(upravil klingo25 5. 5. 2015 22:56)

Téma: Monacor SPH-300KE

Zdravím, má niekto skúsenosti s týmto reproduktorom? Chcem ho použiť na subwoofer, len si niesom istý či je vhodný a či pôjde dosť hlboko aj keď Fs má 22 Hz no SPL 90db. Oproti Beyme 12BR70, ktorá má Fs 31 Hz a SPL 93db (môj terajší subwoofer) je to celkom rozdiel. Chce to zmenu, len neviem, či to bude zmena naozaj k lepšiemu?
Skúšal som aj niečo simulovať vo WinISD. Ak je to teda naozaj vhodný reproduktor na sub, poradíte niekto, či je to vhodný objem (100l) alebo aký by bol vhodnejší? Nechcem zase nejak extrémne veľkú bedňu, tak max. 100l. A na akú frekvenciu ladiť basreflex?

https://drive.google.com/folderview?id= … sp=sharing

edit: čo poviete na tento návrh?
http://www.ulozisko.sk/obrazky/737784/Monacor_SPH-300KE_100l.jpg
http://www.ulozisko.sk/obrazky/737785/1.jpg

(upravil mechanik 8. 5. 2015 21:19)

Re: Monacor SPH-300KE

Čím reproduktor bude mať citlivosť nižšiu tým tých najnižší basov budeš mať viac (v pomere k vyšším, inak to ani nejde...). Práve že 90db/1W/1m je na sub stále hrozne vela, ked nemá mať tak 200L... Ešte má ten reproduktor nejaky slabý magnetický systém ked to nemá rozumný tvar charakteristiky v oblasti ladenia BR ani v 100L. Čo je okrem iného spôsobené aj tou vyššou citlivostou a tá zase lahšou membránou. To sa na SUB fakt nehodí. Predpokladám že to nebude mať ani poriadnu (velkú) maximálnu linearnu výchylku ako poriadny SUB má. TS som nepozeral.

Ten reprodutor sa na SUB nehodí. Nasimuluj eminence LAB12, prípadne nejaky drahší dayton.

EDIT: k TS, tak už pozeral, vidím že som to trafil aj s tou Xmax big_smile

Re: Monacor SPH-300KE

No človek sa stále učí. Podľa WinISD najlepšie vychádza pre ten monacor 128 l a basreflex ladený na 27 Hz, ale to už je dosť veľká kisňa. Tá Lab 12 je ideálna v tých 100 l, tak mi to vychádza v simulácii, ale tá cena ma odrádza, ako študent VŠ mám obmedzené možnosti, preto hľadám niečo lacnejšie, okolo tých 100 € (monacor je za 79 €), aj keď na úkor toho že to nebude ideálny sub. Bude určený len nadoma v izbe približne 13,5 m2. Ale ak viete o nejakom inom lepšom reproduktore v tejto cene, poraďte. Budem vďačný za každú radu. 

Ono podľa toho grafu má monacor tiež celkom rovný tvar charakteristiky akurát že SPL skôr padá.
http://www.ulozisko.sk/obrazky/738206/porovnanie.png

Inak ak sa dobre pozerám, výchylku majú Lab 12 a monacor SPH-300KE rovnakú 13 mm.

(upravil mechanik 9. 5. 2015 8:41)

Re: Monacor SPH-300KE

Monacor má polovičnú, pri monacor je udávaný "vrchol-vrchol" 7,5-0-7,5 a pri LAB12 je to "vrchol" (13-)0-13. Je fakt že LAB12 velmi zdražela. Čo tak BMS12S330L? Aj ked nejde už tak hlboko.
O rovný tvar charakteristiky v tejto simulácií nejako nejde, ked myslíš oblasť okolo 50Hz-5000Hz. Nepozná to realnu. Ide hlavne o ten spodný okraj okolo ladenia BR a tam je jasne vidieť že pre monacor je ten objem stále dosť málo a že nejde ktovie ako hlboko, skoro to padá - vysoké ladenie... Pri pri stavbe subwooferu je základom hlavne to aby hral čo najhlbšie.

Asi si mohol napísať hned na začiatku akú máš miestnosť. Sub ktorý má hrať fakt hlboko potrebuje aj väčšiu miestnosť...

Čo tak sa naučiť v nejakom programe a skúsiť experementovať s frekvenčnou charakteristiku zmenou umiestnenia subwooferu s tou 12BR70? Pre to že je dosť možné že ten rozdiel, tých pár Hz čo pôjde monacor hlbšie než beyma počuť v tejto miestnosti realne nebudeš. Ked ti 12BR70 nevyhovuje z iného dôvodu, napríklad zatažitelnosť tak výmena zmysel má ale oplatil by sa rovno asi ten BMS.

Re: Monacor SPH-300KE

Jaj, tak to je celkom rozdiel v tých výchylkách. No čo som pozeral, ten BMS12S330L tiež nemá moc rozdielnu cenu od tej Lab 12, cca o 10 € lacnejší, čo je tiež ešte vysoká cena. Keby som mal lepšie možnosti, už by som radšej bral tu Lab 12, ale občas človek musí urobiť kompromis.
Áno 50 - 5000 Hz a pri 30 Hz vychádza pokles -2,49 dB, teoreticky. Takže tých 30 Hz by ešte ako tak zahralo či nie? Čím je väčší pokles, tým má väčší problém zahrať tie nízke frekvencie?
Skúšal som ladiť bassreflex aj na 22 Hz ako má Fs, ale to padá už pri 100 Hz. To by už asi nešlo vôbec moc hlboko, ak tomu dobre chápem.

No na väčšiu miestnosť si ešte počkám pár rokov. Toto je celkom malá a ešte k tomu má tvar L, tak som mal aj trošku problém s usporiadaním mojích terajších reprosústav, niekde boli basy výraznejšie, inde zase menej, ale to už je o inom.

Na to sa chystám, ale až po skúškach, keď bude viac času. A ktorý program mám použiť? Napríklad LspCAD 6? V tom už som sa pokúšal niečo robiť, ale neúspešne, mám len demo. No musím si ešte naštudovať nejakú literatúru a pustím sa do toho.

Zaťažitelnosť ako myslíš? Lebo tá Beyma má 125w a Monacor 120W, či to závisí aj od Fs?