Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Reproduktorové výhybky » Výmena kondenzátorov vo výhybke

  Stránky: 1 2 »»»

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 24]

1 ...editoval Orso (25. 6. 2015 17:35)

Téma: Výmena kondenzátorov vo výhybke

Ahoj, mám reprobedne  1PF 067 62. http://www.repromania.net/tesla/ruzne-r … 067-62.php Chem vás poprosit o radu ohľadom výmeny kondenzátorov vo výhybke. Sú tam zapojene paralelne, teda by som potreboval vediet , či to má nejaky význam , alebo môžem použit jeden kondenzátor, prípadne vyskladať konečnú kapacitu z iných hodnôt. Napr v člene 2+4 mikro, by som použil 3+3. http://audiomarket.sk/produkty/reproduk … Ywff0are70 Ďalej , či to má význam vymeniť a či sú kondenzátory na tejto stánke dobré, prípadne prosím o radu kde by som si mohol nejaké kúpiť. Ďakejm za odpovede.

2

Re: Výmena kondenzátorov vo výhybke

Je jedno jaké kapacity k sobě poskládáš. Důležité je, aby výsledná kapacita byla stejná jako původní.
Nic nepokazíš, když kondenzátory vyměníš. Ale radši nejdříve změř, jak na tom jsou původní, protože jestli mají správnou kapacitu (v toleranci s kterou se vyráběly ... 20%), změnu asi nepoznáš.
Kondenzátory z tvého odkazu jsou dobré. Vybral jsi polypropylenové, které jsou vhodnější než polyesterové.

3

Re: Výmena kondenzátorov vo výhybke

Jinak možno polypropylénové v SR i z jiných zdrojů, např. zde (snad jsem vybral stejnou hodnotu pro srovnání) http://www.prodance.cz/kond-el-bip-rad-3m3-100v.html
Výhodou více kusů je možnost experimentů se zvukem bedýnky.

4

Re: Výmena kondenzátorov vo výhybke

To už jste se všichni pánové zbláznili? Reprobedna stará min 20 let, repráky nic moc, výhybka triviální, kondenzátory krabicové které budou mít svoji kapacitu až my už tady nebudem, a vy mu radíte měnit kondenzátory. Co tím získá? Maník se někde dočte že do výhybky jsou nejlepší polypropylény a myslí si že po výměně bude mít s tyhle "reprobedny" nevím co.To si opravdu myslíte že se výměnou kondíků u tý bedny něco změní? Možná by tomu ještě pomohla výměna kabeláže, vnitřní cool . To už se nepamatujete k čemu se ty bedny prodávali? Dnes klofani vidí nápis Tesla a myslí si bůh ví co nemají.

5 ...editoval zdenek00 (26. 6. 2015 9:41)

Re: Výmena kondenzátorov vo výhybke

Hippo007 napsal:

... radši nejdříve změř, jak na tom jsou původní, protože jestli mají správnou kapacitu (v toleranci s kterou se vyráběly ... 20%), změnu asi nepoznáš.

Proč by se všichni zbláznili? Vždyť mu přece neradí, aby si je vyměnil - jen, pokud na tom bude trvat, odkazují na vhodné typy.

6

Re: Výmena kondenzátorov vo výhybke

doly j: nevím, jaké máš Ty osobně zkušenosti s krabicovými kondenzátory Tesla, ale já osobně velmi špatné. Velmi často už bývají total KO a to až tak, že jedou do zkratu...občas umí podpálit i zesilovač. Osobně jsem zažil takový krabičák TC47x MP u 1PF06708. Takže než tady začneš někomu nadávat do bláznů, měl by sis ověřit fakta.

7

Re: Výmena kondenzátorov vo výhybke

Ty krabičáky odchází opravdu dost často, můžu potvrdit z vlastní zkušenosti. Ostatně někdy na jaře tady bylo o tom i jedno vlákno, tam byl kond ve zkratu.

8

Re: Výmena kondenzátorov vo výhybke

Omlouvám se, ale v té větě je otazník. Je rozdíl napsat si blázen ? nebo si blázen! Alespoň já to tak cítím. Zkušenosti které popisuješ nemám, myslím si že Tesla vyráběla i mnohem horší kondenzátory než tyto.

9

Re: Výmena kondenzátorov vo výhybke

Věta "To už jste se všichni pánové zbláznili?" začínající proslov ve mně vyvolává dojem, že její autor poukazuje na hloupost ostatních, načež dále vysvětluje, proč se zbláznili.

Ty kondenzátory jsou poplatné době, kdy se vyráběly. V krabičácích Tesly je z 90% MP, tedy metalizovaný papír, stejný jako je v hovňácích. U hovňáků praskl hnědý obal, kond navlhl a bylo po něm. Krabičáky na tom byly líp, ale pouzdro nebylo vždy 100% hermetické.
Já naopak znám od Tesly několik mnohem lepších řad kondenzátorů, ale všechny s novějším datem vzniku.

10

Re: Výmena kondenzátorov vo výhybke

Moje poslední zkušenost s krabicáky - je to asi 3 měsíce co jsem řešil bratislavský bedny 1PF 067 08, v každé je 5 krabicáků a celkem 3 byly vadné. V jedné ten kond sériově s výškáčem měl skoro zkrat což je pro výškáč velice nebezpečné, nehledě na příšerný zkreslený zvuk. Od jisté doby všechny krabicáky a hovňáky automaticky měním, kapacity ve starých bednách nebývají nijak závratné takže ani cena nemusí být velká. Do beden nižších příkonů zcela vyhoví běžné TC205/MKT205. Do beden vyšších výkonů raději polypropylenové nebo TCčka na větší napětí.

11

Re: Výmena kondenzátorov vo výhybke

No však taky (jestli se moc nepletu) ty kondenzátory mají 35-40 let. Papír v dielektriku degeneruje, i když je něčím napuštěnej a je jedno, jaký to byl výrobce. Proto je dobrý je vyměnit, i když se kvalita zvuku zjevně nijak nezlepší. Pořád levnější, než odpálenej konec. Ale to už záleží na každým, jak se rozhodne.

12

Re: Výmena kondenzátorov vo výhybke

Pouze potvrdím, co se psalo v předchozím. Během roku jsem repasoval několik  párů reprosoustav Tesla a mohu konstatovat, že v každé výhybce byl nějaký krabicák vadný. Nezřídka měl čistý zkrat, anebo už nepřípustný svod či značně zvýšenou kapacitu. Na druhé straně ale ostatní byly zase jako zamlada.
Pokud chceš mít na delší dobu klid, vyměň krabicáky preventivně všechny, pokud se zase po nějaké době na výhybku podíváš a opět ji zkontroluješ, tak vyměň jen vadné.

13

Re: Výmena kondenzátorov vo výhybke

Polovičatá práce mi přijde dost zbytečná, čas strávený s rozebíráním bedny a měřením součástek stojí víc než těch pár kondíků. Taky vruty ve starých tesláckých bednách bývají tak mizerné že několikanásobné vyšroubování a zašroubování defakto není možné aniž by se vyhlodal závit ve dřevě. Jsou to spíš takové hřebíky s naznačeným závitem big_smile Ty je nejlepší hned vyměnit za moderní vruty jenže ani s těmi nejde šroubovat do nekonečna. Navíc většina tesláckých bedýnek je uzavřená konstrukce a nebývají dobře utěsněné, pokud je zadní stěna na vrutech tak často drnčí a tak různě. Tohle řeším karosářským silikonem který bednu dokonale utěsní, na basech pak obvykle dojde ke slyšitelnému zlepšení. Jenže takto slepená bedna už nejde snadno rozebírat takže je nutné repasi výhybky udělat na 100%. Prostě repase bedny by měla být úplná, jinak je lepší se na to vyprdnout a přenechat někomu kdo to udělá pořádně.... to je můj názor smile

14

Re: Výmena kondenzátorov vo výhybke

Ďakujem za rady, určite vymením všetky.

15

Re: Výmena kondenzátorov vo výhybke

Myslím si, že mi ty krabičáky drží i v bednách. Bavím se o zaletovaných se skleněnými průchodkami. Po radách ostatních jsem vyzkoušel na cca 30 kusech několik novějších RLC měřáků navíc včetně DC na svody při jmenovitém napětí a vše se zdá OK. Žádný vadný.
Dík za radu kde chybuji.

Hovňáky jsou jasné, tam proniká vlhkost a papír bobtná.
Jinak vševojsko krabičáky na rozdíl od hovňáků celkem používalo. Hnědé kondíky sice také používalo, leč s jinám materiálem byť stejné hnědé barvy, a ty nepraskají a drží.

Jó to keramiky je něco jiného. Na ty ani nedýchat. Ale to se zde neřeší. Zmiňuji se proto, že jsem potkal pár zamlklých zesíků díky těmto týpkům.

Jinak k tesláckým bednám, běžně se do nich musí přes repra, zadní díly jsou napevno. Problém nevidím s volnými vruty i když semo tamo se povede, ale s drolivými tmely či jinými těsnidly mezi reprem a dřevem. Mě se osvědčil skřípnutý těsnící profil na bázi silikonu. Nefučí to, drží a vrut se nemusí testovat na mez zkrutu aby se časem nepovolil.

16

Re: Výmena kondenzátorov vo výhybke

Já to trochu oživím - tedy - myslíte, že až takhle? http://www.audiodiy.cz/cs/content/11-ve … ndenzatoru
Až takový vliv?

17

Re: Výmena kondenzátorov vo výhybke

Úžasný test.
Zdroj zvuku a zde napráskané SMD kondenzátory nejsou zmíněny.
Zřejmě jsou o třídu výše, nežli ty nejlepší zkoušené, od teďka dávám do každé výhybky kondenzátory SMD smile.
Asi začínám být na tyhle testy (respektive čtení o nich) starý, sorry.

18

Re: Výmena kondenzátorov vo výhybke

Skvělá obchodní taktika, na mnohé to zafunguje. smile

19

Re: Výmena kondenzátorov vo výhybke

Na zdroj zvuku, zapráskaný SMD kondenzátory bych se vykašlal. Co je ale tragické, jak to u podobných laických "testů" bývá, že kromě toho, že se nejedná o akceptovatelně provedený slepý test, je zde na první pohled vidět totální kiks, který degraduje jakýkoliv pokus o srovnání. Schválně, kdo na to přijde. Ten, kdo má třeba rozsáhlejší zkušenosti s přesným měřením, to bude vědět asi okamžitě.

Web

20 ...editoval JeF111 (16. 1. 2016 17:19)

Re: Výmena kondenzátorov vo výhybke

Ani se mi to nechce číst celé, je to marketing s pětidevítkovou čistotou big_smile A samozřejmě ten nejdražší kousek je nejlepší big_smile
Nikde jsem se tam ale nedočetl o konkrétních hodnotách kapacity a výrobní tolerance, z fotky je vidět prd. Mezi těmi kondenzátory budou reálné rozdíly v kapacitě, parazitní indukčnosti, svodovém odporu a frekvenčně závislých ztrátách v dielektriku. A taky teplotní závislost u některých materiálů není zanedbatelná.

K tomu aby kondenzátor v obvodu "nebyl slyšet" obvykle stačí použít dostatečně velkou kapacitu s dostatečně nízkou parazitní indukčností. Tam kde je potřeba extra velké kapacity není problém ani bipolární elyt pokud se přemostí rozumně kvalitním MKTčkem (to řeší právě tu indukčnost elytu a ESR které stoupá s frekvencí). Problém může nastat u elytu který je na malé napětí (10V, 16V...) a není stejnosměrně polarizovaný, takže se v záporné půlvlně signálu přepóluje. Ten se skutečně může chovat nelineárně a opravdu zhoršovat zvuk. Dělal jsem nějaká měření ze kterých mi vyšlo, že elyt na 50-100V je pro střídavý signál o velikosti cca 1V dostatečně lineární i bez polarizace. Zcela nevhodná je keramika - obrovská napěťová nelinearita, obrovská teplotní závislost kapacity, mikrofoničnost a různé jiné objektivní neduhy. Tantalům se taky radši vyhýbám protože ty jsou při přepólování ostře nelineární a jsou dost poruchové.

Celkově mi přijde že hifisti a hlavně hájendisti se zbytečně nimrají v nepodstatných věcech a ty podstatné jim většinou zcela unikají smile
Moje zkušenost je taková, že výrobní kvalita a (ne)vhodnost použitých polovodičů ovlivňuje tu jakousi pomyslnou kvalitu zvuku řádově víc než rozumně kvalitní vazební kondenzátor. Zvěrstva typu "hovňák" samozřejmě neuvažuju. U elektronek je to ještě horší už i kvůli stárnutí a ztrátě emise - vyberete elektronku která se vám zvukově líbí a za rok už může hrát jinak. To je nekonečné motání v kruhu smile
Má někdo z hifistů vůbec představu kolik vazebních elytů, fakt mizerných operáků a kdoví čeho všeho bylo použito při nahrávání jejich oblíbených songů na kterých potom něco porovnávají?!? Je to úsměvné...

Příspěvky [1 až 20 z 24]

  Stránky: 1 2 »»»

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

Audioweb.cz » Reproduktorové výhybky » Výmena kondenzátorov vo výhybke

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£