Téma: Ladění BR

Zdravím,
potřebova bych zjistit a kolik hz je nalazena ozvučnice 105l rozměry štěr. bassreflexů 42x10cm  hloubka 20cm 2ks.
děkuji milé duši za odpověď smile

Re: Ladění BR

To Ti pri ploche okolo 820cm2 a tej dĺžke vychadza na 80Hz. Nemáš to dáky hornflex? niečo ako MT18 sub?

Re: Ladění BR

Ne Ne , je to bassreflex š.90x v.42x h.30cm.subwoofer na doma. Jde mi o to že jsem nechal naformátovat bassreflex takto dlouhý (teda spíše krátký) abych ho mohl případně pozměnit.
Představuju si něco kolem 37hz.

Re: Ladění BR

Tak pri tej ploche to vychádza na 150cm dĺžku ak to chceš ladiť na dákych 37Hz.

Re: Ladění BR

To je dost nereálné. Tak tedy zkusím poupravit rozměry na 42x5x24 (bez výraznějších úprav).To lze z materiálu co mám. Tak co teď? zlepšilo se to?

Re: Ladění BR

Že se někam BR naladí ještě neznamená že tam zahraje, záleží i na parametrech reproduktoru a zdali je naladění pro daný typ vhodné, při optomalizaci třeba řešit jak BR a vlastní rezonance reproduktoru ovlivní frekvenční charakteristiku soustavy.

Re: Ladění BR

djsteve
Nebudou to už varhana ? smile

Re: Ladění BR

Hod si to do Amplionu.

ruzne DIY repro

Web

Re: Ladění BR

Právě že mám jen mobil a na notebooku nemám možnost nasimulovat,jinak bych se nezkoušel ptát. Bude to subwoofer do obýváku pod TV osazení 15ps100.Bedna rozměrově jinak udělat nešla ,aby zapadla do prostoru.Už stačí jen doříznout poslední rozměr délky štěrbiny.

(upravil Josef Sedlák 22. 4. 2015 12:44)

Re: Ladění BR

Hlavně provedení BR bývá tvrdý oříšek, kritická je rychlost proudění vzduchu, jak jsou zaoblené hrany, aby nedocházelo k nežádoucím projevům, je dost složitý navrhnout něco co bude pořádně tnout. Výrobci ozvučovacích systémů zaměstnávají celé týmy vývojářů, nechávají si vyrábět reproduktory přímo na zakázku, tak i jejich výrobky bývají překvapivě lepší než práce amatéra. Kdo se chce návrem seriózně zabývat musí spíš k reproduktoru napasovat vhodnou bednu, k bedně vymýšlet reproduktor je mnohem složitější práce, samozřejmě to jde. Proto obstarat si pécéčko hlavně v případě že mám reprák i bednu beru coby nutnost. Stačí navštívit sběrný dvůr, jste na tom lépe než já, když jsem si koupil jedno z prvních XTček, po pádu bolševika, made in Cuba. Můj šéf Jirka mi ho dal za všechny peníze co jsem tehdy měl plus slib že pro něj občas udělám fušku. Přece nejhezčí je se systémem zabývat, rozpitvávat kde a proč nastávají větší výchylky vzhledem ke kmitočtu, měřit impedance coby funkce frekvence a buzení. Pohrát si. Nebo když to má být vysloveně na doma bych se na počítání a simulace vykašlal. Výpočty jsou dobré tak pro prvotní nástřel zdali má myšlenka dává smysl. Někdy má smysl pokračovat ve vývoji i když simulace mluví jasnou řečí. Vliv na výsledek má kupodivu i aparát, přes který hodlám hrát, zdali mám vhodný EQ, popřemýšlím kde výchylka membrány snese abych přes EQ přitlačil na pilu a zvýšil SPL s cílem nadělat co možná největší kravál, jak někteří zvukaři co jsem měl čest poznat dělají. BR třeba udělat delší, postupně zkracovat, pustit to co budu poslouchat a zapisovat si kdy se mi výsledek zvukově nejvíc líbil, případně kdy je ten kravál největší, tomu se říká optimalizace, důležité je co upřednostňuji. Profíci hledají kompromis, tím se právě liší od nás amatérů, kutících pro zábavu.  Osobně 37Hz se mi zdá dost nízko, mám dobrou zkušenost ladit trošku výše než rezonanční kmitočet samotného repráku -  optimalizace "kravál", pak má snahu jít i do nižžích frekvencí - v případě toho bandpassu co mám, pravda s velkým útlumem. Bandpass je kopie blíže neurčeného LA systému, docela malý. Majitel ho na základě odborných diskusí odsimuloval. Dal na rady odborníků, kouknul na Prodance na cenu 16000Kč - reproduktoru který by v nich hrál. Nezkoušel je ani osadit, měly skončit coby bouda pro psa. Moc jsem do něj musel hučet aby mi je dal. Osadil jsem je zánovníma čínskýma 18" potvorama, s dost festovní  membránou, kuchanýma z Omnišrotiku. Jsem si říkal na doma budou dobrý. Zapojil jsem je na zesík 2x100W. Hrajou  od 50Hz do 120Hz, se špičkou na 55Hz a 110Hz.  I tak mají basů habaděj, kopáky a baskytary valí docela hezky, stačí 100W do jedné a už se vše doma klepe. Jen manželce se moje produkce moc nelíbila, udělalo se jí z ní špatně. Otázkou je čemu má SW sloužit a jakou cenu jsem ochoten za něj dát. Vím, problém nastane když bandpassy vyvalím ven na zahradu a nacpu do nich výkon. Ale furt budou hrát líp než sousedova věž co jistě za nemalý peníz v supermárketu koupil, osolený na plné kule čímž mě neskutečně sere.  Zatím na generátoru bučí mnohem líp než 15tka, kterou když jsme pořádně osolili tak se rozštěkali psi v okruhu pěti kilometrů.

Re: Ladění BR

Josef Sedlák napsal:

Osobně 37Hz se mi zdá dost nízko, mám dobrou zkušenost ladit trošku výše než rezonanční kmitočet samotného repráku

Nemělo by se to ladit někde okolo rezonančního kmitočtu repráku v bedně, který bývá cca 2 x větší?

Re: Ladění BR

Objem bedny 105l, repro 15PS100, jaky je rozmer sterbiny (z 1. prispevku nejsem moudry) a kolik sterbin na bednu? Zkusim ti to vecer nasimulovat a zjistim tedy delku portu.

ruzne DIY repro

Web

(upravil Josef Sedlák 22. 4. 2015 16:53)

Re: Ladění BR

2 PB: ano, úvaha dává smysl, sic nemám TS parametry k reproduktoru, ale vlastní rezonanci - odhadnuto při použití generátoru v sérii o odporem má někde kolem 35-40Hz. Solidní výrobci udávají  VAS pro daný reproduktor, simulace také VAS vypočte z TS parametrů, avšak občas se hodnoty liší, asi marketing. Správně by mělo být dle parametrů přiřadit VAS, a pak počítat BR, tak aby frekvenční charakteristika byla v pracovním pásmu co nejrovnější. Když nemám objem, budu muset hold ladit výše, a smířit se horším průběhem frekvenční charakteristiky. Otázka je jak moc jsem to "zabil", a jak by bedna hrála navržená správným způsobem. Aj tak když jsem je přitáhl domů, prohlásili o mě že jsem magor. Třicet táců do dvou beden z dřevotřísky fakt nedám. Spíš jestli se mi nepřipletou někdy do cesty silný odpálený repráky, budu dál zkoušet.  Jsem měl jen myšlenku sehnat co nejlevnější basovky, klidně i na doma s příležitostným použitím na pařbách. Na poslech mám dvě třípásmovky osazené 12" basákem, středovýn a výškovým kaloťákem, hrajou pěkně i v basech. Sháněl jsem dva  SW 15", spíš na testy zesilovačů. Ale když ty 18" byly tak levný smile Doufám, že nás nějaký reproduktorový guru uvede na pravou míru.

(upravil smutmi 22. 4. 2015 16:21)

Re: Ladění BR

PC jsem měl ,teď jak bydlím sám a pracuju prakticky všude po kraji (lak.,mal.tapety atd). nemam čas ani potřebu si ho pořizovat-vše zvladam na.mobilu,kromě amplionu ,jenž  jsem měl v byvalém PC. Pro tu jednu simulaci to nemá význam.Mám prostorný obývák (6x7x3,40m strop) takže proto volba pro sub.
Kocour:105 L a konečmé rozměry jsou v. 42 x š. 5 x hl (délka) 24 cm.   edit;2ks
Měl jsem trochu špatný odhad. Opticky těch 10 nebylo moc.

Re: Ladění BR

Ladenie na 37Hz je  optimálne (F-3db = 37Hz). Ale pri 105l na to stačí jeden BR , prierez 210 cm2 (42x5), dĺžky 31cm. AK by mal byť 420 cm2 (10x42), tak by musel byť dlhý 70cm. Takže jeden BR uzavrieť,  druhý zúžiť na 5cm a predĺžiť na 31cm.

(upravil zuki 22. 4. 2015 16:43)

Re: Ladění BR

Pro 15" by měl mít plochu min 180cm2 a tomu těch 42x5=210 celkem vyhovuje.   Pokud tomu rozumím dobře,  jak by to zužoval na 5cm, když už 5cm má (42x5x24) ? Takže jen prodloužit (viz víše) na zmíněných 31cm ... A když to neprodlouží a jeden zavře, tak se ladění posune asi jen o kousek výš nad 37Hz smile

EDIT: neumím číst, úplně nahoře píše, že má 10cm BR... Sorry

Re: Ladění BR

Celá táto téma je o hovne ked nevieme aký reprák tam ma isť. Napíš aky reprák tam ide inak to nema cenu.

(upravil Josef Sedlák 22. 4. 2015 17:01)

Re: Ladění BR

Psal to 15PS100, patrně BC-čko, ts k němu tudíž jsou a má smysl počítat.

Jsem zkusil BR počítat ještě před tím než sem psal BV, a vyšly mi podobné hodnoty, 200cm2 a 30cm délky, takže už je se od čeho odrazit. Podotknul bych jen, že BR se dá i udělat postupně se rozšiřující, viděl a slyšel jsem hrát takové věci, hrají fakt hodně smile . A nebude muset předělávat díry portů. To ale nevím dle čeho počítat, s tím bych experimentoval.

Re: Ladění BR

Já to psal postupně ,stačilo číst ,že bez větších úprav tzn. řezání nového portu jsem schopen br zmenšit na z10cm na 5cm. ještě totiž přidávám 16mm stěnu zepředu na zapuštění  s hranou.. tak tedy prodloužím na 31 cm . ďěkuji za info.

(upravil djsteve 22. 4. 2015 19:52)

Re: Ladění BR

Sorry nevšimol som si. Hodím len poznamku k tomuto reproduktoru. Pozri si jeho realne parametre na prodance a vychadzaj z nich. Zadalšie mam skúsenosť že rezonancia BCčok po čase slušne klesne aj pod 20 perent udávanej hodnoty. ale to sa jednalo o basaky hrané niekolko rokov.