1 ...editoval horemic (10. 3. 2018 19:25)

Téma: Očkování za socialismu a dnes

Netuší někdo z vás,co to do nás na základce pumpli za očkovací látku,či látky?Já mám "díry" v obou ramenou,protože na mě přišli znovu.Jsem ročník 79.Za jakékoliv bližší info budu rád.H.

2

Re: Očkování za socialismu a dnes

Očkování proti neštovicím?
Já mám jizvu na levém rameni a co si pamatuji tak jsem z toho měl horečku a místo vpichu hnisalo.

3

Re: Očkování za socialismu a dnes

No, hoši, já se vám svěřím s jednou tragickou, pro mě, příhodou. My jsme, jako přespolní dojížděli na základní školu v Novém městě pod Smrkem. Byli jsme balíci, ale: bylo tam zdravotní středisko, kde bylo každým dnem vyházeno hromada stříkaček, jehel, a všeho svinstva, v popelnici na ulici, kdokoli šel kolem, mohl si nabrat, co chtěl. My jsme vybírali stříkačky, a i jehly, které se tam volně válely, použité, ale nám, jako dětem to bylo fuk. Vzpomínám si, jak spolužák, a už nevím kdo mi pravděpodobně napíchnul infekční mononukleózu, kterou jsem prodělal, a pak byla dokonce epidemie žloutenky, ale tu jsem neměl, měl jsem kliku.
Dotyčný nasadil jehlu na stříkačku a během svačiny mi ji vrazil do zadnice. Já jsem zase jinému jinou jehlu vrazil o hodině do stehna, všichni jsme se jako děti smáli, že jsme druhého píchli. Těchto událostí byla spousta. Samotné stříkačky jsme plnili vodou a stříkali po sobě, jeden z nás měl dokonce se "zásobníkem", protože to, co byl u ostatních píst, byla u jeho prominentní stříkačky vyňaté z popelnice dutá komora, schopná pojmout téměř dvojnásobek vody.
Epidemie všelijakých infekcí byla dokonalá, prý někomu napíchli i úplavici.
Jako děti jsme z toho neměli rozum, došlo mi to po letech.
Doma se to uzavřelo s tím, že jde o nemoc špinavých rukou, měl jsem dietu, režim, třeba, když u ohně měli všichni buřta, já nic. Tenkrát si to nikdo s ničím takovým nespojoval, já mám jasno, ale až teď.
Dneska z toho mám husí kůži.
Jsem ročník 70.

4

Re: Očkování za socialismu a dnes

Zapisovalo se to očkovacího průkazu..taková malá knížečka velikosti kreditní karty. Někde ho ještě mám.

Web

5 ...editoval horemic (31. 3. 2016 22:03)

Re: Očkování za socialismu a dnes

Chlapi díky.Zkusím omrknout tu očkovací knížku,jestli ji někde najdu.Já mám ty vyžraný díry pořád nějak citlivý až bolavý.Nevíte jestli to může způsobovat potíže i po letech,nebo jsem tu očkovací povinnost prostě jen "nestrávil"?
stiglitz,jsi jako moje ségra,silnej ročník:-)

6 ...editoval Benazi (2. 4. 2016 12:15)

Re: Očkování za socialismu a dnes

Dnešní legální očkování je daleko horší...dost často jsou prokázaný fatální následky na novorozenci.
Očkování dnes působí víc problémů než nemoci, proti kterým je namířeno.

7

Re: Očkování za socialismu a dnes

Na vojně (ZVS) nám toho napíchali spousta, první den přijímače, průkaz-neprůkaz stejně ho nikdo neměl sebou...co to byly za protilátky - vakcíny to nevím ale faktem nesporným jest že jsem po celou dobu služby vlasti neonemocněl ani jednou.

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

8

Re: Očkování za socialismu a dnes

2stiglitz:jsem trochu starsi nez ty,ale nemoc spinavych rukou jsem taky ve stejny dobe  prodelal...reknu vam,ja jsem byl ale čuně...az takovy,ze mne ani na vojnu nevzali...

9 ...editoval zuki (1. 4. 2016 18:30)

Re: Očkování za socialismu a dnes

Mohu potvrdit, že na vojně nám bez dotazu a možného odporu dali očkování proti chřipce atd...  a i když jsme opakovaně spali v lese ve stanech nebo autech až v -25°C někdy až tři týdny v kuse, tak se skoro nikomu po celou dobu vojny nepodařilo onemocnět...  (Západní okruh, "bojový útvar" smile, absolvent VŠ - tj. jeden rok vojny, ostatní na 2 roky.) smile   

A už před víc jak 30 rokama mělo vojsko bezkontaktní očkovací tlakovou pistoli, kterou se kapičkou očkovací látky prostřelila kůže na rameni...Když jsem to pak říkal civilním doktorům, tak na mě valili oči co to bylo za vymoženost...

10 ...editoval maxell (1. 4. 2016 18:59)

Re: Očkování za socialismu a dnes

dneska jsem si jist že bolšán na vojácích testoval nové ochranné očkovací látky pro případ války, zadarmo, bez rizika a následků, drželi jsme svorně hubu...jo též jsem býval AVKVŠ tedy pouhý rok v mundůru, dvouletý kabaret na katedře VŠ se nepočítá, to byl folklór a študácké povyražení, no a očkování tlakovou pistolí probíhalo i v civilu na šachtě v Karviné kde jsem nastoupil do zaměstnání, ta doba jak uvádíš přibližně odpovídá

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

11

Re: Očkování za socialismu a dnes

Z vojny a injekcí si pamatuji, když jsme si měli jako vojenští chemici (1978) píchnout cvičná antidota (tedy prý obsahující placebo), sami sobě, tak to dokázala asi polovina na poddůstojnické škole (já byl mezi nimi smile, musím se pochlubit). Pak se raději zavedly injekce s pružinou a tlačítkem, s tím to šlo aplikovat i přes atombordel.
Dnes jsem naočkován - kvůli svému koníčku cestování - na leccos, od žloutenek A/B, břišní tyfus, vzteklinu, žlutá zimnice ... ani se mi to už nevešlo do mezinárodního očkovacího průkazu. Stejně je mi nejodpornější malárie, na kterou očkovat nelze a žerou se hnusné pilulky s množstvím vedlejších účinků.
Jinak jsem absolvoval na závěr vojny pobyt na plicní léčebně v Tatrách a to byste se divili, kolik nemocných s TBC cestovalo po velehorách na vycházkách. Od té doby říkám, že TBC nemohu dostat, že už musím být odolný z přímého kontaktu smile.

12

Re: Očkování za socialismu a dnes

Jasně, malárie to je věc.

http://s14.postimg.cc/f2a0rgfwt/image.jpg

13

Re: Očkování za socialismu a dnes

Kam se na mě hrabe malárie- piju Bavoráky s pravým Tonicem banana

Web

14 ...editoval maxell (2. 4. 2016 16:51)

Re: Očkování za socialismu a dnes

tenkrát se na lidi (a jejich zdraví) trochu hledělo, byli potřební pro režim a hospodářství, ve výrobě, fabrice, na poli či ve zbrani, natož dnes...tyhle starosti klidně pusťte z hlavy, lidi je na světě jako sraček (motto: poručík Hamáček) ať chcípnou (kpt.MUDr.Hořec)

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

15 ...editoval Crifodo (2. 4. 2016 18:36)

Re: Očkování za socialismu a dnes

kolečko na rameni, proti pravým neštovicím, předtím proběhla akce okolo 1960 proti obrně kterou se podařilo bezezbytku eradikovat na nulu (ta byla podávána lžičkou).
v 70´ se něco asi trochu posralo, protože vím o případu kdy mladší kolega očkovanec vinou nějaký něžádoucí reakce přišel částečně o sval v paži a bylo to na napůl invaliditu (ale taky na modrou knížku).
jak tu bylo řečeno, lidí je jak sraček a navíc sem eurosráči s Merkelou navalí takovou horu infikovanýho šmejdu, že to bude stejně úplně jedno.
to kolečko na rameni snad měly i některý kinohvězdy z "lepší" půlky světa, takže to nebyla jen nějaká akce socdem tábora, puristům v historických filmech to vadilo.

16

Re: Očkování za socialismu a dnes

Doporučuji nedělat si o zdravotnictví z dob reálného socialismu příliš velké iluze. Mnohé účinné léky, jako např. antimigrenika, které byly tehdy v kapitalistické cizině již běžně dostupné, u nás nebylo možné sehnat ani náhodou. Stejně tak jste si mohli např. u zubaře o lokální anestezi u výměny plomb, (což se v zahraniční již dávno běžně aplikovalo), nechat jen zdát. Byla špatná dostupnost různých neinvazivních vyšetřovacích metod (MR; sonografie..). Skutečně kvalitní zdravotní péče byla jen pro vyvolené (aparátčíci; známější herci; vrcholní sportovci; složky MV apod..). Nepodléhejte nekritické idealizaci těchto dob. Ano, souhlasím s tím, že dnes to nestojí ohledně zdraví populace také za mnoho, ale nemyslím, že za to může primárně resort zdravotnictví..

17

Re: Očkování za socialismu a dnes

Když jsme teda nakousli stomatologii, zkuste dneska, 26 let po sametový kalamitě, sehnat zubaře...beze šance ! ten můj odešel v únoru do penze (skvělej chlap) a vod tý doby chodím do rachoty s bolavou hubou enemže ! nikdo mě do zubní péče nepřijme. jsme plní, nové pacoše nebereme ! to je psychický teror, ten problém je celostátní a bude hůř. PS. pojištění zdrávko si platím, nemarodil cca 20 let, něco tu není zcela v pořádku...

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

18 ...editoval stiglitz (2. 4. 2016 22:19)

Re: Očkování za socialismu a dnes

Jo, to můžu potvrdit, zubaři nejsou. Jsem z Frýdlantského výběžku, tady je situace příšerná, nemám zubaře, a dost lidí, co znám, taky ne.
Zdravotní pojištění ovšem musím platit v plné palbě. Jako ti, kteří si mohou vybrat, třeba stomatologa, i jiného lékaře. Tady jsou všichni důchodoví, nebo takoví ke kterým se nedoporučuje chodit, ale alespoň něco. Jako kámoš, když se od doktora vrátil s prášky na menses, a jeho stará se mohla potrhat smíchy.
Zdravotní pojištění v plné výši, to stát požaduje, ale naproti tomu stát nezajistí, aby to fungovalo i opačně.
Jo, a takhle tady žijeme:
http://liberecky.denik.cz/zpravy_region … 60330.html
Tunel, lidi, kteří za to mohou, jezdí v super kárách, kupují baráky, chalupy...
Není tu dětská pohotovost, zrušila se vyhlášená porodnice, není interna, není to a tamto. Hlavně, že tam visel ceník, za kolik si mužeš nechat udělat nový kozy, nebo obřezat ptáka.

19

Re: Očkování za socialismu a dnes

jj, souhlas, ja jsem z Prahy a je to tu uplne stejny, stara (a vyborna) zubarka odesla do duchodu, ordinace skoncila(dum byl v lukrativnim miste) a jinde je to v podstate bez sance, nemluve o kvalite.. zdravotni platim z toho mala co obcas mezi treninky na cerno vydelam skoro 1400 mesicne !!! protoze jsem osoba nevydelecna - sportovec (za cikany na pracaku stat plati kolem 1000, myslim zdravotni pojisteni nemluvim o davkach!!) ..u doktora jsem nebyl od VS ani nevim kde skoncila karta, a od te doby co skoncila pani zubarka tovnimm jako sprostou statni kradez, a to nepocitam uz predtim k ukradenym castkam pripocitane "pokuty"(nazvane poplatky) a jeste nedavne starseni zpoplatnenim plomb a umrtveni, ...to jsme to dopracovali sad

20 ...editoval maxell (3. 4. 2016 10:18)

Re: Očkování za socialismu a dnes

Je tragickým paradoxem že začínaj citelně chybět doktoři - praktici, takoví ti údržbáři odborníci na všechny choroby...zatím jsem teda v evidenci mladého absolventa medicíny takže asi natáhnu kopyta dřív než von půjde do důchodu...jenom aby neemigroval do vyspělé ciziny za lepším živobytím než u nás doma ve Švejkolandu...
foto ilustrativní
http://img24.cz/images/15849437419856506847.jpg

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)