(upravil antonio 16. 10. 2016 15:24)

Téma: TWR projekt od vedľa

Pôvodne som si vzal do hlavy že urobím nejaký projekt s veľkým zvukovodom z masívneho dreva. To mi teda nevyšlo čo je možno aj dobre, lebo by s tým bolo viac práce. Takže som sa rozhodol na skúšku urobiť projekt TWR od Mabata. Mal som takú predstavu akú sa mi podarilo aj zrealizovať, len na začiatku som si nebol istý či sa mi to podarí, preto som chcel niečo cenovo prijateľné, ale aj zvukovo na dobrej úrovni.

Ozvučnice
Materiál ozvučníc je z masívneho duba š. 23, h. 43, v. 125 cm, použil som nelepený materiál to znamená každá stena je z jedného kusa okrem jednej, chcel som to mať takto kôli kresbe. Hrúbka stien 25 mm, zvnútra komplet oblepené kobercom so stojatým strihaným vláknom a počítam s tým, že to do určitej miery tlmí rezonancie stien. Snažil som sa dodržať objem 2x 40 l. Ozvučnica je uzavretá čo sa mne osobne páči hlavne preto, že mám menšie obavy z možného dunenia.

Technické údaje
Počet pásiem: 2,5
Objem: 2x 40 l
Impedancia: 4 Ω
Citlivosť: 90 dB
Frekvenčný rozsah: 38 - 20 kHz
Meniče: 2x Visaton WS20E/8Ω + Dexon BRT 25/30/01,8 + zvukovod Dexon BRX 25/03 (v mojom prípade vyrobený z dreva)

Zvukový prejav
Zvukovo to bolo to naj čo som zatiaľ dom a mal. Čistý prejav, dobre počuteľné detaily a podanie priestoru, dostatočne hlboké a tuhé basy. Výkonovo schopné rozhýbať aj betón na prízemí. Myslím, že keď sa niekto rozhodne postaviť práve toto tak za tie financie to nebude ľutovať. Mńa tento projekt so všetkým vyšiel na nejakých 450-500 €.

https://s9.postimg.cc/cb1lbp8rf/IMGP8603_copy.jpg

Re: TWR projekt od vedľa

Velká paráda... jak přírodní dekory na bednách uplně nemusím, tak tohle vypadá super. Obzvlášť ta zachovaná plastická struktura dřeva a čistý vzhled = repro montované zevnitř .... moc pěkný.

Re: TWR projekt od vedľa

Ty jsi ďábel, to je úžasný! Jen škoda že tam nejsou Wavecory nebo podobné.

Re: TWR projekt od vedľa

Moc hezke, urcite to i pekne hraje, uzavrenka je parada. Jenom mi rekni, mas je lehce natocene na sebe?

Re: TWR projekt od vedľa

Okrem toho velmi pekný interier, máš fakt vkus. To som si vždy hovoril pre čo pri nás nikto nemá tak vkusný obyvák a priestory ako napríklad v galerií stavieb projektu DTQWT od Troelsa. Projekt do toho interieru perfektne ide.

Re: TWR projekt od vedľa

Tondo azda raz budem môcť postaviť niečo čo bude rovnako dobre hrať ako vyzerať, alebo opačne.Aj toto je už najlepšie čo som doma mal zvuk je ako dobre stavaný a vysekaný kulturista bez tuku taký pevný a správne tvrdý,ale sú ešte aj lepší. Jarous myslíš natočené pri počúvaní v interiéri? Ak áno  tak v takejto miestnosti by som ich určite trošku natočil na miesto posluchu, predsa v tej osi by to malo byť najlepšie. Mechanik, keď som rozmýšľal ako ich nafotiť, pozrel som sa na iných výrobcov ako to robia oni a tam ma tiež oslovili tie interiéry. Tá obývačka nieje moja ale robil som tomu kámošovi čo mu to patrí nejaké veci z bieleného duba a aj preto som sa rozhodol urobiť povrchovku do biela, aj keď sa mi bielený dub zo začiatku nepáčil. Vyšlo to pri fotení tak, že sme to ani nezapojili a nepopočúvali, čo je určite veľká škoda pretože v tej veľkej miestnosti by to bolo veĺmi zaujímavé. Keď som ich bral preč pýtal som sa kamaráta či by nosil svokru na rukách keby mu ich kúpila. Odpovedal, veru že by som nosil.

Re: TWR projekt od vedľa

Aha, tak v tom prípade by ich mal rýchlo odkúpiť smile a ešte niekam zakomponovať pekný celohliníkový sivostrieborný koncák smile K dubu by perfektne išiel, prakticky to práve testujem smile Mám tu v miestnosti 2 dubové stoly... Už len počúvať tú TV cez niečo poriadne by bol daleko lepší zážitok. S internými reproduktormi je to "des". To neznamená že HiFi vyberám očami ale ked to aj dobre vyzerá tak je to super.

Na to bielenie dubu existuje nejaky prípravok? Otec má zálubu robiť pre seba dubový nábytok a to bielenie ho jeden čas dosť zaujímalo ale žiaden prípravok sme nenašli. Ono odtien dubu dosť záleží od konkretneho kusu dreva. Niektorý je až prekvapivo tmavý ale časom to aj tak všetko dosť stmavne. Mne sa páči práve ten na fotkách.

(upravil tek 22. 8. 2016 22:40)

Re: TWR projekt od vedľa

Obutt: kdysi jsem tady pronesl, že jsi hobit smile  .  Myšleno v dobrém, měl jsem na mysli, že máš rád dřevo. Tento výtvor to jen potvrzuje. Máš to moc pěkný.

Re: TWR projekt od vedľa

Kluci , máte ty bedny krásný !! Fakt by mě zajímalo , jak to hraje .
Ten dub Vám rozhodně celkem brzy ztmavne , trochu to prodlouží lak s uv fitrem .
Jinak to bělení jsem dělali celkem jednoduše. Vybroušený a hotový nábytek přetřeli bílou vodou ředitelnou barvou a houbičkou setřeli . Kolik toho tam necháš , tolik to bude bílý .....a po důkladném zaschnutí přestříkli lakem. jednouduché a výsledek překvapující .
Mějte se a ať se vám daří !!!!

Re: TWR projekt od vedľa

Perfektná práca. Z tých fotiek mi vzchádza, že si to robil z masívu? Alebo je tam nejako pretiahnutá dyha aj cez WG? Veľmi sa mi páči, že tam nie je vidieť ten čierny WG, ale je to drevo.

Re: TWR projekt od vedľa

z fotek je vidět, že WG 300 je celej ze dřeva. Pořádně si to prohlídni.

Re: TWR projekt od vedľa

Luxus, perfektní práce i celkově design místnosti potl

Web

Re: TWR projekt od vedľa

Velmi vkusné.

Re: TWR projekt od vedľa

Povrchovku som robil bielym moridlom riedeným vo vode. Najprv som to skúšal bielym voskom, lebo ten nábytok je práve takto voskovaný, ale nevedel som urobiť zvukovod tak aby na ňom neostali šmuhy. Ešte som skúšal moridlo v riedidle. ale to sa tiež nedalo . ako kryciu vrstvu som nedával lak, ale olejový vosk. Mám doma takto do biela natretú podlahu a zatiaľ to nejako veľmi nestmavlo. Mechanik o tom dube si napísal pravdu. Keď chceš bieliť tak buť vosk alebo moridlo, vodové klasicky štetcom poriadne poroztierať keď nechcem mať fľaky tak tým štetcom tam behám kým voda nieje tak vpitá, že sa už to moridlo nepremiestňuje pod štetcom z miesta na miesto. Moridlo v riedidle treba už len striekať a to veľmi pomaly prášiť aby ani nebolo vidno, že z pištole niečo lezie a tak prejsť viackrát, lebo jednou silnou vrsvou by bolo určite vidno fľaky. Proti tmavnutiu sú špeciálne laky ktoré pri kontakte s drevom nefarbia hneď ako sa rozlejú po dreve do žlta, ale zachovajú tú svetlosť aká bola pred lakovaním, to mám vyskúšané lebo som potreboval zabrániť zožltnutiu duba pri lakovaní. Keď chceš bieliť tak treba vyberať z tých svetlejších kusov ak je možnosť. Jupi áno všetko je masív a taký WG odýhovať to by bolo naozaj nepredstaviteľné, ale nie nemožné s viacerými presne narezanými kusmi dýhy, hádam len laserom.

Re: TWR projekt od vedľa

Ďakujem za podrobný popis.

Re: TWR projekt od vedľa

Děkuji za odpověď, tím natočením jsem spíše myslel, zda ten zvukovod příliš nesměruje a pak je právě tedy nutné to natočení. Ještě by mne zajímalo, jak hodnotíš zvuk vycházející ze zvukovodu ve vztahu k použité 8". Slyšel jsem různé i větší kombinace a vadilo mi na nich nízké dělení a to, že 1" kompresní driver reprodukoval již pásmo vyšších středů, prostě je na tom znát že je to 8"+1" ve WG, nebo 10"+1" a pak mi už přišlo zvukem lepší 3p, kde pásmo 750-3,5kHz hraje jeden reproduktor, nebo dokonce 6,5" s 0,75" děleno ještě výš.

Re: TWR projekt od vedľa

Tie bedne už nemám mesiac a na to natočenie si už nepamätám, len viem že oproti totemom to smerovanie bolo určite menšie špeciálne na to som si pozor nedáva,l azda len raz som to trochu vnímal keď som okolo toho chodil. Keby som ich ešte mal tak to odtestujem. O tom ako je poznať to delenie Ti nepoviem v podstate nič, lebo nemám také skúsenosti z rôznych posluchov ako o tom píšeš Ty, ale určite by som to rád vedel. Také skúsenosti sú naozaj na nezaplatenie, a to hlavne v prípade výberu ďalšieho projektu.

Re: TWR projekt od vedľa

Tohle se nedá nepochválit. Móóóc hezký. Ještě k tomu bělení. Na to se běžně používá peroxid vodíku. Zkoušel jsem to i na vzorku ebenový dýhy a výsledek je barva asi jako hodně světlý buk.

Re: TWR projekt od vedľa

Ja som skúšal peroxid na dube a nič sa nedialo tak som to už neskúšal ani na inom dreve.

Re: TWR projekt od vedľa

Moc krasna prace! Akorat ja bych mel dotaz. Jak jsi udelal to "zapusteni" repraku? Horni freza plus dobrouseni brusnym papirem? Diky