Téma: Noťas zlobí

Je schopen někdo diagnostikovat problém?Začal jsem mít problémy s Notebookem.Je z něj občas slyšet cvakání jako když HD opětovně načítá ztracenou stopu.Při tomto cvakání systém zamrzne a po různě dlouhé době cvakání zas jede jak má.Nezůstane seknutý,nespadne,ale prostě se zasekává a výrazně se tím zpomaluje.Test antivirem nic nezjistil,tři různé programy na test HD tvrdí že disk je v pořádku.Kde mám hledat problém?Jeden disk se mi už sesypal,možná bych měl hledat problém v napájení...

Re: Noťas zlobí

Nebo taky v tom No'tasovém hárd disku wink

Re: Noťas zlobí

Taky to tak vidím,ale nechápu proč programy detekují disk OK...

Re: Noťas zlobí

Anti,nemáš Asus?Mně to občas dělá taky.Někdy cvaká jen chvilku,a pak dál jede.Ale někdy to zůstane trvale a to pak vyndám baterku,vlastně teď už jen vytáhnu napájení.Baterka už je KO.

Re: Noťas zlobí

Uvádzaš dosť málo informácií (OS? výstup smartctl -a?), je možné že sa niektorý nie-kritický SMART counter po každej tej udalosti inkrementuje, klikacie diagnostické utility ti ale na základe toho ešte nemusia automaticky oznamovať, že je disk K.O.

Skús ešte pomocou hdparm-u (tu je verzia pre windows) zakázať na disku APM. Šanca nie je veľká, mal som už ale v rukách disky, ktoré mali podobný problém len pri resumovaní z niektorého APM stavu.

hdparm -B 255 sdX/hdX

(na Linuxe bude prvý fyzický SATA disk sda, druhý sdb, atď, na Windowse hda, hdb, ...)

(upravil Anti 25. 4. 2015 20:03)

Re: Noťas zlobí

Je to HP s XP.APM jsem zakázal,nic se neděje.smartctl -a je co?
Tak to vypadá že to pomohlo.Cvakání je furt,ale prodlevy menší.

Re: Noťas zlobí

Na jednom fóru jsem našel vysvětlení jevu.Z nějakého důvodu dochází k opakovanému nastavování hlaviček HDD do základní polohy.Zřejmě je problém s její detekcí.Problém jsem vyřešil cestou nejmenšího odporu-zakoupením jiného HDD...

(upravil Pech. 1. 5. 2015 19:48)

Re: Noťas zlobí

ASUS..... taky máme nout - F5... 5let, třetí disk... mám důvodný podezření, že MB s ním zachází špatně, když ve stolním poči mi snad nikdy disk neodešel a že to beží v jednom kuse furt a disk se už přestěhoval do třetí mašiny za 10let...

(upravil Jupi 1. 5. 2015 20:01)

Re: Noťas zlobí

Nemusi to byt len problem, ze s diskom nb 'zle pracuje'. Ak ma zle vyriesene chladenie disku, tak sa prehrieva a rapidne sa znizuje jeho zivotnost. Pozrite si po dlhsej praci teplotu disku cez S.M.A.R.T. Dalsia moznost su 'uzasne green disky', sktore sa kazdych 7 sekund zaparkuju hlavicky a maju zivotnost 300 tisic load cyklov. To sa dosiahne za menej ako 2 roky.

Re: Noťas zlobí

Treba si uvedomit, ze v ntb maju disky ovela horsie podmienky nez v desktopoch, jednak su tam caste otrasi a disk s pravidla pracuje pri vyšších teplotách a k tomu vsetkemu treba pridat celkovo nizsiu húzevnatost 2,5" diskov.

Ak by sa ti chcelo, tak len tak pre zaujimavost, demontuj z toho disku dosku elektorniky a hod ockom na kontakty pohonu a hlaviciek. A napis/odfot ako vyzeraju...