100)

Svatá pravda. Jenomže obvod, kterej by měl šum v řádu milivoltů už jaksi nemusím měřit s předzesilovačem a hlavně ho nemusím měřit vůbec, protože rovnou letí do koše.  wink

Vstupní odpor 10k naprosto nehraje roli, protože když to budeš krmit z větší impedance, než je 100 Ohmů, už Ti poleze šum nahoru.

(upravil dawsoo 24. 9. 2021 15:59)

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

Já historicky používal s paticemi upravený modul snímacího zesilovače z B115 a NF mVoltmetr BM cosi, pak později MC předzesilovač vybagřený z nějakýho starýho stroje s odstraněnou RIAA korekcí a zvýšeným gainem na 10k, zvukovku a FFT s malým oknem v plechatý škatuli a napájení 2x9V baterka kuli pozadí= na protřídění low noise od šuměnek to stačilo.

Není co dodávat...

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

a co tohle?
http://www.dicks-website.eu/low_noise_a … part3.html

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

Použiva uhlikove odpory? smile

Web

(upravil danhard 24. 9. 2021 11:16)

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

Jedině, ty mají šum na poslech nejlahodnější smile

Mám tu krabici TR130, TR131 - nabídka kvalitního a bezpečného šumu, stabilní provedení zatavené ve skle, šumí stejně dobře pod vodou i na vrcholu Mount Everest smile

(upravil dawsoo 24. 9. 2021 15:57)

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

Śum pokud to nejsou vyložený sračky upečený z bůhvíčejho (čínapajcv) není problém neb jiná než linková úroveň mě dneska nezajímá. Mikrofonní věci na to jsou lepší a jednodušší dneska brouci a gramec či nějaká mgf hlava je těžká historie co u mě nemá místo,navíc zrovna polovodiče nejsou ten zdroj šumu co je problémem.

rvx73: Jj tuhle stránku znám je tam zajímavá ta tabulka a i pro orientaci o čem to je vcelku ok.

Není co dodávat...

(upravil danhard 24. 9. 2021 18:23)

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

Ano, 2V je ta správná úroveň, abyste prděli na šum.
Na 2mV je to už záležitost dost podstatná.

Moje měřící izolační zesilovače s citlivostí 10mV, s odolností proti přetížení 5kV a izolací 10kV šumí jako kráva.
A stejně je firmy kupují za 3k€ smile

(upravil rvx73 24. 9. 2021 20:59)

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

danhard: to se na co používá, takový zesilovač kde potřebuješ měřit milivolty s rizikem, že Ti do toho flákne blesk?

Někde v letectví?

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

Zásadní pro nízkej šum je nízká impedance,vše ostatní je jen maximum možného limitovaný fyzikou.

Není co dodávat...

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

Třeba Siemens to používá na měření na 5kV měničích pro motory lokomotiv.

(upravil dawsoo 25. 9. 2021 13:33)

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

Zajímavostí je že většina low noise trantzistorů vůbec low noise nejsou na což ukazuje hodně reálných měření včetně toho co linkoval RVX73,a dost tranistorů co tak ozančovány nejsou jsou na tom mnohem lépe než profláklé typy. Průser je že nikdo nedefimoval v čem přesně je ta "low noisovitost" ,zda je to v absenci praskajícího,blikavýho či výstřelovýho šumu což je dáno čistotou výroby,technologií a geometrií chipů a souvisejícími věcmi a nebo se jedná o optimalizaci pro danou úzkou oblast kde se pouze garantuje o kolik bude tepelnej šum zvýšený než je dáno impedancí obvodu?

Je to možná jen takovej debilní přežitej přeceňovanej parametr,šumový číslo F je přežitej nic moc neříkající parametr vztahující se jen k jedinnému měřenému prac bodu z doby kdy technologie výroby nebyla tak daleko byly ještě vyráběný hodně starý typy a i germanium což bylo opravdu moc špatný. Třeba KC148 modrej proužek byla fest slyšet i v blbejch korekcích na linkový úrovni či na vstupu koncáku kde KC149 bílej byla již zcela tichej proti němu...(ač rozdíl v F byl jen 3dB  vs 10dB) dneska krom humusu bůhvíjakého původu jsem se s tím u značkových typů již fakt nesetkal. naposled to dělaly nějaký podivný 2N5401/5551 z gme a pod... výměna za normální kusy téhož vše vyřešila,ale trvalo to než jsem na to přišel...

Není co dodávat...

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

jj, taky bych řekl že základem je kvalitní výroba součástek a trocha přemýšlení u návrhu zapojení (prac. bod, vhodné impedanční přizpůsobení vstupu a výstupu) a design plošňáku (krátké spoje, blokování napájení, stínění atd.)

Re: Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

Jak by mělo vypadat konkrétní zapojení malého tranzistoru (BC550, BC560) pro měření šumu ?
Mám na mysli opravdu včetně hodnot součástek, aby to bylo reprodukovatelné a opakovatelné na různých pracovištích.
Vyhodnocení předpokládám v podobě grafu závislosti šumové hustoty na frekvenci. Šumové číslo je k ničemu.

Příspěvky [541 až 560 z 967]

  Stránky: ««« 1 ... 26 27 28 29 30 ... 49 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Koniec kvalitných tranzistorov pre audio

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£