(upravil KocuR 1. 5. 2016 15:30)

Téma: 1518 (B&C 15NBX100 & DE500)

  • Typ: 2-pásmové stĺpové reprosústavy

  • Dátum realizácie: Október 2015 - apríl 2016

  • Orientačná cena: 2000€

  • Technické údaje: Bassreflexová ozvučnica, (šxvxh) 52x120x38cm, Objem 130l, Impedancia 8Ω, Bassreflex (axbxl) 6x46,6x45cm (32Hz), MDF 22mm, Hmotnosť 70kg

http://i.imgur.com/Gg79het.jpg

Úvod
Reproduktory sú robené na objednávku, podľa návrhu MaBata opísaného na stránkach hifi.slovanet.sk. Budú umiestnené v relatívne veľkej miestnosti, priamo vraj budú ozvučovať 36m^2, nepriamo čosi cez 70.

Meniče
Na výškach neodýmový 1" B&C DE500 s titánovou membránou, na basoch neodýmový 15NBX100 rovnakého výrobcu.

Ozvučnica
Návrh ozvučnice som do značnej miery okopíroval, inak som riešil len bassreflex, ktorý je štrbinový s vyústením nadol. Objem je cca. 130l, ladenie BR zhruba 32Hz. Lepené natupo lisovaním, bez skrutkovania, lepidlo som použil Bison z hornbachu (dosť podobné Duvilaxu). Všetky spoje pretmelené, povrchová úprava je riešená štrukturovaným lakom Warnex, nanášal som ho valčekom. Problém tu bol hlavne nájsť vhodný typ valčeka, keďže skoro všetky typy mi po sebe nechávali stopy a ostávala po nich nerovnomerná štruktúra či bublinky. Nakoniec sa ukázal ako najvhodnejší tento (vpravo), ktorým som farbu najprv naniesol a potom keď trošku preschla (čo pri warnexe trvá asi tak minútu) som po nej prešiel ešte raz, čo porozbíjalo všetky bublinky a zanechalo rovnomernú drsnú štruktúru. Farba extrémne rýchlo schne, po vyschnutí sa zdá byť veľmi odolná.
Vzadu je osobitná komora pre výhybky, zakrytá hliníkovým panelom z quickpanela, terminály sú to najlepšie čo monacor dal - BP-520G.
Pred basákmi je krycí rámček so sieťkou, za ktorou je plechová mriežka. Rámik drží na plastových cuplíkoch.
Reproduktory budú stáť na stojanoch, ktoré spravia jemný záklon.
Vnútro je tlmené rúnom, priamo za basákom je ihlanový molitan.

Výhybka
Návrh je od Mabata, kvôli dostupnosti som ale na basoch použil iný typ cievky s hrubším drôtom. Všetky komponenty sú Jantzen, objednávané z loudspeakerfreaks. Cievky (až na jednu) samonosné vzduchové, kondenzátory Cross Cap, u výškača jeden Superior Cap a v RLC u basáka zas skupinka bipolárov. Všetko na sklolaminátovej DPS.
Podľa simulácie výhybka robí plnú kompenzáciu bafflestepu a k tomu vyrovná pokles podladeného bassreflexu, vďaka čomu sa -3dB bod dostal na cca. 30Hz. Na výškach potom zas kompenzuje stratu zapríčinenú waveguidom. Delenie je veľmi zhruba 800Hz.

Zvuk
Tu som bol limitovaný mojou izbou, ktorá je na niečo takéto príliš malá, reproduktorom by viac svedčalo keby boli ďalej od seba, zároveň ale stále v dostatočnej vzdialenosti od stien a zároveň vo väčšej vzdialenosti od poslucháča. Takisto boli položené priamo na zemi, nie na stojanoch, čo samozrejme kompletne odstavilo bassreflex.
Ajtak boli ale basy dostatočne potentné, presne také aké by človek od PA basáka čakal. Presne tam kde majú byť a vtedy kedy tam majú byť. Vďaka kompenzácii ich je počuť aj keď sú reproduktory umiestnené v strede izby. Výšky sú potom samostatná kapitola, stereoobraz je vynikajúci, prekreslenie detailov až prekvapivé.

Meranie:
http://tksoundworks.com/products/pics/1518_frresp.png
hovnová farba je meranie v osi, čierna potom nejakých 20° mimo (čo MaBat odporúča na posluch). Meranie ale čisto orientačné, izba v ktorej som to meral môže robiť dosť odrazov.

Simulácia na basoch (vrátane výhybky, v priestore):
http://i.imgur.com/yy4hGDO.png

Obrázky:
Google photos
Facebook

Re: 1518 (B&C 15NBX100 & DE500)

Pěkně mastný špás big_smile, na stejnou koncepci mám repra v akci za 8k a včetně zbytku se počítám hravě vlezu do 15. Stejně ale váhám, zda tak velké boudy vůbec dělat, zda to stojí za to, zvuk hodnotíš poněkud stroze, jak je to srovnatelné s poctivým 3p?

PS: Rozměr bassreflexu nesedí.

(upravil KocuR 1. 5. 2016 15:54)

Re: 1518 (B&C 15NBX100 & DE500)

Rozmery BR editnuté, nejak som tam zabudol na dĺžku.

Hodnotenie zvuku je strohé lebo také niečo mi fakt nejde big_smile Keby som ale mal opísať svoje dojmy z porovnania tohto oproti trojpásmam na ktorých som robil asi tak pred rokom (na ktoré bol ale oveľa nižší rozpočet), tak toto vie hlavne vytvoriť lepší dojem priestoru, celé to je také akési vzdušnejšie (alebo ako to opísať). Keď sa mám priznať, vôbec som nečakal že to bude tak dobré na výškach, môže to hrať potichu, môže to hrať hlasnejšie, stále to vie podávať všetky drobné detaily s úplnou istotou.
Ďalší rozdiel je potom na basoch, čo plynie z veľkého PA basáka vo veľkom objeme, ktorému sa ešte k tomu stiahlo odhadom nejakých 8-9dB z citlivosti na úkor linearity (a kompenzácie bafflestepu).

Re: 1518 (B&C 15NBX100 & DE500)

Pecka, tohle bych chtěl někdy slyšet i vidět, kvalitní a odladěná PA mě svádí už léta místo Hi-Fi, škoda jen že nemám barák bez sousedů, už bych něco podobného určitě zkusil. Moc hezký, kvalitně odvedený, závidím.

Re: 1518 (B&C 15NBX100 & DE500)

Veľmi pekná práca. Idem sa práve vrhnúť na moje 1518. WG aj repro už mám.
KucuR: všimol som si, že na zadnej stene za driverom nemáš otvor. Nemal si problém s prístupom ku driveru pri jeho montáži?