(upravil Al Capone 1. 9. 2015 12:48)

Téma: tip na lacný a dobrý DAC (65€) + tuning

Pred asi rokom som riešil problém kvalitného posluchu z PC. Teda ako dostať čo najlepší signál z kompíka do stereo zosika za prijateľnú cenu. Repro na stole pri monitore ... klasika. Išlo hlavne o plnosť, muzikálnosť, priestor a dobré basy. Proste čo neposkytuje výstup z bežnej dosky. Začali sme s kamarátom preberať DAC-y a dal tip na jeden čínsky z ebay - vraj má dobrý čip (DIR9001) a celkovo za cenu cca 70€ nevyzerá zle. Navyše má OPAmp osadený v pätici - takže sa dá tuniť zvuk výmenou operáku. Ako bonus je tam sluchátkový zosik. Takže sa to čudo objednalo - jedná sa o túto škatulku: SMSL SD-793II DAC. Vstupy: optika + coax. Zo začiatku sa mi zvuk pozdával, no časom hlodala zvedavosť, čo by urobila výmena švábu. Začal som preto študovať problematiku OPAMP - niečo nové -:) A pár dní venovanej čítaniu rôznych vlákien rozhodlo, že treba toho kúpiť viac a skúšaním vybrať. Pretože názory sa rôznili. Tak som v GME objednal asi 10 rôznych operákov v cene od 0,50 do cca 6€. Nebudem napínať - rozdiely vo zvuku linkového výstupu aj sluchátkového outu boli značné. Viac dní som počúval, menil a znovu sa vracal k skoršie skúšaným kúskom. Nakoniec som pôvodne osadený OPA2134 vymenil za LME49720 (2,20€). Má to teraz ovela väčšiu vzdušnosť, dynamiku a proste taký špeci fajnový feeling. Jeden z tých operákov nebol vhodný pre sluchatka - stačilo trochu pridať a už bol zvuk silne skreslený - proste nestíhal. Na linke nič také pozorovať nebolo.
Dôležitá vec, ktorá urobila velký skok vo zvukovom výstupe - nebojím sa povedať že min. o triedu vyššie - napájanie DAC-u z olovených akumulátorov (používaných napr. v motorkách - 2 x 12V paralelne). Zvuk sa vykontúroval v celom spektre, samozrejme basy sa krásne zagulatili, smerom hore sa to upratalo - a zlepšil sa priestor.
Ešte pre kompletnosť uvediem komponenty zostavy: SMSL SD-793II DAC, zosik Denon PMA-700V, francúzske repro Triangle Titus XS, jemné spletané 4mm hrubé repro káble, kvalitný optický kábel (je poznať rozdiel v zložení jadra na zvuku - neveril som kým som neskúsil).
Doteraz som tu mal požičané HRT Music Streamer II +, Stoner UD120. Myslím, že tento SMSL v porovnaní s týmito dvoma hanbu neurobí.

(upravil mechanik 3. 9. 2015 0:11)

Re: tip na lacný a dobrý DAC (65€) + tuning

65E je mizerný rozpočet, ved za to sa dajú bežne kúpiť len súčiastky ako trochu lepšie OZ, IO DACu a ten DIR9001. V prípade že pôjdeš do S/PDIF potrebuješ ešte kvalitnú zvukovku, napríklad ESI julia (120E), prípadne Lynx L22 (650E). Lepšie riešenie bude asynchronne USB. Každopadne to nebude lacné. S rozpočtom do 180E si kúp ASUS Xonar Essence ST/STX. Lacný DAC nebude mať asynchronne USB a tak sa to bez zvukovky s digitálnym výstupom a nízkym jitterom aj tak neplatí.

Ale na DACy sú tu iný odborníci smile Len to asi po prečítaní nadpisu rovno vzdaly.

EDIT: dosť divné je že na plošnom spoji toho SMSL SD-793II je len jeden dualny OZ. Podla katalogového listu PCM179x tam musia byť 3 dualne OZ. Každopadne má len KOAX - S/PDIF vstup takže platí to čo som písal vyššie. Priplatil by som a kúpil ASUS Xonar essnece ST/STX/STX2.

(upravil Al Capone 3. 9. 2015 6:56)

Re: tip na lacný a dobrý DAC (65€) + tuning

Ahoj - tak sa stretávame aj pri druhej téme -:)
Neviem či som Ťa dobre pochopil, ale myslel si to tak, že vykašlať sa na lacný DAC a použiť rovno analog. výstup z tej Xonar Essence?
Príp. použiť lacný DAC (čo mám) ale dokúpiť k nemu ESI Juliu, aby dostával lepší digi signál s nižším jitterom?
Tá Julia má kvalitný aj samotný analogový výstup?
Čo som tu mal ten HRT Streamer, tak mi zvuk prišiel moc tvrdý - chýbal nadhľad a pohoda - to je asynchro USB, a takisto ten UD120 od Stonera. Tam zase vypadával driver hocikedy (pod win 7-64bit). Zvuk Stonera sa mi javil ale príjemnejší.
Iné prevodníky som nemal možnosť zatiaľ doma otestovať (aha - ešte som mal Fubar IV - ale ešte so starou zostavou - Kenwood + repro Chario). Ten bol tvrdý a taký neosobný. Po výmene za HRT Streamer na tej zostave to hralo spolu fajnovo). Akurát ten Streamer bol už mimo finančný rozpočet - bol len zapožičaný od kamoša na skúšku.

(upravil Al Capone 3. 9. 2015 7:13)

Re: tip na lacný a dobrý DAC (65€) + tuning

Ešte k tomu SMSL - šváb čo si vyžaduje 3 OZ, má v čínskom DACi iba jeden -:))) Toš - číňaňi s tým vyjebali a ušetrili - sú to riadni vychcálkovia - ale hrá to fak pohodovo - po nejakom ukričanom prejave ani stopy - vokály sú pekne artikulované a zvyšok fakt tiež neurazí - by som povedal že mňa to uspokojilo. Priestor je dokonca naznačený do hĺbky a nástroje majú pevné miesta - netancujú. Ale tak je možné, že s výmenou za niečo lepšie sa to môže kvalitatívne posunúť hore. Týmto tipom na ozaj lacný a pomerne dobre (príjemne) hrajúci DAC  som len chcel menej náročným pomôcť s výberom. Keď to porovnám s takým FiiO D03K Taishan, tak toto je niekde inde. Taishanu chýba hĺbka, plnosť, dynamika, priestor ... je to také chudobnučké celé - chatrné, podla mňa je ešte ako tak vhodný k TV - ale na muziku vôbec nie. SMSL už dáva z muziky úplne iný pocit.

(upravil mechanik 3. 9. 2015 8:49)

Re: tip na lacný a dobrý DAC (65€) + tuning

Ja by som kúpil ASUS Xonar Essence. Tie lacné S/PDIF prevodníky sú dosť mizerné a bez kvalitného digitálneho výstupu to aj tak nemá zmysel. Dobrý S/PDIF výstup bude mať práve ESI julia ale analogový výstup by som nepoužíval. Všetky tie uvedené zvukovky doma mám alebo som aspon mal, až na STX2.

Ten TAS1020B použitý v HRT Streamer bude asi dobré riešenie, samo o sebe ako asynchronne USB. Neviem či má ten HRT Streamer viac verzií ale niektoré návrhy DPS vyzerajú dosť dobre. No vážne kvalitný a dobre navrhnutý DAC bude drahý. Tu už by mal poradiť niekto kto sa zaoberal porovnávaním rôznych prevodníkov, myslím po technickej stránke, aby malo zmysel sa nimi vôbec zaoberať po zvukovej.

Re: tip na lacný a dobrý DAC (65€) + tuning

Vďaka - ako som Ti písal do SS, skúsim ešte ten Streamer na novej zostave - a porovnám ho so SMSL -:) Bude prča.

Re: tip na lacný a dobrý DAC (65€) + tuning

Netreba ešte zabudnúť na jednu vec - dosť dôležitú, ktorá urobila so SMSL DAC-om dosť velký posun - a to batériové napájanie (olovené aku). Poväčšine keď sa testujú tieto škatulky, napájajú sa priloženým trafkom. Rozdiel vo zvuku je skutočne velký.