Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 7)

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Odpor řízený MCU pro I zdroj

  Stránky: ««« 1 2 3 4 ... 7 »»»

RSS

Příspěvky [21 až 40 z 133]

(upravil madeindoma 11. 4. 2015 13:50)

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

vcc procesoru bude klasika 5V

našel jsem si čas smile a ostatní sedí : http://img14.rajce.idnes.cz/d1402/11/11219/11219073_e04ada1e7696fae21b26f3d294e7a535/images/150w.jpg?ver=0


pro větší obraz: http://img14.rajce.idnes.cz/d1402/11/11 … .jpg?ver=0

(upravil danhard 11. 4. 2015 12:13)

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

Všechno se to dá zaintegrovat jednoduše do toho měniče a odladit to s poťákem.
Co se tam potom dá na ovládání (přeci tam nechceš cpát vypínač na ten proud) a řízení (analogovým napětím 0-5V) je šumafuk.

Jde o to to udělat jednoduše a pořádně.
Kdysi jsem navrhoval jednoduchou lampičku ke kameře a byl tam jen knoflík s vypínačem, dělají to tak pořád smile
http://www.bhphotovideo.com/images/imag … 299978.jpg

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

máš na mysli hlavní vypínač?

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

danhard: Tenhle obrázek jsem už někde viděl. A pořád si mi neodpověděl na otázku, k čemu jsou tam tři procáky. Rezerva výpočetního výkonu? To zní spíš jako výmluva...

(upravil danhard 11. 4. 2015 13:23)

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

To je jednoduchý, pro každej kanál je jeden, kterej plave na výstupním napětí a komunikuje s nima třetí, řídící. smile
Výmluva to není, jen jsem ti dal šanci použít vlastní hlavu, marně smile

(upravil Hazys 11. 4. 2015 13:36)

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

Já se ptal co tvoje hlava vymyslela, moje by to vymyslela bez dvou plovoucích procesorů, pravděpodoboně (ale záleží na zadání, které tak nějak neznám). Stále si mi neudal důvod, k čemu jsou tam potřebné 3 (respektive dva plovoucí) procesory. wink

//Ještě bych pochopil mít tam jeden plovoucí na síťový straně na společné elektrodě obou výstupů a druhý na oddělené straně s komunikačním IO, ale tři?

(upravil cestmir 11. 4. 2015 13:33)

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

Tiež som podobne riešil primitívny viackanálový U/I logger. Každý kanál plávajúci ATtiny s DC/DC meničom, cez optocopupler referujúci master mege, riešiacej riadenie, storage a upload. Prišlo mi to najtriviálnejšie a spáchateľné z šuplíkových zásob.

(upravil danhard 11. 4. 2015 13:57)

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

Na té regulované plovoucí hladině musíš řídit dva výkonové MOSFETy, měřit vstupní síťové napětí, hlídat průchod nulou, měřit napětí a proud na zátěži, hlídat přepěťové špičky na tranzistorech, hw hlídat a vypnout max. proud, synchronizace druhého kanálu v paralelním režimu, vše na síťovém napětí.

Řídící procesor má komunikaci po RS485, USB, analog 10V, řízení tlačítkem, vše samozřejmě galavanicky oddělené od sítě.

Hazys napsal:

//Ještě bych pochopil mít tam jeden plovoucí na síťový straně na společné elektrodě obou výstupů a druhý na oddělené straně s komunikačním IO, ale tři?

Tu společnou elektrodu dvou nezávislých kanálů si ještě promysli smile
Je to stmívač, umožňující libovolnou zátěž, pracující ve spínacím i rozpínacím režimu s řízenou hranou spínání.

(upravil Hazys 11. 4. 2015 14:05)

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

Spínáš oba konce zátěže nebo co tam je za vynález?

//pardon, momentálně mi to nemyslí, proto se spíš ptám. Můj výpočetní výkon momentálně zaměstnává ESP8266 a odeslání IP packetu...

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

danhard: hlavní vypínač ještě nemám úplně domyšlený vinou nedostatečných vědomostí, ale relé i když by bylo asi nejlepší mi zase vadí že je to takový energeticý parazit, takže bych to viděl následovně: spínač mechanický ano (kolébkový spínač), ale pouze pro napájení MCU. Hlavní slovo pro napájení výkonové části bude mít N-MOSFET IRL3803 řízený tím MCU.

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

Relé není potřeba, ten mosfet stačí. Celé to lze zapínat jedním malým tlačítkem, tzv "soft power switch". Pokud nic nevymyslíš, tak ti něco namaluju.

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

Spínací prvky jsou na té fotce, co už si někde viděl.
Je to pro výrobu, jak mají umístit ty tranzistory, aby byly dodržené izolační vzdálenosti, přijde přes ně zamáčknout spona.
Samozřejmě v prototypové serii je tam cpali, jak je to napadlo i když na to měli jasnej předpis.

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

madeindoma napsal:

Hlavní slovo pro napájení výkonové části bude mít N-MOSFET IRL3803 řízený tím MCU.

Ale proč ?  už je jeden tranzistor v tom měniči smile

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

Zřejmě proto, aby na LEDku nešlo napětí skrz ten měnič wink

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

Kde jste nechávali osazovat? V Hloubětíně?

(upravil danhard 11. 4. 2015 14:54)

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

To už si nechala dělat ta německá firma, já jsem osazoval jen funkční vzorky, ručně.
ps. už je to dost ot, byla to jen narážka na "dospělej" MCU a na to, jak se dá narvat všude smile

ps. při 18V ta LEDka ještě nic nedělá, to by mohl kolega změřit, co přesně pro tu LEDku potřebuje.
Budu dělat nějaký stmívač na stejnou aplikaci a tam chtějí měkký nájezd už od malých intenzit, už od 1/1000 výkonu, možná i víc, aby bylo rozsvícení plynulé ze tmy.

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

danhard: 23.5V se to začíná rozsvěcovat. Ale do cca 25V si s tím člověk moc neposvítí smile

(upravil danhard 11. 4. 2015 16:33)

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

Tady jde o to, jestli při 18V (to je asi tak maximum s 4x LiOn) nebude nic žrát, tudíž může být výkonová cesta stále zapnutá, step-up je průchozí.
Pokud se dostaneš s odběrem vypnutého zbytku pod 100uA, tak není problém ovládat vše malovýkonově.

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

Vyzkouším, ale jinak heuréka. Zkoušel jsem to s tím poťákem a funguje to následovně: jakékoliv napětí je nad 2.56V měnič snižuje výstup, a cokoliv je pod měnič to zvýšuje. Takže pokud vezmu jakýkoliv DA převodník a napojím jeho výstup na Vf jsem z obliga. To byl jeden z chybějících článků do skládačky smile Jinak ten obvod žere cca 16mA když nevyví činnost takže vypínač bude nutností.  Jdu teda kreslit schématko a uvidíme co z toho vypadne smile

(upravil zuki 11. 4. 2015 17:33)

Re: Odpor řízený MCU pro I zdroj

zuki napsal:

... Řídit to můžeš přes PWM do vstupu Vfb té 3843... Jen to chce upravit výstupní regulační dělič (R7...R5), aby když dáš 0V (přes nějaký odpor do Vfb) si měl na výstupu těch cca 34V a když bude na +5V (3,3v atd. dle Vcc procesoru), tak tam bylo spodní U, tj. 20-24V...(Vfb je trvale na 2,5V).

A co jsem asi psal výše ?!?

Změř co žere ta LED při malém napětí (18V)...  Pokud málo, tak vypínat můžeš jen tu 3843... Místo R1 dáš malý P fet (v nouzi PNP)... (a vyndáš R9 - stejně je tam naprd...)

Já trimry (P1) nemusím, tak bych ho vyhodil a přepočítal to (včetně odporu k PWM) na trochu vyšší hodnoty R... Je to jen Ohmův zákon...
Např. zvolím horní R (Rpot+R7) 22K. Vím, že PWM má 5V,reguluji cca 10V (25-34), takže R k PWM bude poloviční tj. 11k (10k).
No a dopočítám R5...(cca 2k1 tj. 2K2 paralelně s něčím větším...)

Příspěvky [21 až 40 z 133]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 ... 7 »»»

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Odpor řízený MCU pro I zdroj

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£