1

Téma: Od DPA 380 k...

Zdravím všechny,

rád bych se zde podělil o radost z dokončeného projektu. Nějakou dobu sem používal k poslechu DPA386, který mi ale po stránce výkonu přestával stačit. Proto sem se před rokem rozhodl ke stavbě výkonějšího zesilovače. O DPA 380 sem nějaký pátek přemýšlel a když jsem zde na fóru narazil na verzi v podobě DPA222, rozhodl sem se že si také nakreslím vlastní desky s těmito obvodovými úpravami:

1) Kaskoda ve VASu
2) zvýšení klidového proudu diferenciálními zesilovači
3) Změna napájecích zdrojů pro kaskody a zdroje proudu

Další úpravou je layout desky, který je určen pro 3U bednu. Na desce je pouze zesilovač a zdrojová část. Z důvodu že nemám zrovna nejlepší zkušenosti s wago svorkami, rozhodl jsem se pro připojování vodičů použít distanční sloupky.

http://s22.postimg.cc/3xnhhp35p/image.jpg http://s13.postimg.cc/qy5mg29hf/image.jpg http://s11.postimg.cc/xn4k13l5b/image.jpg

Na zesíku proběhlo i nějaké to měření:
Výkon: 200W /4ohmy
SR: >80V/us
THD bez zátěže, 1dB pod limitací:
http://s24.postimg.cc/weqfukuch/THD_RL_4k7.jpg
THD 4 ohmy, 1dB pod limitací:
http://s14.postimg.cc/uyd3d57q5/plny_vykon_4ohmy.jpg
IMD bez a se zátěží 4 ohmy:
http://s11.postimg.cc/xiag2a9jj/IMD_RL_4k7.jpg
http://s29.postimg.cc/sarmsuwxv/IMD_RL_4ohm.jpg

Rád bych poděkoval lidem, kteří mi pomohli během stavby a to především Petrovi, zde známému jako DJ_Rix za rady ohledně součástek, Reebovi za pomoc s měřící technikou a kolegovi z práce Michalovi Valovi, jehož precizně osazené desky zde můžete vidět.
Projekt sem si pro sebe pojmenoval JACK 6, ti kdo si občas zahrají nějakou tu hru asi najdou analogii smile.. Budu rád za jakekoliv postřehy. smile

2

Re: Od DPA 380 k...

Gratulujem,vyzerá to dobre. Ako to hraje?

3

Re: Od DPA 380 k...

Jste kluci šikovní, pěkná práce. Taky jsem kdysi dobrých 22let tomu na zad 380tku spáchal s dovolením Kazzatele. Oživení jsem ale nechal na jeho maličkosti. A maká bez vady dodnes. Přeji hezké poslouchání.

4

Re: Od DPA 380 k...

Veľmi pekné smile Môžem vedieť prečo Wago nie? A taktiež, viac dosiek nebude?

5

Re: Od DPA 380 k...

Popravdě řečeno sem se ještě k pořádnému poslechu nedostal, nebyla ještě příležitost k porovnání s jinými zesy. Budu se to snažit napravit. Ale co jsem tak zběžně poslouchal tak hraje hezky.
Oživování byla docela sranda. Já sem se u toho dost zapotil ale nakonec se ukázalo že jsem použil špatný flux, který vodil a ani po umytí se to nezlepšilo. Po pořádném čištění všechno v pořádku. Kolega Michal to oživil za pár minut. Stavba tohodle zesu je poměrně jednoduchá záležitost.
Wago svorky nemám v oblibě z důvodu, že ve špatně přístupných místech se mi s něma blbě manipuluje. Několikrát sem si urval packu během drátování zesu. Neříkám ale že to není míma rukama big_smile Proto jsem se rozhodl jít cestou šroubování vodičů. Navíc  si myslím že to vypadá dobře, ale to je věc vkusu.
Co se týče desek, tak zatím nejsem schopen odpovědět. Osobně bych ale rád nějakou emisi udělal.

6

Re: Od DPA 380 k...

Je to paráda. Osobně jsem vědomostně do mos-fetových konců ještě nepronikl. Jak se ti osvědčily zdroje s operákama? Při mém bádání a zkoušení jsem dospěl k tomu, že to za to skoro nestojí. Operák se dokáže v určitých podmínkách chovat dost nepředloženě. Samozřejmě záleží na typu a zapojení. Daleko víc je "slyšet" kvalitní blokování kondy a dobré vedení kostry.
Trochu by mi mrzely ty Wago svorky. Ano, nejsou ideální, ale jsou aspoň krytý. Povolí-li se a otočí-li se ti na tom nějaké připojené očko, byť jen při testovaní, může snadno dojít ke zkratu. To je ale spíš věc praktičnosti a vkusu. Pro zajímavost, jaký jsou rozměry desky?
Snad se taky dokopu k tomu, že v nejbližší době rozchodím tu 444.

Web

7

Re: Od DPA 380 k...

Nebudú ešte merania obdlžníku bez vstupného filtra? Alebo paralelné RC zátaž na výstupe? To by ma zaujímalo.

8

Re: Od DPA 380 k...

Tomáši už se těším až to uslyším, třeba se to podaří zkloubit dohoromady s poslechem novýho dacu od Jardy smile

9

Re: Od DPA 380 k...

tubamusic: Měl sem taky obavy že očko přišroubované na ten distanční sloupek se může uvolnit. Testoval sem to několikrát a ani jednou se tak nestalo. Drží to perfektně. Tak samo i distanční sloupky, které jsou jištěné vějiřovitou podložkou + pod hlavou šroubu je pérová podložka. Souhlasím že dobré blokování + vedení zemí je základ. I zde sem tomu věnoval nemalou pozornost. Ty zdroje s operákama sem použil pro jejich skvělé vlastnosti, především nízký šum a fakt že to byla jedna z nejsnažších cest jak snížit cca 60V na 15V.  Tyto zdroje používám ve všech svých aplikacích a zatím jen s pozitivními výsledky. I tady si myslím že fungují skvěle, viz spektrum. Ale na dotaz, jestli tady zlepšují kvalitu zvuku oproti zdrojům se stabilizačníma diodama odpovedet nedokážu neboť nemám přímé srovnání. Při správné aplikaci se ten zdroj chová dobře, měl sem jen jednou problém ale ten byl způsoben špatným OZ koupeným v GESu.
DPA444 vypadá skvěle, doufám že se ti podaří projekt dotáhnout dokonce, kdyby si chtěl, rád pomůžu.

Mechanik:
Měření proběhlo jen nemám fotky z osciloskopu. Měření budu opakovat, tak budu na tebe s fotkama myslet a nahodím je tady. Jen to chvíli potrvá z důvodu práce na diplomce.

DJ_Rix:
Určitě rád přinesu na nějakou poslechovku moduly k poslechu. V současné době to poslouchám s DACem od Luty a je to paráda smile

10

Re: Od DPA 380 k...

Dnes jsme u Tomáše Rozkopala poslouchali jeho zesík Jack6  s upravenými kompenzacemi a "správným klidákem" a musím teda říct že se jedná o špičkovou strojovnu s užasným zvukem big_smile

Web

11

Re: Od DPA 380 k...

Ze jste nerekli hadi, stavil bych se smile