Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Návrh, měření, software » Stabilita zdroje zvuku

  Stránky: 1

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

RSS

Příspěvky [8]

1

Téma: Stabilita zdroje zvuku

Zdravím,
chtěl bych vás poprosit o radu. Mám školní projekt, kde je potřeba změřit citlivost a frek. charakteristiku mikrofonu (konkrétní typ zatím nevím). Měření bude probíhat v bezodrazové komoře substituční metodou. Jako zdroj bude použit koaxiální dvoupásmový reproduktor (typ reproduktoru zatím také nevím) na pokrytí pásma 20Hz - 20kHz (reálně měření bude probíhat pravděpodobně ve větším spektru). Zatím to řešíme teoreticky, proto neznám konkrétní typy použitých přístrojů.

Problém je ve stabilitě zdroje. Vedoucí projektu si té stabilitě chce dát záležet z důvodu vysoké přesnosti. Dal mi pár norem k prostudování, ovšem tam bylo napsáno pouze to, že zdroj stačí nechat běžet alespoň 10 minut, aby se ustálila jeho provozní teplota. Bohužel to mu nestačí. Jediné co mě napadá je použít další mikrofon, který by se umístil na nějaké vhodné místo, aby neovlivňoval samotné měření (nebo ho ovlivňoval v co nejmenší míře) a působil jako zpětná vazba a pomocí tohoto mikrofonů by se upravovalo nastavení reproduktoru. Nenapadá vás ještě někoho nějaký další nápad? Mé znalosti v tomto odvětví nejsou velké, tak snad jsem někoho neurazil špatně použitým termínem smile

Předem děkuji za odpověď.

2 ...editoval Hazys (23. 2. 2016 2:16)

Re: Stabilita zdroje zvuku

Nerozumím o jakou stabilitu ti jde. Můžeš to prosím trochu rozepsat? Dost pochybuji, že by potíží byla např. kmitočtová stabilita zdroje, to spíš např intenzita zvuku vycházející ze zdroje. (ale tu si předem přece budeš kalibrovat... ?)
Na měření reproduktor-mikrofon ale stále budeš potřebovat nějaký nejspíše referenční mikrofon se známými charakteristikami.
Taktéž referenční mikrofon nelze umístit mimo měřený mikrofon, neboť v každém místě prostoru by vyšla charakteristika jiná, díky neideálním (směrovým) vyzařovacím charakteristikám reproduktoru. Reprák by sis musel nakalibrovat referenčním mikrofonem pro jeden konkrétní bod prostoru a do téhož bodu potom umístit kalibrovaný mikrofon.

3

Re: Stabilita zdroje zvuku

Ano, přesně jak píšeš. Bude se používat referenční mikrofón se známými charakteristikami, kterým se nakalibruje reproduktor a do stejného místa se poté umístí mikrofon, u kterého se snažíme zjistit dané parametry. Jde o to, že kdyby jsme tento mikrofon měřili delší dobu (v řádu hodin, dnů) nebo bychom měřili více mikrofonů, tak by se to mohlo projevit na výsledcích a právě toto se vedoucí snaží eliminovat. To s tím mikrofonem na jiném místě byla pouze úvaha o zpětné vazbě na kontrolu reproduktoru a případné korekci kalibrace.

4

Re: Stabilita zdroje zvuku

To je zajímavý požadavek. U elektronické části zdroje zvuku nestabilitu nepředpoládám, pokud nepoužívá nějaké germanium, a i tak stačí měřit napětí budící reproduktor. Budit reproduktor takovým výkonem, až se bude ohřívat jeho magnetický obvod, snad není potřeba. Tak potom snad už leda hlídat teplotu a tlak vzduchu v té komoře, protože s těmi se vlastnosti vzduchu jako přenosového média mezi vysílačem a přijímačem mění celkem výrazně.

5

Re: Stabilita zdroje zvuku

Jde o to, že kdyby jsme tento mikrofon měřili delší dobu (v řádu hodin, dnů)

Na čo?? Na určenie citlivosti a frekv. charakteristiky neznámeho mikrofónu substitučnou metódou (zrovnanie s kalibrovaným mikrofónom) predsa nie je nutné merať hodiny alebo dni, stačí jeden sweep s vyšším rozlíšením (10-20sekúnd) alebo šumový signál pri výkone do reproduktora možno 1W. Dostatočne dimenzovaný reproduktor pri takomto výkone určite nezmení parametre (tepelná kompresia a pod..). Stabilita parametrov zosilňovača a zdroja signálu je rádovo lepšia. Výsledok s presnosťou pod 0,2dB je otázka 5 minút práce. Je to len otázka presnosti referenčného mikrofónu, podmienkou je rovnaký tvar mikrofónov (odrazy a difrakcie na telese) a presne rovnaká poloha s presnosťou na mm.

Web

6

Re: Stabilita zdroje zvuku

Tak pokud bude ref. kalibrovaný mikrofon a zdroj zvuku, kde je problém? To, co jednou naměříš ref. mikrofonem pak budeš odečítat od výsledků pořízených jinými mikrofony. Měření je v řádu sekund. Jako zdroj zvuku jste si ale nevybrali zrovna vhodný typ, obyčejný koax s výškou zapojenou jen jedním kondenzátorem září s různou fází + rozhozenou frekvenčkou, takže kalibrační charakteristika, kterou tak získáte, nebude nejspíš přirozeně hladká, ale s peaky a propady, které ve skutečnosti ten mikrofon nemá, proto by bylo lepší zdroj zaměnit za driver ve zvukovodu nebo výškový měnič a spokojit se s rozsahem od 1 kHz nahoru.

7

Re: Stabilita zdroje zvuku

Samozřejmě podmínky typu stejný tvar mikrofonu, držák atd. budou dodrženy. Jak kvalitní referenční mikrofon a reproduktor budou nakonec použity zatím netuším. Abych ještě vysvětlil tu delší dobu měření, jde o to, že vedoucí pravděpodobně bude chtít měřit více mikrofonů a každý mikrofon se bude měřit např. 10x a tudíž by se to měření mohlo protáhnout na několik hodin a proto se snaží vyřešit tu stabilitu dlouhodobě. Z toho jak jsem tuto tématiku zkoumal různě na internetu, tak jsem k přesnosti kolem 0,2dB došel také (zkoumal jsem i různé diplomové práce, kde vzali reproduktor a rovnou měřili), tudíž nevím, jak to vyřešit ještě lépe. Vedoucí řikal, že kalibrátor, který bude k dispozici, má přesnost 0,3db a že by se chtěl dostat níže. Nedalo by se to snížit např. přes náhradní schéma reproduktoru a eliminací nějakých parametrů? Každopádně děkuji za odpovědi.

8 ...editoval Sendy (23. 2. 2016 20:41)

Re: Stabilita zdroje zvuku

Na které škole se dělají takové projekty?

V prvé řadě by se měly zkusit stanovit vlivy na přesnost (tlak, teplota vzduchu..) a změřit stabilitu samotného zářiče, další část práce bude shánění lepšího záiče, shánění grantu na novou klimatizaci komory a jestli ta škola ještě bude existovat, za 5 let možná vyšle nějakého Kryštofa Trolejbuse na cestu do Indie.

BTW, na spřátelené firmě se vyráběl kulový zářič, a jeden z požadavků objednatele bylo osadit každý reproduktor termistorem. V reálu se to nepoužívá, stačí 1 změřená teplota a dle ní korekce.

Web

Příspěvky [8]

  Stránky: 1

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

Audioweb.cz » Návrh, měření, software » Stabilita zdroje zvuku

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£