Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 5 z 7)

Audioweb.cz » Projekty elektroniky » Jednoduchý elektronkový předzesilovač

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 7 »»»

RSS

Příspěvky [81 až 100 z 121]

Re: Jednoduchý elektronkový předzesilovač

Takže opět proběhlo nějaké kolečko úprav a postupně jsem se propracoval k tomu, že zapojení tak jak je navržené Kudlibabkou je opravdu funkční bez výhrad. Veškeré problémy do toho vnáší zdroj signálu tj M-Audio. Mezitím jsem s tím byl u jednoho odborníka, co mi spoustu věcí objasnil a oměřil to a vše je ok. Já pak experimentoval se vstupními filtry a i změnou kapacity na vstupu (horní propust), ale tak jak to je originál navržené to prostě funguje nejlíp a to jak podle ucha, tak i naměřené.

Jediný zásah do zapojení v současné době je snížení odporů na zdroji a na Anodě na 3.3 a 10K. Díky tomu je na Anodu cca 82-85V namísto původních 66V. Proud je 10.2mA. Zvýšení napětí lehce snížilo THD.

Momentálně protože mi to nedá spát ještě řeším jak snížit druhou harmonickou, která je někde  na -58dB

Re: Jednoduchý elektronkový předzesilovač

Pošli schéma, způsoby snížení druhé harmonické existují smile

Web

Re: Jednoduchý elektronkový předzesilovač

Schéma na první stránce a nebo zde
https://lh3.googleusercontent.com/F-6CC … 24-h679-no

předem díky. Včera jsem ještě zkusmo testoval druhou elektronku a má o cca 30% lepší THD ale zase má trochu větší rozdíl mezi kanály, tak jsem ještě objednal dvě nové přeměřené Tesly, třeba budou ještě kapku lepší... smile

Re: Jednoduchý elektronkový předzesilovač

Jejdamane to máš jednu dvojitou triodu pro oba kanály? Lepší by bylo použít jednu na kanál a udělat z toho Mu-follower, ten má nejlepší parametry.

Tady ti můžu poradit jenom vyhodit katodový kondenzátory, čímž si zlepšíš zkreslení, ale klesne ti zesílení a to nevim, jaké potřebuješ.

Web

(upravil danhard 4. 12. 2015 6:15)

Re: Jednoduchý elektronkový předzesilovač

Na to ale potřebuje větší napájení.
http://www.lcardaba.com/articles/mu_follower/mf.htm

Re: Jednoduchý elektronkový předzesilovač

2hb:chtel jsem se zeptat,zkousel si zvukove porovnavat zapojeni z uvedenyho schema x Mu-follower x SRPP?ja nekolikrat,vzdycky se mi nejvic libilo to nejjednodussi zapojeni...dle mych zkusenosti nevadi pouziti jedne dvojite triody na kanal,dle mereni sice horsi separace mezi kanaly,v praxi - tedy poslechove je to zanedbatelny...
zvukove nejosvedcenejsi obvodd je podle mne dvoustupnovy...prvni dvojita trioda //klidne zde uvedena PCC/ECC88// zapojena jako napetovy zesilovac,stejnosmerne navazana do druhe dvojite triody /treba 6N6P nebo ECC99 apod/...flaskam zdar...policske 11° zvlast!

Re: Jednoduchý elektronkový předzesilovač

Tak jsem zase ladil smile ale nenaladil. Sice tedy objednal jsem si na zkoušku za celkem normální peníz dvě PCC88 od Tesly, přeměřené a prý nové. Na pohled mají jiný popisek a zdá se i o nějakou tu desetinku tlustší piny. Měření ukázalo hlavně u jedné naprosto identické obě poloviny, jedna je lepší, druhá trochu slabší, ale obě mají podle měření kapku lepší dynamický rozsah cca +2dB ale horší THD i když spíš zanedbatelně. Zvukově jsem přesvědčený, že nastalo znatelné zlepšení i když i ty původní hrály dobře.

Trochu jsem zase včera špekuloval a hrál si se stíněnými přívody z DACu na mřížku a prostě to nefunguje. Pokud zapojím stínění jen na jednu stranu, udělám z toho oscilátor, pokud na obě, sice to jede ale při měření je o 5dB větší šum (noise) a 1dB horší rozsah. Nejlépe to jede s normální nestíněnou licnou, což mi hlava nebere. Asi zkusím nestíněný i vývod "-)

Další pokus o změnu bylo připojení žhavení přes drátový trimr 500R. Země na jezdce a vývody trafa na konce. To neudělalo vůbec nic. Poslouchal jsem to, měřil napětí i zvlnění osciloskopem. Nikde není žádná změna i když s tím kroutím jako šílenec smile

Ještě mám v plánu zavřít obě trafa do vlasní odstíněné krabičky, ale je to spíš takový pokus. Moc nevěřím, že to něco zlepší. Co mi ale pomohlo bylo uzemění plášťů obou traf, trošku se to vše podle měření zlepšilo, ale v řádu 1% max.

(upravil kudlibabka 8. 12. 2015 12:28)

Re: Jednoduchý elektronkový předzesilovač

vigo pokud chces pouzit trimr jako odbrumovaci clen musis odpojit ten kondenzator 0,47uF....mit zapojeny oboje nema vyznam...muzes zkusit DC zhaveni jak uz ti radil na zacatku sinclair...ja osobne u vetsiny neprimozhavenych lamp zhavim AC s tim 0,47uF...kvuli jednoduchosti-spolehlivosti...

(upravil vigomat 8. 12. 2015 13:00)

Re: Jednoduchý elektronkový předzesilovač

Ahoj,

Kondík už tam dávno nemám, bylo to natvrdo na zem na jedné straně. Ta změna taky neudělala nic znatelného. Usměrňovat se mi moc nechce, protože když to nereaguje nijak na ten trimr, nejsem si jistý, že by pomohlo usměrnění. Nevylučuji, že se do toho časem pustím, ale teď chci ještě zkusit jiné věci, jako to odstínění a taky mám tady z nějakého kabelu feritové trubičky, tak chci zkusit jak se to bude chovat vzhledem k tomu bordelu co jde na MHz z DACu.


Jak píšeš kvůli jednoduchosti, tak to je překlep to DC ne?

Díky
Vigo

Re: Jednoduchý elektronkový předzesilovač

ano preklep...ma byt AC...opravuju...

Re: Jednoduchý elektronkový předzesilovač

U přímo žhavených má AC vliv na zvuk, protože se během periody mění teplota katody a tudíž i strmost, Ri, anodový proud, atd, tudíž trochu i výstupní signál. Prý je to zvukově "lepší". Kromě toho teplotu vlákna ovlivňuje trochu i katodový proud.

To DC žhavení má smysl u zesilování velmi malých signálů, řádově milivolty nebo desítky milivoltů, u silnějších signálů to bývá zbytečné.

(upravil kudlibabka 8. 12. 2015 14:47)

Re: Jednoduchý elektronkový předzesilovač

Koncovy DHT zhavim skoro vzdycky AC /vyjimkou je 6C4C a GM70/...problem je u signalovych,tam se clovek bez DC zhaveni neobejde.DHT se "nelibi"  pokud maji paralelne k zhaveni kondenzator,takze je nutny jiny reseni nez stabilizator a nasledny kondenzator...treba tento obvod vyhovi:
http://lyrima.co.uk/dhtreg/dhtRegIntro.html

Re: Jednoduchý elektronkový předzesilovač

GU50 není DHT

Re: Jednoduchý elektronkový předzesilovač

dneska obcas pisu jiny veci nez mam na mysli...melo byt GM70...opravuju a diky za upozorneni...

(upravil PB 8. 12. 2015 14:59)

Re: Jednoduchý elektronkový předzesilovač

Nebojíš se toho vysokýho napětí?

Definice matematika je, že je to člověk, který píše a, říká b, myslí c a má tam být d.
Nejsi matematik?

Re: Jednoduchý elektronkový předzesilovač

Toho napeti se bojim,proto jsem to jeste nedodelal....:-)...ikdyz mam vse komplet...no mam rozdelany zes s GM70,6C33C,GU50,EL34,46...a par DACu...

Matematik nejsem,ale obcas si pripadam jako debil...asi to spis bude tim...

(upravil vigomat 14. 12. 2015 10:07)

Re: Jednoduchý elektronkový předzesilovač

Tak proběhl srovnávací test předzesilovače na aparatuře u kolegy co hudbě zasvětil život big_smile To se musí vidět.

Porovnávali jsme stejné písničky ze zdroje PC/Gramofon/CD na ani nevím co všechno. Výsledek je takový, že s laděním předzesilovače končím, tam opravdu brzda není a pochyboval jsem zbytečně. Kdo nevěří, postavte si to, na kvalitní aparatuře to hraje skvěle. Kolega na to koukal jako na zjevení (není moc elektronkový a nevěřil, že tak jednoduché zapojení může takto hrát). Já zase koukal jak na zjevení jak to může hrát zapojené na kvalitní aparaturu. Pokud bych to shrnul, jsou skladby, kde je rozdíl proti tomu co mám doma překvapivě malý, ale třeba ABBA Super Trouper je v dynamice opravdu značný. 

Taky jsem se přesvědčil o tom, že kvalitní flac skladba hraje srovnatelně s deskou a obojí lépe než CD. Od všeho bylo víc zdrojů. U Flacu bylo vtipné, že 100MB hrál na úrovni CD ze kterého byl asi převedený a jiný cca 30MB hrál mnohem lépe.

Mě tedy čeká další úkol a to zjistit, jestli mě doma víc brzdí ta Yamaha a nebo repro. Chjo to je boj smile

Re: Jednoduchý elektronkový předzesilovač

Vigo - bohužel výsledná kvalita je daná vždy nejslabším článkem v řetězci... Takže přeji příjemné bádání smile Abys nakonec neskončil u SE A s lampama a nějakou hornou, jako já smile

Web

Re: Jednoduchý elektronkový předzesilovač

Jo, subjektivní testy a měření, to jde málokdy dohromady smile
U toho .flac je ještě vždycky otázka, odkud že se to do toho flacu dostalo. Zdaleka ne každý vznikl z analogového master záznamu na pás. A naopak bude dost LP, které vznikly přepisem z CD.

Re: Jednoduchý elektronkový předzesilovač

...pro mne jsou objektivni subjektivni testy...
Vigo jsem rad,ze jsi spokojenej...vsichni u kterych jsem predvadel svoje vytvory byli velmi zaskoceni,ze jejich pristroje renomovanych znacek a mnohonasobne ceny ve zvukovym srovnani pokulhavaji...
Porid si citlivy sirokace,udelej s nima OB nebo horn a jednocinny lampac zesilovac....a mas vystarano....

Příspěvky [81 až 100 z 121]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 7 »»»

Audioweb.cz » Projekty elektroniky » Jednoduchý elektronkový předzesilovač

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£