Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Otázka ohledně Jožiho JPA400 se zátěží 2 ohm

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [17]

Téma: Otázka ohledně Jožiho JPA400 se zátěží 2 ohm

Zdravím, rozhodl jsem se, že bych si postavil zesilovač JPA400 TMS který uvádí Joži na svých vlastních stránkách, DPS bych si buďto navrhnul novou, nebo použil návrh Jožiho pokud by šel, ale problém je, že zesilovač bych občas chtěl provozovat i v můstku pro pohon jednoho subu, ale sub má impedanci 4 ohmy a moje otázka zní, co je třeba předělat, aby každý koncák bezpečně fungoval do 2 ohmů? Stačí snížit napájecí napětí a přidat třeba více koncových tranzistorů, nebo je potřeba udělat i nějaké záměny hodnot v rozkmitovém stupni? Ideální by bylo, kdyby mi sám odpověděl Joži, je to jeho konstrukce a vyzná se asi nejlíp jako autor, ale samozřejmně nebráním se radám druhých. Předem děkuji za Vaše odpovědi smile http://zosilnovace.eu/ZosilnovacJPA400TMS.htm

Re: Otázka ohledně Jožiho JPA400 se zátěží 2 ohm

Ak z toho chces v mostiku 800W@4R (tj. 2x400W@2R) tak ti staci znizit napajacie napatie (cca 2x55V ) a upravit prudovu ochranu, ostatne moze ostat ako je.

Je to ale trochu kontraproduktivne a nevyuzitie potencialu, mozno by stalo za to popremyslat nad tym spravit trafo s odbockou a prepinat napajanie pri provoze do nizkej impedancie, bud cez vypinac alebo nejaky jumper alebo nieco.

Re: Otázka ohledně Jožiho JPA400 se zátěží 2 ohm

No právě že to potřebuju používat někdy v můstku pro 4R sub, někdy na vrchy, to mi stačí 250W/4ohmy, takže to bych moc neřešil, spíš mi jde o to, jak z jednoho kanálu do 2 ohmů vyšťavit co nejvíc...

Re: Otázka ohledně Jožiho JPA400 se zátěží 2 ohm

Možná bych přidal tak na 8 tranzistorů a neřešil nic jinýho, ale i tak mi připadá zesilovač celkem dobře dimenzovanej. Spíš bude problém to do 2 ohmů uchladit...

Re: Otázka ohledně Jožiho JPA400 se zátěží 2 ohm

Právě mám v plánu dát na každé tranzistory svůj chladič tak, abych nemusel pod tranzistory dávat podložky, tím pádem by se lépe chladily a na chladičích by bylo napájecí napětí.

Re: Otázka ohledně Jožiho JPA400 se zátěží 2 ohm

A jak dostaneš to teplo do snímacího trnazistoru pro regulaci klidovýho proudu? smile

Re: Otázka ohledně Jožiho JPA400 se zátěží 2 ohm

To tak, že chladiče spojím kouském hliníkové ploché tyče, která bude odizolována od chladičů. smile

Re: Otázka ohledně Jožiho JPA400 se zátěží 2 ohm

Ano, komplikovanější ptákovina s extrémní tepelnou setrvačností se už vymyslet nedala. roll

Re: Otázka ohledně Jožiho JPA400 se zátěží 2 ohm

Tých 5 párov 2SA1943/2SC5200 je na 400W tušim podla SOA tak skôr minimum, menej by som určite nepoužíval. Tým chcem povedať že keby si išiel s napájaním hore tak to chce nutne viac párov tranzistorov. Tým toshibám pri vysokom napätí dosť klesá prúdová zatažitelnosť. Napájanie pre 400W koncák to je tak maximum pre tieto toshiby. Potom by ich to chcelo paralele mať taký počet že je to nezmysel, ich používať. Na trhu je množstvo iných tranzistorov. Špičkové od sankenu a mizerné od on semiconductor. Tieto toshiby sú slušné tranzistory, dostupné a za rozumnú cenu ale nechal by som ich pre použitie v HiFi koncákoch pre výkon do 200W potom stráca ich použitie zmysel.

(upravil lukyn 8. 8. 2016 8:16)

Re: Otázka ohledně Jožiho JPA400 se zátěží 2 ohm

Děkuji za váš čas a rady, no z toho všeho to zní, jako kdybych se měl na to vy... Tak teda ale co potom postavit za slušný konec, který bezpečně funhuje do zátěže 2 ohmy? smile
Edit: Ještě mě tak napadlo, našel jsem na internetu zesilovač RCF HC2000 http://www.rcf.it/products/installed-so … cs/hc-2000 a tady schéma: http://elektrotanya.com/rcf_hc2000_sch. … nload.html Nějaký názor? Vzhledem k tomu, že je to RCF, tak by to mohlo fungovat bez problémů, ne?

Re: Otázka ohledně Jožiho JPA400 se zátěží 2 ohm

Za 1) Konec pro PA nemá cenu stavět. Je to ekonomická sebevražda. Kup klidně jeté QSC z vyšší řady. Nehledě na to, když se něco stane na veřejné akci a někoho to zraní, zavřou tě.
za2) pokud to JPA400 osadíš MJL21194 a MJL21193, pro chlazení tranadů uděláš chladící tunely a zajistíš dostatečnou cirkulaci ventilátory, věřím, že to i do 2R pojede vcelku spolehlivě. S tím tedy souvisí i nejspíš lehká úprava kompenzací a předělání nadproudovky s ohledem na napájecí napětí a SOAr trandů.

Web

Re: Otázka ohledně Jožiho JPA400 se zátěží 2 ohm

Dneska už snad ani ty QSC nemají cenu, v době digitálních zesilovačů. Pažravá monstra s desítkami sérioparalelně řazených koncových tranzistorů už jsou poněkud za zenitem.

Do dvou ohmů zcela bez problémů fungovaly vrábelské zesilovače odvozené od AUJ637 s dvěma dvojicemi KD503 na konci. Ovšem je to koncepce druhé poloviny sedmdesátých let. Různé varianty A2400 rovněž neměly problém (dvě dvojice KD15003 buzené KD649/650). Základem při podobných modifikacích je znalost SOA příslušných koncových tranzistorů a schopnost přepočítat protizkratové ochrany tak, aby tuto charakteristiku kopírovaly.

JPA400 do dvou ohmů, resp. čtyřech ohmů můstkovaných fungovat bude i bez úprav, pokud použiješ tranzistory s dostatečnou betou i blízko Icmax. Dneska je to fakt problém, dalším přidáváním paralelních párů zvyšuješ zatížení budičů a trandy jako 2N3773/2N6609 asi v originálu neseženeš. BTW zajímalo by mě, jak může zesilovač někoho zranit? Pochopil bych, že si může magor nalepený na reprostěně zničit sluch, ale jinak...

Re: Otázka ohledně Jožiho JPA400 se zátěží 2 ohm

Tím že někoho zraní bylo myšleno to, že nějaka pipina na baru něco udělá špatně, zabije jí AC230V a pokud se zjísti připojený tento necertifikovaný domácí zes, tak by byl asi problém... No a pomohl by mi někdo s přepočítaním nadproudovky? Děkuji smile

Re: Otázka ohledně Jožiho JPA400 se zátěží 2 ohm

Velmi polopatě to vysvětloval v AR Jaroslav Belza v seriálu "Zapojení s tranzistory". Pohrabu archiv, abych se z hlavy neseknul -- je to už nějaká doba a nf techniku jsem se učil z obalů od žvýkaček...

Co se týče bezpečnosti provozu, ano, zažil jsem několik debilů, kteří řešili přerušením PE brum... no comment. Psychicky zdravý konstruktér spojí kostru s ochranným vodičem (přinejmenším, pokud hrozí nějaké to prolití něčím, je dobré zapojovat přes chránič). Pokud ne, ať trpí.

Re: Otázka ohledně Jožiho JPA400 se zátěží 2 ohm

Dobře, já tedy zkusím něco pohledat, snad se povede najít... Děkuji. smile

Re: Otázka ohledně Jožiho JPA400 se zátěží 2 ohm

Gavin Milarrr napsal:

Dneska už snad ani ty QSC nemají cenu, v době digitálních zesilovačů. Pažravá monstra s desítkami sérioparalelně řazených koncových tranzistorů už jsou poněkud za zenitem.

Slyšel si někdy hrát digitální zesilovač? Na basech je to plátěný, uhučený a nekonkrétní, na středech a výškách to zas maže, jak kdybys zvučil včelín. Naopak si myslím, že vyšší řady QSC jsou stále aktuální právě proto, že tyhle nectnosti nemají. Serioparaelně řazené konce tam v tomto smyslu taky nejsou. Je to Háčko. Jediná nevýhoda oprati digitálu je váha.


Jinak co se týče tý nadproudovky u JPA400, bez velkýho počítání bych to řešil tak, že bych to osadil, prověřil na škopku a pak zkusil zatížit 2R zátěží a snažil se to doladit aby nadproudovka začala zabírat těsně pod limitací změnou hodnot dvou odporů v nadproudovce. Konkrétně jsou to odpory 8k2 co jsou v serii s diodami a pak k zemi. viz zde http://zosilnovace.eu/JPA400TMS/JPAschema.png Chce to na tyhle pokusy dostatečně dimenzovanou odporovou zátěž  ( ideálně 1kW 2R)  a odvahu.

Web

Re: Otázka ohledně Jožiho JPA400 se zátěží 2 ohm

Jde o to, jakej digitální zesilovač, kromě toho na PA při průměrně hluchým zvukaři a průměrně hluchýmu publiku to je celkem fuk. Sérioparalelní konce jsem nemyslel na QSC, to byla jen blbá formulace -- vybavil se mi Mamut  a jiná velmi pomalá řešení. Ostatně já hraju (pokud ještě) na baterii AZK052 mírně poupravených.

Odvahu zvlášť -- ty trandy cinknou, ani nevíš.

Příspěvky [17]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Otázka ohledně Jožiho JPA400 se zátěží 2 ohm

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£