(upravil EsoRimmer 23. 7. 2016 13:37)

Téma: Emphaser EA2200

Tak po dlouhé době jdu zase otravovat. Neporadí někdo, co může způsobovat nadměrné zahřívání tranzistorů (naměřeno 70°C)  Q105, Q106, Q205, Q206 v tomto zesilovači http://elektrotanya.com/emphaser_ea2200 … nload.html ?? Samozřejmě, že bych to mohl vyřešit chlazením, ale to mi příčinu neodstraní. Na křídle tranzistorů se nedá udržet prst.

A nebo je to zahřívání normální a je to jen blbě vyřešené? Zesilovač má při 12V odběr 1,1A (zdroj si vezme tak 0,5A).

Re: Emphaser EA2200

Nevím jak je to mechanicky řešené, ale pokud jsou ty předbudiče mimo hlavní chladič je to možné, btw 70°C není žádná tragédie. Běžně se takhle řešila spotřebka, budiče byly úplně bez chladiče, poměrně brzo se zahřály na těch 60-80°C a pak nevandroval kliďák, protože tranzistory měly "konstantní" teplotu vůči okolí narozdíl od chladiče koncáků.  Zkontroloval bych pro klid duše klidový proud koncáky. Co s tím jinak je ?

(upravil EsoRimmer 24. 7. 2016 10:41)

Re: Emphaser EA2200

Ano, předbudiče i budiče jsou mimo chladič. Budiče se sotva ohřejí, ale ty předbudiče jedou na 70°C a to mám tu kastli otevřenou -> větrá to. Jinak zesilovač nějak bolí zdroj - zapnu a vše OK, zdroj jede, má pěkný obdelníky, na výstupu zdroje 2x 42,8V pustim do toho sinus, na výstupu do 4R pekná sinusovka -> prostě super. ALE pak odpojim RMT a zdroj v mžiku shoří. Občas jsou všechny koncáky, občas jen pár vždy proti sobě. Bez připojenýho signálu a zátěže se to neděje, jen v zesilovači "cvakne".

http://amp-performance.de/images/big/dscf0083_10.jpg

(upravil danhard 24. 7. 2016 11:12)

Re: Emphaser EA2200

Tak především jsou to tranzistory v rozkmitu, VAS. Jakej tam teče proud ?
Podivná je hodnota je R148 1k, protože R145, R245, R248 jsou 620R.
Divný jsou taky odpory v bázích výkoňáků - base stopper 68R.
Odbuzovací odpor R161, R261 620R je na 4 páry konců poněkud velkej.

Re: Emphaser EA2200

V tom schématu jsou (nevím proč), evidentně chyby. R145, 148, 245, 248 jsou 1K všechny. Odpory bází výkoňáků jsou 4R7. Proudy teď nezměřim, musim to zase celý rozebrat a opravit zdroj, nebo aspoň koncový zesilovače připojit na jinej zdroj, ale co mám s regulací proudu, tak je 2x 33V max.

Re: Emphaser EA2200

Tak to tam teče příčně VAS 30mA a na těch tranzistorech je 1,3W, proto to hřeje.
Při 620R by to bylo 10mA a max. budicí proud asi 40mA.

4R7 je ok.

Re: Emphaser EA2200

Jak to myslíš že shoří zdroj ? Odebírá se tam zpětná vazba jen z jednoho kanálu, a ještě jen z plusové polarity....

To schéma zdroje opovídá ? Vypíná se to tím že se tý TL494 ukradne napájení, výstupy na buzení trandů (9+10) jsou na tvrdo na buzení trandů, to bych snad řekl že to nemůže fungovat big_smile

Re: Emphaser EA2200

Tak to by jsme měli vyřešené to vytápění. Ale co s tim zdrojem? Prostě odpojim RMT, když je připojená zátěž a vstup a koncáky se ve zdroji odeberou do křemíkového nebe... Doslova se rozloupnou. jakoby šel výstup zdroje do zkratu. Třeba teď naposled se mi odporoučel každý pár z každé větve (Q32, 33 42, 44).

Je to divný, protože po odpojení RMT by to mělo teoreticky okamžitě přestat kmitat... Nebo se pletu?

(upravil DJ_Rix 24. 7. 2016 11:46)

Re: Emphaser EA2200

Říkám že je to divný, to schéma nesedí,Q38/Q39 jsou napájený z +12V a zároveň vedou na trafo (to má tím pádem vrchní půlku primáru ve zkratu), spodní zdroj je zapojenej kolem mosfetů jinak než horní, není tam nic co by ty trandy odbuzovalo když vypadne napájení....měly by to dělat totiž ty Q30/31/40/41 přes R20/21.

(upravil danhard 24. 7. 2016 11:48)

Re: Emphaser EA2200

Napájej to ze zdroje s omezením.
Ve schema zdroje jsou pičoviny.

Re: Emphaser EA2200

danhard napsal:

Napájej to ze zdroje s omezením.


To dost často nepomůže, ty filtráky co jsou na napájecí šíně mají takovou kapacitu že se ty trandy stejně prorazí....

(upravil danhard 24. 7. 2016 12:42)

Re: Emphaser EA2200

8G na 12 Voltech moc neni. 0,3Ws

(upravil EsoRimmer 24. 7. 2016 15:57)

Re: Emphaser EA2200

Správně, schema zdroje moc nesedí. Já to napájel se zdrojem 12V s omezením na 2A a to se nic nestalo, když jsem to dal na 12V baterii tak to dělalo, co jsem psal výše.

Koncáky jsem píchl na zdroj +/- 33V a dohromady při tomto napětí odebírají 80mA (každý koncák 40mA). Při napájení zdroje 42V by to mělo být kolem 100mA (každý 50mA).

Chyba bude pořád někde ve zdroji, ale kde...? Původně byly odpálené Q28 - Q31, Q38 - Q41 a Q32, Q33, Q35, Q37, Q42, Q44, Q46, Q47. TL494 má výstup bez závad.

Místo těch 65N06 jsem provizorně strčil IRFZ48, původ a kvalitu trandů bohužel neznám.

EDIT: tak jsem se překoukl, vždy se odpálí tranzistory co jsou k sobě paralelně. Je pravda, že to řízení tech mosfetu je tragický, teoreticky by to mohlo fungovat s buzením a vybíjením gate tímto obvodem http://www.51.cz/tec/ele/hotov/hoto06/01.gif co si o tom myslí místní profíci?

(upravil zuki 24. 7. 2016 21:13)

Re: Emphaser EA2200

Sch buzení z odkazu dělí napětí na G na 1/2 vstupního. A odpory mají dost velké hodnoty, takže to bude dost pomalé... Kdo to nevidí, neměl by asi opravovat takové obvody sad 

Zkontroloval bych také obvody startu a blokování při podpětí (zdali jsou OK a zdali tam vlastně jsou - něco kolem IO je, ale nemám čas to zapojení studovat). Ono se na buzení ztratí tak 2-2,5V. Odhadem 1,5V na TL494 a taky trochu na budících tranzistorech (0,7V). Takže na G FETů je při 12V napájení pod 10V... Což by při správně navržené ochraně nemuselo vadit, ale kdo ví jak je to nastavené... Mělo by to celé naběhnout asi až tak od 11V (8,5V na G). Pod se obyčejné FETy už "uvaří" neb budou polo-otevřené (a né sepnuté)... Já osobně dávám do takových zapojení i ochranu G proti "přepětí" nad 15V... Pak se to dá napájet třeba i z 24V (některé FETy s malým Ugs(th) snesou v G i méně, třeba jen 12V)...

Taky je nevhodné, že FETy se rychle zapínají a pomaleji vypínají (mělo by to být naopak)...
A že nejsou budiče (jednotlivé větve) odděleny aspoň malými odpory... Z FETů se přenáší riply z jejich D do buzení a cvičí to takhle se vším... Prostě tam chybí aspoň pár odpůrků, aby to bylo  trochu OK... 

PS: Snad ti někdo poradí konkrétnějí. Je tu pár lidí co se těmhle auto zesíkům "věnují"... Bude to vše cca "na jedno brdo"... Takže se stačí podívat po podobných sch...

Re: Emphaser EA2200

To schema mělo ukázat jen princip, samozřejmě že bych R2 dal 47R a R1 1K.

(upravil zuki 24. 7. 2016 21:20)

Re: Emphaser EA2200

A zas je o dalších 5% Ugs menší než by moho být (takže v součtu už úbytek 2,5-3V pod 12Vcc)... Ten 1K by měl být na vstupu...    Ale pak je to cca to samé co tam je, jen místo tranzistoru je dioda...  Takže by stačilo dát se správným (horním) tranzistorem cca kamkoli sériový odpůrek (třeba těch 47R), atd...

Re: Emphaser EA2200

Nějak nechápu, co jsi tím myslel, můžeš to nějak upřesnit?

(upravil zuki 25. 7. 2016 11:33)

Re: Emphaser EA2200

Nevím, co je nejasné?  Odpovídající R do série s B nebo E NPN tranzistoru, atd..   Celé by se to "zklidnilo" i jen sériovým R mezi IO (TL494) a budiče. Trochu by se srovnaly podmínky pro NPN budič (kde se teď pravděpodobně přetěžuje báze) a PNP budič...

Na sch buzení z odkazu to převedeš když dáš místo NPN diodu z B do E. Jen si spočítej, zda to nebude příliš pomalé. Proud přes diodu bude min 200mA (výst. proud IO).

? je frekvence IO (měniče)?

Re: Emphaser EA2200

Tak já zkusím tu variantu, že dám do emitorů NPN budičů odpor (22R?) a na výstup TL494 dám odpory (47R?). Frekvence spínání je 39kHz.

Re: Emphaser EA2200

Vhodnější bude do emitorů 10R (12R). 

NPN budí dva FETy přes dva odpory 27R. Ffunkčně jsou R k sobě paralelně, takže zátěž budičů je cca 14R (+Cgs). Na R v emitoru NPN vzniká napěťový úbytek, který namáhá přechod BE u PNP budiče a nemělo by na něm být víc jak 5V (7Vp).