(upravil firemann28 8. 4. 2016 16:07)

Téma: Headamp s E88CC a 6N13S

...

Re: Headamp s E88CC a 6N13S

No na začátek s lampama proč ne.  Já kvituju, že to máš na DPS a úhledně sestaveno. Také že je tam opožděné připojení sluchátek + kompletní dokumentace.  Nebude to žádne HiFi, ale při vysoko-impednančních sluchátkách to bude na přiměřené hlasitosti poslouchatelné.
M

Web

Re: Headamp s E88CC a 6N13S

no ja myslim,ze to hifi je,ale problem bude s tou hlasitosti treba pri 62 ohmech AKG701...delal jsem na zakazku neco podobnyho pro 600 ohmovy sluchatka,s tema neni problem poslouchat pomerne nahlas...

(upravil firemann28 8. 4. 2016 16:08)

Re: Headamp s E88CC a 6N13S

...

Re: Headamp s E88CC a 6N13S

Hoši nestačí jen "myslet" HiFi má jasně dané parametry které celý akustický řetězec musí splňovat aby se mohl zařadit do kategorie "HiFi".
Norma : Hi-Fi DIN 45500

M.

Web

(upravil firemann28 8. 4. 2016 16:08)

Re: Headamp s E88CC a 6N13S

...

(upravil maras 23. 2. 2016 14:22)

Re: Headamp s E88CC a 6N13S

Ano je to tak, a s tím 100% souhlasím a koresponduje to s tím co jsem napsal. Určitě to do sluchátek s impedancí 300 R a více bude poslouchatelné   
M.

Web

Re: Headamp s E88CC a 6N13S

"Nebude to zadne hi-fi" smile od niektorch HiFi hraje lepsie, skusal som ho prave s AKG 701, tie sluchadla su celkom fajn akurat spodok im chyba, a prave pri tomoto headampe sa to skorigovalo k velmi prijemnemu celku. Predal som ho prave jedenmu majitelovi AKG701 ktory, si ho nevedel vynachvalit .

prvotny projekt, ta strnaka uz nezije ale  na webarchive nastasie ano
http://web.archive.org/web/200910281321 … e1_prj.htm

(upravil firemann28 8. 4. 2016 16:08)

Re: Headamp s E88CC a 6N13S

...

Re: Headamp s E88CC a 6N13S

Ja tento HA prevádzkujem na slúchadlách Beyerdynamic T90, DT990 PRO - 600 Ohm a Sennheiser HD565 Ovation. Vstupné aj výstupné elky v rôznych variantách. Skúšal som ho aj na ďalších cca 10tich slúchadlách. 
Ak je to spravené poctivo a dôkladne, tak tento HA všetko zvláda na jednotku. Keci o tom, či je to Hi-Fi, alebo nie, nechám na iných. Že niečo pekne kreslí na skope, neznamená, že to bude počúvateľné. vid niektoré projekty HA na nete, ktoré sa postupom času úplne vytratili do pozadia.
Kto chce, nech si to postaví, naozaj to nikoho nezruinuje a s výsledkom bude spokojný. Predpoklad sú ale tie slúchadlá aspoň cca 150 Ohm a vyššie.

(upravil maras 23. 2. 2016 19:23)

Re: Headamp s E88CC a 6N13S

No původně sem na toto nechtěl reagovat, ale nedá mi to. S Firemanem si píšu už delší dobu, je rozumný a na argumenty vždy slyší, obecně se dá říct , že u práce přemýšlí a co je důležitější...  není zaslepený.

Momentálně se mi v práci Migruje virtuál na nový server  a tak jsem měl trochu času to schéma "proklepnout".

Takže tady je nastavený pracovní bod první lampy:

http://jpeg.cz/images/2016/02/23/XhHq.png

Klidový proud někde kolem 1.8-2 mA, Anodové napětí v klidu někde kolem 55 V  a v naprosto nelineární a nevhodné části charakteristiky.  Na první pohled je z charakteristiky jasné jak to musí být ukrutně nelineární.  Zkreslení to bude mít v řádu procent jen na budiči.  A to jen proto aby stejnosměrně navázal 6N13 která potřebuje obrovské předpětí. Koncový stupeň, protože je né úplně šťastně navržený zanese další zkreslení atd...

Mi skutečně nevadí, že si tohle někdo postaví, to ani náhodou,naopak je to velmi vhodný projekt pro začátečníky na seznámení s lampama. Celý HA je jednoduchý na stavbu, je levný a zde velmi dobře zdokumentovaný, protože  Firemann udělal s ostatníma co navrhovali DPS kus práce  a je to určitě lepší a také bezpečnější, než když to někdo prodrátuje vzduchem.
Nicméně mi vadí když někdo "oblbuje" sebe a pak i okolí a tvrdí, že tohle je Hi-Fi.  Může to hrát pěkně a líbivě, ale nikdy ne VĚRNĚ !!
HiFi = High Fidelity = Vysoká věrnost - pořád si myslíš, že to jsou plané řeči když tvrdím, že toto je špatně navržený zesilovač ?

M.

EDIT: Akorát to těmahle příspěvkama směřuje k dalšímu zbytečnému FLAME.  Zkusme být realisté a neočekávat od jednoduchých zapojení  zázraky.....

Web

Re: Headamp s E88CC a 6N13S

dival jsem se do schemat sluchatkacu co jsem postavil,abych zkontroloval jestli to co jsem stavel bylo podle stejnyho schema jako to postovany vyse...je to stejny....docela by mne zajimalo si to ted zvukove porovnat s tim na co hraju v soucasny dobe,tedy Markovo jednodussi schema...ale myslim,ze to nema vyznam...jeste k AKG701 ty mi hraly bez vyhrad dobre jen s lampovym sluchatkacem s vystupnimi trafy...jelikoz zadny takovy v tuhle chvili nemam,posloucham pres AKG601,s OTL a DACem s AK4495 to nema chybu...

Re: Headamp s E88CC a 6N13S

O com by ste sa bavili, keby som to nebol vytiahol na svetlo sveta? big_smile

(upravil firemann28 8. 4. 2016 16:08)

Re: Headamp s E88CC a 6N13S

...

(upravil maras 23. 2. 2016 21:59)

Re: Headamp s E88CC a 6N13S

Pravděpodobně ne...   Nedávno mi řekl jeden kolega tohle:  "Pro většinu lidí není důležité co je uvnitř, ale jak to vypadá a jaká se tomu udělá reklama. Potom v tom může být klidně bíla mouka smile  a můžeš za to chtít balík...."
Tady aspoň vidíš  jak se dá "dobře" vydělávat na hlouposti lidí.

Web

Re: Headamp s E88CC a 6N13S

Ako je ten názov? Okoposlucháč?

(upravil riki610 23. 2. 2016 23:10)

Re: Headamp s E88CC a 6N13S

http://svetelektro.com/modules/Forums/download/file.php?id=59211&mode=view
asi na tom nieco bude kamos mi spravil nadheru fotku

pre cudzojazycnych rozne poznatky nazory a merania.
http://www.elektroncso.hu/cikkek/hamp.php
http://www.illuwatar.se/project_pages/6 … dphone.htm
http://web.archive.org/web/200910281321 … e1_prj.htm

(upravil hranatybraska 24. 2. 2016 10:06)

Re: Headamp s E88CC a 6N13S

Tenhle sluchátkáč je pro to, aby se spíš líbil pohled. Pak mu člověk promine závoj harmonických, který se táhne za zvukem. Jak když ve tmě máváš s klackem s rozžhavenym uhlíkem nakonci, který jsi před chvílí vystrčil z ohně.

A to nemluvím o inermodulačních produktech, které dokonale zamaskují signály pod dejme tomu -40dB, takže se paradoxně nahrávka vyčistí.. gratuluji, právě jste použili analogový ekvivalent kodeku ztrátové komprese, třeba mp3. Ale tak většinou stejně posloucháte mp3, takže to asi ani neva. V dnešní době, kdy se nahrávky maximalizují na dynamiku 0dB, lze poslouchat bez ztráty věrnosti i na domovní zvonek. tongue

Web

(upravil pzwak 24. 2. 2016 10:18)

Re: Headamp s E88CC a 6N13S

Vracím se k Markovu a rikiho postům - jak se zdá, v rikiho uvedených postech nikdo THD raději neměřil, a to při 150mW a 300 ohmech zátěže musí být rozkmit na výstupu nějakých 6-7Vrms, což ta první flaška ve zvoleném prac. bodu s nějakým malým THD nejspíš nedá. Ale většina THD bude ve 2. harmonické, která je uchu líbivá smile Taky trochu pomůže lokální zpětná vazba v katodě první triody (bez blokovacího kondenzátoru), i tak odhaduju THD kolem 1%. Kdybych měl tu koncovku, zkusil bych to schválně na prkýnku postavit a změřit. Možná zkusím jen tu vstupní triodu, ten katodový sledovač druhé triody už to tolik nezhorší. I když by stačilo asi zvednout napájení a posunout prac. bod první triody a mohlo by to kreslit míň, jenže to už by pak nemělo ten zvuk, že... smile

EDIT: Hranatybraska - ten domovní zvonek mě pobavil... big_smile Zase nebuď tak krutě přísný, THD pod 0.1% už sotva někdo pozná a přidaná hodnota tepla a trendy vzhledu potlačí i THD 1% a víc smile

Web

Re: Headamp s E88CC a 6N13S

hranatybraska napsal:

máváš s klackem s rozžhavenym uhlíkem nakonci, který jsi před chvílí vystrčil z ohně.

V dnešní době, kdy se nahrávky maximalizují na dynamiku 0dB, lze poslouchat bez ztráty věrnosti i na domovní zvonek. tongue

chlape ty můžeš psát básně nebo politický úvodníky smile
Na takový vyčištění zvuku teda dřív stačilo pustit Sonet Duo. Možná měl menší zkreslení než některý sluchátkový prasítko, ale dohnalo se to v tehdejších reproduktorech.