Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 3 z 15)

Audioweb.cz » Zdroje signálu » Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 ... 15 »»»

RSS

Příspěvky [41 až 60 z 287]

(upravil Otas 27. 5. 2016 19:25)

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

Já jsem nedávno řešil chrastící poťák s odbočkami pro fyziologickou regulaci (z gramce Tesla) tím, že jsem ho po demontáži nejprve vymáchal (a projezdil) ve směsi alkohol - voda.
Pak jsem ho na den namočil do čistého špiritusu (chce to, aby byla hřídelka včetně vodící trubky nad hladinou), opakovaně projezdil a na závěr znovu vypláchnul v čistém lihu.
Kupodivu jsem zvítězil smile.

Dnes jsem se podíval u sestry na její nepoužívaný (naběhal tak 20 hodin, víc ne) magnetofon. Bohužel; je to B 90.

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

Pánové, já jsem lapen. Kotoučák, to je to co mne zajímá, aktuálně, a vím že to vyprchá, ale chci si to užít. Díky za názory, teď se k tomu nedostanu ještě tak tři týdny, a pak to vypukne.

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

kotoučák je kultovní aparát, poohlídni se po značce Akai s nezničitelnýmy skloferrit hlavami GX, model 620  (kdysi Tuzex) apod.

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

(upravil jik 27. 5. 2016 20:33)

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

Otas:

Pravděpodobně ten Tvůj způsob regenerace potenciometru nebude špatný. Protože tam jde hlavně o to, vyčistit ho a obnovit kontakt běžce s odporovou dráhou a sběrné (nebo jak to mám nazvat plošky běžce s dráhou sběracího kroužku) v kterékoliv situaci - úhel natočení, tolerance přítlaku atd.  A zároveň odporovou dráhu nepoškodit. Tam může být líh dobrý pomocník. Já jsem zkoušel čistit potenciometry dokonce i na sucho - opatrně, taky to potom fungovalo a dodnes funguje. Oprava potenciometru obecně - pokud je před opravou ztracen kontakt běžce, je to celkem v pohodě, ale pokud je poškozená odporová dráha, nepomůže bohužel nic.

Ještě jednou bych všem zopakoval: Výborná  a ověřená věc na přepínače je spray Kontakt 60. Ale zrovna tak je to zabíják potenciometrů. Takže umět ho používat.

B90 na přehrávání nahraných monofonních pásků - nevidím v tom problém. Zvláště, pokud je "zánovní" co se týče hodin používání. Mechanické díly a zvláště gumové, filcové atd. - si do parády vzít - to ano, že... Mám doma už pouze jediný kotoučák, co mi zůstal a to jeho stereofonní verze B93. Samozřejmě mechanika není tak propracovaná jako v řadě B700, B73, B730, už i v B70. Ale nevidím žádný větší problém ani u B90/93. Alespoň u mě.

Pokud bycom ten problém chtěli rozebírat dál, tak se mi zdá, jakoby B93 nahrával se slabšímy basy než B73. Nevím - beru to pouze uchometricky. Asi to bude vlastnost (oba kanály nebo stopy 1-3 a 2-4 shodně)

Hoši, jestli tohle téma budete živit dál (už tak jste mě dost navnadili), tak ten můj kousek B93 sundám ze skříně a vezmu si ho do parády. To, že zničeho nic přestal hrát, to bývají většinou ty nejsnadnější opravy. A až ho opravím, projedu všechny pásky se zapomenutýma písničkama. Třeba pak pomůže i Shazam. Samotného mě teď zajímá, co tam  všechno bylo / je.

Edit:
maxell: Píšeš to určitě správně. Proti tomu se nedá nic namítat. Ale pokud jde o nostalgii, u mě je to Tesla B700 smile.

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

samozřejmě, těch věhlasných značek bylo víc, Grundig, Teac, ReVox...pro občasné přehrání archívních pásků vystačí B93 B700, B730 ale lépe B73 a B113, B116 co umí navíc 19.05 cm/s

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

(upravil stiglitz 27. 5. 2016 23:01)

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

Pánové, ještě nějaké měl, http://aukro.cz/civky-s-paskem-a-krabic … 37814.html
Za ty peníze je to super!
jik: já mám B 93, dám ho dohromady, protože on je krásnej! Kotouče po úhlopříčce, jde to nejspíš na zeď. Nad sesavu.
Vlastně je to jistý, je to tam stejně prázdný, takový smutný. To budou návštěvy koukat..!
Když se osmnáctky kotouče stříknou třeba černou, nebo bílou, už to vidím.
Vy, kdo napíšete, že to je sračka, vysvětlete mý manželce, že chci dvacet táců na něco lepšího. Už takhle čekám, kdy to přeteče...
Jo, B101, konstruktéři, když chci, a použiji kotouče 18cm, není vidět horní část počítadla, co s tím?
Asi ho nepřestěhuju, o kousek..?
Dekl, když se tam kotouče nevejdou, nevadí, poradím si, ale počítadlo bude potíž.

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

Tak zrovna ty diagonálně rozhozený unášeče mi připadají jako samoúčelný úlet designéra s nulovým přínosem pro funkci, ale to je otázka osobního vkusu. Nejspíš to nemělo jiný cíl než zaujmout na stagnujícím trhu nebo papírově uspokojit soudruha referenta na ministerstvu, že lehký průmysl uvedl na trh procento inovací požadované x-tým sjezdem strany. Jsou známé z té doby optické inovace, hlavně TV kde se všelijak přesouvaly knoflíky a mřížky repro a koncepce byla deset let stejná.
Výroba shora řízená soudruhem z centra (co mi to kurva dneska připomíná??) neuměla zařídit skutečnou inovaci, Tesla Přelouč se prala s možnostmi subdodavatelů, takže cívkáče u nás dožily aniž by se dotáhly na světový trh (takže nebyly třímotorové stroje, velké cívky, půlstopé stereo, přímý pohon, pořád ty samé indikátory). Relativně slušný byl Sonet a první kazeťák A3, elektricky i řemeslně, ne že by vývojáři nevěděli co by to chtělo, ale řízená ekonomika jim vázala těžkou kouli na nohu.

(upravil stiglitz 28. 5. 2016 12:55)

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

To je fakt. Koncepce leta stejná. A drahý jako prase. Každý si to dovolit nemohl. Bylo li to vůbec k sehnání.

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

sakra, dost drahá legrace
http://www.hifibazar.sk/hifibazar-sk/es … PE-36-Blue

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

Já osobně jsem taky zatížen na kotoučáky...ale sám už doma držím jen AKAI GX-620, GX-255 a jednu Teslu B73, ze které jsem vyházel všechnu elektriku a udělal si svou podle vlastního návrhu. Hezky se na ty magiče kouká, ale už je skoro nepoužívam. Jednou za měsíc projedu nějaký pásek.
Zato tu však mám pořád nějaký, co někdo potřebuje oservisovat, nakalibrovat. Aktuálně koukám na dva kousky Teac X-2000M. smile

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

Páni, krásný. To je to, na co nemám prachy, respektive mám prachy, ale mám důležitější věci. Ministryně financí by to nezkousla.
Pravidelně procházím interpelacemi na téma: "...na co ti to bude, k čemu to je dobrý..."
Jednorožče - je možnost udělat (vím že to je sračka), pro B101 něco po elektrické stránce - kondenzátory, píše se o problematickém chlazení integrovaného obvodu, vyměnit problematický tranzistor, y, vlastně cokoli...
Hele. to co se mi dostalo do ruky je B101, ale jako kdyby to vyjma plexi, vyšlo z továrny. Nejetý, jako nový.

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

Problematické chlazení kterého integrovaného obvodu? MBA810? Tak o ty bych si skutečně starosti nedělal. A o žádném dalším integráči tam nevím.
Výměna kond tomu samozřejmě jen prospěje - jednoznačně bych vyházel všechnu zeleninu a hovňáky, což je tak nějak součást celkového servisu. Nějaký tuning tam nemá smysl dělat, páč cokoliv, co by ten magnetofon citelně zlepšilo by byl dosti komplikovaný zásah.

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

Díky, budu mít víc jasno, až to otevřu, teď se k tomu nedostanu.

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

TheLastUnicorn napsal:

jednoznačně bych vyházel všechnu zeleninu a hovňáky

Mně se to nezdá tak jednoznačné, navzdory strašné pověsti zeleniny (nebo podle velikosti oranžády) jsem se ve spotřebce moc nesetkal s defektními. Když uvážíme že ve spoustě rádií po 30 letech fungujou a že tam dneska zlepšovatel nejspíš nacpe nevyzpytatelnou čínu, která kde bude za 30 let s životností. Ani hovňáky z 80. let nebyly taková tragédie jako hovňáky 60. let v TV. Možná bych jen orientačně proměřil ss body a charakteristiku a měnil jen v podezřelých obvodech.
Co stárne nezadržitelně jsou gumové části a přepínače (černání stříbřených kontaktních ploch vlivem ovzduší).

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

A já Ti to zase řeknu takhle: Ve většině B73, co jsem měl na stole padalo zesílení některého kanálu ve snímacím zesilovači - na vině téměř vždy zelenina v emitoru tranzistoru. Minulý týden mi začal vypadávat stereodekodér v 816A - vadný hovňák M22 na desce dekodéru. Z každých tesláckých beden vyhodím min. jeden hovňák, nebo krabičák, co chytl svod.  Pokud si se s tímhle ještě nesetkal, tak máš asi štěstí, ale mě prošlo za posledních 10 let rukama min. 200 tesláckých kotoučáků a ty poslední roky už byly nějaký kondíky mimo na většině kusů.
Ono tam sice dneska nacpeš součástky, které asi nebudou mít životnost 30 let, ale je to furt lepší, než tam mít díly, co už po životnosti jsou a pro daný přístroj můžou představovat dokonce potenciální nebezpečí poškození celýho bloku.
Já osobně nevyhazuju hned komplet všechno - protože si to umím změřit. Ale pro laika je mnohem jednodušší vyházet to všechno a nahradit novými. A nikdo neříká, že tam musí cpát nějaký Hitano apod. Lze koupit i kvalitní díly.

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

Nehádám se, já hlavně spotřebku nikdy neopravoval masově nebo dokonce na výdělek, spíš tak různě sobě a známým.
Možná mají jednotlivé typy součástek pověst podle povedenosti výrobní série v tom kterém roce, nebo třeba i podle technologických postupů na pracovišti, protože třeba keramika hradecká 100/150n v rádiích z Bratislavy byla poruchová jak sviňa a naproti tomu jich byly haldy v různých číslicových deskách a tam nezlobily a dodnes je z takových desek těžím.
Zelenina mě fakt zlobila minimálně a schválně dodnes uchovávám menší množství různých kapacit, protože fakt nejeví poruchu. Dokonce ji použili k cermetovým trimrům (malé šedé a zelené 5/15, 10/10) do vojenské výroby v LO B.Bystrica a že lampasi dokázali být při přejímkách kurvy a vojsko na druhou stranu nemělo důvod šetřit, kdyby tam chtěli tantal v plechu za 30 Kčs tak ho tam mají, takže je mi to trochu záhadou.
Čemu v mgf moc nevěřím jsou velké filtrační elyty v červené bužírce, pořád drží až jim jednoho dne upadne uvnitř vývod.
Nevím jak u B101, ale zběžný laik nevím jestli by úspěšně přeosadil takovou plachtu jaká je v B73, aniž by nadělal další škody, na kabeláži nebo na desce, ta měď na cuprexu bůhvíjak nedrží.

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

Chemi-cony na 105°C by měly v obyčejné teplotě magneťáku pár desítek let vydržet.

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

Vyházím to lautr všechno. Když už to bude venku.

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

Crifodo: Tak výměna většiny věcí v B73 je kapitola sama o sobě a pro laika se může stát noční můrou. Je skutečně malá šance, že při masivní výměně kondů nedojde min. k utržení některýho drátu...ty svazky jsou šílený.
Nicméně, mám kamaráda neelektrikáře, co si ve svý B73 kondy vyměnil a bez újmy ,takže výjimka se najde. Pokud je někdo pozorný a pečlivý, tak by to měl dát.
Já se u mojí B73 vypořádal s kondíky po svým. big_smile
http://img10.rajce.idnes.cz/d1003/11/11156/11156943_cd7fa7a2c426f3bbced2d1b0acc14d3c/images/Obrzok009.jpg?ver=0
http://img10.rajce.idnes.cz/d1003/11/11156/11156943_cd7fa7a2c426f3bbced2d1b0acc14d3c/images/Obrzok001.jpg?ver=0
http://img10.rajce.idnes.cz/d1003/11/11156/11156943_cd7fa7a2c426f3bbced2d1b0acc14d3c/images/Obrzok026.jpg?ver=0

Re: Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

Tak myslím že taková přestavba v jednom exempláři je už čistá obsese smile z časově ekonomického hlediska to bude něco jako ten hrad nebo co to bylo vyřezaný do třešňový pecky, jak to vystavovali v Zwingeru.
Na B73 jsem měnil z elektriky jen KD601, vlastní blbostí odprásknutý, pak nedávno KF508 uhnilý, ten elyt ve zdroji no a párkrát žárovky pod budíkama... jinak spíš mechanika, podložky, plsti, řemínky. No a hlavy. Držím to v původní podobě.

Příspěvky [41 až 60 z 287]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 ... 15 »»»

Audioweb.cz » Zdroje signálu » Tesla B93 - kotoučák, upravuji - ještě B101, konečná: B115?

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£