Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Projekty Profi » Subwoofer Beyma 15P1000Fe/Eminence Kappa15LF/Zomax

  Stránky: 1

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

RSS

Příspěvky [13]

1 ...editoval ondra.klofat (16. 5. 2016 6:49)

Téma: Subwoofer Beyma 15P1000Fe/Eminence Kappa15LF/Zomax

Určení: "pokusný" PA subwoofer
Realizace: podzim 2015
Orientační cena: 3000 (pouze ozvučnice)
Technická data: Rozměry: (šxvxh) 540x437x530mm, Ozvučnice: 90L bassreflex, ladění: 45Hz, Materiál 20mm MDF (25mm MDF přední a zadní stěna). Osazení: Beyma 15P1000Fe/Eminence Kappa15LF/Zomax
                         
Trochu neobvyklý projekt tím, že nevznikl jako finální řešení soustavy, ale jako "pokusná" ozvučnice pro malé PAčko s párem subwooferů. Původní návrh tedy kalkuloval především s Beymou 15P1000Fe, pro kterou plánuji postavit ještě druhou bednu prakticky stejné konstrukce, pouze s větším objemem (127L) a samozřejmě trochu jiným laděním, přičemž tato se zatím dočkala dokončení pro možné další použití.

Na samotné konstrukci není nic neobvyklého, co by stálo za delší popisování, tzn. lepeno na tupo+ staženo vruty, bassreflexy jsou tvořeny 4 obdélníkovými otvory (v praxi vlastně dva štěrbinové otvory rozdělené napůl zapuštěnými madly). Povrchová úprava je matný PUR lak nanášený válečkem.

V rámci testování byl subwoofer buzen zesilovačem Behringer EP1500 přes aktivní crossover... Dělička se ukázala jako ideální na 100Hz. Bednu jsem následně testoval čistě pro zajímavost i s reproduktory Emi Kappa15LF a zbylý blíže neidentifikovaný Zomax. Všechna tři alternativní osazení fungovala v této ozvučnici uchometricky výrazně lépe než v původních maličkých asi 70L PA subwooferech. Samozřejmě každý ze tři reproduktorů odpovídá zcela jiné kategorii, takže porovnávat je mezi sebou je zbytečné a zajímalo mě především porovnání s původní bednou. Měření zatím nemám. Chci ho poté ještě, čistě ze zvědavosti, vyzkoušet v domácích podmínkách s osazenou Kappou (ikdyž předpokládám, že se stejně vrátím k plně dostačující konfiguraci samotných regálovek bez subwooferu). Grill tedy neplánuji dodělávat, madla ač jsem uvažoval, že bych je vynechal, jsem nakonec udělal a jsem za ně rád protože bedna přeci jen nějaké to kilo má.

Fotky ze stavby:

http://s13.postimg.cc/qisdd7jhf/image.jpg http://s13.postimg.cc/esefvtqoz/image.jpg http://s13.postimg.cc/g16wv780z/image.jpg http://s13.postimg.cc/i717ppbhf/image.jpg

http://s13.postimg.cc/8inrmkgo3/image.jpg http://s13.postimg.cc/5aeovs50j/image.jpg http://s13.postimg.cc/6kh3oko6b/image.jpg http://s13.postimg.cc/4re7092zn/image.jpg


Fotky finální podoby:

http://s8.postimg.cc/68j2agxbl/image.jpg http://s8.postimg.cc/vaq711t4h/image.jpg http://s8.postimg.cc/4zv6ou5dd/image.jpg http://s8.postimg.cc/r45clptip/image.jpg

http://s8.postimg.cc/uz8qoacoh/image.jpg http://s8.postimg.cc/u762p38hd/image.jpg

2

Re: Subwoofer Beyma 15P1000Fe/Eminence Kappa15LF/Zomax

Do repráku vruty nepatří, ale borovicové kolíky do kříže, aby to bylo samosvorné. Pokud ale nezáleží jak to hraje a jak dlouho to vydrží, tak je to jedno.

3

Re: Subwoofer Beyma 15P1000Fe/Eminence Kappa15LF/Zomax

Tuhle reakci jsem čekal, a vím, že ideálně by to tak mělo být, ale všechny bedny co jsem kdy udělal jsem stahoval vruty a nikdy se mi nestalo že by se to jakkoliv hnulo, rozlepovalo atd... Dramatický rozdíl ve zvuku mezi vrutovanou a kolíkovanou bednou bych asi zrovna těmto dvou faktorům nepřikládal.

4 ...editoval Lukáš33 (30. 10. 2015 11:58)

Re: Subwoofer Beyma 15P1000Fe/Eminence Kappa15LF/Zomax

Vůbec kolíky jsou zbytečný luxus a ta práce. Nemuseli by tam být ani vruty, stačilo by aby to bylo nečíst stažené než zasáhne lepidlo. Dělal jsem pokusy, teď vše dělám sponkovačkou a 36 mm sponama. Jen me mrzí, ze uz jsem to nevěděl dřív.
Pěknej subík, dobrá práce.

5

Re: Subwoofer Beyma 15P1000Fe/Eminence Kappa15LF/Zomax

Přesně tak... za tu práci ty kolíky vůbec nestojí, a jak řikáš...drží to hlavně lepidlo. Regálovky co mám doma jsou jen na tupo lepený (bez vrutů, stahované truhlářskými svorkami) a drží úspěšně už 5let. Nad sponkovačkou jsem už taky přemýšlel, ale takhle velký spony tam nedám a menší jsem si zas netroufl... nedávno jsem viděl před renovací obroušené EAW SB1000 a maj to udělané taky takhle... sesazené jednoduchým frézovaným zámkem, který je tak mělký že je spíš kvůli přesnému sesazení desek než kvůli pevnosti, a nastřílených pár spon do každé hrany... a přitom je ta bedna totálně blbuvzdorná.

6

Re: Subwoofer Beyma 15P1000Fe/Eminence Kappa15LF/Zomax

Vizuálně hezká práce.
Jen tak na oko (zatím ne výpočtem) bych trošku zmenšil světlost BR (respektive dal je jen z jedné strany), aby to nevyžadovalo přílišnou délku.
Ladění na 45 Hz mi připadá pro profi SW vysoko, raději bych slez na 40, možná i na méně.
Vruty podle mne v pohodě, "kynoucí" lepidlo vše vyplní a zpevní.

7

Re: Subwoofer Beyma 15P1000Fe/Eminence Kappa15LF/Zomax

Jak jsem psal, byla to původně hlavně pokusná bedna pro tu Beymu, to že jsem jí dotáhl do konce bylo jen z lítosti nechat jí nedokončenou, když už jsem se s tím stavěl... po změření a porovnání asi půjde do světa, když pro ní nenajdu do té doby nějaké využití sám. Ladění mi taky přišlo vyšší, ale chtěl jsem zkusit jak to dopadne v praxi. Po dvou dnech hraní se ukázalo, že hlavně při "obývákovém režimu" je to vyšší ladění docela dost znát...s PAčkem mi to nepřišlo tak výrazné. Zítra tedy zkusím udělat dvě vyjímatelné ucpávky z tuhého molitanu a uvidíme jak se to bude chovat, dík za tip.
Ten druhý prototyp, který mám v plánu pro porovnání s tímhle postavit je laděn na 38Hz (v zrhuba 130L hrubého vnitřního objemu), tak jsem právě zvědav...Vítězný bedny pak chci postavit dva kousky už jako klasickou PA bednu z překližky (tahle z MDF je šíleně těžká), strukturovaným lakem atd.

8

Re: Subwoofer Beyma 15P1000Fe/Eminence Kappa15LF/Zomax

Když jsem si hodil do simulace ladění na 40 Hz a 38 Hz Kappy a Beymy. Samozřejmě ještě vyšší ladění (cca 50 Hz) přináší víc basů na nejvýznamnějším pásmu 60 - 70 Hz.
Je vyloženě znát, jak zhruba pro stejnou práci na basech vyžaduje Kappa více objemu (130l/97 l). Je to naznačeno i Vas.
Ta Beyma hraje "radostněji" pod 50 Hz, Kappa kolem 80 Hz.
Tolik simulace, jenže "šedá je každá teorie, jen strom života se věčně zelená".
Doporučený BR: 2* 5 cm*19 cm, to dobře, s velkou rezervou vychází v proudění a délka je také rozumná.
Já bych volill Beymu ve 100 litrech, laděnou na 38 Hz.

9

Re: Subwoofer Beyma 15P1000Fe/Eminence Kappa15LF/Zomax

Moc hezká práce. K takovému provedení by se gril asi ani nehodil. Co se týká samponka tak od něj už známá reakce. Však se zkuste inspirovat nějakou jeho elektro "konstrukcí".

10

Re: Subwoofer Beyma 15P1000Fe/Eminence Kappa15LF/Zomax

Veľmi pekná práca, hlavne sa mi páči povrchová úprava. Zaujímalo by ma, čo je to presnejšie za lak (jednozložkový / dvojzložkový ...) a skúsenosti s jeho odolnosťou pri prenášaní reprobedne (poškriabanie, odretie a pod., lebo o také javy nie je núdza keď ide o PA).

11

Re: Subwoofer Beyma 15P1000Fe/Eminence Kappa15LF/Zomax

Povrchovka je dělaná právě tak, aby mu to slušelo spíše doma (bedna byla dělaná hlavně jako testovací prototyp, a o trvalém použití v PAčku jsem u ní neuvažoval, na to je zbytečně těžká). Tzn. relativně hladý oproti výrazně strukturovanému co se používá na PA. Jemné struktury je docíleno nanášením všech vrstev molitanovým válečkem... snese to víc chybiček při práci než stříkaná barva a je z toho daleko míň nepořádku. Je to vodou ředitelná barva, relativně hodně hustoá (3 vrstvy průběžně jemným šmirglem přebroušeny, pak finální 4.) a na to jednosložkový matný lak (ETERNAL), taky válečkem. Jak dlouho by byly hezké při častém přenášení nevím, uričtě to není tak odolné jako např. Warnex atd. Ale mám takhle dělanou povrchovku skoro na všech bednách co mám doma a nějaké ťuknutí to snese. Amprack k PAčku mám taky takhle dokonce bez vrchního laku, ten se tahá často a semtam to škrábnutý je, ale nic dramatickýho, ale přecejen ta textura toho vydrží a nebo schová víc.

12 ...editoval ondra.klofat (22. 12. 2015 20:49)

Re: Subwoofer Beyma 15P1000Fe/Eminence Kappa15LF/Zomax

Pokud by měl někdo zájem o tuto bednu, nebo i s reproduktorem (onen "neznámý Zomax"), tak může být k dispozici.

EDIT: Už je pryč

13

Re: Subwoofer Beyma 15P1000Fe/Eminence Kappa15LF/Zomax

Kdyby se chtěl někdo vyjádřit/poradit k pokračování projektu zde: http://www.audioweb.cz/viewtopic.php?pi … 6#p333256, tak budu rád.

Založil jsem nové téma, protože se jedná prakticky o začátek od nuly... s tímto to bude mít nakonec společné víceméně pouze osazení Beymou.

Příspěvky [13]

  Stránky: 1

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

Audioweb.cz » Projekty Profi » Subwoofer Beyma 15P1000Fe/Eminence Kappa15LF/Zomax

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£