(upravil Dynodusik 12. 8. 2016 12:54)

Téma: Zaslepeny bassreflex na STX F-130

Zdravím všetkých audiákov.
Dostal som do daru trojpásmové reprobedne STX F-130, 8ohm, 89dB.
Do každej reprobedne sú vložené dva bassreflexové natrubky, z toho jeden je zaslepený pravdepodobne reproduktorovou prachovkou. Vie mi niekto povedať, či to má nejaký význam na zvukový prednes reprosústavy, alebo to je iba estetická zaležitosť?
Ináč musím povedať, že tieto reprobedne maju veľmi dobrý a čistý zvukový prednes čo sa týka všetkých pasiem aj pri vyšších hlasitostiach. Bol som až prekvapený. Zistil som, že je to nejaká poľska značka. Ďakujem za odpovede.

Re: Zaslepeny bassreflex na STX F-130

Predpokladam ze oba natrubky patri k basaku. Ldyz se jeden zacpe tak se naprosto zmeni ladeni. Obcas ma vyznam oba zatlumit kvuli basum v mistnosti. Ale zacpat jeden to totalne rozhodi, pak zalezi jestli stav s obema nebyl horsi nez s jednim, to tezko rict. Takto bych rekl ze zacpanim jednoho to naladis vys, tzn vytvoris hrb nekde pod 100Hz.

ruzne DIY repro

Web

Re: Zaslepeny bassreflex na STX F-130

leda ucpat obě díry a máš ozvučnici uzavřenou, jsou na to spešl profi špunty z molitanu, sleduj toto vlákno:
http://hifinazory.cz/forum/viewtopic.ph … mp;t=15991

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: Zaslepeny bassreflex na STX F-130

No pozor ale to je originál od výroby smile i vyšší model má třeba 4x basreflex a jeden ucpaný ... asi to má svůj účel a není to chyba výrobce ale bůh ví .. Nejlépe to změřit smile

Re: Zaslepeny bassreflex na STX F-130

Origo záslepka se dodává a používá např. i se subwoofery od SVS, kde tímto lze snížit ladění ucpáním (většinou) jednoho ze tří bassreflexů... takže ano, změní se tím ladění, ale nemusí to nutně znamenat průšvih... u mého 15" profi subwooferu jsem to pro domácí použití řešil podobně (ucpáním dvou ze čtyř). Zmenší se tím plocha, což by mohl být teoreticky problém, ale pokud je s touhle možností dopředu počítáno, tak bude průřez dost předimenzovaný aby to nebyl problém.

(upravil Dynodusik 12. 8. 2016 20:11)

Re: Zaslepeny bassreflex na STX F-130

Pre upresnenie to tam je originál od výroby na na konci bassreflexu z vnútra.
Len mi nijako nejde do hlavy, aký by to mohlo mať vplyv na zvuk?
Akurát to teraz zmenšuje objem bedne o ten nátrubok ako keby tam bol proste špunt. No na konci je to iný materiál ako som písal veľmi podobné prachovke z reproduktora.
Myslím si, že v dnešnej dobe by tam výrobca určite nedával niečo navyše len tak bez účelu nie?
Zmerať to nemám čím, ale ma to sere, že neviem načo to tam je?
Záslepka  je tam vlepená teda sa nedá vybrať.

Re: Zaslepeny bassreflex na STX F-130

a není to tedy jen "síťka" aby dovnitř nátrubkem nepadal bordel? Pošli detailní foto, třeba to vypátráme snadněji.

Re: Zaslepeny bassreflex na STX F-130

Pošlem foto, len mi prosím blbcovi vysvetlite ako ho tu vložím dik.

Re: Zaslepeny bassreflex na STX F-130

vložíš ho na nějaký obrázkový web (třeba postimg.cc) a sem pak do příspěvku vložíš odkaz, který ti onen web nabídne (ideálně třeba s menším náhledem apod.)

(upravil Dynodusik 12. 8. 2016 21:19)

Re: Zaslepeny bassreflex na STX F-130

Foto reprobedne.
https://postimg.cc/image/3lvikik2d/

Cez ten vrchný je vidieť tlmenie vnútra bedne.
V spodnom je tá podľa mňa prachovka.

Re: Zaslepeny bassreflex na STX F-130

foto se nezobrazí.... asi se někde stala chybička

(upravil Dynodusik 12. 8. 2016 21:52)

Re: Zaslepeny bassreflex na STX F-130

Mne funguje.
Skus na neho kliknúť s pravým a otvoriť na novej karte.
Keď nepojde pošlem znovu.

Ešte detail zaslepeného bassreflexu.

https://postimg.cc/image/p97dp3n0b

Ak to nebude fungovať ospravedlňujem sa za zmätky čo tu spôsobujem.

Re: Zaslepeny bassreflex na STX F-130

jojo... už se mi to otevřelo, ale o moc moudřejší z toho nejsem. Když něčím (ponožky jsou ideální) ucpeš ten, který onu "prachovku" nemá, funguje ten druhý (proudí jím vzduch)??? Je možný, že je to designová záležitost a druhý port je "falešný"

Re: Zaslepeny bassreflex na STX F-130

Dynodusik napsal:

Pošlem foto, len mi prosím blbcovi vysvetlite ako ho tu vložím dik.

ále žádná věda ! fotky ukládám zde:
img24.cz
vybrat soubor (obrázek) dříve uložen v Tvém PC, dáš "nahrát" a zkopíruješ (Ctrl C) nejhořejší odkaz (link)
semka na webu vybereš v horní liště pozici img a doprostřed mezi hranaté závorky vložíš (Ctrl V)
ten link obrázku, odeslat, hotovo
jo, někdy se moc velká fotka musí trochu zmenšit, ostříhat na nějakých 200-300 KB, to umí kdejaký program na úpravu obrázků

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: Zaslepeny bassreflex na STX F-130

Nazdar chlapi.

Ďakujem vám všetkým za vašu snahu a príspevky.
Ten upchatý bassreflex je tam iba ako estetický doplnok, čiže nemá žiadný vplyv na zvuk.
Vysvetlil mi to človek, od ktorého sa tie bedne ku mne dostali.

Majte sa pekne.