Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.

Situace s Covid-19

V návaznosti na zpřísněná omezení Slovenské vlády (zde), je v nejbližší době také pravděpodobný zákaz přeshraničních přechodů slovenských uživatelů na jiné, než tamní weby. Po jeho vyhlášení, v zájmu ochrany našich národů, berte, prosím, toto nařízení v patrnosti a v případě naléhavých případů se zde na fóru zdržujte jen po dobu nezbytně nutnou, v diskuzích mějte nasazené roušky a mezi příspěvky dodržujte časové rozestupy nejméně 2 minuty. Pokud se nacházíte mimo své bydliště, nedejbože jste daleko v přírodě, do diskuzí nepřispívejte vůbec!

(Stránka 1 z 4)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Úpravy koncového zesilovače 2x150W s tranzistory IGBT z AR 11/98

  Stránky: 1 2 3 4 »»»

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 66]

1 ...editoval Rohlík82 (7. 6. 2015 11:32)

Téma: Úpravy koncového zesilovače 2x150W s tranzistory IGBT z AR 11/98

Zdravím Vás,
stavěl jsem v roce 2002 tento zesilovač jako maturitní práci a už tehdy se zesilovačem byly při oživování problémy. Zapojení publikoval v AR p. Alan Kraus.

Na laboratorním zdroji fungoval dobře, nastavil jsem offset a pracovní proud koncovými tranzistory na 50mA. Vše vypadalo v pořádku, tak jsem zesilovač zapojil na hlavní zdroj. Bohužel po zapojení to končilo vyhozením pojistek 1A a zničením jednoho páru IGBT tranzistorů. Musel jsem z Brna z firmy "Bůček" objednat další pár nových IGBT - cena 720kč a doufal, že to nějak dodělám a zesilovač opravím. Ověřil jsem si všechny tranzistory a diody, zda nejsou proražené a osadil nové Koncáky IGBT.

Zesilovač tedy nefungoval jak měl, zakmitával a tak jsem hledal všude možně, kde by mohla být chyba. Po určitých úpravách a různých doporučení od učitelů ze střední a Alana Krause jsem zesilovač zprovoznil, ale nebylo to jak se říká Košér. Alan Kraus tehdy navrhl odpojit filtrační kondenzátory v napájecích větvích na DPS zesilovače, protože to prý vedlo k plovoucím zemím mezi hlavním zdrojem a koncovým modulem a abych zkoušel měnit hodnoty kondenzátoru C6 ve zpětné vazbě. Po úpravách zesilovač začal nějak pracovat a jevil se na laboratorním zdroji stabilně, fungoval, nekmital a hrál do zátěže. Následně fungoval i na hlavním zdroji a já měl velkou radost. Zesilovač jsem po maturitě už ale nezapojil a radost skončila, když jsem četl před rokem článek na webu od p. Malaníka. Polil mě studený pot a já tušil, že budu muset zesilovač (pokud ho budu chtít používat) znovu předělat a že vlastně nic tak super zesilovač to nemám sad

V roce 2005 p. Malaník alias Sinclair napsal 4stránkový elaborát, jak zesilovač zprovoznit a oživit aby fungoval.
Odkaz zde: http://www.electronicservis.cz/files/up … y_igbt.pdf

Inu řekl jsem si, že to zkusím, vzal jsem po těch letech zesilovač a přesně podle návodu koncové moduly upravil. Tranzistory jsem použil MJE340/350 na místo BDček (jak Leoš píše), všechny tranzistory až na koncové Toshiby jsem koupil u EZK (vše ST microelectronics) a pečlivě je spároval.

Foto upraveného koncového modulu:
http://s6.postimg.cc/n41rscxxp/20150531_094741.jpg
http://s6.postimg.cc/mskbflhhp/20150531_095143.jpg

Konstrukce celého mého zesilovače:
http://s6.postimg.cc/97tjgh1ot/DSC02383.jpg
http://s6.postimg.cc/vxso9gkwd/DSC02382.jpg

Schéma zapojení koncového stupně a napájecího zdroje:
http://s6.postimg.cc/jcs761k99/Sch_ma_zapojen_koncov_ho_zesilova_e.jpg
http://s6.postimg.cc/kdsfv618t/Sch_ma_zapojen_nap_jec_ho_zdroje_pro_koncov_ze.jpg

Schéma zapojení koncového stupně po úpravě dle Sinclaira:
http://s6.postimg.cc/imdpov2z1/Sch_ma_zapojen_koncov_ho_zesilova_e_prava_dl.jpg

Rozložení součástek na DPS:
http://s6.postimg.cc/wuz3ibwel/Rozlo_en_sou_stek_na_desce_plo_n_ho_spoje_konc.jpg
http://s6.postimg.cc/ixgxd0ybx/Rozlo_en_sou_stek_na_desce_plo_n_ho_spoje_nap.jpg

Oživení probíhalo prvně na laboratorním zdroji s proudovou ochranou, poté na hlavním zdroji s toroidním  400W. Funkce ochran funguje dobře a nejsou s ní žádné problémy. Zesilovač jsem prvně oživoval bez zátěže na laboratorním zdroji, nastavil DCoffset a klid. pracovní proud koncovými tranzistory (nastaveno na 50mA) a vyzkoušel zesilovač nezatíženy až do limitace pro sinus 1kHz. Vše v pořádku, zesilovač držel a sinus 1kHz jak z encyklopedie. Nechal jsem zesilovač takto 30minut zapnutý a výstupní offset se pohyboval cca +-15mV. Klidový pracovní proud koncovými tranzistory klesl z 50mA na 37mA a trochu se měnil v +- pár mA. Bez zatížení prostě vypadal signál na výstupu jak za relátkem, tak na kolektorech koncových tranzistoru na osciloskopu skvěle (sinus i obdélník 1kHz) a to až k hranici limitace. To samé jsem provedl i s druhým modulem a vše OK.

Proto jsem modul zesilovače připojil na tvrdý zdroj, dal do napájecích větví dle popisu Leoše 4A pojistky a ověřil znovu vše od začátku. Výsledek je stejný jako předtím, vše OK.

4.6. 2015 ale nastal den D. Oživit zesilovač do odporové zátěže. Se známým, který se zesilovači baví a rozumí jim, jsme zesilovač s IGBT tranzistory začali testovat. Připojili jsme modul do čisté zátěže na výstup za relátkem. Po připojení 4Ohm/100W (Odpor. zátěž) začal zesilovač zakmitávat již od 1,2V na výstupu zesilovače pro sinus signál i obdélník 1kHz (zvlněné čepičky sínusovky a vodoovné hrany obdélníku). Po drobné kompenzaci kapacit (zmenšili jsme z 330pF na 220pF kondenzátor C6, po té dali hodnotu ještě trochu nižší) již vypadalo vše v pořádku a zakmitávání jsme na osciloskopu již pro 1V na výstupu neviděli. Zvedali jsme tedy postupně výkon pro obdélníkový signál až do limitace zesilovače. Vše v pořádku, signál na výstupu měl hezký průběh bez zvlnění či překmitů. Bohužel, během asi 30sekund to koncový tranzistor vodivosti NPN nevydržel a vyhořel spolu s pojistkami.

Vůbec jsme nechápali, co se stalo a tak jsme zkusili druhý modul, ale jen pro vstupní signál sinus. C6 se musela trochu upravit na menší hodnotu jako v předešlém modulu a za relátkem do zátěže 4Ohmy/100W odpor pro 1-3V na výstupu zesilovače opět vše v pořádku bez zákmitu či jakéhokoliv zvlnění. Zvedli jsme výkon tedy na 20V na výstupu a zesilovač držel stabilně. Říkali jsme si, že to vypadá dobře a tak jsme začali zvedat frekvenci sinus signálu k 10kHz. Bohužel, při zvedání frekvence odešel opět NPN koncový tranzistor a vyhořely pojistky. Zda odešel i PNP, netuším, průraz na měřáku jsem ale nezaregistroval...

Nevíme, kde je chyba a já na to ani nemám už chuť. IGBT tranzistory pár za 720kč sice koupit mohu (je to sice pálka), ale tím si moc nepomůžu, když vím, že je chyba někde jinde. A kde vlastně chybu najdu?
Nemůže být něco špatně na té výstupní tlumivce (hodně závitů) nebo v Boucherotově členu?

Cesta náhradou tranzistory IRFP520/9520 jak píše p. Malaník "Bylo by možno zkusit nahradit druh IGBT tranzistory HEXFET typu IRFP250/9250 či podobnými, se kterými by zesilovač po úpravě kompenzačních kapacit fungoval jistě velmi dobře, zvláště po doplnění diodových omezovačů do řídících elektrod HEXFET", je asi možná, ale já netuším, jak zapojení upravit a doplnit nějaké součástky tak, aby to znovu nevyhořelo smile
Náhrada za Mosfety IRFP je navíc i levnější varianta, ale nedokážu říct, jak to bude s výstupní kvalitou, bude to horší nebo lepší? Zkreslení, šum atd. a jak vlastně IRFP hrají?
- Je možné použít i jiné tranzistory jako např. IRFP140/9140?
- díval jsem se do datasheetu a pro bezpečnou oblast SOA a pro napájecí napětí 40V v zesilovači je pro tranzistory proud kolektorem Ic:
   IGBT - jen 3,5A
   IRFP 250/9250 - 5,5A
   IRFP 140/9140 - 9A
- Pokud by se měly měnit tranzistory IGBT za Mosfety, měly by se koupit od InternationalRectifier nebo od VishaySemiconductors?

Hlavní má otázka ale zní: Je zde někdo, komu tento zesilovač opravdu fungoval a funguje bez problému na poprvé? A pokud ne, tak jestli to už někdo řešil a dotáhl to do konce příp. někdo rozumí, co s koncovým modulem vlastně je?
Ideální by bylo, kdybych to mohl probrat s. panem Malaníkem osobně, aby mi mohl pomoci a já už zesilovač mohl konečně používat i pro účely reprodukce hudby.
Jsem docela dost zklamaný ze zesilovače a byl bych rád za jakékoliv vyjádření, případně za jakoukoliv pomoc.

P.S. V KE05_2002 na straně 6 tento zesilovač p. Karel Bartoň (DPS je jiná - asi původní z Electoru z roku 1995) postavil a když jsem si s ním nedávno psal, tvrdil mi, že s oživením neměl nikdy žádné problémy a z tohoto zapojení vycházel i při návrhu jiných zesilovačů a vždy mu fungovaly.
Díky a mějte se.

2

Re: Úpravy koncového zesilovače 2x150W s tranzistory IGBT z AR 11/98

Jseš si jistý, že ty koncové trandy byly originál ?

Web

3 ...editoval djsteve (6. 6. 2015 18:31)

Re: Úpravy koncového zesilovače 2x150W s tranzistory IGBT z AR 11/98

Túto schému poznám aj zo zavretými očami a až po budič a koncovú časť je to celkom sympatické zapojenie. Po mnohých laboráciach som ho prekopal na bipolár budič a bipolar koniec BDW83D,84Da bolo po problémoch. Vyrobil som ich niekolko desiatok a dodnes chodia.
Tie IGBT nebola nikdy štastná volba a zapojenia  koncov zo spoločným emitorom nesie vždy isté problémi o čom si sa isto presvedčil aj Ty.
Nechce sa mi čítať Leošov elaborát ale ak máš schému zapojenia zo zmenami pripni ju sem nech si ju pozrieme.

4

Re: Úpravy koncového zesilovače 2x150W s tranzistory IGBT z AR 11/98

Tohle je jediný důkaz co mám, fotku těch tranzistorů:
http://postimg.cc/image/ani31wlot/

5 ...editoval Rohlík82 (6. 6. 2015 19:08)

Re: Úpravy koncového zesilovače 2x150W s tranzistory IGBT z AR 11/98

djsteve, to je skvělá zpráva big_smile
Schéma pošlu, zítra ráno bude zde vyvěšené.
Mohl by jsi potom prosím poslat soupis úkonu a změn, které je potřeba k tomu, aby to mohlo fungovat?

Děkuji

6

Re: Úpravy koncového zesilovače 2x150W s tranzistory IGBT z AR 11/98

Jako již tradičně, zkusím udělat nezávislou opozici:

Úpravy vlastních obvodů koncového zesilovače
bod 3 - Proč by se svitky typu WIMA FKC neměly používat a proč by měly ve zpětné vazbě odcházet?
bod 4 - Zesilovač 150/4 dává do jmenovité zátěže efektivní proud I=sqrt(P/R)=6,12A. Efektivní proud jedním emitorovým odporem je tedy jednou polovinou výstupního, co na předepsaných 0,1ohmech činí výkonovou ztrátu 0,94W. Nechť mě Leoš poučí, proč by měla 5W keramická kostka shořet. Tohle s dostatečnou rezervou vydrží i běžný 2W metalox odpor v pouzdře 0414! Použití 10W odporů je opravdu paranoidní, navíc odporně hnusné, protože do desky absolutně nepasují. Už původní 5W kostky jsou značně předimenzované.
bod 5 - Po nahrazení R17 za 82ohmů bude mít zesilovač zisk 27,6x. Výstupnímu výkonu 150/4 odpovídá efektivní hodnota napětí U=sqrt(P*R)=24,5V.  Tvrzení, že po této úpravě zesilovač získá citlivost právě 1V pro plné vybuzení, je lež. Původní hodnota 91ohm byla zcela správná, neboť zisk byl 24,9x. Odpovídající vstupní napětí pro plné vybuzení před touto úpravou tedy bylo 0,98Vef, po této úpravě 0,89V.
bod 7 - Rezistory 10M mají běžně podobnou teplotní závislost, jako ty s menšími hodnotami. Barvité povídání o křivém pohledu na tyto rezistory jsou jen směšné báchorky pro pobavení čtenáře.
bod 8 - Vhodné je ledasco - třeba vyrovnat ss odpory v obou vstupech diferenčáku. Pak by tam nemusel být ten debilní trimovač offsetu, jelikož by to po napárování trandů do diferenčáku mělo offset pod  20mV zcela přirozeně. Mít na jedný straně nějakých 90 ohmů a na druhé skoro 50 kilo - to je recept na offset. Výměna R4 za 22 nebo 10k to nevyřeší. Spíš zmenšit vstupní vazebák.
bod 12 - Je sporný v deklarovaném zlepšení SNR o 30dB. Možná mi to opůlnoci nemyslí, ale zrovna nevidím, kudy by se tenhle zemní úbytek přičítal do signálu. Vodič 4-6mmq je opět poněkud paranoidní hodnota. C19, C20 umístěné naprosto blbě, napájení malosignálové části zesilovače řešené zcela hovadsky! Ale dalo by se to taky obastlit. (RC propustě do napájení a blokovat tam, kde je to potřeba).


Nikomu, ani zřejmě Leošovi, nevadí napěťové namáhání tranzistorů v diferenčáku?

A nyní do mě hoši smile

7 ...editoval djsteve (7. 6. 2015 0:30)

Re: Úpravy koncového zesilovače 2x150W s tranzistory IGBT z AR 11/98

Hazys. Postav oživ potráp sa a zreferuj.
Ostné sú len dohady. Ale miestami triafaš. No pointa je v tom že schéma  až po budič je okopčené zapojenie JBL a ten výstup IGBT tam niekto bez rozmyslu len dolepil a ešte oklieštil to aj o ochrany proti skratu.
Nad výstupnou časťou je škoda laborovať nikdy to nepojde korektne čo sa tohoto zapojenia týka. A vôbec odkedy sa stali polovodiče pristupné verejnosti za dobrú cenu( za totality sa šetrila každá súčiastka v amaterskych obvodoch) som nevidel korektné zapojenie výstupu zo spoločným emitorom okrem zosilnovača pre automobil s napájaním 12V. Veľa zapojení nato aby obišli toto zapojenei používa radšej zvýšené napájacie napatie v budiči a  rozkmite . Vid Mosfet DPA od Kazzatela a dalšie podobné obvodové riešenia.

Pokial sa na vstupnom diferaku použijú miesto nizkošumových(majú male záverné napatie) klasické BC na 64V respektíve 80V tak je všetko ok.
No treba nastaviť aj prúd diferákom na hodnotu asi 2mA cez tranzistor zmenou odporov. Síce tým trocha narastie šum ale celkovo sa to začne správať lepšie. A samozrejme tie RC členy sú zapojené dosť blbo.

8

Re: Úpravy koncového zesilovače 2x150W s tranzistory IGBT z AR 11/98

Počkaj počkaj, chlapík..

Pokud někde trepu, VYZNAČ MÍSTO KDE a napiš, jak to má správně být jinak jsi tu za třepáka TY. Rád se nechám poučit. Ale na podobný planý kecy nejsem zvědavej.

Nejsem si momentálně vědom toho, že bych se v něčem mýlil.

9

Re: Úpravy koncového zesilovače 2x150W s tranzistory IGBT z AR 11/98

Konce odišli pri zvyšovaní kmitočtu pri sinuse, resp. pri zvyšovaní výkonu pri obdĺžniku.. Vstupná kapcita tých IGBT je dosť veľká, ovárajú sa cez budiče (pomerne rýchlo.) ale zatvárajú  sa len cez odpory R24, R27, podstatne pomalšie. Konce odišli na priečny prúd, jeden je ešte ovorený (nestači sa uzavrieť cez odpor) druhý je už ovorený, tečie prúd zo zdroja cez obidva tranzistory súčasne. Ak by si meral odber, zistili by si výrazný nárast predtým, než to odíde. Zapojenie, kde majú konce s budičmi ešte aj zosilňovať, je dosť nešťastné.   Chcelo by tam pridať pred konce ešte emitorové sledovače, aby boli konce budené z čo najmenšej impedancie, aby sa čo najrýchlejšie uzatvárali . Alebo urobiť koniec ako EF (bez zosilnenia koncového stupňa), vstup a rozkmit  napájať z vyššieho napätia ako koncový stupeň.

Web

10 ...editoval zuki (7. 6. 2015 8:51)

Re: Úpravy koncového zesilovače 2x150W s tranzistory IGBT z AR 11/98

Hazys napsal:

Jako již tradičně, zkusím udělat nezávislou opozici:
...
bod 4 - Zesilovač 150/4 dává do jmenovité zátěže efektivní proud I=sqrt(P/R)=6,12A. Efektivní proud jedním emitorovým odporem je tedy jednou polovinou výstupního, co na předepsaných 0,1ohmech činí výkonovou ztrátu 0,94W. Nechť mě Leoš poučí, proč by měla 5W keramická kostka shořet. Tohle s dostatečnou rezervou vydrží i běžný 2W metalox odpor v pouzdře 0414!
A nyní do mě hoši smile

Zde "Trepeš": (To mi padlo do oka... na víc čas nemám, dělám nějaký plošňáky, který spěchaj...)  smile

Pro 6A půlperiodu je P=R*I*I=0,1*6*6=3,6W a to je střední ztráta 1,8W (1,9W pro 6,12A)...

To 2W odpor dlouhodobě a spolehlivě nedá a bude mít dle "běžné" 2W konstrukce teplotu 100-250°C (2W metalox VISHAY 0414 s FeCu nožičkama cca 235°C/25°C)... A není jen reálná zátěž, ale i nějaká ta jalovina, takže by R měl být aspoň na 2x větší výkon...  smile

EDIT: úplně netrepeš, pokud jsou tam 2 odpory paralelně, pak jen cca 1W na odpor... Ale viz možné přetížení (ztráty s kvadrátem proudu!), jalovina, spolehlivost (běžně volím 50% Pmax) atd., je v tomto provozu 2W odpor poddimenzován i při 1W teoretické ztráty... A i viz občasné narážky na spolehlivost 5W kostek bude lepší třeba dobrý a spolehlivý skutečný 3-4W a více W...

11

Re: Úpravy koncového zesilovače 2x150W s tranzistory IGBT z AR 11/98

Hazys napsal:

Nechť mě Leoš poučí, proč by měla 5W keramická kostka shořet. Tohle s dostatečnou rezervou vydrží i běžný 2W metalox odpor v pouzdře 0414! Použití 10W odporů je opravdu paranoidní, navíc odporně hnusné, protože do desky absolutně nepasují. Už původní 5W kostky jsou značně předimenzované.

proč by měla 5W kostka shořet? možná protože čína. V množství zatracených zkurvených čínských pajců a ojebů nebudou odpory výjimkou.
Solidní výrobce kterým byla i Tesla Blatná, uvádí impulsní přetížitelnost a derating curve, v závislosti na okolní teplotě. U odporů nabízených v TME, GM, GES jsem nic takového nenašel.
Ale kromě vlivu teploty na odpor samotný záleží i na vlivu odporu na desku a na pájecí body. Nevím jestli tu někdo umí simulovat teplotní zatížení se znalostí elektricky tepelného modelu odporu, záleží na podílu odvodu tepla sálání/vedením, tedy na provedení a rozměrech dps...
Orientačně jsem si změřil povrchovou teplotu u odporu 5W (keramická kostička 9x9x22 mm), drátové vývody nekrácené, nezapájené do dps, odpor položen na desce cuprexu na laminátu.
Teplota okolí 26°, při ztrátě 1 W teplota odporu 58°. Při ztrátě 2 W teplota odporu 82°.
A to je podle tebe předimenzovaný odpor. Na jednu stranu je fakt, že výkonové zatížení přirozeným signálem jsou procenta z jmenovitého, na druhou stranu si představ že ten zesilovač běží na nějakém festu nebo srazu celý den, na slunci, postaven na jiném zesilovači, naplno do limitace, vnitřní teplota v zesu je třeba 80°.
A teď si představ místo 5W kostky ten 2W váleček.
A představ si nějaký poruchový stav, upadlý signálový drát nebo rozkmitání zdroje signálu v nadakustickém pásmu a pár hodin v limitaci si toho nikdo nevšimne.
Leošem doporučované předimenzování je na místě a jakž takž zajišťuje, že z tohohle důvodů zařízení neshoří.
Dimenzování výkonových odporů ve stylu "2W katalogová řada = 2W trvalá zátěž" bývá k vidění v praseckých konstrukcích (často TV Tesla nebo dederoni nebo Italové), pozná se podle koláčů dohněda žíhanýho cuprexu a vypálených pájecích bodů k odporu se zkřehlou přepálenou pájkou.

12

Re: Úpravy koncového zesilovače 2x150W s tranzistory IGBT z AR 11/98

Kromtoho ta kostka odejde při špičkovém proudu, protože je tam mizerné bondování tenkého odpor drátu, který je u bodového přivaření na čepičku velmi ztenčen.

13

Re: Úpravy koncového zesilovače 2x150W s tranzistory IGBT z AR 11/98

Je to tak, ty běžně prodávané 5W bílé kostky odcházejí.. Vevnitř je mizerný 2W odpor, někde jsem dával i foto...

Web

14

Re: Úpravy koncového zesilovače 2x150W s tranzistory IGBT z AR 11/98

Hazys mne sa tu s Tebou nechce dohadovať či trepeš alebo nie. Ja som napisal v prispevku 7 že miestami triafaš. O trepaní som nehovoril nič. To že niekde trepeš Ti tu už vytmavili chlapci.
Problém s priečnym prúdom u tohoto koncaku je ako už pisal BV. K tomu sa pridáva lavínový dej podporený ohriatím čipu s priečneho prúdu a cele to klincuje zakmitávanie do odporovej záťaže.(o komplexnej už ani nehovorím).
V dnešnej dobe nemá zmysel pchať IGBT na pozície koncových tranzistorov. Ako tu už niekto spomenul IGBT patria na reguláciu motorov v meničoch a podobné veci.

15 ...editoval staffy (7. 6. 2015 9:12)

Re: Úpravy koncového zesilovače 2x150W s tranzistory IGBT z AR 11/98

Bohužial, v tej efektívnej hodnote proudu cez emitorový odpor nemáš pravdu. Stredná hodnota prúdu cez ten rezistor bude polovičná oproti 6,12A (Čiže 3,06A) ale efektívna hodnota bude asi 4,2A, tým pádom strata na rezistore: P=R·I²=0,1·4,2²=1,76W. Plus špičkový prúd asi takmer 9A.

A není jen reálná zátěž, ale i nějaká ta jalovina

Tomu emitoráku je úplne jedno či budíš 150W do 4Ohm alebo 150VA do kondíku, nebodaj cievky. Efektívny prúd cez emitorák sa nezmení (a ani strata nie).

16

Re: Úpravy koncového zesilovače 2x150W s tranzistory IGBT z AR 11/98

staffy napsal:

Tomu emitoráku je úplne jedno či budíš 150W do 4Ohm alebo 150VA do kondíku, nebodaj cievky. Efektívny prúd cez emitorák sa nezmení (a ani strata nie).

Nejde o efektivní proud, ale o špičkový a jeho délku. U kapacitní zátěže a impulzním buzení se to samozřejmě změní.

17

Re: Úpravy koncového zesilovače 2x150W s tranzistory IGBT z AR 11/98

zuki napsal:
Hazys napsal:

Jako již tradičně, zkusím udělat nezávislou opozici:
...
bod 4 - Zesilovač 150/4 dává do jmenovité zátěže efektivní proud I=sqrt(P/R)=6,12A. Efektivní proud jedním emitorovým odporem je tedy jednou polovinou výstupního, co na předepsaných 0,1ohmech činí výkonovou ztrátu 0,94W. Nechť mě Leoš poučí, proč by měla 5W keramická kostka shořet. Tohle s dostatečnou rezervou vydrží i běžný 2W metalox odpor v pouzdře 0414!
A nyní do mě hoši smile

Zde "Trepeš": (To mi padlo do oka... na víc čas nemám, dělám nějaký plošňáky, který spěchaj...)  smile

Pro 6A půlperiodu je P=R*I*I=0,1*6*6=3,6W a to je střední ztráta 1,8W (1,9W pro 6,12A)...

To 2W odpor dlouhodobě a spolehlivě nedá a bude mít dle "běžné" 2W konstrukce teplotu 100-250°C (2W metalox VISHAY 0414 s FeCu nožičkama cca 235°C/25°C)... A není jen reálná zátěž, ale i nějaká ta jalovina, takže by R měl být aspoň na 2x větší výkon...  smile

EDIT: úplně netrepeš, pokud jsou tam 2 odpory paralelně, pak jen cca 1W na odpor... Ale viz možné přetížení (ztráty s kvadrátem proudu!), jalovina, spolehlivost (běžně volím 50% Pmax) atd., je v tomto provozu 2W odpor poddimenzován i při 1W teoretické ztráty... A i viz občasné narážky na spolehlivost 5W kostek bude lepší třeba dobrý a spolehlivý skutečný 3-4W a více W...


Máš pravdu, to mi večer ujelo, pardon. Stejně to není důvod pro použití 7 ani 10W odporů.

A trvám na tom, že prerušit tu kostku v tomto zesilovači, jsou paranoidní řeči...

Staffy: Efektivní hodnota proudu jedním odporem, chceš-li se přesvědčit sám
http://f68.imgup.net/asfdasdass2dc3.png

djsteve: Mě je jedno, co tobě se chce nebo nechce. Pakliže máš nějaké výhrady vůči tomu, co jsem napsal, napiš přesně jaké. Jinak jsou to jen plané kecy, které já neberu vážně. Pouč se třeba od zukiho. Opravil mou blbou chybu, protože jsem o tom včera příliš nepřemýšlel a zapomněl Ief výstupní násobit odmocninou ze dvou. Námitku jsem uznal a za tu chybu se stydím.

18

Re: Úpravy koncového zesilovače 2x150W s tranzistory IGBT z AR 11/98

Jsi debil, zesilovač zpracovává obvykle celou periodu, tedy 2pí smile

19 ...editoval Hazys (7. 6. 2015 10:48)

Re: Úpravy koncového zesilovače 2x150W s tranzistory IGBT z AR 11/98

A celá perioda teče jedním emitorovým odporem?

20

Re: Úpravy koncového zesilovače 2x150W s tranzistory IGBT z AR 11/98

Hazys mne je uplne jedno čo tu Ty rozmazávaš a akým spôsobom tu chceš leštiť svoje ego.
Pre mňa je podstatne aby sem pripol Rohlik82 schemu po uprave a potom k tomu možno niečo poviem.
A Ty si tu zatial rozmazavaj hovná po stene ako chceš.

Příspěvky [1 až 20 z 66]

  Stránky: 1 2 3 4 »»»

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Úpravy koncového zesilovače 2x150W s tranzistory IGBT z AR 11/98

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£