1

Téma: Teorie stavby systému s pár kW

Ahoj

Nejprve bych se rád představil , jmenuji se Jakub je mi 21 let a mám za sebou elektrotechnickou střední
( nevyplňuji přihlášku do seznamky jde mi o to abyste věděli zhruba mojí úroveň teorie a s čím to vlastně mluvíte wink )

Dal jsem dohromady skupinu stejných nadšenců jako já a rozhodli jsme se postavit menší systém do pár kW. Bohužel jsme všichni stále studenti a rozpočet není kdovíjaký dali jsme dohromady 50 tisíc , zde mi už možná někdo napíše ať si za to koupím jízdu na kolotoči a du se klouzat. Já ale doufám že i s tím málem se dá něco vymyslet.
Systém by měl ozvučit náš místní menší klub a občas malinkatou akci na louce nic velkého.

Takže , kamarád je truhlář a má přístup k silné dřevotřísce tudíž jsme se rozhodli pro pasivní bedny a teď jde o to čím je osadit čím to živit atp.
Nějakou představu mám ale nejdřív bych rád pořešil teorii.
Signál z mixu je přiveden do reproduktorového procesoru nebo výhybky , kde je rozdělen na jednotlivá pásma a odkud je veden do zesilovačů a dál do beden.
Nejsem si jistý jestli nejdřív výhybka a pak zesilovač nebo naopak.
Taky si nejsem jistý jestli zvolit výhybky nebo ten procesor a jak u toho procesoru funguje rozdělení do zesilovačů , všiml jsem si že ty procesory mají zezadu 6x vývod XLR kabelu, je to tak že jsou to 3 pásma pro pravou a levou stranu ?
A jak bych potom řešil vyvedení do více zesilovačů když jich je jenom 6 to je nějaká rozdvojka nebo tak ?

Dál bych s vámi rád projednal samotné reproduktory a zesilovače.

Představa je taková že na spodky přijdou 4 reproduktory : Beyma 15MI100 8ohm : http://www.reproobchod.cz/beyma-15mi100-8ohm-p1303
Tyhle jsem zvolil protože mají citlivost 100 dB/1W,1m , kdybych koupil ten samý ve verzi 18" má citlivost pouze 98 dB a s 100 dB je už moc drahý.

Reproduktory bych krmil zesilovačem : 2xBEHRINGER NU3000 : http://www.music-city.cz/behringer-nu3000-37280.html
Ovšem tady asi bude problém že zesilovač má výkon 440w při 2x 8Ohmech a reproduktory 400w

Dál nevím jestli pro středy využít tu samou kombinaci nebo širokopásmové reproduktory a jestli použít ten samý výkon nebo menší

U výškových reproduktorů si taky vůbec nejsem jistý typem a zesilovačem.
Přemýšlel jsem nad něčím takovým : http://www.reproobchod.cz/monacor-ht-30-p1980
Ale bojím se že by se svým výkonem trošku ztratil.No a to bude asi všechno big_smile

Na závěr bych chtěl říct že různých fór na obdobné téma jsem načetl tuny , ale občas mi v tom udělali ještě větší neplechu a zmatek a na anglických fórech jsem si vylámal zuby na slangové angličtině.
Moc prosím mějte se mnou trpělivost a pokud vás čtení rozčiluje radši přestaňte ( to sem měl napsat asi na začátek)

Jinak předem moc děkuji za reakce a jakékoliv vyvedení z omylu a že jich bude spousta.

                                                                                                                                                   Všem hezký den Kojot

2

Re: Teorie stavby systému s pár kW

Tak především je potřeba si udělat jasno v aktivně/pasivně děleném systému. Budu se držet tvého "názvosloví"... Pasivní systém: tedy z mixu do zesilovače(zesilovačů), pak v bedně pasivní vyhýbka před jednotlivými měničy (reproduktory) Aktivní systém: Z mixu do crossoveru/procesoru/aktivní vyhýbky do zesilovačů (pro každé pásmo vlastní), pak bedny bez pasivních vyhýbek samozřejmě. Lze kombinovat... např. Sub/a zbytek dělit aktivně a satelity pak budit jedním zesilovačem a dělit mid/hi pasivně.

Ta beyma 15MI100 je do subu nevhodná.

Zesilovač OK, ale vzhledem k nevyřešenému osazení beden bych se jimi zatim netrápil.

Širokopásma do PAčka jsou vesměs špatnej nápad

Výškáč je uplně krok vedle... tam bych koukal po compression driverech + hornu.

Za 50litrů už se dá postavit lecos.... zaměřil bych se né ani tak na kvantitu ale na kvalitu (proč 4 hned mizerný suby, když můžu mít dva dobrý)

3

Re: Teorie stavby systému s pár kW

Plný souhlas s Ondrou.Klofatem.

Jen připojím několik vysvětlení:
Pokud chcete zahrát basy, potřebujete plochu membrány násobenou Xmax (zjednodušuji, ale pro basreflexovou nebo uzavřenou ozvučnici to v zásadě platí). Nějaké dB na nejhlubších basech mohou být zásadně nižší, než na ostatních pásmech, u každého repra je to jiné.

Nejúspornější je varianta pořádného PA je: signál - aktivní oddělení basů do subwooferu - dva zesilovače - satelit (obvykle 12" + 1,4"dělený pasivní výhybkou) a subwoofer 1*18".

Příklady pasivního dělení: http://www.prodance.cz/mereni.html    viz soustavy. Hubert Mašín - ten, co repra odměřil - to doopravdy umí (mám z jeho provenience 3 páry beden, vše bomba).

Levnějí lze jít do kombinace 15" basáku s velkým Xmax a s dobrým 1,4" driverem. Skvěle na ucho hraje kombinace 15NW76 s hodně drahým ND3030 (které mám, jenže hrají s mosfetovým zesem, ten Behringer nebude nic moc). Já vlastním i Kappalite 15LF (Xmax10 mm!) sladěnou s DE 620, tam je ale potřebné trochu doladit rozhazovanou charku na horně.
Ještě k tomu Behringeru: NU 3000 je slabý. Má možná 2*1500W na 2 ohmy, 800/4 ohmy a 400 W/8 ohmů. Digitální zpracování zvuku bude slyšet - darmo se neříká v souvislosti se znakem Behringeru: Pozor na uši! Zvukově jsem s jejich novým mixem VMX 3000 USB udělal katastrofickou zkušenost, nemohu to poslouchat, to i věci s prastarými OZ Tesla MAA501 hrály v roce 1975 lépe.
Minimálně tedy alespoň NU 6000, aby to hlasitě hrálo. Jak kvalitou, to nevím.

4

Re: Teorie stavby systému s pár kW

Já teda na ty iNUKE slyšel celkem chválu. Digitál, proti zesilovači s pořádným trafem a zdrojem může mít znatelný rozdíl... teď jde o to, jestli se někomu chce raději tahat 50+kg v zesilovačích nebo 20 za cenu rozdílu, kterej třeba neocení. Jarda Mikyska má ty NU-6000DSP do celého PAčka a oproti PKNC XE6000, které taky používá, to na první ucho není dramatický rozdíl (samozřejmě, jiná akce, jiné prostředí atd. ale něco se tam najít dá, resp. nemůžu říct že by mi zvuk přes ty behringery přišel neposlouchatelný). Jasně, je to oboje digitál (iNUKE navíc levnej digitál) někomu to může silně vadit, chápu to, ale já bych to asi uplně v klidu zkousl.

Jinak souhlasim, nejlevnější varianta (nejlepší varianta za ty peníze) 18" sub- aktivně/ 15"+driver top - pasivně. Dál je potřeba počítat kabely případně stojany a rack, možná asi mix.... ono se 50k zdá hodně peněz, ale když se to vše posčítá... Nejvíc to asi bolí, když to člověk pořizuje najednou. Já řeším mini PAčko už několik let postupně a příde mi, že mě skoro nic nestálo, ale když si představim, že bych to všechno kupoval naráz, tak se to pěkně sejde.

5 ...editoval PB (6. 5. 2016 13:49)

Re: Teorie stavby systému s pár kW

Otas napsal:

Jen připojím několik vysvětlení:
Pokud chcete zahrát basy, potřebujete plochu membrány násobenou Xmax (zjednodušuji, ale pro basreflexovou nebo uzavřenou ozvučnici to v zásadě platí)


potřebujete (plocha membrány)**2 násobenou Xmax (zjednodušuji, ale při poloviční ploše membrány je potřeba 4 násobnou Xmax pro stejný výkon na basech)

6

Re: Teorie stavby systému s pár kW

Super , mockrát děkuji za reakce a vyjasnění několika mých otázek , nastali ovšem další

S tím Xmax , pochopil sem správně že tedy u 18" reproduktoru by měl být dvojnásobný Xmax tedy 36mm to je přece hrozně velká výchylka (tedy sem to asi pochopil špatně )??

Dál jsem se chtěl zeptat na ten zesilovač , proč 450 w zesilovač je slabý na 400 w reproduktor myslel že jmenovité výkony by měli být stejné ?

A pak jste ještě psali že je dobrá kombinace Subu a driveru to tedy vynechám střední pásmo , nebo sem opět vedle jak ta jedle  ??

Nejlepší by asi bylo někoho poprosit jestli by nebyl tak ochotný a nedal si za mně tu práci a neposlal odkaz na konkrétní repro popř. už nějakou kombinaci abych nějak mohl okoukat o co vlastně jde .

                                                                                                                                 Opět mnohokrát všem děkuji a přeji hezký den Kojot

7

Re: Teorie stavby systému s pár kW

S tím Xmax je to opačně... čím menší plocha membrány, tím větší je nutná výchylka pro "stejný" výsledek na basech (samozřejmě to nebude uplně přímo úměrné, ale snad se chápem wink

V praxi může mít zesilovač pro basy (a pokud chceš dobrý výsledek, tak se to tak dělá) třeba dvojnásobný výkon než je zatížitelnost reproduktoru (chce to mít ale správně nastavené limitery atd.). Pro začátek bych to bral jako pravidlo, že není dobré mít o moc výkonější zes. než jmenovitý výkon v dané ohmáži. Spíš to bylo myšleno obecně, že pro subwoofery je ten zesilovač relativně slabý.

K té kombinaci subu a driveru.... samozřejmě je střední pásmo nesmysl vynechávat. Bratelná varianta je slušný středobas, který dokáže zahrát odspodu + výškový driver a vynechat sub. Výsledek samozřejmě nebude naspodu nikdy takový jako se subwooferem, ale někdy se to nechá použít takto.

Doporučuju pro přehled si prolézt profi projekty tady nebo třeba na repromania.net wink

8

Re: Teorie stavby systému s pár kW

Jen tak pro uplnost, na prodance je i par odladenych sestav 18"+driver, ovsem idealni to asi nebude.

9

Re: Teorie stavby systému s pár kW

Reaguji na prispevek Ondry Klofata. Nevim na jake akci s J. Mikyskou si byl nebo jake akce porovnavas, ale pouziti zesilovacu inuke misto PKN ZADNE zhorseni zvuku neprineslo. Naopak.

10

Re: Teorie stavby systému s pár kW

Tim nehanim PKN, ale chvalim inuky (aby bylo jasno).

11

Re: Teorie stavby systému s pár kW

Jasně, stejně tak nechci hanět iNuky (sám o nich dneska dost vážně uvažuju). Napsal jsem to zbytečně unáhleně smile A jak jsem psal, obojí byla jiná akce, a můj dojem byl spíš z rychlíku navíc s časovým odstupem. To co mi přišlo z těch několika málo aparátů, které jsem přes iNuke slyšel, tak basy trošku plošší/sterilní... ale samozřejmě faktorů, které to způsobí je hromada. Taky ta proklatá psychoakustika, kdy hlava a oči přesvědčí uši, že zesilovače za trojnásobnou cenu prostě  musí hrát líp.

Nicméně i tak vzhledem k ceně, hmotnosti atd. je to vcelku přijatelné (jediné z čeho mám strach jsou některé ohlasy na neslavnou spolehlivost, což mi teda zrovna Jarda v jeho případě vyvrátil).