Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 3)

Audioweb.cz » Reprosoustavy » Aky lacny 6,5" stredobas do 10l ozvucnice?

  Stránky: 1 2 3 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 59]

Téma: Aky lacny 6,5" stredobas do 10l ozvucnice?

Zdravim,
prosil by som o radu , mam bednicky z veze sony . Konkretne bedne su SS -A 107 ,cca 10L objem,uzavrete bez BR. Bednicky sa mi celkom pacia a rozhodol som sa ich trochu prerobit nech to normalne hra , co najlacnejsie . Utesnil som spoje akrylovym tmelom a steny oblepil kobercom + niecim ich potom vyplnim . Mam vyskove repro Monacor HT 22/8 , papierove ,lacne vysky ,ale mali by byt celkom dobre ... za tu cenu...  No neviem aky stredobas k nim.Bednicky maju otvor pre 6.5´´ repro, otvor 145mm. Pre tak maly objem som nasiel vhodny IRB 16 od dexonu . Neviem ci sa da zohnat nieco lacnejsie a vhodne ak ano mozte poradit .No a problem je potom vyhybka . Teoreticky by som  mohol  fungovat len z 2.2 microF. kondikom na vyskach bez vyhybky ale vyhybku by som k tomu bral nech to hra trochu kultivovane .. V pripade toho IRB 16 by som mohol pouzit basovu cast vyhybky  zo stranky dexon zo stavebnice regalovych a stlpovych repro s delickou na 2630Hz ,12dB ..? a k tomu nejak dorobit vyskovu cast pre ten monacor , pripadne nieco na sposob WML La Scalla ,ktore maju papierovu vyskou visaton ,ktora bezi  len cez 2,2kondik + utlm cez odpory a hra hodne nizko od cca 1200Hz a na stredobas je 12dB vyhybka na tach 1200Hz .. ibaze sa do toho moc nevyznam , merat neviem ani nemam cim... jedine co mozem je zadat hodnoty do hellish points alebo winISD  a pouzit vypluvnuty vysledok.. Povodne som myslel ze ich osadim monacor dt99 a irb 16 s vyhybkou od dexonu.Niekto tu robil ich regale 17L s BR a pouzil monacor dt99 na ich vyhybku . No snazim sa cenu co najviac priblizit nule tak som sa rozhodol pre ten ht22/8 a aj ta dexonacka vyhybka  ma toho hodne co sa odzrkadli na cene.... Potreboval by som z toho spravit nejak slusne hrajuce a lacne bednicky na hudbu a filmy pokial sa da  . Naroky nemam vysoke  kedze cez desat rokov fungujem s creative inspire 2400 2.1 ktore hraju otrasne ...  za pripadne rady dakujem .

Re: Aky lacny 6,5" stredobas do 10l ozvucnice?

Nechcem ti brat chut do domaceho majstrovania ale tymto postupom sa k lepsiemu vysledku zrejme nedopracujes. Skor si ich mal nechat tak ako boli. Pravdepodobne boli aspon dako nasite na tu bednu v ktorej su.
Na tvojom mieste by som presiel web a zobral overeny projekt. Ked aj z visaton stranky. Napriklad. Bednicku skus vlastnu ak mas daku dielnicku.
Nebude to zadarmo ale z hovna bic neupleties a ked uz mas davat na to prachy tak nech je ztoho aspon vysledok.

(upravil zuki 23. 5. 2015 9:18)

Re: Aky lacny 6,5" stredobas do 10l ozvucnice?

Bedničky vypadají, že jsou z dřevotřísky a pokud chce cca stejné rozměry, tak to o moc lepší napoprvé asi neudělá...

Co ty původní repráky, co je s nimi?  Ty nejdou použít?   Pokud chceš něco slušnějšího, tak se musíš naučit měřit přes mikrofon...
Nebo věřit ověřené konstrukci, tzn. dodržet přesně rozměry bedny, stejný typ a umístění reproduktorů...

Nebo to nějak "splácat" bez zaručení výsledků... Taky jsem před 30 roky navrhnul něco dle teoretických výpočtů (3P - uzavřenka)  a vůči běžné komerci - co jsem slyšel- to hrálo o třídu výš, smile aspoň se mi to tak "zdálo". Příjemný zvuk, neuřvané atd... Ale dnes se to tak už nedělá, jsou jiné možnosti a jde to měřit i doma smile Ale nějaký čas to zabere...

PS: taky jsem před cca 1 rokem koupil (jen kůli rozměru malé 2P v dřevotřísce).  Byla tam taky jen výhybka = 1x kond k výškáči...
Předělal jsem výhybku dle následně změřených repráků a hrají opravdu pěkně i na to jaký jsou tam použitý (levný) repráky smile ...

Ale, celkem jsem s tím měl "hoňku" abych tu složitou výhybku co mi díky hrbům a dírám v charakteristikách repro nejprve vyšla zjednodušil  na rozumnou (jednoduchou) úroveň... Nakonec si to "samo" nějak do sebe zázračně sedlo  (i po následném přeměření) i s cca jednoduchou výhybkou... smile

Re: Aky lacny 6,5" stredobas do 10l ozvucnice?

bednicky su asi 12mm drevotrieska . vonkajsie rozmery 38x22x17 ,su male ,sikovne a hotove .. povodne tam boli otrasne vysky a hrali max po 11khz . stredobasy boli tiez na nic (absolutna cina) a s nejakymi detskymi magnetmi . ten stredobas mam len jeden. takze tam chcem nieco nove . prinajhorsom aj bez vyhybky ,nemuselo by to hrat az tak zle .ta ht 22 ako som sa docital nieje taka zla a k nej nejaky stredobas . mam  lspcad 6.2pro ,ze by som ich v nom navrhol ale nejak sa v nom neviem pohnut. ani neviem prist na to ako tam dosadim hodnoty repro  ....  niekedy by som postavil nieco hotove navrhnute  ,vyladene no zatial by som chcel nieco normalne hrajuce s tymito bednickami .

Re: Aky lacny 6,5" stredobas do 10l ozvucnice?

Zkus si někde najít aspoň pro inspiraci nějaký projekt s tou výškou... Nějaké měření a popis je např: v http://www.diyaudio.com/forums/multi-wa … esign.html  a následně dle odkazu  z diskuse http://de.scribd.com/doc/258584910/KLAN … pdf#scribd (str 52, před tím nějaké 2P i s výhybkou str. 25 atd).

Obecně nejde doporučit to "splácat od oka" smile ...  Protože i součástky na výhybku metodou pokus/omyl něco stojí...

Zde jsem narazil na projekt s IRB16. Skoukni to a je tam popsáno jak se dospělo k výhybce (s měřením )...
http://rayer.g6.cz/elektro/repro2p.htm  Akorát má finální výhybku na cca 1,5kHz a ty bys jí měl asi mít (kůli výškáči) spíš 2kHz a výše...
Ale je vidět jak změnou zapojení výhybky je vhodné někdy výškáč přepólovat a naopak...

Re: Aky lacny 6,5" stredobas do 10l ozvucnice?

na ten projekt som uz nedavno natrafil... ale nejake merania u mna asi neprichadzaju do uvahy a ak sa neda nieco rozumne navrhnut bez toho ,bude asi lepsie to nechat bez vyhybky . s ht22 som nic nenasiel ,len na diyaudio.com ho niekto pouzil s monacor SPH135 bez vyhybky s 3.3 kondikom...

(upravil zuki 24. 5. 2015 0:03)

Re: Aky lacny 6,5" stredobas do 10l ozvucnice?

Pokud si chceš hrát, tak můžeš použít na IRB tu výhybku od Dexonu => 1mH, 6,8uF a RC 6,8R+10uF (tj. dělící frekv. 2,6kHz).
A výškáč by měl mít 12db/min 2,5kHz a výše... Takže jen kondík je málo...  Zkusil bych 6,8uF sériově a 0,5mH paralelně... Jen budeš muset asi snížit citlivost nějakým sériovým R (R36  viz výhybka s výškáčem z jejich projektu)...

Výsledek nezaručen, ale na hraní dobrý...

To víš, bez měření se to nedá dělat smile

Re: Aky lacny 6,5" stredobas do 10l ozvucnice?

No a nieje lepsie zapojenie bez vyhybky ako z neodladenou vyhybkou, ktora ten zvuk mozno este viac rozladi? .. niesom si isty ci by som vobec rozoznal tu istu bednu s vyhybkou a bez nej tak ako nerozoznam ci pocuvam flac alebo 128kbps mp3 ... rozoznam len ked hra nieco uplne na hovno ako rozne zostavy sub + plastaky (coho som majitelom) a podobne ..


Ta cast dexonackej vyhybky pre to irb  je pouzitelna aj v inej bedni s inymi rozmermi? maju tam dva projekty 17l s br a 30l s br co je dost  rozdiel a tie vyhybky su na vlas rovnake az na utlmenie vysok ... takze mala by byt dobra  aj v 10l uzavretej bedni.... potom sa len dopracovat k vyhybke na to ht22 s delickou na 2.6khz .nebola by pouzitelna  vyhybka z toho irt aj pre  ht22 ?

(upravil zuki 24. 5. 2015 8:03)

Re: Aky lacny 6,5" stredobas do 10l ozvucnice?

Ta IRB má na 4kHz hrb na charakteristice a je potřeba ho utlumit. Takže výhybku nějakou určitě ano. 
Takže klidně výhybku od  Dexonu... k těm regálovkám http://www.dexon.cz/clanky/konstrukce-p … -01-8.html

Akorát u výšek je to trochu složitější, záleží i na vzdálenosti od střeďáku (středobasu), umístění v bedně (vzd. od krajů bedny), zaoblení hran bedny a každá výška je trochu (nebo i dost) jiná...  Ale můžeš zkusit tu výhybku i pro výškovou sekci, ale asi bych neosadil ten RC C38, R38 a pomocí R36 (1-3,3R) si upravil citlivost... Aby výškáč jen doplňoval středobas... to asi poznáš...
Pokud ne, nech tam 1-2,2R

Můžeš zkusit i jen 6dB tj cívku k IRB cca 1,2-1,5mH a paralelně k IRB16 RC  cca 10uF +4R7...  a k výšce sériově cca ty 3,3uF... 

Ale Dexoní výhybka bude pro IRB16 asi vhodnější, aspoň je změřená s tou IRB16.

Ale jak jsem se zmínil výše - chtělo by to měřit a měřit... smile

Re: Aky lacny 6,5" stredobas do 10l ozvucnice?

ono predny panel tych dexon regalov a mojich bedniciek je skoro rovnaky sirka rovnaka a vyska mojich je o 3.5cm viac . ich verzia nema zapustene repro aj ked ta ht22  je konstrukce spravena ako by bola zapustena aj ked nieje zafrezovany otvor, a hrany maju ostre ako aj moje .. takze to by aj sedelo pokial to ladili podla tych bedni co tam maju foto . kompenzaciu na vyskach by som vypustil a utlm vysok je myslim uz len taka malichernost... 

teoreticky by som sa mohol pustit do toho merania a vlastneho ladenia no neviem ci to pojde bez ohm metra a mikrofonu.. a na notebooku mam vystup sluchadiel a mic. v jednom jacku a neviem ci je potrebne mat line in dvojkanalovy . a na htpc kde mam dvoj kanal line in nechcem vyvadzat ... bez ohmmetra by to  slo ? ked pouzijem katalogove Re , pripadne Re namerane od niekoho co ich meral, rozdiel by tam nejak nemal byt... a mikrofon je potrebny asi len na finalne vyladenie. a lspcad mozno nikdy nepochopim ,pride mi  strasne chaoticky,zlozity a neprehladny  .  neviem ci by som sa vedel dopracovat k nejakej lepsej vyhybke ako ta dexonacka a ci to stoji za tu namahu... a mam pocit ze meranie a ladenie je nad moje sily pokial sa mam riadit  navodmi .. skoro nikdy mi ziadne navody nejak nepomohli pokial mi to niekto neukazal v reale ... takze je riziko ze tym zabijem milion hodin ,pridem o nervy a vysledok ziadny....

(upravil Kocour 24. 5. 2015 14:03)

Re: Aky lacny 6,5" stredobas do 10l ozvucnice?

Nez se kolem toho motat a vymejslet jak to voch-at, tak je lepsi poridit mikrofon a zmerit to. A potrebujes ho od zacatku. Zadny finalni doladeni, mikrofon je prave potreba na pocatku, ziskat data pro ladeni. Mrkni do bazaru.

Misto Ohm metru udelej pripravek pro LIMP.

ruzne DIY repro

Web

Re: Aky lacny 6,5" stredobas do 10l ozvucnice?

len koli tomu sa mi mikrofon kupovat nechce ... aky je potrebny?musi byt mikrofon na meranie alebo stacil by na to aj nejaky klasicky? mam strasne stary mikrofon sony f-10 , slo by to aj s nim ? http://i.ebayimg.com/00/s/NjAwWDgwMA==/ … -/$_35.JPG .. ako koli tomu sa mi neoplati kupovat mikrofon ani za 5e , ked je mozne , ze sa k vysledku ani nedopracujem a ide o jedny bedne ...

na zaciatku mi staci merat cez limp,arta a steps bez mikrofonu ,nie? a podla toho navrhnut vyhybku v lspcad a nasimulovat virtualne v bedni..

Re: Aky lacny 6,5" stredobas do 10l ozvucnice?

Jaaaaj, tak tohle bude na dlouho smile.
Steps - zkresleni, potrebujes mikrofon. Pro zacatek ale neni treba.
Limp - impedance, bez mikrofonu, potrebujes pripravek.
Arta - meris frekvencku, takze urcite s mikrofonem. Plus pripravek na dvoukanalove mereni. Nebo zkus Holm, nemusi byt dvoukanal. Kvuli vzajemne fazi menicu.

Kdyz chces stavet neco podle sebe, tak musis akceptovat ze se to da rozumne udelat jen s nejakym vybavenim. Pokud nechces vybaveni resit, bez do stavebnice a dodrz ji do puntiku.

ruzne DIY repro

Web

Re: Aky lacny 6,5" stredobas do 10l ozvucnice?

no... nikde nieje navod od A po Z .. a ked citam kusok tam ,kusok tam ... je z toho celkom bordel ..  ale na ten limp potrebujem dvojkanalovy vsup.Alebo to ide aj s jednym kanalom ? na notebooku mam len vstup pre mikrofon a ak treba lavy aj pravy vstup tak som skoncil..



limp- pripravok so 100Ohm odporom- ipedancna charakteristika (bez zavazia a so zavazim ), a ako citam dostanem z toho aj namerane TS        parametre ?

arta- s mikrofonom -frekvencna charakteristika

....a potom navrh a simulacia v  LspCad ...

takze ten klasicky mikrofon sa na to neda pouzit ... ?
veru na dlho.. do vianoc mozno z toho nejake hrajuce bedne spacham smile

Re: Aky lacny 6,5" stredobas do 10l ozvucnice?

Ja vim, ja to cetl a daval si v hlave dohromady nekolik let nez jsem se rozhodl merit.

Pro simulaci vyhybky potrebujes frekvencky a impedance kazdeho repro v bedne zvlast, oboji v zavislosti na kmitocku 20Hz - 20kHz.

Limp zmeri impedanci a exportujes jako ZMA. TS parametry taky umi, zatim je ale nemusis resit, ver proste datasheetu vyrobce.

Co vim tak klasicky mikrofon neni na mereni vhodny, plus nevis jeho charakteristiku.

Hledej tady na audiowebu, sekce Mereni a simulace nebo tak nejak.

ruzne DIY repro

Web

(upravil zuki 25. 5. 2015 7:56)

Re: Aky lacny 6,5" stredobas do 10l ozvucnice?

Přečti si:
https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=15818 příspěvek 11 - odkaz na HolmImpuls atd.
https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=18632 - lehké zklamání z vyhybky dle Dexon (více příspěvků konstatovalo málo výšek)
https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=20580 s výškou DT-99, celkem spokojenost i s původní Dexon výhybkou...

Takže jsou zde i projekty bez měření.  Samozřejmě s různými výsledky. Jinak to bez měření nejde. Ale i s měřením to chce mít nějaké zkušenosti, aby to většinou dopadlo OK smile Takže počítej s několika měsíci, než se ti to trochu "vyjasní"...

Dej si zde vyhledat IRB16 a IRB 16 a najdeš spousty rad... i konstatování, že jsou použitelné, ale jsou i lepší (pravděpodobně i dražší) středobasy... Já mám v 3P a 2P breptáky Peerless a výšky Vifa a Dayton (SDS134, HDS134 a SLS213, DX19TD05-04, ND20FA-6  a v jednom 2P nějaký noname Číny) a jsem celkem spokojen. Mikrofon mám od Checka. Zrovna je nabídka na AW https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=20791

Závěr si udělej (dle svých možností, zejména času) sám.

Re: Aky lacny 6,5" stredobas do 10l ozvucnice?

Já nevím, já bych s IRB16 nic nestavěl, ten reprák není vůbec tak povedený jako IRB20. A ty výhybky od Dexonu nestojí za nic. Už mnoho mých zákazníků přešlo od jejich konstrukcí na ty moje. To se musím pochválit smile.

Web

Re: Aky lacny 6,5" stredobas do 10l ozvucnice?

hmm .. a nejaky iny 165mm stredobas co by mu sedelo 10L ? do cca 20e/500kc ...aj menej  ?  pre taketo prvotne experimenty do toho nechcem nejak investovat + niesu na to moc financie momentalne...  ten irb16 je zatiel asi jedine comu vyhovuje tak maly objem, winisd navrhol cca 15L ale ked znizim objem na 10 nic moc sa nedeje.. pre monacor spm175 je asi hodne maly objem,nieco nad 100hz sa to dost hrbilo.. inak myslim ze v sk/cz obchodoch je to s vyberom repro dost bieda.. alebo len neviem hladat...

K tym meraniam a navrhu sa potom  raz nejak dokopem ..

a k tym bednickam, chcel som do nich vlepit vzperu medzi pravu a lavu stenu ale som sa nejak preratal a odrezal som kratsie hranolceky tak som sa na to vybodol. Pri rozmeroch 38x22x17 a asi 12mm dtd (aspon predna stena ma taku hrubku)  by bolo lepsie tam tie hranolceky vlepit alebo to mozem kludne nechat bez nich ?

Re: Aky lacny 6,5" stredobas do 10l ozvucnice?

Spíš radši kup kvalitnější 5,5" středobas, ten ti zabasuje líp než IRB 16 a hlavně tam dodělej bassreflex.

Web

Re: Aky lacny 6,5" stredobas do 10l ozvucnice?

Pánové, doporučovat mu měření... už od prvního postu vidím, že to není zrovna ten případ. Kup si z hadexu Q310 nebo Q311 podle impedance, k tomu výšku co máš napasuj kondem a zatlum podle ucha a dej pokoj, teda hraješ jsem chtěl napsat. big_smile

Příspěvky [1 až 20 z 59]

  Stránky: 1 2 3 »»»

Audioweb.cz » Reprosoustavy » Aky lacny 6,5" stredobas do 10l ozvucnice?

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£