Téma: Něco o vinylu a gramofonech

http://technet.idnes.cz/vinylove-desky- … _audio_nyv

http://olomouc.idnes.cz/vyrobce-gramofo … zpravy_stk

Re: Něco o vinylu a gramofonech

Zajímavé, ale já už bych si novou LP nekoupil, možná tak ještě nějakou vzácnou SP. Je to "holt" móda a docela by mě zajímalo na jaké aparatuře si to ti kupující přehrávají... A ještě něco - pokud gramofon, tak jedině tangenciální! Při dnešních možnostech by to pro výrobce neměl být problém, včetně spolehlivosti.

Re: Něco o vinylu a gramofonech

tangenciál jsem naopak nikdy neměl já, jak mašina zvládá mírně zvlněnou desku ? standartní ramínko na kloubu vlny 1-2mm celkem v poho
bez slyšitelných poruch

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: Něco o vinylu a gramofonech

Asi má jehlu na pjužince smile Teď vážně - taky by mě zajímalo, jak je to udělaný/ošetřený. Ovšem nikdy se mi ty tangeny nelíbily, tak jen ze zvědavosti.

Re: Něco o vinylu a gramofonech

Já si na ebay pořídil starši gramec od Sony . Mam to spíš jako požitkážskou věc , přeci jen je to něco  jinýho než když si myší rozkliknu co chci pustit . Je to něco jako japonskej čajovej rituál.

Pokud bych to měl hodnotit z hlediska kvality záznamu a jeho následný přehrávání tak by sem si to nikdy nekoupil. Je to Mechanická forma záznamu  a má svoje limity . Matrice se řeže tangenciálně a ramínko gramce se otáčí kolem vlastní osy. takže sou na desce jen 2 body  kde je nulový zkreslení . A pak je tu frekvenční rozsah .... Digitální záznam má teoreticky neomezenej rozsah ale gramo jen 15-40k

zajímaví video z loděnic  http://video.aktualne.cz/dvtv/obliba-de … 590604f2e/

Web

Re: Něco o vinylu a gramofonech

Ke zvlněné desce - u máho tangenciálu Grundig naprosto žádný problém. Raménko je uloženo jako běžné raménko ve třech hrotech. Takže velká vůle pro zvlněné desky všemi směry. Je to tangenciál s raménkem, ne jen vložka s hrotem jako třeba u Revoxů B 7.. a všech možných Technicsů.

Re: Něco o vinylu a gramofonech

Core88 napsal:

Digitální záznam má teoreticky neomezenej rozsah ale gramo jen 15-40k

Jenže život není jen teorie. Jak vypadá digitální kvalita, se stačí podívat co udělaly komerční rádia se zvukem nebo TV se zvukem i obrazem po přechodu k digitálu a k "balíčkům programů". Naserou do paketů takovou komprimaci, že tak prasečí zvuk neměla ani 1000x hraná deska krystalovou přenoskou. Pak je tu ještě kvalita soudobých primárních záznamů, známá otázka "umění" masteringu a "umění" práce se stereem. Takže ty teorietický možnosti dostávají denně hezky na prdel.
Přednost mechanických záznamů spočívala ve své době ne v kvalitě, ale v cenové dostupnosti masově šířených nosičů. Bez toho by mediální hudební průmysl těžko vznikl a bez něj zas audio průmysl.

Re: Něco o vinylu a gramofonech

Crifodo: naprostý souhlas. A týká se to bohužel i některých "zremasterovaných" CD. Před časem jsem si koupil zremasterovaný výběr Bachmann Turner Ovedrive /BTO/ a zvukem jsem byl upřímně zděšen. To mně opravdu hraje lépe staré "elpíčko" od téhle skupiny...

Re: Něco o vinylu a gramofonech

Tak, vzpomínám si na jednu recenzi někde na některý z modelů této firmy. http://www.michell-engineering.co.uk/
Psali tam, že po poslechu tohoto přístroje vám poslech i toho nejdražšího cd přehrávače bude připadat jako nezáživné vysílání na středních vlnách.

(upravil wimshurst 4. 1. 2016 22:21)

Re: Něco o vinylu a gramofonech

Pardon špatné vlakno..
Já mám vinyl rád.
Když nic jinčí, dá se stoho delat marmeláda...

Re: Něco o vinylu a gramofonech

Tak ono komerční rádia a TV tu nejsou od toho aby hrály v HIFI kvalitě . To o čem sem psal je že digitální záznam je pokaždý stejnej 1100101010010 . To v jaký kvalitě se pořídí nebo jaký prasečiny se s nim udělají při masteringu je věc jiná  , u mechanickýho je milion věcí co se může podělat a ovlivnit zvuk .

Jinak proti vinylu nic nemam . V módě je to jen  protože je to na dnešní dobu něco jinýho/divnýho. Jde si na to sahnout člověk má i něco v ruce a může se tim donekonečna prohrabovat . Písničky z itunes jdou leda koupit a pouštět.

Web

Re: Něco o vinylu a gramofonech

Njn, digy se da deletnout, ale vinyl vam mohou deti, nebo vnoucata krasne rozhazet a pripadne ochutnat, stejne jako oblatky.
Vinyl ma nezamenitelnou vuni a dokaze hodne nakrknout i potesit.
Vsechno se vraci v cyklech. Mozna jednou zas prijdou do mody plysovy medvedi, co meli v sobe mechanicky gramofon, na misto nejake blbe epromky..

Re: Něco o vinylu a gramofonech

A že hifisti nepočúvajú očami big_smile Sám mám gramec a zopár platní smile

Re: Něco o vinylu a gramofonech

Pěkný videjko. Tam bych chtěl dělat smile Jen jsem nepochopil proč je největší problém u středu desky a taky jsem nepochopil " JEN " 15 až 40k  hmm2

(upravil maxell 5. 1. 2016 20:29)

Re: Něco o vinylu a gramofonech

Thomas napsal:

Asi má jehlu na pjužince smile Teď vážně - taky by mě zajímalo, jak je to udělaný/ošetřený. Ovšem nikdy se mi ty tangeny nelíbily, tak jen ze zvědavosti.

aby toho nebylo málo, tu jeden s vertikální deskou tož to som jeleň
http://img24.cz/images/58234488913283542947.jpg

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: Něco o vinylu a gramofonech

Thomas: u středy desky je největší problém proto, že obvodová rychlost desky je zde nejmenší a snímací chyba hrotu přenosky /ne u tangenciálu!/ naopak největší. Výsledek = hlavně zkreslené sykavky.

Re: Něco o vinylu a gramofonech

Maxell > Taky zajímavý. Ale princip se asi nemění řekl bych. Spíš si na sebe firma ušila zbytečně boudu za cenu zajímavějšího designu hmm2 Jistě tam museli řešit např. přítlak na desku a bezpečný uchycení.


Pepazdepa: No tak bod jedna dejme tomu, ale nechápu snímací chybu hrotu přenosky smile Nebo to spolu přímo souvisí?

Re: Něco o vinylu a gramofonech

Koukni na tohole PDF http://www.graled.cz/files/gramo/gramof … taveni.pdf  za přečtení to stojí celý ale to hlavní začíná v bodě 6. Odchylka bočního snímacího úhlu

Web

Re: Něco o vinylu a gramofonech

Core88 : Díky, už tomu rozumím smile

Re: Něco o vinylu a gramofonech

Core88 napsal:

Tak ono komerční rádia a TV tu nejsou od toho aby hrály v HIFI kvalitě . u mechanickýho je milion věcí co se může podělat a ovlivnit zvuk .

To je hezký, takže technický vývoj se škrábal nahoru asi 90 let aby bylo možno zvuk zaznamenat a reprodukovat tak kvalitně jako zněl originál, až pak se to prasení začne omlouvat tím, že média tu nejsou od toho smile
tys mě hochu rozesmál.
Mechanický záznamy se sice v principu opotřebujou, ovšem takový přeskakující CD je taky věc.. tam kde se pásek projeví malým dropoutem nebo deska lupancem a jede se dál, zesláblý CD se už z křeče nevyhrabe.
O trvanlivosti flash nebo HDD radši neuvažovat.