Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Autozesilovač a obecně zesilovač v Dčku

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 39]

Téma: Autozesilovač a obecně zesilovač v Dčku

Zdravim, předně doufám že mě nebudete kamenovat za špatný umístění tématu, myslim si, že s tim co se řeší v autohifi tohle moc nesouvisí.
Mam drobnej problém, udělal sem si v autě tri amp systém, je tam aktivní výhybka viz. video https://www.youtube.com/watch?v=Zic6muE … e=youtu.be
dva středobasy a dva vejškáče ve dveřích má na starosti 4 kanálovej Dčkovej zesilovač pioneer GM-D8604 je v něm údajně TAS5630, má 4x 100W / 4Ohm a frekvenční rozsah údajně 10 Hz ... 50KHz, je malinkej, levnej, výkonej prostě supr... Pak je tam ještě ňákej basák a zesilovač pro basák, ale to teď neni podstatný.
Vyskytnul se ale drobnej problém, jednoho dne sme s kamarádem zajeli za město a z auta hráli co to dalo, rozjímali sme nad kvalitou, když tu najednou si všimnul, že chyběj frekvence asi tak od 8KHz vejš, tak sem přehodil mezi sebou ty kanály co obstarávaly vejšky a středobasy a už to zas bylo v pohodě, ale po cestě domu ty druhý dva kanály ochluchly taky, zvětšil se i odběr zesilovače na prázdno, nevim jestli odešly kondíky ve výstupnim LC filtru nebo co se mohlo stát, každopádně ten zesák mam víc jak 2 roky, dostával v minulosti dost slušnej kotel, kolikrát do limitace a zrovna ten den náhodou najednou ohluchly od 8KHz vejš oba kanály a vždycky zrovna ty, který byly připojený na vejšky, jak je to možný, napadá někoho co se mohlo stát ? Kamarád na to měl jasnou teorii, že sem debil že používám Dčkovej zesilovač na vejšky a že obecně Dčkový zesilovače sou na hovno... Já kdybych to co tam plánuju mít měl udělat z klasickejch AB zesilovačů, tak to bude stát asi tak 4x víc peněz a navíc rozměry a hmotnost budou obojí tak 2 násobný, protože já potřebuju 4x 300W, takže by tam byly buď dva tyhle pioneery zamůstkovaný (v můstku dá do 4 Ohmů 2x 300W) stálo by to navíc jen 4000 protože jeden zesák už mam (akorád ho musim opravit) a navíc sou malý, takže ho někam snadno narvu a nebo když bych chtěl Abčka tak kicx https://a-a.d-cd.net/4caf504s-960.jpg taky dva zamůstkovaný ale to by stálo asi tak 14 000 a měl bych problém kam je dát, takže si myslim že stojí za to hodně dobře zvážit jestli ty Dčka náhodou nejsou zas tak uplně k hovnu nebudou kurvit zvuk a budou zvládat maximální dlouhodobý výkonový nasazení...
Co si o tom myslíte vy ?

Re: Autozesilovač a obecně zesilovač v Dčku

Když se s tim bude slušně zacházet, tak nevím, proč by Dčko měl bejt nějakej problém oproti ABčku nebo čemukoliv jinému. Osobně s autozesilovači moc zkušeností nemám, ale principy budou víceméně stejné jako jinde. Jako hlavní problém vidím právě to, jak se s tím zachází... obzvlášť pokud je to něco obyč. Druhá věc, to že píšou že je zesilovač stabilní do 4ohm v můstku nemusí nutně znamenat, že když pojede do 4ohmů v můstku do limitace, že to přežije. Zkušenost z PA... levný D většinou raději nebrat.

(upravil DaVidsob's 24. 6. 2016 16:13)

Re: Autozesilovač a obecně zesilovač v Dčku

on umí dávat i 4x do 1 Ohmu a v můstku píšou že 2x i do 2Ohmů takže hádám, že v můstku do 4 Ohmů musí fungovat spolehlivě, ještě dodám, že ty vejškáče byly zapojený na 2 Ohmy (do 2 Ohmů dá 4x 150W)

Re: Autozesilovač a obecně zesilovač v Dčku

No, to že to je napsané na papíře neznamená, že to ten zesilovač při reálnym signálu opravdu snese. Testy v laboratorních podmínkách jsou jedna věc, reálný provoz věc druhá, obzvlášť u lacinějších zesilovačů. Pokud byly vejškáče zapojeny sumárně na dva ohmy, pak zátěž pro zesilovač byla dva ohmy... tudíž z mého pohledu riskatní věc, při které bych byl dost opatrný i přes udávané parametry.

(upravil Nitram 24. 6. 2016 23:55)

Re: Autozesilovač a obecně zesilovač v Dčku

..oni pisou, ..on umi

hmm.. smile

E: sakra, jsem druhej big_smile

Re: Autozesilovač a obecně zesilovač v Dčku

teď mi kamarád pučil starýho 4 kanálovýho pioneera ve třídě AB, tak sem ho tam provizorně zapojil a kromě toho že topí jak zmrd, a hraje při nízkejch hlasitostech příjemnějš, tak má ještě jednu vlastnost, to Dčko co sem tam měl buď hrálo a nebo limitovalo, tohle ABčko hraje, pak zkresluje, pak víc zkresluje a až pak limituje a to mi dost vadí...

Re: Autozesilovač a obecně zesilovač v Dčku

Celej problém Dčkových zesilovačů je feedback a deterministický modulovaný jitter. Dobře udělaný Dčko přehraje 99,8% ABček v HiFi jako nic. Nemyslím zrovna hypex, to není extra dobře hrající Dčko. Jsou mnohem lepší zvukově.
Taky je samozřejmě třeba hledět na materiál výstupní tlumivky, kondenzátory, atd...

Na druhou stranu s integrovanýma Dčkama bych neztrácel čas. Možná ty Zetexový.
Doporučuju si projít patent mého kolegy: http://www.ipo.gov.uk/p-find-publicatio … umber=6144

(upravil DaVidsob's 25. 6. 2016 15:51)

Re: Autozesilovač a obecně zesilovač v Dčku

http://www.stuevencarhifi.de/images/GM- … 604-04.jpg   takhle ten zesák vypadá uvnitř, výstupní tlumivky nevim, nevidim barvu jádra, ale měl by to bejt ferit a ty kondíky X1 polypropileny, myslim že právě v nich bude problém... k basáku mam zesilovač taky pioneer Dčkovej, ale ten je víceméně diskrétní a žádný problémy s nim zatim nebyly

Re: Autozesilovač a obecně zesilovač v Dčku

tak ten kamarád co mi tvrdil že je tam ten TAS zdá se kecal, je tam tenhle integráč: http://www.infineon.com/dgdl/irs2093mpb … 75fb892793
a 8 těchhle tranzistorů: http://www.tme.eu/gb/details/irf6775mtr … ineon-irf/

Re: Autozesilovač a obecně zesilovač v Dčku

to Dohnalik: Jedním okem jsem mrkl na ten patent - zajímavý, úplně jsem to nepobral, ale je fakt, že jsem se dycky díval na ty déčkový zesilovače, jak je možný, že jedou bez zpětné vazby - prostě spoléhají na linearitu převodu napětí na šířku pulsu, což jistě není správně, obzvlášt při tak "divné" zátěži jako jsou repráky.  Možná změřit zkreslení při zátěži aspoň podobné reprobedně by mohl být šok. Ale tohle vypadá jako dobrá cesta, už jenom aby to někdo integroval do nějakýho švába a je hotovo. Možná to číňan už vyrábí a nikde se s tím nechlubí...

Re: Autozesilovač a obecně zesilovač v Dčku

mě přece k ničemu neni ňákej patent někoho... já nic vyrábět nebudu

(upravil Nitram 26. 6. 2016 21:05)

Re: Autozesilovač a obecně zesilovač v Dčku

patent zajimavej je nicmene si nemyslim ze je vylozene spatne spolehat na linearitu prevodu, ta je kupodivu v jiste rozumne oblasti pomerne dobra - odtud logicky prameni ze kazdej takovej integrac je potreba pouzit (co do navrhu obcvodu) tak aby bylo zkresleni co nejmensi, procez jsou datashety a namereny hodnoty

zaroven s tim je ale je potreba dodat (zde pro DaVidSobs) ze vykonovy hodnoty v katalogacich jsou samozrejme tezce nastreleny na skutecne nejvyssi moznou laboratorne dosazitelnou hodnotu (tak jako je to moralne diskutabilni, ale kdyz neco chci prodat holt netroskarim a pochlubim se co to vydrzelo, a ze to nebylo ani pul minutyuz nerikam.. no jak pisu - moralne diskutabilni, dela se to ale vsude a ve vsech oborech) tedy kdyz TI pise ze neco umi 300W tak je to proste tvrzeni na urovni "clovek umi stovku za 9,5s (..ano Bolt ve vrcholne forme ji umi, a vy ?) tedy vykonove hodnoty pro bezny a trvaly provoz je potreba trosku mirnit a pocitat s beznou fyzikou, pouzdra, zatizitelnost vyvodu a jejich roztec, teplosmenne plochy,...

co se tyka te FB tech problemu nelinearity je tam samozrejme vic, cim vyssi napeti pri malem vykonu = uzsi pulz tim vetsi roly budou hrat casy sepnuti a uzavreni kanalu tranzistoru, naopak pri nizsim napeti a pozadovanem vyssim vykonu zas hraje roly tvrdost zdroje - (pro DaVidSobs D-class standartne nelimituje, D-class pri vykonovem pretizeni tak nejak charakteristicky chrci postupne od nizkych frekvenci, prave vlivem toho ze pretizeny zdroj neudrzi ten PWM pulz obdelnikovy.. limitace nastane jen tehdy kdy chytry IO nedovoli jit zesilovaci nad tuto hranici a orizne si vstupni signal) .. strucne v urcitym rozmezi vykonu a napajeciho napeti ta linearita bude, viz THD+N grafy v TI datashetech.. tam je to prestreleni max PW jasne videt ..jak to zkresleni leti vzhuru wink
pak taky problem na kterej upozornuju porad, a to jest nelinearni vlastnosti (zejmena impedance) zateze, a to predevsim na vyssich freq vs vystupni filtrace, a celkove vystupni filtrace jako takova (aby ve vysledku nebyla vetsi pritezi nez pomoci)
a v neposledni rade samozrejme ciste obecnej problem se spinanim velikjch proudu a napeti (ty stovky a tisice W zde budou vzdy obrovsky problem)

jinak z pohledu uzivatele (ad "ja nic vyrabet nebudu") - jasny chapem, v takovym pripade je ale uplnej nesmysl koukat jestli je tam TAS nebo ten IRS ci co s diskretnimi tranzistory, dokonce asi nema smysl koukat jestli je to AB nebo D
zde ma proste smysl zesilovac jakozto zarizeni(krabici) zapojit, vyzkouset, poslechnout, a zhodnotit jestli prodejcem udavane parametry (krabice, ne vnitrku) odpovidaji..  apak holt rict beru nebo neberu.. i kdyby se prodejce dusoval ze je tam nejnovejsi integrovany D-ecko a ze to umi 500W z 500W prikonu (s nadsazkou), tak kdyz na vlastni usi slysim ze to hraje na kosoctverec, neresim co je uvnitr, a reknu mu rovnou at si to strci do prdele smile

Re: Autozesilovač a obecně zesilovač v Dčku

no já se v tom šťourám ptoto, že mi nejde do hlavy jak moh celej zesilovač ohluchnout od 8KHz vejš, u ABčka vim, že se tohle v životě stát nemůže (nenapadá mě jak by mohlo) a snažim se tim pádem dopátrat, jestli další zesilovač mam koupit tenhle samej nebo ňáký ABčko, protože nechci aby se to stalo znova

Re: Autozesilovač a obecně zesilovač v Dčku

jj, to chapu, ja reagoval na to s tim patentem.. co se tyka tohoto neres a odnes to bud do servisu nebo sezen nekoho kdo je pobliz at ti na to mrkne..

v rychlosti - pokud to pod 8khz normalne hraje zesilovaci jako takovymu nejspis nic nebude, tedy (jak spravne tuisis) muze byt problem ve vstupni nebo vystupni casti, a pokud to 2 roky predtim hralo takovej kram to zas taky nebude..
vysky mivaji vyssi impedanci (ted jsem teda jako kytarista dost mimo obor, ale piezovysky urcite) a to mozna muze byt problem, v klasickych bednach se to resi pasivni vyhybkou ktera to podeli mezi menice - takze bedna pak vypada z pohledu zesilovace jako jedna zatez, ale pokud pripojis jen vysku, a filtrace bude navrzena pro dejme tomu 4(8)R nemusi to byt uplne ono.. kondik ve filtru se da prorazit treba prepetim, a myslim ze to by vyskovy menic umet nemel ale to necham na posouzeni chytrejsich.. BTW zkousel jsi jednotlive komponenty zvlast - tj. nemuze bych chyba uz napr. v te aktivni vyhybce ci naopak az reproduktoru, a pod ?

(upravil DaVidsob's 26. 6. 2016 22:17)

Re: Autozesilovač a obecně zesilovač v Dčku

mam od kamaráda pučenej starej AB pioneer a s nim to hraje naprosto suprově, takže vada je v tom Dčkovym zesilovači, až budu mít čas tak ho proměřim generátorem a osciloskopem, abych zjistil kam až de plný pásmo a odkud už to de oříznutý, jediný co mě napadlo, tak kondíky ve výstupnim LC filtru, ale ještě sem neměl čas se tomu věnovat
Edit:
ten vejškáč má na 10KHz 5Ohmů a na 20KHz asi 6 Ohmů, takže si myslim, že by zas takovej problém bejt neměl

jinak co se týče tý zpětný vazby, když se podíváte do dokumentace k tomu IRS2093 co sem posílal, tak na první stránce tipical connection je ve schematu vidět jakási zpětná vazba z výstupu před LC filtrem až na vstup...

Re: Autozesilovač a obecně zesilovač v Dčku

OK, tak to pak jo (jak pisu vejskace nejsou muj obor)
o moznych pricinach zavady se mi ted nechce moc spekulovat, nic konkretniho me fakt nenapada, a ten prorazenej kond ve filtru nevim, nevim, no (aby to rezalo niz musel by mit naopak vyssi kapacitu, ne ? a kdyby byl sluslej tak by to naopak nehralo vubec.. ) asi pohledej schema nebo to sver servisu

Re: Autozesilovač a obecně zesilovač v Dčku

to bych si radši prohnal kulku hlavou než to svěřit servisu, mě stačilo když sem ho včera rozebíral, co sem v něm viděl jak to tam pokurvil servisní technik když ten zesák byl na záruční opravě

Re: Autozesilovač a obecně zesilovač v Dčku

dívám se na katalogový zapojení - je tam zpětná vazba, a je tam taky RC článek do vstupů comp, jetli je ten tvůj zes dle kat. zapojení, tak bych tohle prověřil. To přestaly v podstatě zároveň hrát všechny kanály ty výšky? Jestli jo, hledal bych asi někde, kde je to společný pro oba kanály - třeba nějakej vstupní předzes s dolní propustí, co se odladila z 20kHz na 8kHz. Když už to budeš osciloskopovat, tak zkus signál přímo na vstupech toho IRS.

(upravil DaVidsob's 27. 6. 2016 15:58)

Re: Autozesilovač a obecně zesilovač v Dčku

napřed ohluch jen kanál A, tak sem je prohodil a za asi za hodinu ohluch i kanál B
jo a taky se trošku zved odběr toho zesilovače na prázdno

Re: Autozesilovač a obecně zesilovač v Dčku

tak sem ten zesilovač trošku pohulil a otestoval viz. video:
https://www.youtube.com/watch?v=XneW1uQ … e=youtu.be
všechny 4 kanály zvlášť, běžel do zátěže zhruba 2.3 Ohm, napájení dost měký, ale nešlo pod 12.5V
to co sem vyzjistil (všechno to měření berte orientačně) neni uplně dobrý na NF zesilovač, kterej má napsanej rozsah do 50KHz, ale čekal sem to horší
zkoušel sem to kousek pod limitací, všechny 4 kanály se chovaj víceméně stejně, když má signál na výstupu při 1KHz amplitudu 16V tak při 20KHz má 13V a při 50KHz 6.5V viditelně to začne klesat tak od 16KHz
taky do výstupu na všech 4 kanálech prolejzá krásnej sinus 400 KHz s amplitudou asi tak 0.3V, nevim kde se bere, pracovní frekvence toho řídícího integráče je kolem 1MHz a že by měnič běžel na 400KHz, to se mi nechce věřit, zvlášť když ho občas chvilku po studenym startu slyšim jak píská
co se týče výkonu tak sem naměřil 133 W (do 2.3 Ohmu) efektivní při odběru asi 14A (180W) takže ten zesák jako celek má zdá se účinost takovejch 75%
zajmavý ale bylo, že když sem se dostal do limitace a dál sem zesiloval budící signál tak furt stoupal odběr až na 20A, dál sem to nepouštěl (asi je to vlastnost Dčkovýho zesáku...)
potřeboval bych takhle otestovat jinej kterej je zaručeně funkční abych zjistil jestli pojede do 50KHz, což by měl, píšou to, já tomu věřim, pioneer podle mě neni žádná sračka, nicméně babo raď proč začne klesat už při 16KHz
ještě jedna věc, když sem ho prvně zap a prvně si s tim hrál, tak zaprví obdelník měl zakulacený hrany a zadruhý mam pocit že klesal už od 10KHz, zkusim to znova až vychladne

Příspěvky [1 až 20 z 39]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Autozesilovač a obecně zesilovač v Dčku

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£