1

Téma: Akumulátory

Ahoj, mám nějaké akumulátory AA a AAA mají kolem 1,1V (něco přes 1,1V měřeno přesným multimetrem) a nabíječka mi hlásí, že jsou vadné, proč? Budou opravdu špatné nebo jen nabíječka neví co s nimi? Dal jsem je do "hloupé" nabíječky a nabíjí a nijak nehřejou. Spíš nechápu jestli ta chytrá nabíječka která hlásí, že jsou vadné je prostě hloupá a nebo měří i nějaký jiný parametr krom napětí a určí, že jsou aku. vadné.

2

Re: Akumulátory

jednoduše, ta chytrá nabíječka zjistila, že ty aku mají velký vnitřní odpor, tak hlásí vadné aku
hloupá nabíječka je jen zdroj proudu , té je to jedno...

Web

3 ...editoval Tipi (4. 11. 2015 20:38)

Re: Akumulátory

Tá "inteligentná" nabíjačka  pravdepodobne meria napätie pri nabíjaní a vplyvom veľkého vnútorného odporu článku toto napätie "vyletí" príliš vysoko - t.j. tie akumulátory sú už opotrebované. Pravdepodobne ich ešte s "hlúpou" nabíjačkou bude možné nabiť, ale takéto články sa dajú použiť nanajvýš do prúdovo nenáročných zariadení. Ale pravdepodobne čoskoro zdochnú úplne...

EDIT

TAZ ma predbehol, ale mazať to nebudem keď som to už naklepal smile

4

Re: Akumulátory

No já si to myslel, že to bude vnitřní odpor jelikož nevím co jiného by mohla měřit akorát je vtipné, že se jedná o 5 akumulátorů a každý je z jiného balení, různě staré a jsou "KO" smile proto mi to nedalo spát. Navíc jsem je nijak extra nezatěžoval, no GP je asi holt šmejd smile Zakoupil jsem eneloop pro tak snad vydrží alespoň rok smile díky za info!

5

Re: Akumulátory

Možná blbá rada, ale pokud používáš často akumulátory, kup si jednu pořádnou nabíječku.
Bud modelářskou, postačí i nejaká levnejší, nebo lepší lamerskou.
Já osobne, nejradeji používám lamerskou nabku typ BTC3100 a mam i její "generikum" neoriginál.
Sice primárne ji používám na nabíjení LiIon pouzdřených článku 18650 a 26650, ale nabíjím i zbytky NiMh a NiCd článku, co ješte mám.
Ta nabka meří i vnitřní odpor /ne uplne přesne/ ale na základní meření a selekci článku postačuje bohate.
Dokáže i cyklovat a refreshovat články, má nastavitelný nabíjecí proud i vybíjecí proud a pokud tam jen bohapuste strčíš nejaký článek, je jedno, zdali NiCd, nebo LiIon, tak si ho očíhne a proste nabije. Má i tepelnou kontrolu nabíjeného článku, snímač je v plus kontaktu.
V podstate je to 4 lochova, pro každý loch nezávisle nastavitelná nabka, univerzální.
https://www.youtube.com/watch?v=CCtgsIXSdYY

generikum i origo, lze levne sehnat zde..
https://www.fasttech.com/products/1421/ … -li-ion-ni
https://www.fasttech.com/products/2355100

Možná ti to přijde zbytečné, ale pokud chceš mít přehled a také udržovat malé stádo akum. tak je to asi momentálne nejlepší volba.

6

Re: Akumulátory

No ta "inteligentní" nabíječka může taky kecat. Stalo se mi u NiMh, že nabíječka prohlásila po chvíli, že je vadná, tak jsem ji vyndal a zkusil znovu a po x pokusech ji nakonec nabila a prohlásila, že je O.K.  Podobně jsem zápolil se staší Pb autobaterkou a nabíječkou CTEK. Novejší nabíječka CTEK tutéž baterii prostě nabije a žádné problémy nehlásí.

7 ...editoval wimshurst (5. 11. 2015 10:25)

Re: Akumulátory

Proto  nedoporučuju inteligentní nabíječku, ale nabíječku, kde se dá do procesu nabíjení  a nastavení vstoupit a navýš se dá merit hodnota vnitřního odporu článku, která je podstatná, při spojování do baterie. Tím nemyslím výrobu packu, ale i použití všude tam, kde sou ty články spojeny do baterie, třeba foťák, rádio a co já vím kde?
A navýš se dá řesit i cyklické nabití a vybití, meření kapacity i refresh. Ono to je podstné při zahořívání a rozcvičování jak nových, tak uložených článkú, dá se tak provést selekce.
Stejne tak se dá i provést meření článkú do notebooku apod.
Co se týče Pb baterií, na to je jednoduchá cesta.
Je li možnost, tak se dá vyrobit meřic vnitřního odporu i doma, nebo se dá alespoň simulovat v záteži pokles napetí a učit zdali je to použitelné na startování a tp.
Nabíjení a meření kapacity Pb baterie, lze provést obyč.  modelářskou nabíječkou a to i kapacity přes 100 Ah.
Údržba i bezúdržbových je možna také, ale chce se stím pohrát, jenom nevím, zdali dnes je na to čas.
Na desulfataci stačí trafo 24V alepson 100W a dve diody a dve žárovky. Ale zase je tu otázka, zdali je na to čas a vynaložené úsilí stojí za to.

8

Re: Akumulátory

Můžu potvrdit - ty některý inteligentní nabíječky jsou opravdu na nic. Zeť si nějakou předloni koupil a skoro s třetinou článků má pořád problémy, prostě je odmítá nabíjet, i když jsou některé skoro nové. Já mám nějakou starší, přes 8 let a jede úplně bez problému. Ty články, co mu nevezme, si pak chodí nabít ke mně, stačí je nechat minutu oživit a už mu je ta jeho vezme. Akumulátory, co hlásila jako vadné, po nabití pak normálně fungují a nějakého poklesu kapacity nebo zvýšení vnitřního odporu u nich jsme si nevšimli.

9

Re: Akumulátory

Jo, také mám pro jistotu dvě nabíječky, jednoduchou, co nabíjí po dvou a Ansmanna Powerline 4 PRO pro skutečné prověření a nabití (popřípadě expresního nabití při akci) každého samostatného aku.
Aku AA používám ve většině zařízení, od bezdráťáků po lampičky.
Třebas má oblíbená lampa Osram dulux mini (úsporná zářivka napájená ze dvou AA s odběrem cca 0,8 A, skvělá při práci během akce) odmítne pracovat s aku s větším vnitřním odporem ihned po nabití - nerozsvítí se. Jiné, jen lehce vybité aku, mají potíže - nastartují třeba až po 20 sekundách. Je to prubířský kámen na kvalitu aku.
Vítězem testu smile je aku Eneloop (Sanyo), to nastartuje během sekundy a maká hodně dlouho. Jiné typy aku si už asi jen tak brzo nekoupím. Slušné výsledky vykazují - i po letech i další (GP, Varta), ale třebas nové Panasonic HHR-3XRE (2600mAh) ihned po nabití už mají trochu zpoždění startu, o dalších (Digital - od Ansmanna, Connoc atd.) nechci slyšet, už jen dožívají v nedůležitých věcech.

10

Re: Akumulátory

Všechno to znám. Koupil jsem Sanyo Eneloop, a měl jsem klid až do doby než jsem prodal fotoaparát, kam jsem tužkovky ládoval. Byť jsou tyto články dražší, netrpí samovybíjením, je to totiž kříženec myslím MiMh a alkalických článků, jestli jem napsal blbě první, nebo druhý, opravte mě, ale pak jsem měl klid, opravdu. Panasonic taky myslím dělá něco takového, a ještě tuším GP ReCyKo, známý je má v detektoru kovů, taky je spokojenej...

11

Re: Akumulátory

Není to kříženec ničeho. Panasonic/Sanyo eneloop jsou NiMH články jako každý jiný, maximálně s trochu pozměněnou anodou. Jsou jedny z nejlepších NiMH, ještě Varta má docela slušný, dokonce k ním prodává i rychlo nabíječku na 80% za 15 minut.

12

Re: Akumulátory

Tady je pár zkušenností.
http://marekmusilfoto.cz/eneloop.php
Dohnalik: nevím proč jsem to měl zafixováno, asi jsem někde něco četl, ale přísahal bych, teď už to nenajdu.

13

Re: Akumulátory

stiglitz: nezmátlo tě tohle? http://www.battex.info/hermeticke-akumu … am-baterie

14

Re: Akumulátory

Je to možný. Jinak Pure Energy jsem měl na základě pozitivní recenze v tehdejším PhotoLife již v roce 2000 v EOS50E, v gripu. Nabil jem, nerozsvítil se ani panel, nabil podruhé, displej měl bledou tvář, tedy údaje tam. Šly zpět prodejci, koupil jsem to z důvodu, že nabízely napětí 1.5V oproti 1.2, které mi nabízely nabíjecí články NiCd, jež jsem používal. Pak jsem kupoval normální 1.5V alkalické články, moc jich tehdy nebylo, ale dělal je Panasonic, tedy Matsushita. S nimi byl autofokus neporovnatelný, byť se nedaly nabíjet, upřednostnil jsem je.
Utáhly o dost rychleji i Sigmu 70-300, kterou jsem v té době měl, ta byla skvělá. Apo, dala se přepnout na makro, to bylo skvělé sklo.

15 ...editoval divnypocit (6. 11. 2015 23:16)

Re: Akumulátory

Já mám IPC-1, nabíjím tužky pouze do blesku, a tahle odmítla nabít některé tužky kvůli tomu vnitřnímu odporu, nabil jsem je v obyčejné nabíječce a teď nevím jestli už jsou ty články OK nebo je to jen dobito nějak na sílu a jsou na nic . Možná je v té IPC-1 zkusím vybít a nabít co to udělá. Jinak jsem zakoupil Eneloop Pro, ty snad chvilku vydrží smile Na nabíjení Pb a li-ion, používám laboratorní zdroj.

16 ...editoval stiglitz (6. 11. 2015 23:50)

Re: Akumulátory

IPC-1 jsem prodal zároveň s Fuji HS-20, už bych neměl využití, ale nabíječka to byla libová. Bleskem toho nafotím celkem málo, vždycky si koupím nějaké alkalické, i supermarketech, v akci... Vyhovuje to. Zvládnu na tu sadu i svatbu.

17

Re: Akumulátory

No dle testů ty nabíjecí AA dokážou rychleji dobíjet blesk a déle vydrží, já blesk používám často celkem dost ho zatěžuji. Kdybych fotil 2x za měsíc třeba 100 fotek tak asi taky použiju alkalické články.

18 ...editoval Dohnalik (9. 11. 2015 15:14)

Re: Akumulátory

NiMH mají vnitřní odpor kolem 50 mohm oproti 200-300 mohm u obyčených alkalických...dobijou blesk i 8x rychleji oproti těm "v akci".
Je to extrémně nevýhodný. Koupit eneloopy 4kusy za 3-4 stovky mi přijde jako daleko lepší investice, než kupovat pořád alkalický, který se pak ještě k tomu vyhodí...je to plýtvání a neekologický chování. Tužkovky patří do jiných zařízení (myši, klávesnice a jiný long-life zařízení, kde je ta baterie třeba 2 roky).
Alkalický baterie mají dneska stejnou hustotu energie jako NiMH, ale vzhledem k jejich vyššímu vnitřnímu odporu se na tom v blesku protopí mnohem víc. Ve výsledku NiMH vydrží na jedno nabití víc.
Samozřejmě jednorázový lithium baterie jsou úplně někde jinde, ale i cenově. A ani nevím, jestli se v téhle naši prdeli prodávají, tady by si to asi nikdo nekoupil.

19

Re: Akumulátory

Já mám ryhlonabíječku GP ReCyKo - 2,3A která nabíjí každý článek zvlášť.
Nějaký 4 roky s ní nabíjím AA sady článků do blesku a případně i bráchovi do foťáku.
Mám sady po 4 článcích:
čínský z Gesu - eneReady 2200mAh - ty mám snad 8 let, původně nabíjený levnou nabíječkou kde jsem musel hlídat čas.
Tyhle jediný jsou ještě první generace NiMh, dneska se dá koupit i 3000mAh, ale časem se dost vybíjí.
Ostatní by měla být vylepšená druhá generace se sníženým vybíjením, jak se někde píše. Jiní říkají že žádná 2. generace neexistuje, jen vylepení technologie, tak nevím.
Sanyo - Eneloop 2000mAh - ty mám tak 6 let, původně jsem je nabíjel přiloženou nabíješkou Sanyo, kde jsem musel hlídat čas
GP-ReCyKo 2100mAh - ty mám tak 4 roky a od té doby používám tuhle nabíječku
a nově Energizer - Recharge 2000mAh - poprvé jsem koupil jen články bez nabíječky

A zatím mi neodešel jediný článek. Přestože ty levný z Gesu nejsou určený na rychlonabíjení.
Brácha má nějakou levnější inteligentní nabíječku s proceroem uvnitř Minwa. Používal různý sady ze supermarketů a většinou po roce až dvou musel kupovat nový sady. Jednou mi přinesl asi 3 sady, neporadila si s nimi GP nabíječka, nepomohlo nabíjení starou nabíječkou po 70mAh, ani ohřátí článků na reglzdroji při 3A. Prostě bylz totálně zničený a nedrželi.
Druhej brácha měl původně cestovní nabíječku Energizer kde si musel hlídat čas nabíjení, před lety jsem mu koupil na Ebay nabíječku která hlídá každý článek zvlášť. Nabíjí s ní taky různý sady ze supermarketů a nejstarší články má taky minimálně 8 let aniž by nějaký odešel.

Takže koupit dobrou nabíječku se opravdu vyplatí.

20

Re: Akumulátory

Kdysi sem sehnal nabíječku, mela neobvykle obvyklý problém, odešla síťová část, bylo to vyřazeno a vyhozeno z nejakého servisu GSM a jiné techniky. Na této sem si dodelal maturitu pro spínané zdroje, tedy sem ji nakonec opravil a fungovala dlouho. Jednoho dne, sem ji zapucil a nevidel, co me potešilo, protože sem dostal moderní nabíječku turnigy, 4nabky v jedné krabici.
V praxi pro nabíjení nejradeji používám intellicharger i4, v aute i2, a na testovaní bežných článkú do velikosti 26mm prúmer a délky 650mm opus BT-C3100.
Turnigy jiz jen na težké případy a LiPol, LiFePO a jiné.
Pokud na tom opusu, vidím, že článek je špatný, nebo má velký vnitřní odpor, malou kapacitu a pod. jde na recyklaci.
I když mám postavený a funkční meřák Ri, a rúzná udelátka, na meření článkú, již se tím nezabývám, obvykle je to stráta času.
Nekdy se objeví zajímavé starší články, které se vyplatí podrobit vyšetření a udelat diagnózu. Posledne, to byli GP recyko, velmi podrené NiMh. Pokud mám nutnost, používat nekde AA, snažím se je nahradit 14500 Sony V2 LiIon. Obvykle to nebývá problém.
Jinak všude cpu 18650...