Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Bezpečné napájecí napětí koncového zesilovače

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [11]

Téma: Bezpečné napájecí napětí koncového zesilovače

Potreboval by som poradiť s určením napájacieho napätia pre koncové zosilňovače pre záťaž 4 Ohmy a 8 Ohmov. Jedná sa o jeden kus s asymetrickým napájaním s tranzistormi BD911/912 a BC639/640 (Nalimko), ďalší, symetrické napájanie, má BD911/912 a BD139/140 a posledný MJ15003/15004(TO3) a BD241/242. Medzné hodnoty majú tranzistory pomerne vysoké, ale pri pohľade na graf závislosti U/I s ohraničením SOA to vyzerá už horšie. Chcel by som tie konce používať pre nástroje a chladiče urobím také, aby ich teplota nepresiahla cca 50 st. C.

Re: Bezpečné napájecí napětí koncového zesilovače

o akej schéme je reč?

pýtaš sa na takúto tabuľku?
https://i.postimg.cc/06kTRCmd/2238702.jpg

Re: Bezpečné napájecí napětí koncového zesilovače

2 x 30 až 2 x 35V

Re: Bezpečné napájecí napětí koncového zesilovače

Ďakujem.
Nalimko, ten prvý koncový zosilňovač, neviem aký názov si mu dal - ak je vôbec od Teba smile, ale je to komplementár s jednoduchým vstupom a asymetrickým napájaním.

http://xeon-sk.rajce.idnes.cz/Delicia#Koncovzosasym.jpg

Myslím, že si tam mal iné koncové tranzistory. Akého si názoru na napájacie napätie naprázdno?
U toho konca s MJ15003/15004 som čakal viac ako 2x35 V naprázdno.

Re: Bezpečné napájecí napětí koncového zesilovače

výkon je funkciou napájacieho napätia
ak požaduješ vyšší výkon, musíš ísť hore aj s napájacím napätím
tá schéma je Tomášova - má komplet popis u seba na stránke

(upravil Xeon_sk 15. 3. 2016 18:08)

Re: Bezpečné napájecí napětí koncového zesilovače

Neviem, či sme si správne rozumeli. Nejde mi v prvom rade o výkon, ale o správne, bezpečné napájacie napätie, pre uvedené tri koncové stupne. Z neho vyjde aj výkon, v závislosti od toho akú zaťažovaciu impedanciu bude možné použiť s ohľadom na osadenie.

(upravil Tomel 15. 3. 2016 19:46)

Re: Bezpečné napájecí napětí koncového zesilovače

záleží na tom akú má SOA charakteristiku maju tranzistory - aký prúd pri danom napätí môže ními tiecť

v dokumentácii si dostal aj výpočet chladiča pre zosilňovač. Nieje problém dopočítať chladič ku ostatným zosilňovačom.

schémy sú moje, všetke potrebné parametre mám na stránke.

Web

Re: Bezpečné napájecí napětí koncového zesilovače

Ďakujem za odpoveď. Zaujímam sa o veľkosť napájacieho napätia hlavne z pohľadu použitia 8 Ω záťaže, v tom prípade by som uvítal skôr nejaké vyššie smile  Hodnoty SOA som si pozrel, ale sú pomerne neprehľadné, a síce ktoré ohraničenie je smerodajné pre prípad hudby.

Re: Bezpečné napájecí napětí koncového zesilovače

To ale není dobré určovat jen podle příkonu trandů a závěrného napětí... Zatím je zcela pominuto rozlišení 8 / 4 ohmy.
Ve hře je spousta dalších faktorů, z těch nejdůležitějších mne napadají nastavení nadproudové ochrany, přestup tepla (výkon chladiče) a hodnota tepelné pojistky, je-li tam instalována; budiž, teplota chladiče 50°C (tomu si dovoluji příliš nevěřit). Typ užití (jinak je to na sub a jinak na satelity).
Na domácí hifi přiměřeně hluchého člověka, můj zkusmý odhad, nechce se mi to počítat, předpokládám stejnosměrné napájecí napětí:
BD911 a 912 se na 2 x 28 V snad trandy vydrží na 4 ohmy, cca 2 x 40 na 8 ohmů. Ale není tam dostatečná rezerva na činnost nadproudové - zkratové pojistky. Čili raději o takových 10% dolů.
MJ15003/4 na 2 x 45 V by mohly na 4 ohmy vydržet. A nebo 2 x 60 V / 8 ohmů.

Re: Bezpečné napájecí napětí koncového zesilovače

Otasi díky. Já to budu provozovat zřejmě na 8Ω, protože současné reproduktory a soustavy jsou zpravidla 8Ω a pro výkony výše uvedených koncových stupňú stačí v podstatě jeden 200W reproduktor. Budu je používat na domácí hraní baskytara, kytara. V takovémhle režimu použití i ty ochrany nejsou až tak kritické.

Re: Bezpečné napájecí napětí koncového zesilovače

prúdové ochrany obsahuje iba SUB100, ostatné prúdovku nemajú z dovodu dosiahnuť čo najmenší rozmer

prúdovka pre SUB100 je navrhovaná s dostatočnou rezervou

maximálne napätia na stránke sú udané na 4R záťaž, ako vraví Otas 2x60V pri 8R je možné použiť ... len chce to zmeniť odpory v CCS aby referenciou tiekol 1mA

Web

Příspěvky [11]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Bezpečné napájecí napětí koncového zesilovače

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£