Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 3 z 3)

Audioweb.cz » Reprosoustavy » Aky lacny 6,5" stredobas do 10l ozvucnice?

  Stránky: ««« 1 2 3

RSS

Příspěvky [41 až 59 z 59]

Re: Aky lacny 6,5" stredobas do 10l ozvucnice?

No ja už Ťa ďalej samozrejme presviedčať nebudem. Snáď to nemecké meranie nekecá. Tak už len otázka, že na akej frekvencii chceš tieto dva reproduktory deliť. Mám totiž obavu, že nadviazať tieto dva reproduktory sa celkom dobre nedá. W200S je potrebné deliť dosť nízko (do 2kHz) a HT-22/8 zase pomerne vysoko (3kHz). Samozrejme je možné tie repráky potrápiť a deliť to niekdena 2,5kHz. No stredy budú tupé, ťažkopádne a skreslené. No a už som ticho. Vidím, že rady vlastne aj tak nechceš.

Re: Aky lacny 6,5" stredobas do 10l ozvucnice?

S 2. rádom mám problém sa dostať nad 2kHz aby všetko sedelo .(vraj to hrá dobre delené aj pod 2kHz s 2.rádom) no zaťažitelnosť by bola velmi slábá a chcelo by to stredobas s vysokou citlivosťou ,vyššou ako má w200s.Chcel by som sa dopracovať k deličke niekde medzi 2,5-3 kHz.
  3. a 4.rád už nieje problám deliť vyššie , 2,5 - 3 kHz. W200s potrebuje odpor pred paralelný kond v 2.ráde , inak to robí hrb .  potom  to ide nadviazať velmi dobre , rovná charakteristika aj zladená fáza .Citlivosť cca 86dB-87db.

Re: Aky lacny 6,5" stredobas do 10l ozvucnice?

8" Ti bude nad 2,5kHz už výrazne smerovať. Optimálne delenie je do 2kHz. Ak si to zmeriaš a budeš mať aj mimoosové merania a skreslenie, tak to uvidíš hneď, aké sú reálne možnosti toho W200S. Nie je to vôbec zlý basák, ale 2,5-3kHz je už vysoko. Škoda, že si si nevybral menší basák...to by bolo asi vyšlo ideálne.
Čo sa citlivosti týka, celé sa to samozrejme bude odvíjať od toho, do akej miery bude kompenzovaný bafflestep. Ak by bol plne kompenzovaný, citlivosť spadne odhadom na 83-84dB.

Re: Aky lacny 6,5" stredobas do 10l ozvucnice?

to ano ,smerovosť mu stúpa , ale horizontalne to vyzerá dobre pri 30stupňoch pri delení 3kHz, vertikalne to robí dieru nech to delím kde chcem .
najideálnejšie mi vychádza 2.rád s deličkou 1800Hz alebo 2400Hz, horizontálne super, vertikáli su zlé tak či tak.Snažím sa to nejak zladiť aby
to bolo dobre aj vertikálne mimo os ale nejak to nejde.Najlepšie to vychádza pri 1. a 4. ráde na výške no ani jeden typ nechcem použiť.
Chcem to nejak zosúladiť v 2. (prípadne 3.) ráde. Len neviem čo to HT22 znesie, keď by som ho delil na 2,4kHz prípadne nižšie 2.rádom,86-87dB.
Pri citlivosti aspoň 90dB by som šiel v klude pod 2kHz.
Ale v kombinácii s papierovou výškou tá smerovosť stredobasu nemá asi moc význam keď výška už pri 30stupňoch prakticky nehrá nad 8-10kHz..

Povodne som chcel w170s, ale keď som sa rozhodol stavať nové bedne ,šiel som do w200s.S 200kou to vychádza tiež dobre len dosť nízko pre HTčko

Re: Aky lacny 6,5" stredobas do 10l ozvucnice?

Na tie vertikály sa vykašli, tá diera tam bude tak, alebo tak. Ono nejde o nejakú ostrú dieru, ktorá sa prejavuje len pod určitým uhlom, pretože to sa Ti do výslednej výkonovej charakteristiky takmer neprejaví a nebude to teda počuť. Dôležitejšie je to, aby si mal pokiaľ možno vyrovnaný smerový index a to od 0 do 90° horizontálne a do cca 45° vertikálne. Že to začne niekde od 8kHz smerovať až tak nevadí. Horšie však je to, ak sa Ti vyžarovacia charakteristika prudko zúži medzi 2 a 3kHz a následne zase prudko rozšíri. Vo výkonovej vyžarovacej charakteristike tak budeš mať pomerne širokopásmový prepad, ktorý už bude počuť.
Takisto pokiaľ chceš, aby to malo aj basy bez toho, aby si tie bedne musel doraziť ku stene, zapínať loudness alebo točiť korekciami, vrelo odporúčam bafflestep kompenzovať. Na výslednú citlivosť 87dB síce potom môžeš zabudnúť, ale bude to hrať vyrovnane, nebude to prezentné ako nejaká ukričaná tesla, bude to basovať aj ďalej od steny a keďže budeš musieť viac tlmiť výšku, tak ju budeš môcť ťahať nižšie.

(upravil waikikibounty 29. 11. 2015 16:16)

Re: Aky lacny 6,5" stredobas do 10l ozvucnice?

Ešte som utlmil viac výšku . 2.rád/2.rád

***

Re: Aky lacny 6,5" stredobas do 10l ozvucnice?

Jedna otázka: Odkiaľ máš tie charakteristiky a v čom to simuluješ?

Re: Aky lacny 6,5" stredobas do 10l ozvucnice?

boxsim od visatonu - šikovný soft a jednoduchý ...
w200s je v boxsime, monacor ht 22 je realna ipedančka a frekvenčná charakteristika je prevedená cez grafreader z krivky kl merania klang+ton(nemám mikrofon) . Ale v podstate sa to dá odsimulovať s visaton tw70 , rozdiel tam nejak nebude myslím.

*

Re: Aky lacny 6,5" stredobas do 10l ozvucnice?

Muj nazor, jako cviceni dobry, ale realny mereni to nenahradi, vyhybku podle tohoto navrhu bych nestavel. Bez zmereni bych to povazoval za skoda penez.

ruzne DIY repro

Web

Re: Aky lacny 6,5" stredobas do 10l ozvucnice?

Skúšal som nejaké ich stavebnice (visaton) simulovať v boxsime a sedí to dobre ,ich stavebnice sú tipujem merané.
Tiež som pozeral nejaký test ´´reálneho merania vs simulácia v boxsime´´ a boxsim simuluje dobre ..

Re: Aky lacny 6,5" stredobas do 10l ozvucnice?

Asi to nebude uplne mimo, jen je tam moc nejistot, jako rozmery ozvucnice a zkoseni, umisteni repraku, relativni faze.

Pokud je to jejich mereni v nekonecne desce, tak by se ke kazdemu menici dal pripocist baffle step i s difrakcema, to by tu simulaci castecne zpresnilo.

ruzne DIY repro

Web

(upravil TheLastUnicorn 29. 11. 2015 21:15)

Re: Aky lacny 6,5" stredobas do 10l ozvucnice?

Nesimuluje. Bez nameraných akustických stredov nemáš šancu, pretože absencia správne zmeranej fázy Ti to na deličke všetko spoľahlivo rozhodí. Skúšal som to pred rokom, kedy ma tu tiež niekto presviedčal. Škoda, že nemám screenshot, aby si videl, ako veľmi je toto celé vzdialené od reality.
Reálne namerané dáta naexportované napr. do LspCadu alebo Xoveru týmto nikdy nenahradíš. Pozri sa už len na to, ako máš tie charky vyžehlené. Myslíš, že to bude reálne takto vyzerať? smile
Btw., odkiaľ si?

Re: Aky lacny 6,5" stredobas do 10l ozvucnice?

boxsim je robený priamo na visatony a ráta s podmienkami merania visatonu ich meničov .

Dá sa v ňom meniť nastavenie v akých podmienkach bol menič meráný ,dajú sa tam vložiť realne merania akýchkolvek meničov
a nastaviť v ňom že tie hodnoty sú reálne v danej ozvučnici v tom prípade nesimuluje ale pracuje s reálnymi meraniami, keby som mal mikrofón,prípadne keď ho budem mať tak to pomeriam a použijem tiež boxsim .Oproti iným je viac prehladný ..

Čo sa týka rozmerov ,všetko sa dá zadať, rozmery ,umiestnenie meničov, skosenie hrán , hĺbka zapustenia meničov v prednej stene...

Reálne meranie je istota ..

TheLastUnicorn - Simuloval si visatony a mal si zadané všetky hodnoty rozmerov, umiestenia meničov, skosenia ...a realita bola iná?
Aby som vedel ,že na to nieje spolah..

(upravil TheLastUnicorn 29. 11. 2015 21:36)

Re: Aky lacny 6,5" stredobas do 10l ozvucnice?

Simuloval som to, čo som mal doma a s čím som reálne pracoval. Bola to vtedy kombinácia Monacor DT-101SK + ARN188-07/4. Charky som použil od výrobcov. A ako to dopadlo? No samozrejme na deliacej frekvencii v reále nesedela fáza, takže charky meničov sa nesčítali, ale čiastočne odčítali a bolo jedno, aká bola vzájomná polarita. Takže prepad na deličke a čím ďalej od osi, tým horšie. Vtedy mi bolo jasné, že akustické stredy nie sú dobre, aj keď som sa hodne nabehal s pravítkom okolo bedne. Takisto na zlomovej frekvencii, kedy sústava prestáva vyžarovať do polopriestoru a začína vyžarovať do priestoru bol cca 4dB pokles, aj keď na simulácii bol rovný priebeh. Takže aj bafflestep bol zle.
Filtre samotných reproduktorov však fungovali dobre. Ak som odpojil výšku, priebeh basového repro na deličke zodpovedal simulácii. Ak som odpojil basák, priebeh výšky opäť zodpovedal simulácii. No ak sa zapojili na výhybku oba reproduktory, bolo vidno, že fázovo je to mimo, keďže charky sa na deličke nesčítali. Takže asi tak.
Boxsim môže byť slušný simulačný program...ako aj veľa iných, ale každý ten soft funguje len za predpokladu, že ho kŕmiš realitou, nie datasheetom. wink

(upravil waikikibounty 29. 11. 2015 22:11)

Re: Aky lacny 6,5" stredobas do 10l ozvucnice?

Simuloval si DT a ARN ,  ich fázy si mal odkial?Lebo keď si tam nahádzal parametre ARN a DT101,ich frekvenčky a impedančné krivky, delilo ti to kde si chcel ale nesedeli fázy tak bol problém skor len v nich .   Ak by si mal visatony a nie monacor + arn možno by to sedelo.
Dávnejšie len tak cvične som skúšal nasimulovať výhybku pre dva visatony -nejaká výška a stredobas, potom som tam zamenil výšku za inú čo najpodobnejšiu od visatonu a fázovo to sedelo na deličke , potom som zamenil výšku za úplne inú parametrovo ako tá pre ktorú som nasimuloval výhybku a fázy už nesedeli . takže je možné ,že ak by si hodil do boximu nejakú výšku od visatonu hodne podobnú tej monacor DT101
a visaton parametrovo podobný  tomu arn 188 ak niečo také visaton má a simuloval by si to s tými visatonmi je možné,že by to aj sedelo
potom  v reále s tou DT a ARN.

(upravil TheLastUnicorn 29. 11. 2015 23:11)

Re: Aky lacny 6,5" stredobas do 10l ozvucnice?

Pozri sa, ja mám tiež niečo už odmerané, odsimulované a odstavané a viem, čo je to fáza. Viem, ako ju zmerať, viem, čo znamená jej posun. Viem, čo je minimálna fáza a ako ju používať. A takých ako Ty tu už bolo viac. Ak si myslíš, že nahradíš meranie boxsimom a chceš ma o tom poúčať, tak snívaj a píš ďalej. No ja Ťa v tomto už nechám samotného. Ani ja neviem zďaleka všetko, ale tiež som nepostavil len jednu sústavu.
Toto sú v tomto vlákne moje posledné slová a viac to tu už sledovať nebudem.

Re: Aky lacny 6,5" stredobas do 10l ozvucnice?

Veď ja len vravím ,že v boxsime sa dá bez reálneho merania spolahlivo navrhovať len s repro visaton.Visaton si zaplatil vyvoj boxsimu ,
sú tam údaje jeho repro , je prispôsobený podmienkam akými sú tie všetky visatony merané .
Keď v ňom chce človek navrhnúť výhybku pre repro iných výrobcov ,musí tam nahádzať reálne namerané hodnoty repro  v danej bedni,
zaškrtnúť v ´´driver data´´ že údaje sú ´´box which is simulated´´ a boxsim potom pracuje ako každý iný soft  (lspcad,xover....to je celé.

Re: Aky lacny 6,5" stredobas do 10l ozvucnice?

Neni jednodussi to zmerit a vedet nez verit a predpokladat?

ruzne DIY repro

Web

Re: Aky lacny 6,5" stredobas do 10l ozvucnice?

Samozrejme ,že je najlepšie reálne to zmerať .
Ak budem mať mikrofón, tak by som to zmeral.. Aj keď čo sa visatonov týka ,možno by to bola zbytočná námaha s rovnakým výsledkom
ako simulácia s ich nameranými údajmi...
Ale čo sa týka visatonov tak v boxsime sa dá myslím navrhnúť dobrá výhybka aj bez merania.To je dôvod prečo sú tam všetky
jeho menče namerané.Je to biznis ťah visatonu aby viac ľudí kupovalo jeho repro ,keď sa dopracujú k výhybke bez meraní.Podla mňa by visaton nemrhal peniazmi na vývoj boxsimu ak by mal byť k ničomu.Netvrdím ,že načo merať ,je to zbytočné alebo podobne.Len vravím,že čo sa visatonov
týka ,nieje to až tak nutné...
Boxsim je ale dosť userfriendly, prehladný a dobre sa v ňom robí, takže je to celkom dobrý soft na navrhovanie
aj s reálne nameraními hodnotami .Určite ovela prehladnejší ako napríklad lspcad , ako softvér by som ho použil aj keby som mal mikrofón
a tie repro zmeral. V tom prípade je jedno či človek použije boxim,xover,lspcad.. požije to v čom sa mu dobre robí..

Příspěvky [41 až 59 z 59]

  Stránky: ««« 1 2 3

Audioweb.cz » Reprosoustavy » Aky lacny 6,5" stredobas do 10l ozvucnice?

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£